Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2013., 11:56   #261
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
@nosorog, nemoj sad uplitati moj osobni preferans (trenutni ) ja sam zakljucila da ja zapravo sada nastvaljam tamo gdje sam kao dijete stala :O citalacki sam na nivou tinejdjera (zato mi je valjda na goodreadsu vecinom YA zanr u prevagi
salu na stranu, zanimljivu si stvar navela.. pravci, razdoblja, povijest.. u redu, slazem se, ali, opet pitam, je li zaista neophodno ta djela citati cjelovita kao lektire, zaista ih je nedovoljno obraditi na satu? to mi je, ono, kao da gimnazijalac na satu glazbene kulture mora preslusati i znati cijeli bachov koncert u g duru (bubam napamet), a ne samo njegov najvazniji dio.
pricam iz perspektive jednog tinejdjera, mlade osobe koja je ionako "u sukobu sa svima". ono, meni je to k'o da citas "sadako hoce zivjeti" vrticarcima od 5 godina dobar dio tih djela jednostavno nije pisan za tu dob djece - a mi i dalje pricamo o djeci
slucajno se poklopilo sa onime sto citaju klinci sa kojima radim

usput, pitala sam jucer (buduci da mogu imati uvid u vise osnovnih i srednjih skola) svi imaju jednu lektiru godisnje po osobnom izboru.


kolko ja znam, ne citaju se sva djela cjelovita (biblija sigurno ne, vecina ne cita niti ilijadu, masu hr epova i tako.)
al jbg, ne znam kak da raspolovis anu karenjinu ili madam bovari?


Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
kako se tu uklapa srednjoskolska lektira? po meni, ni najmanje ne potice ucenike na citanje, vec ih odbija. svojim obimom i sadrzajem.
jos jednom ponavljam, pricamo o djeci (koliko god tinejdjeri smatrali da su odrasli).
koja se u masi djela trebaju "uzivjeti" u likove preljubnika, ubojica i sl koji su zivjeli u nekim drugim vremenima.
isto kak da se uzive u vampire

ja sam, osim obavezne lektire citala i djela od autora sa popisa lektire koji su mi se svidjeli (recimo, nakon zlocina i kazen, procitala sam i Idiota i Bracu Karamazove, odmah. Uzela sam tjedan dana bolovanja )
citala sam razna djela za koja sam cula na satu engleskog, na njemackom. u trecem razredu, na par mjeseci nam je bila na zamjeni neka opicena hipijevka koja nas je navukla na hessea, skoro sam pozelila nauciti njemacki zaozbiljno, al sam radije vrijeme posvetila hrvatskim/ili vise srpskim prevodima/ njegovih djela nego njemackoj gramatici.
kad sve zbrojim, zbog citanja sam podosta markirala
moji roditelji su mislili da citam lektiru i da zbog toga ostajem doma, ne spavam nocu i tako.
i da, medju nama se u srednjoj, jos od prvog razreda vrtio i tolkien, stephen king, kundera, huxley....sve daleko od bilo kakvog popisa lektire
ne znam, mozda sam stvarno nabasala u razred knjigoljubaca, al nemam dozivljaj da nam je lektira zgadila citanje


Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
u hrvatskom jeziku imamo gramatiku, imamo knjizevnost, imamo zadacnice, i sve to (izuzev gramatike) obuhvaca skoro pa istu stvar - razdoblje i pravac koji se trenutno obradjuju. zasto bas i lektira - koja je, realno, ionako sve vecem broju djece odbojan i stran pojam, mora biti vezana uz to konkretno gradivo?
zato jer tako gradivo brze usvajaju i duze ostaje usvojeno
bar ja jesam (btw, nama su sve teme iz zadacnica bile usko usko vezane uz knjige iz lektire)
potice na kriticko misljenje o pravcu, autoru, djelima, ne podrzava samo bubetanje cinjenica.
i napisala sam, da se lakse uziviti u pravac i dozivjeti kako je bilo tada...
i kasnije to povezujes i sa likovnom umjetnoscu i glazbom, povjesnim razdobljima, politickom situacijom...ja sam povijest mrzila, hrpa po meni bespotrebnih datuma i imena za popamtiti, a opet, kad sam uzela ili danas kada neku knjigu uzmem u ruke, ipak mi olaksava docarat si atomosferu ak znam sto se zbivalo u tom povijesnom razdoblju ili koja je politika bila na sceni.

uostalom, kada lektira ne bi bila vezana uz gradivo, onda bi zapravo morali gradivo uciti, a jos dodatno citati nesto obavezno? nije li to onda gradivo vise?
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 15:33   #262
Lektira pomaže pri stvaranju kritičkog mišljenja, razumijevanja svijeta oko sebe i okolnosti koje se stalno ponavljaju, nekakvoj općoj kulturi, proširenju vokabulara, te se koristi (ili smo je barem mi koristili) kako bi vidjeli na primjeru karakteristike razdoblja povijesti književnosti i razlike između pojedinih razdoblja.

Slažem se opet da dosta toga ovisi o profesoru. Naša je profesorica iz hrvatskog uredno iz lektire izbacila sve osim onoga što je bilo u katalogu za maturu, a onda i to pročistila tako što je procijenila za koje je lektire vjerojatnije da će se pojaviti u maturi (pa smo njih morali obavezno čitati) i za koje je manje vjerojatnije (pa smo njih samo temeljito obrađivali na satovima). Ostala su djela koja su stvarno bila važna za određena razdoblja i preko kojih se povijest književnosti mogla učiti, kao što sam rekla- karakteristike, razlike, posebnosti.

Nisam ni ja uživala u lektiri. Ja obožavam čitati, nemilo, i pročitat ću sve što mi se da- osim ako mi netko kaže 'moraš'. Nisam htjela čitati točno te knjige koje su bile na popisu jer ja nisam imala slobodu odabrati hoću li ili neću to pročitati, ali da mi je zgadilo čitanje do kraja- da je ikome koga poznajem zgadilo čitanje općenito, a ne samo knjige koje su forsirali- to nije.
__________________
The adventures I enjoy are usually of the literary nature.
Winnie Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2013., 08:41   #263
Quote:
Winnie Doll kaže: Pogledaj post
Lektira pomaže pri stvaranju kritičkog mišljenja, razumijevanja svijeta oko sebe i okolnosti koje se stalno ponavljaju, nekakvoj općoj kulturi, proširenju vokabulara, te se koristi (ili smo je barem mi koristili) kako bi vidjeli na primjeru karakteristike razdoblja povijesti književnosti i razlike između pojedinih razdoblja.

Slažem se opet da dosta toga ovisi o profesoru. Naša je profesorica iz hrvatskog uredno iz lektire izbacila sve osim onoga što je bilo u katalogu za maturu, a onda i to pročistila tako što je procijenila za koje je lektire vjerojatnije da će se pojaviti u maturi (pa smo njih morali obavezno čitati) i za koje je manje vjerojatnije (pa smo njih samo temeljito obrađivali na satovima). Ostala su djela koja su stvarno bila važna za određena razdoblja i preko kojih se povijest književnosti mogla učiti, kao što sam rekla- karakteristike, razlike, posebnosti.

Nisam ni ja uživala u lektiri. Ja obožavam čitati, nemilo, i pročitat ću sve što mi se da- osim ako mi netko kaže 'moraš'. Nisam htjela čitati točno te knjige koje su bile na popisu jer ja nisam imala slobodu odabrati hoću li ili neću to pročitati, ali da mi je zgadilo čitanje do kraja- da je ikome koga poznajem zgadilo čitanje općenito, a ne samo knjige koje su forsirali- to nije.
Svaki profesor jezika i književnosti može obaveznu lektiru proširiti na način da pronađe "zamjenska" djela sličnih ili istih karakteristika koja su možda prihvatljivija,dopadljivija ili naprosto briše onaj neugodni "moraš!!!".
Kad se ponudi više naslova,veća je vjerojatnost da će se nešto i pročitati ili barem pokušati pročitati.
Ispunjajanje forme na načina: evo popis,donesi esej je najlakši put koji je najmanje zahtjevan i za nastavnika i za učenika.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 17:28   #264
Pozdrav, radim prekvalifikaciju za školu i dobio sam za IV. god. 13 lektira za pročitat.

Dajte mi recite za knjigu Preobražaj, zapravo u njoj su dva romana u jednom, prvi je Proces, drugi je Preobrazba.

Ako sam dobio u zadatku da pročitam lektiru "Franc Kafka: Preobražaj", da li je potrebno čitati i Proces, hoće li me to tražit ili? Jel se to smatra sve jednom knjigom ili ne?
dany21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 21:45   #265
Quote:
dany21 kaže: Pogledaj post
Pozdrav, radim prekvalifikaciju za školu i dobio sam za IV. god. 13 lektira za pročitat.

Dajte mi recite za knjigu Preobražaj, zapravo u njoj su dva romana u jednom, prvi je Proces, drugi je Preobrazba.

Ako sam dobio u zadatku da pročitam lektiru "Franc Kafka: Preobražaj", da li je potrebno čitati i Proces, hoće li me to tražit ili? Jel se to smatra sve jednom knjigom ili ne?
To su dva posebna djela. Ako je zadana Preobrazba, onda Preobrazba.
__________________
M
RenataAL is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:16   #266
zašto nema nijednog stripa na popisu lektire? mislite li da bi bilo dobro da djeca tijekom školovanja upoznaju barem jedan strip i koji bi to po vašem mišljenju trebao biti?
Stella PoP is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:21   #267
Quote:
Stella PoP kaže: Pogledaj post
zašto nema nijednog stripa na popisu lektire? mislite li da bi bilo dobro da djeca tijekom školovanja upoznaju barem jedan strip i koji bi to po vašem mišljenju trebao biti?
kak nema?
meni je rekla teta u knjiznici da je Durica na popisu lektire za drugi razred.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2017., 22:25   #268
Sandman.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 10:03   #269
Imaju stripove, a i tehnike stripe koriste se u drugim vidovima poučavanja, tako da nisu zakinuti.

Evo klinac je baš imao za zadaću napraviti strip, drugi razred.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2017., 10:13   #270
koje stripove imaju (osim durice)?

kuki
Stella PoP is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2017., 10:31   #271
Zar nije bila cijela ona akcija da se stavi više stripova i grafičkih romana u lektiru? Možda sam se ja zaletjela pa uzela to zdravo za gotovo.

Znam da se i Greg čita, kolegica je i Perzepolis bila dala djeci u srednjoj.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 17:03   #272
Na lektiru sam baš ljuta.

Kada je bila manja, znala sam čitati s njom, ali od 3. osnovne sam ju poticala da čita sama, da samostalno odgovara na pitanja o pročitanom i da sama piše. Uključila bih se kada bi skroz zabrazdila u krivo, ali ne na način da joj velim što da napiše, već bih je ispitivala sve dok ne bi sama došla do točnog odgovara.

Nije se proslavila, dobivala je uglavnom četvorke. Jer su lektire koje su sastavljale tuđe mame bile daleko bolje napravljene.
I nije voljela ni pisati, ni čitati i na sam spomen lektire bi rolajzala.

Sada je osmi razred, uz lektiru dosta čita i od 5. razreda dobiva petice iz lektire. Ne dam joj da čita skraćene verzije. Iako je nabrajala tko sve čita skraćeno i argumentirala se da to nije fer prema njoj kao što nije bilo fer u nižim razredima kada joj nisam htjela pisati lektire pa je ispadala retardirana u odnosu na ostale.
A ja se borim i ne dam skraćeno, želim da čita, smatram da je čitanje bogatstvo, da će joj pomoći da obogati vokabular, da će naučiti nešto novo iz svake knjige i da će je sve to u konačnici obogatiti.

Učiteljica im je dala skraćene verzije...
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 21:26   #273
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post

Učiteljica im je dala skraćene verzije...
ajde objasni, molim te.
što su to skraćene verzije?
koje knjige tako čitaju?
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2017., 21:33   #274
Slikovnica o Pinokiu je dno dna, s obzirom na sve sto mogu citati recimo.
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 06:53   #275
Quote:
svasta_nesto kaže: Pogledaj post
ajde objasni, molim te.
što su to skraćene verzije?
koje knjige tako čitaju?
Konkretno Alkar. Skraćena verzija knjige, fino prepričana.
To su pročitali i na temelju toga napravili bilješke.
__________________
"Nisam ti ja baš ko ovi tvoji snubeći veprovi, riba napisala da je zgodna i plava pa zvjerad digla obrvu." LBY
Retra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 12:37   #276
Quote:
Retra kaže: Pogledaj post
Konkretno Alkar. Skraćena verzija knjige, fino prepričana.
To su pročitali i na temelju toga napravili bilješke.
skrećene verzije se koriste na satu jer se nema vremena pročitati cijela knjiga u 45min ili blok satu, ali da baš učiteljica kaže da čitaju skraćene verzije kao lektiru je debilno.
ostoppbar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2017., 16:12   #277
tko piše te skraćene verzije? mora li taj imati odobrenje autora, izdavača, (koga??) za kraćenje nečijeg književnog djela?
Stella PoP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2017., 15:22   #278
Quote:
ostoppbar kaže: Pogledaj post
skrećene verzije se koriste na satu jer se nema vremena pročitati cijela knjiga u 45min ili blok satu, ali da baš učiteljica kaže da čitaju skraćene verzije kao lektiru je debilno.
mislim da ne. na satu se čitaju odabrani, reprezentativni ulomci, a ne skraćenje verzije.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 09:25   #279
Thumbs up Džepni klasici ukratko

Nedavno sam vidio serijal DŽEPNI KLASICI UKRATKO. Riječ je o prepričanim klasicima na stotinjak stranica. Do sada su objavljena tri naslova: Bistri vitez Don Quijote, Zločin i kazna i Gospođa Bovary. Bez obzira što vjerujem kako puritanci i elitisti smatraju da nije dobro da gimnazijalci čitaju prepričana djela, ja mislim da je to itekako dobro jer bolje je da pročitaju nešto nego ništa. osim toga, prepričavanje oponaša izvorni stil, tako da čitatelj ima osjećaj kao da je gotovo pročitao i samo izvorno djelo. Eto, mislim da bi to mogla biti velika pomoć u savladavanju lektire jer umjesto nekoliko dana, potrebno je uložiti cca 2 sata u iščitavanje najvećih književnih tekstova (uglavnom romana).
BerniBook is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 10:42   #280
Za napisati lektiru u školi potrebno je mnogo više od ukratko prepričanog djela, gdje je netko treći odredio što je uopće bitno za prepričavanje.
Osim toga, baš mi djeluje super reći klincima: eto vam prečica pa pičite, ofrlje je bolje od ničega...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:12.