Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.02.2014., 13:45   #41
Upisao sam i završio dva faksa.
I da, 70 % onoga što sam učio mi danas ne treba, a trebaju mi neke stvari koje nisam učio.
Koliko sam samo učio stvari koje su bile aktualne 30-50 godina, i danas se više ne koriste, ili su zamijenjene računalima?

Ne kužim što je tako strašno u fah idiotizmu? Zašto bi netko morao znati koliki je BDP Mozambika, tko se borio u Krbavskoj bitci, kako se razmnožavaju biljke, i tko je najznačajniji predstavnik realizma?

Hrvat nije fah idiot, i zato mu je nezaposlenost oko 20 % i raste skoro eksponencijalno. I zna gdje je Amerika na karti.
Amer je fah idiot, pa mu je nezaposlenost jednoznamenkasti postotak, i ne zna naći Hrvatsku na karti, ili je traži po Aziji. Tko je u boljoj poziciji?

Inače jesam znatiželjna osoba, sve me zanima, i vjerojatno bih umro od sramote da sam fah idiot, ali ne smatram da tako moraju svi.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 16:06   #42
Amera izbace iz škole ili suspendiraju zbog varanja

Mislim da nije bit u potrebnom/nepotrebnom gradivu nego i u odnosu prema radu. Možemo si zalislit kako će se svi zaposlit u firmi poput Googlea i imat fancy posao, fleksibilno radno vrijeme, grijanu wc školjku, team building i sl. Završit će u raznim firmama i radit sve i svašta i zanimljivo i dosadno. E sad, nije za očekivat da netko u 8 godina školovanja zna jako dobro 14 predmeta po principu svi-sve-svaki put kakav je bio u mojoj osnovnoj i zato mislim da je ok ponekad varat jer u nekim slučejavima je stvarno neizdrživo. Ali mislim da roditelji ne bi trebali poticat i ohrabrivat djecu na to već da daju sve od sebe a ovo koriste kao, ne plan B nego plan Ž. Svima nam se dogodi da nekad pređemo cestu gdje nije pješački, prošvercamo se u tramvaju, pređemo punu crtu i sl. Radimo li dramu i paniku oko toga? Ne. Mislimo li da je super vozit, zaustavljat se, ne plaćati korištenje usluge? Ne. Isto je sa prepisivanjem.

E sad da se vratim na onaj dio o poslu i zanimljivom i dosadnom. Mislim da je čak i učenje BDP-a Mozambika bolje za razvoj radnih navika od igranja na računalu cijelo popodne ( nemojte sad izvuć neke wunderkids koji idu u glazbenu, na 3 sporta i 4 jezika jer prosječan školarac ima 1-2 aktivnsoti koje nema svaki dan). A i ne moraju se imat sve petice. Bar danas na tehničkim fakultetima ima mjesta na bacanje odosno da se može upast sa nekim (vrlo)dobrim uspjehom i iz strukovne škole ili "slabije" gimnazije.
number 19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 17:32   #43
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Upisao sam i završio dva faksa.
I da, 70 % onoga što sam učio mi danas ne treba, a trebaju mi neke stvari koje nisam učio.
pa bravo za dva faksa
ali uzmimo primjer srednje škole, zapravo gimnazije, u jednom razredu imaš 30-ak učenika, bit će na različitim fakultetima i poslovima, i svaki od njih će jedan dio znanja stečenog u srednjoj školi smatrati bespotrebnim, jednom će kemija/biologija biti "beskorisna" jer je otišao na recimo FOI, a drugom će biti korisna jer je to smjer koji će nastaviti studirati. Slična stvar na faksu, ako uzmemo moj npr. imam i programiranje, ekonomiju, računovodstvo, organizaciju, 3d modeliranje, matematiku i naravno da ovisno o poslu koji ću raditi na kraju faksa mi dobar dio tih kolegija neće biti od prevelike koristi, ali ne smatram tu "dodatnu" količinu znanja koja eventualno nije vezana uz moj budući posao beskorisnom, jer svaki od tih kolegija moram savladati da bi završila faks
a i normalno da je uz današnji napredak tehnologije potrebno konstantno učenje

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Ne kužim što je tako strašno u fah idiotizmu? Zašto bi netko morao znati koliki je BDP Mozambika, tko se borio u Krbavskoj bitci, kako se razmnožavaju biljke, i tko je najznačajniji predstavnik realizma?

Hrvat nije fah idiot, i zato mu je nezaposlenost oko 20 % i raste skoro eksponencijalno. I zna gdje je Amerika na karti.
Amer je fah idiot, pa mu je nezaposlenost jednoznamenkasti postotak, i ne zna naći Hrvatsku na karti, ili je traži po Aziji. Tko je u boljoj poziciji?

Inače jesam znatiželjna osoba, sve me zanima, i vjerojatno bih umro od sramote da sam fah idiot, ali ne smatram da tako moraju svi.
Mislim da pravi problem kod nas nije u tome što nismo fah idioti malo mi je ovo preveliko generaliziranje
slažem se s:
Quote:
number 19 kaže: Pogledaj post
Mislim da je čak i učenje BDP-a Mozambika bolje za razvoj radnih navika od igranja na računalu cijelo popodne
i s ostalim napisanim

i nema nikakvog problema u fah idiotizmu ako je neko zadovoljan s tim i ako je sretan sa svojim poslom, ali ja ne smatram da su ostala znanja koja posjeduješ, a nisu usko povezana za posao kojim se baviš - beskorisna. To su neka moja viđenja, naravno ne tvrdim da su ispravna, samo se meni tako čine.
Anna xD is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 19:06   #44
Quote:
buditedobro kaže: Pogledaj post
Učenica 5. razreda doživjela je da joj se ostali učenici u razredu rugaju što je dobila četvorku iz ispita, nakon što im je ona rekla da nije prepisivala i da ne želi prepisivati na ispitima jer to nije u redu. Njezini je roditelji uče da je varanje na testu nemoralno, kao bilo koja druga vrsta laži ili krađa.
Drugi učenik, koji je također dobio četvorku, dobiva od roditelja prodiku: "Tako si nesposoban da ne znaš ni prepisati! Kad već nisi naučio, barem se snađi."
U hrvatskome jeziku (pa posljedično tomu i u društvu, u bilo kojem segmentu, pa i u politici i gospodarstvu) riječi sposobnost i snalažljivost imaju nova značenja koja postaju bliskoznačnice s riječima varanje, krađa, prikrivanje neznanja, laž, prijevara, lijenost...
Sposoban si - znaš prepisati, prevariti, uzeti iz drugog izvora...
Snalažljiv si - lijen si, ali to uspijevaš nadoknaditi krađom (znanja) od drugoga ili znaš varati na neki drugi način
Sposoban si - uspijevaš dobiti najbolje ocjene za nešto što nisi učinio ili što si učinio bez rada ili lukavstvom
Nakon svega čujem da roditelji i drugu djecu potiču na varanje na testovima, da im pomažu da napišu šalabahtere, da im lijepe šalabahtere na bedra ili na bočice....
Što žele od svoje djece? Ocjene? Ljude koji će biti "sposobni" i "snalažljivi"?
Netko će reći, to je bilo od kad je svijeta i vijeka. No bilo je i poštenja. Tako barem kažu legende...
Kod nas ne postoji nacionalni dogovor oko mnogih stvari, pa tako ni oko "snalazenja" odnosno varanja na ispitima.

Svaki ucitelj/ca profesor/ca zna kad djeca prepisuju, kad imaju slabahtere ili ne znaju gradivo za taj test.

Nekad se pustalo olako, danas cini se generacije koje su stasale nisu nesto bolje, uostalom, da su generacije ranije bile tako odlicne I akademskog varanja bi bilo manje.


Drugi problem koji se javlja, je prepisivanje u biljeznice I bubanje napamet citavih dijelova udzbenika, a da bi se odgovorilo na vec dobro zadata I ocekivana pitanja.
Time se ne potice bilo kakvo razvijenje kriticne misli. niti samostalnog zakljucivanja.
Opcenito se ne uci logika I logicno zakljucivanje od pocetka osnovne skole, niti se trenira.

Stoga djeca kasnije jednostavno prepisuju cijele tekstove, lektire, prodaju se seminarski radovi I ispiti, lektire...na fakultetima isto..pretakanje iz jedne skripte u drugu, prepisivanje radnje, I tako vec generacijama.
To ozracje jednostavno kreiria nove generacije koje su sve brutalnije u prepisivanju, plagiranju, varanju.


Zakljucak: "pasivni primatelji/ucenici znanja se pretvaraju u buduce pasivne studente"

naravno problem je rijesiv, nije nemoguce, ali za to treba ulagati puno vise novca u obrazovanje,manje razrede, vise asistenata u razredima uz ucitelje, poticanje svakodnevong citanja, materijalna pomoc u nastavi, razvijanje I treniranje pisanja tekstova, vise obrazovanja za struku, nacionalni dogovor oko vaznih pitanja poput discipline, znanja, akademske cestitiosti, rijesavanje balasta negativne selekcije u kadru itd.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2014., 19:26   #45
sto se tice samog prepisivanja, varanja, djeca se prvo upoznaju sa pojmovima popt plagijata, varanja, prepisivanja, nagovaranja na varanje I sl.
Nakon toga se upoznaju za odgovornostima, sto ukljucuje iskazivanje izvora informacija koje su koristene pri radu, akademska iskrenost itd.

ako im nije jasno slobodno mogu o tome raspraviti sa svojim razrednikom.

ako su ucenici ili ucenik uhvaceni u prijestupu, nakon inicijalne istrage, kazna u obliku suspenziije, ne dodjeljivanje ocjene I/ili ne dodjeljivanje zavrsne diplome.
skola takodjer koristi program za detekciju plagijata.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 14:48   #46
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
Kod nas ne postoji nacionalni dogovor oko mnogih stvari, pa tako ni oko "snalazenja" odnosno varanja na ispitima.

Svaki ucitelj/ca profesor/ca zna kad djeca prepisuju, kad imaju slabahtere ili ne znaju gradivo za taj test.

Nekad se pustalo olako, danas cini se generacije koje su stasale nisu nesto bolje, uostalom, da su generacije ranije bile tako odlicne I akademskog varanja bi bilo manje.


Drugi problem koji se javlja, je prepisivanje u biljeznice I bubanje napamet citavih dijelova udzbenika, a da bi se odgovorilo na vec dobro zadata I ocekivana pitanja.
Time se ne potice bilo kakvo razvijenje kriticne misli. niti samostalnog zakljucivanja.
Opcenito se ne uci logika I logicno zakljucivanje od pocetka osnovne skole, niti se trenira.

Stoga djeca kasnije jednostavno prepisuju cijele tekstove, lektire, prodaju se seminarski radovi I ispiti, lektire...na fakultetima isto..pretakanje iz jedne skripte u drugu, prepisivanje radnje, I tako vec generacijama.
To ozracje jednostavno kreiria nove generacije koje su sve brutalnije u prepisivanju, plagiranju, varanju.


Zakljucak: "pasivni primatelji/ucenici znanja se pretvaraju u buduce pasivne studente"

naravno problem je rijesiv, nije nemoguce, ali za to treba ulagati puno vise novca u obrazovanje,manje razrede, vise asistenata u razredima uz ucitelje, poticanje svakodnevong citanja, materijalna pomoc u nastavi, razvijanje I treniranje pisanja tekstova, vise obrazovanja za struku, nacionalni dogovor oko vaznih pitanja poput discipline, znanja, akademske cestitiosti, rijesavanje balasta negativne selekcije u kadru itd.
Slažem se s tobom. Obrazovni sustav je manjkav, u mnogim pitanjima. Nije bio bolji ni prije 20 godina, no sve su promjene kozmetičke i na raznim strategijama, hnosovima, kurikulima, pravilnicima i dr., netko je dignuo masnu paru, a ništa se promijenilo nije.
Varanje je postalo svjetoznazor, ne samo u školama.

Sve je povezano, i moral, i obrazovni sustav, i oni koji sustav kreiraju, pa i mi svi koji javno šutke podnosimo sve što nam se nalaže.

Zašto se ne angažiraš? Očito znaš o čemu govoriš.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2014., 16:13   #47
hvala na komplimentu.
tesko je ne zakljuciti takvo nesto nakon godina boravka u sustavu, promatranja sustava izvana, na kraju krajeva iz iskustva skolovanja vlastite djece. zapravo svatko tko ima I malo integriteta I intelektualnog postenja bi morao biti na tragu istih misli.

nisam u RH, ali I ovdje sustav ima skoro identicnih problema.Samo s time sto se oni sada bore I sa trecinom srednjoskolaca koji nisu zavrsili srednju skolu.

bolje ce poceti biti onoga trenutka, kad se klatno vrati u poziciju koja prepoznaje da je obrazovanje I osobna odgovornost ono sto cini jednu drzavu I narod.to je ta prepoznatljivost. ili ono sto ti spominjesh, moral, obrazovanje, bonton,obrazovanje itd.

edit: moj zadnji post se odnosio na parafaziranje pravilnika u nasoj bivshoj skoli, u novoj je slicno.Varanje na ispitima je dno dna.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 18.02.2014. at 16:18.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2014., 19:38   #48
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
hvala na komplimentu.
tesko je ne zakljuciti takvo nesto nakon godina boravka u sustavu, promatranja sustava izvana, na kraju krajeva iz iskustva skolovanja vlastite djece. zapravo svatko tko ima I malo integriteta I intelektualnog postenja bi morao biti na tragu istih misli.

nisam u RH, ali I ovdje sustav ima skoro identicnih problema.Samo s time sto se oni sada bore I sa trecinom srednjoskolaca koji nisu zavrsili srednju skolu.

bolje ce poceti biti onoga trenutka, kad se klatno vrati u poziciju koja prepoznaje da je obrazovanje I osobna odgovornost ono sto cini jednu drzavu I narod.to je ta prepoznatljivost. ili ono sto ti spominjesh, moral, obrazovanje, bonton,obrazovanje itd.

edit: moj zadnji post se odnosio na parafaziranje pravilnika u nasoj bivshoj skoli, u novoj je slicno.Varanje na ispitima je dno dna.
Sve počinje s djecom. Jedne su godine naši osmaši na kraju godine nosili majice s natpisom "Mi smo vaša budućnost, zar vas nije strah?" Treba se nad time zamisliti, što smo im ugradili, što oni nose u budućnost.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2014., 20:15   #49
Katolicka gimnazija - novije generacije. Profesor iz talijanskog je tolerirao prepisivanje, osim ako nije bilo bas ocito, jer se ne mozes praviti gluh i slijep kao da si zadnja budala. Ali prepisivalo se. Da sam imala bar malo pameti, i ja bih prepisivala, ali taj voz je prosao . Ona je jednog dana razrednica, casna sestra, i vazna osoba u upravi skole, kopirala salabahtere kad su je ucenici zamolili, profesor je poludio i pisali smo ispit ponovo. Ovaj put posteno. Ali nije mu smetalo prepisivanje, nego to sto je razrednica to odobrila. I sto je to preslo granicu srama.

Uglavnom, u toj se skoli zna tko ce dopustiti prepisivanje, a tko ne.
Lyanna Stark is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2014., 16:24   #50
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post

bolje ce poceti biti onoga trenutka, kad se klatno vrati u poziciju koja prepoznaje da je obrazovanje I osobna odgovornost ono sto cini jednu drzavu I narod.to je ta prepoznatljivost. ili ono sto ti spominjesh, moral, obrazovanje, bonton,obrazovanje itd.
jako lijepo rečeno i u potpunosti se slažem s navedenim
__________________
"Do what you like. Like what you do. Optimism can take you anywhere."
evelina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2014., 22:17   #51
Djeca ne prepisuju zato što su podla, nepoštena, neodgojena ili zla, nego zato što mogu.

Nigdje prepisivanje nije dopušteno. O čemu govorimo?

Radi se uglavnom o profesorima koji to nisu kadri spriječiti, ali bivaju osobno uvrijeđeni kad im učenici prepišu. Tj. kad posumnjaju da su prepisala. Jer pretpostavljam da to ne znaju sigurno budući da ih nisu ulovili. Ako su ih ulovili, ne kužim u čemu je problem? Ne usuđuju se pisati jedinicu nego radije izigravaju nadurenost i uvrijeđenost.

Ako si učenika zatekao na (ne)djelu, oduzimaš test i pišeš jedinicu. Ako nisi, pokrij se ušima i šuti.

Najjači su mi oni koji drame nakon što su testove ispravili i posumnjali da su odgovori prepisani. Pa drže klincima propovijedi o poštenju. Pa ne žele upisati ocjenu iz testa, nego ga usmeno mrcvare sve dokazujuć da je test prepisan i da učenik ne zna. Onako, gdje si bio kad se test pisao?
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2014., 14:00   #52
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Djeca ne prepisuju zato što su podla, nepoštena, neodgojena ili zla, nego zato što mogu.

Nigdje prepisivanje nije dopušteno. O čemu govorimo?

Radi se uglavnom o profesorima koji to nisu kadri spriječiti, ali bivaju osobno uvrijeđeni kad im učenici prepišu. Tj. kad posumnjaju da su prepisala. Jer pretpostavljam da to ne znaju sigurno budući da ih nisu ulovili. Ako su ih ulovili, ne kužim u čemu je problem? Ne usuđuju se pisati jedinicu nego radije izigravaju nadurenost i uvrijeđenost.

Ako si učenika zatekao na (ne)djelu, oduzimaš test i pišeš jedinicu. Ako nisi, pokrij se ušima i šuti.

Najjači su mi oni koji drame nakon što su testove ispravili i posumnjali da su odgovori prepisani. Pa drže klincima propovijedi o poštenju. Pa ne žele upisati ocjenu iz testa, nego ga usmeno mrcvare sve dokazujuć da je test prepisan i da učenik ne zna. Onako, gdje si bio kad se test pisao?
Govorimo o tome da je za mnoge roditelje i djecu prepisivanje u redu: tko ne prepisuje, glupan je, tko prepisuje, postane važan političar ili estradna zvijezda.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2014., 13:01   #53
mene su isto cudno gledali sto ne prepisujem a ja sam maturirala 2001., nije to bas neka novost da se svi cudimo.
__________________
Bolje šutit nego ništa ne reć.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:07.