Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2016., 15:28   #1
Porez na kuće za odmor

Došla mi je uplatnica i riješenje za plaćanje 500 kuna poreza na kuću za odmor, prvi puta nakon 5 godina što posjedujem i koristim kuću.
Nisam tamo prijavljen, ali je prijavljen moj susjed.
Mogu li izbjeći plaćanje poreza?
Hvala
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 16:13   #2
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Došla mi je uplatnica i riješenje za plaćanje 500 kuna poreza na kuću za odmor, prvi puta nakon 5 godina što posjedujem i koristim kuću.
Nisam tamo prijavljen, ali je prijavljen moj susjed.
Mogu li izbjeći plaćanje poreza?
Hvala
Prijavi se da živiš u toj kući.
Ženin brat ima 2 kuće i 2 stana. Svatko je prijavljen na jednoj nekretnini.(0n , žena , 2 sina)
Ne znam u kakvom je statusu tvoj susjed koji je tamo prijavljen : podstanar, prijatelj , rodbina ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 16:45   #3
zasto nebi placao porez u drzavi u kojoj zivis? imas kucu moras platiti
jones85 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2016., 18:36   #4
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Prijavi se da živiš u toj kući.
Ženin brat ima 2 kuće i 2 stana. Svatko je prijavljen na jednoj nekretnini.(0n , žena , 2 sina)
Ne znam u kakvom je statusu tvoj susjed koji je tamo prijavljen : podstanar, prijatelj , rodbina ?
Susjed je prijatelj i radim mu uslugu..duga priča...ne znam može li se to što je on prijavljen tamo koristiti kao argument za izbjegavanje poreza....

Ne razumijem jer u gruntovnici kuća nije prijavljena kao kuća za odmor, i kako može nakon 5 godina odjednom doći porez na kuću za odmor.
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2020., 14:38   #5
Dobila sam rijesenje za porez na kucu za odmor. Ja sam se prije cetiri godine odselila u tu kucu i promjenila adresu. Porez moram platiti u roku 14 dana. Imam pravo na zalbu u roku 30 dana, na koju placam pristojbu 50 kn. Pisala sam meil procelniku i poslala im presliku osobne iskaznice, na kojoj se vidi adresa, oib. Odgovora nema. Sta nek uradim, platim porez, pa se zalim??
orion57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2020., 16:02   #6
Bolje nemoj platiti, nego inzistiraj na odgovoru. Moraš se javiti poreznoj ispostavi. Nadam se da si poslala preporučeno s povratnicom?

Btw, jel taj porez na vikendicu ikad zastarijeva?
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2020., 11:04   #7
Joj Gingerina, nemoj ljude krivo savjetovati.
@orion57 - ako želiš pobiti rješenje o porezu tada moraš postupiti točno prema uputi o pravnom lijeku i u tome postupku dokazati svoje tvrdnje. Pisanje pročelniku je u ovom trenutku gubitak vremena.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2020., 11:45   #8
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Joj Gingerina, nemoj ljude krivo savjetovati.
@orion57 - ako želiš pobiti rješenje o porezu tada moraš postupiti točno prema uputi o pravnom lijeku i u tome postupku dokazati svoje tvrdnje. Pisanje pročelniku je u ovom trenutku gubitak vremena.
Hvala, znaci platiti i zalba.
orion57 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2020., 13:55   #9
Ma moraš se žaliti, a sad ako misliš da će žalba uspjeti, plaćanje nije obavezno, možeš otezati sa time.
Samo ako ne uspije, idu i porez+zatezne kamate.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2020., 11:53   #10
kako je moguce da je porezna poslala rjesenje na “kucu za odmor” a koja nije za odmor nego je jedina nekretnina? znaci prva kupljena nekretnina, odmah po kupnji je sve papirnato rijeseno, osobne promijenjene, sve sto treba, i porezno i katastarski i na policiji sve papirnato.

i onda posalju rjesenje na kojem stoji da se placa za cijelu tu nekretninu? a nekretnina je zgrada s nekoliko stanara??!!

znaci nit je za odmor, a nit je nekretnina u vlasnistvu, nego samo jedan stan.
kolegici stiglo postom, gledamo i ne vjerujemo.

prevelik je iznos da se plati pa zali, mada zalbu moraju uvaziti jer uopce nema osnove za placanje
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2020., 13:06   #11
Kuća (ili stan) za odmor gdje vlasnik nema stalno prebivalište se porezi godišnje s 15 kn po četvornom metru.
Twinkleminkle is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2020., 13:12   #12
u biti to znaci ako iznajmljujes, ne bi trebao odjaviti prebivaliste....dobro da znam
Gorgo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.07.2020., 17:49   #13
O kojoj vrsti iznajmljivanja govorimo? Podstanari ili turisti?

Na porez za "kuće za odmor" dolazi i turistička pristojba. Tako da ova zezancija nije jeftina za naš standard prihoda.
Twinkleminkle is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2020., 11:44   #14
Kod mene naplate tih 15kn iako si tamo prijavljen, ako ne živiš tamo duže od 6 mjeseci. Ako tvrdiš da tamo živiš duže od 6 mjeseci, traže da im doneseš dokaze, npr. račune od struje, vode itd.. u kojima se vidi da je potrošnja vode i struje ujednačena, a ne da 3-4 mjeseca trošiš 300kWh mjesečno, a onda 8 mjeseci ne trošiš ništa. Taj porez plaćaš i ako rentaš turistima, porez za rent je druga stvar i to što plaćaš jedan te ne spašava plaćanja drugog.

Imam osjećaj (a i kad čitam neke komentare) da 99% ljudi to ne plaća, ali neda mi se čekat nekakvu ovrhu i plaćat javnim bilježnicima i odvjetnicima još tisuću-dvije, pa platim odmah. Ove godine su dodali još 80m2 na kuću od prošle godine, pitamo sam odakle, kažu da su uvidom u postojeće stanje došli do zaključka kako je kuća veća nego što to piše u zk i katastru tj. da sam vlasnik i vezane kuće pa su dodali i tu kvadraturu. Istina, taj dio susjedne (vezane) kuće koji je imao 20 suvlasnika smo otkupili prije par mjeseci, cca. mjesec prije nego što su izdali rješenje (kad bi svi barem bili tako brzi), ali taj dio kuće nije useljiv već je doslovno ruševina. Platio sam 50kn i žalio se te ubrzo dobio rješenje po kojem se ukida to staro rješenje.

Što mi je najbolje, ostaviti tih 1200kn kod njih pa sljedeće godine platiti manje za taj iznos ili da ih tražim da mi uplate na račun?
Frank Knight is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2020., 22:14   #15
Što nakon prijave na adresu kuće za odmor ?
Zar će mi tamo stizati pošta ?
Što donosi prijava na drugu adresu ?
A Tko Ako Ne Ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2020., 18:27   #16
ja sam promijenila prebivaliste, od rujna sam ZG, a posta mi dolazi na staru adresu. valjda moras sam obavijestiti o promjeni, mada meni ono bitno dolazi na mail, a ovo papirnato su sitnice koje mi susjedi pokupe i jave.
Cvrcak i Mrav is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2020., 18:45   #17
Quote:
Cvrcak i Mrav kaže: Pogledaj post
ja sam promijenila prebivaliste, od rujna sam ZG, a posta mi dolazi na staru adresu. valjda moras sam obavijestiti o promjeni, mada meni ono bitno dolazi na mail, a ovo papirnato su sitnice koje mi susjedi pokupe i jave.
Pa sasvim je logicno da moras sam posiljtelja obavijestiti o promjeni adrese ako ju zelis dobivati.
mostovoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2020., 09:31   #18
Ja želim se prijaviti na adresu kuće na odmor kako bih izbjegao plaćanje poreza na istu.
Ali želim da mi pošta dolazi na staru adresu, odnosno gdje stvarno stanujem.
A Tko Ako Ne Ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2020., 09:41   #19
Zanima me što zakon tumači kao prijava nove adrese.
Znači li to da moram obavijestiti poštu o novoj adresi i državne subjekte poput HEP-a, Hrv.Voda, Komunalija i sl. ?
A Tko Ako Ne Ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2020., 09:48   #20
O kojoj pošti ti pišeš? Razglednici koju će ti poslati prijatelj? Božićna čestitka? Računi za režije?
Coco_Nut is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:39.