Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2010., 17:54   #61
dijete koje do 1.4 napuni 6 god mora ici na testiranje da li je spremno za skolu ili ce dobiti odgodu 1 god. znam da mi je pedagogica pricala kako je jedna mama sama zakljucila da joj mali nije za skolu i ostavila ga doma, da je ona (pedagogica)trebala to pirjaviti socijalnoj sluzbi pa da je bilo dosta problema
ancika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:23   #62
Kada je dijete fizički i intelektualno naprednije od svojih vršnjaka, ima razvijenu motoriku, emoconalno je zrelo i socijalizirano, sasvim je ispravno zatražiti prijevremeni upis.

Svesami je u pravu što misli da je bolje da njena djevojčica krene u školu godinu ranije. Fizički je zrela, a ako nema nikakvih problema s govorom i motorikom, sasvim sigurno će joj biti odobren upis u školu. Rođena je u 5. mjesecu pa vjerojatno neće biti najmlađa u razredu. Puno roditelja traži prijevremeni upis za djecu koja su rođena od 4. do kraja 8. mjeseca. To većinom bude odobreno.

Problem su roditelji koji zahtijevaju prijevremeni upis, a da njihova djeca ne zadovoljavaju gore navedene uvjete. Npr. za glavu su manji od svojih vršnjaka, tepaju, ne znaju izgovoriti sva slova, imaju loše razvijenu finu motoriku ruku, teško podnose odvajanje od roditelja, na sve reagiraju plačem, nisu socijalizirana. Tada je za dijete bolje da se u školu upiše u zakonskom roku.

Isto je tako opravdano zatražiti odgodu upisa ako dijete ne zadovoljava neki od uvjeta koji je važan za uspješno školovanje. Prvi dojam se teško ispravlja i dijete koje tepa ili ne zna izgovoriti neka slova može postati predmetom izrugivanja kroz cijelo osnovnoškolsko obrazovanje. S takvim djetetom treba raditi, ali sve kroz igru. Dati mu da crta, a ne ga odmah opterećivati slovima, voditi ga logopedu ako ima potrebe za tim, upisati ga u vrtić ako prije nije išlo, a puno toga se za godinu dana i samo ispravi.

Neka djeca i nemaju nekih velikih problema, ali im se ipak odobri odgoda. To pogotovo važi za djecu koja su rođena u 3. mjesecu.
oriens is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:30   #63
Quote:
svesami kaže: Pogledaj post
Ma kakvi lotus. moja curka sad već ima 25 kg, radim u školi i curkice imaju cca 18 +. ja sam u 6. osnovne imala 30. velikih je gabarita, nije debeljuca, jednostavno je na svog ćaću i smatram da će sa 7 god izgledati ko starija sestra u 1. razredu. sad ima 5 ne ide u vrtić, splet okolnosti, zamjerilo joj se nešto,
mislim da težina baš i nije presudna za uspješnu socijalizaciju i uspješno školovanje.
nešto joj se zamjerilo, pa ne ide više u vrtić?
a kaj ak joj se u školi nešto zamjeri?
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:34   #64
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
mislim da težina baš i nije presudna za uspješnu socijalizaciju i uspješno školovanje.
Pa zapravo, mislim da ne upisuju u školu lakše od 17 kila, jer ne mogu nositi školske torbe.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:35   #65
Quote:
oriens kaže: Pogledaj post
Kada je dijete fizički i intelektualno naprednije od svojih vršnjaka, ima razvijenu motoriku, emoconalno je zrelo i socijalizirano, sasvim je ispravno zatražiti prijevremeni upis.

Svesami je u pravu što misli da je bolje da njena djevojčica krene u školu godinu ranije. Fizički je zrela, a ako nema nikakvih problema s govorom i motorikom, sasvim sigurno će joj biti odobren upis u školu. Rođena je u 5. mjesecu pa vjerojatno neće biti najmlađa u razredu. Puno roditelja traži prijevremeni upis za djecu koja su rođena od 4. do kraja 8. mjeseca. To većinom bude odobreno.

ovo ne kontam....
otkad se prema kilaži zaključuje o zrelosti djeteta?!
i da, ako je rođena u 5. mjesecu najvjerojatnije će biti najmlađa u razredu.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:38   #66
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ovo ne kontam....
otkad se prema kilaži zaključuje o zrelosti djeteta?!
i da, ako je rođena u 5. mjesecu najvjerojatnije će biti najmlađa u razredu.
Obično su najmlađi oni rođeni u srpnju i kolovozu. O kilogramima već napisah.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:46   #67
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Obično su najmlađi oni rođeni u srpnju i kolovozu. O kilogramima već napisah.
fkt ne znam ni jednog klinca koji je u kolovozu napunio 6 godina, a da je u rujnu krenuo u školu!
ali iskreno, ne vidim svrhu tog ranijeg upisa. što realno roditelji dobivaju ranijim upisom? jer dijete ne dobiva ništa.

ako je dijete (koje krene na vrijeme, a ne prerano, u školu) stvarno zrelo, pametno, znatiželjno i zainteresirano - onda mu nikad, ali stvarno nikad neće biti dosadno. takvo dijete će imati hrpu dodatnih aktivnosti i sadržaja, jer je jednostavno prepametno da bi se dosađivalo. i biti će u školi sa svojim vršnjacima, a ne s djecom koja su godinu ili čak dvije starija od njega.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 18:52   #68
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
fkt ne znam ni jednog klinca koji je u kolovozu napunio 6 godina, a da je u rujnu krenuo u školu!
ali iskreno, ne vidim svrhu tog ranijeg upisa. što realno roditelji dobivaju ranijim upisom? jer dijete ne dobiva ništa.

ako je dijete (koje krene na vrijeme, a ne prerano, u školu) stvarno zrelo, pametno, znatiželjno i zainteresirano - onda mu nikad, ali stvarno nikad neće biti dosadno. takvo dijete će imati hrpu dodatnih aktivnosti i sadržaja, jer je jednostavno prepametno da bi se dosađivalo. i biti će u školi sa svojim vršnjacima, a ne s djecom koja su godinu ili čak dvije starija od njega.
Ti ne znaš, a ja znam. Hajdmo se sad nabacivati svaka svojim anegdotama.

Drugi dio posta ti je jako idealističan, štoviše, sasvim bez dodira sa stvarnošću. Ovo "prepametno da bi se dosađivalo" je jako smiješno. Ne znam jesi li ikad čitala/slušala narkomanske životne priče, ali mnogi su od njih bili mnogo bistriji i inteligentniji od svojih vršnjaka i počeli su s drogama baš zato što im nitko nije ponudio smislene sadržaje.

Može dijete biti ne znam kako napredno, ako mora sjediti 4 sata dnevno 5 dana u tjednu i slušati sve ono što već zna te blejati u plafon dotle, život mu neće biti zabavan, a kasniji akademski život nimalo lagan.
U nekoj idiličnoj zemlji postoji hrpa dodatnih sadržaja, učiteljice se prilagođavaju svakom djetetu posebno, ne moraš sjediti mirno dok svi ostali ne završe zadatak, ali ta zemlja nije Hrvatska.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 19:10   #69
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Ti ne znaš, a ja znam. Hajdmo se sad nabacivati svaka svojim anegdotama.

Drugi dio posta ti je jako idealističan, štoviše, sasvim bez dodira sa stvarnošću. Ovo "prepametno da bi se dosađivalo" je jako smiješno. Ne znam jesi li ikad čitala/slušala narkomanske životne priče, ali mnogi su od njih bili mnogo bistriji i inteligentniji od svojih vršnjaka i počeli su s drogama baš zato što im nitko nije ponudio smislene sadržaje.

Može dijete biti ne znam kako napredno, ako mora sjediti 4 sata dnevno 5 dana u tjednu i slušati sve ono što već zna te blejati u plafon dotle, život mu neće biti zabavan, a kasniji akademski život nimalo lagan.
U nekoj idiličnoj zemlji postoji hrpa dodatnih sadržaja, učiteljice se prilagođavaju svakom djetetu posebno, ne moraš sjediti mirno dok svi ostali ne završe zadatak, ali ta zemlja nije Hrvatska.
ovo je smiješno. narkomani nisu postali nakomani samo zato kaj su bili jako inteligentni. stvar je puno kompleksnija. i, vjerovala ili ne, ima jako puno ovisnika (i narkomana i alkosa) koji su miljama daleko od nekakve natprosječne inteligencije

za razliku od narkomana, ljudi koji su uspješni očito nisu bili dovoljno inteligentni? mislim, oni koji razvaljuju prvo na državnim natjecanjima tijekom osnovne i srednje škole, pa na faksu, pa postanu face....
većina ih se školovala u redovnim uvjetima. i ne, nisu svi išli s tek napunjenih 6 godina u školu.
a osim učiteljice, djeca valjda imaju i roditelje koji se mogu pobrinuti za dodatna znanja.

uostalom, ako zanemarimo činjenicu da danas djeca ne moraju mirno sjediti dok drugi ne završe zadatak, tko može spriječiti tvoje dijete da čita stephena hawkinga pod klupom, dok druga djeca pokušavaju naučiti tablicu množenja?! danas

Zadnje uređivanje simple mind : 15.09.2010. at 19:19.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 19:18   #70
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ovo ne kontam....
otkad se prema kilaži zaključuje o zrelosti djeteta?!
i da, ako je rođena u 5. mjesecu najvjerojatnije će biti najmlađa u razredu.
Zašto bi dijete koje je rođeno 30.03. trebalo biti puno zrelije od djeteta rođenog u 5. mjesecu?
Ako je curica već sada toliko fizički napredna, mislim da je bolje da ranije pođe u školu. Naravno ako zadovoljava sve ostale uvjete.
Nije lako djetetu koje se ranije razvije. Velika je vjerojatnost i da će prije ući u pubertet. Što kasnije pođe u školu, više će se razlikovati od ostalih učenika.
Znači, uopće se ne radi o tome da će njoj biti dosadno u školi. Djeca ponekad znaju biti okrutna i rugaju se fizički razvijenijoj djeci. Daju im razne nadimke, npr. mamica i sl. To je bolje izbjeći.
oriens is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 19:22   #71
Quote:
oriens kaže: Pogledaj post
Zašto bi dijete koje je rođeno 30.03. trebalo biti puno zrelije od djeteta rođenog u 5. mjesecu?
Ako je curica već sada toliko fizički napredna, mislim da je bolje da ranije pođe u školu. Naravno ako zadovoljava sve ostale uvjete.
Nije lako djetetu koje se ranije razvije. Velika je vjerojatnost i da će prije ući u pubertet. Što kasnije pođe u školu, više će se razlikovati od ostalih učenika.
Znači, uopće se ne radi o tome da će njoj biti dosadno u školi. Djeca ponekad znaju biti okrutna i rugaju se fizički razvijenijoj djeci. Daju im razne nadimke, npr. mamica i sl. To je bolje izbjeći.
kilaža ne znači automatski fizičku (ili bilo koju drugu) zrelost.
a što se tiče ruganja, misliš da će se dijete od 6 godina lakše suprotstaviti tim klincima koji joj se rugaju, nego dijete od 7?
ne bih se s tim složila.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 19:32   #72
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
ovo je smiješno. narkomani nisu postali nakomani samo zato kaj su bili jako inteligentni. stvar je puno kompleksnija. i, vjerovala ili ne, ima jako puno ovisnika (i narkomana i alkosa) koji su miljama daleko od nekakve natprosječne inteligencije
Ako sam rekla da postoji mnogo inteligentnih narkomana, nisam rekla da ne postoji mnogo neinteligentnih narkomana, pa ne moraš to naglašavati.

Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
za razliku od narkomana, ljudi koji su uspješni očito nisu bili dovoljno inteligentni? mislim, oni koji razvaljuju prvo na državnim natjecanjima tijekom osnovne i srednje škole, pa na faksu, pa postanu face....
većina ih se školovala u redovnim uvjetima. i ne, nisu svi išli s tek napunjenih 6 godina u školu.
a osim učiteljice, djeca valjda imaju i roditelje koji se mogu pobrinuti za dodatna znanja.
Dijete koje ima školu popodne vidi učitelje 5 sati dnevno, a roditelje 3-4 sata dnevno. I to što su se uspješna djeca redovno školovala ne znači da ne bi bila još bolja da su se izvanredno školovali. Pa ono, pročitaj biografiju npr. Richarda Feynmana i reci koliko je to njega osnovna škola potakla u genijalnosti.

Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
uostalom, ako zanemarimo činjenicu da danas djeca ne moraju mirno sjediti dok drugi ne završe zadatak, tko može spriječiti tvoje dijete da čita stephena hawkinga pod klupom, dok druga djeca pokušavaju naučiti tablicu množenja?! danas
Ne znam kad si posljednji put povirila u prosječnu hrvatsku školu, ali velika je vjerojatno da bi naletjela ondje gdje je čitanje ičega, pa i Hawkinga zabranjeno dok se proučavaju "Stanari u slonu", pa makar dijete te stanare u slonu već sedam puta prije pročitalo.

Osim toga, zamisli da ti sad želiš na tečaj engleskog. Učila si ga u školi, i sad želiš obnoviti znanje. Stave te u grupu koja pjevucka "Mary had a little lamb", i kažu da ti nitko ne brani čitati Theodora Dreisera ispod klupe.
Sigurno bi bila jebeno oduševljena. A tek koju bi popularnost stekla među kolegama...
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 19:46   #73
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
kilaža ne znači automatski fizičku (ili bilo koju drugu) zrelost.
a što se tiče ruganja, misliš da će se dijete od 6 godina lakše suprotstaviti tim klincima koji joj se rugaju, nego dijete od 7?
ne bih se s tim složila.
Majka je već rekla da djevojčica nije debeljuca nego je i visoka. Već sad ima više kg i cm nego prosječan prvašić, a 6 godina navršava tek iduće godine. Stvarno ne vidim u čemu je problem. Kada pođe u školu, imati će 6 godina i 4 mjeseca. Za igru i socijalizaciju ima još cijelu jednu godinu.

Ako se manje fizički razlikuje od ostale djece, manja je vjerojatnost da će joj se rugati zbog fizičkog izgleda.
oriens is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 21:57   #74
oriens hvala na lijepo sročenom objašnjenju.
simple mind, uistinu je veća od svojih vršnjaka, nemam pojma kad će ući u pubertet ali čini mi se po tome kako raste barem godinu ili dvije ranije. obzirom da joj je sestrična u isti ušla u 4 osnovne a vrlo su slične građe, nekako mi se čini da će se bolje snaći u razredu gdje neće odskakati za glavu ili 3 broja tenisica.
što se tiče zamjerke u vrtiću, nisam htjela ići OT ali.. osim što je slušala prijetnje da ako bude plakala da će teta zaključati vrata i neće pustiti njenog tatu da dođe po nju, kazne za neposluh koja je bila zatvaranje u spavaonu ili kuhinju(ona nikad nije zaradila tu kaznu ali je počela piškiti u krevet i moliti me ko Boga da je više ne vodim tamo..) i na kraju balade smo je cijelo ljeto pripremali na jednu tetu i veću grupu da bi na kraju dobila 10 tetu i naravnio neku drugu grupu..
stvar je u tome da smo imali izbora, ni nama se nije svidjela nedosljednost a i činjenica da nam je dijete nesretno, presudilo je da je ispišemo.
eto, nadam se da sam ti odgovorila.
opet ponavljam, naravno da ćemo ići na procjenu kod psihologa, to je i obavezno za djecu koja kreću ranije, i ovisno o toj procjeni mi ćemo donijeti odluku.
radim u školi, svašta vidim i dobro sam se o svemu informirala. nipošto nebih išla nauštrb svog djeteta.
sami is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2010., 15:52   #75
Naša je najmlađa u razredu (rođena je 14.03.2003 - sada je 2. razred) i najviša (ima 140 cm, 36 kg i 36 broj noge).
Nama njezin fizički izgled nije bio primarna vodilja, ali da, razmišljali smo i o tome.
Ali odluku da ne tražimo odgodu odlaska u školu donijeli smo na osnovi prosudbe nekoliko stručnih ljudi (vrtićka psihologinja i školska defektologinja), prosudbi njezinih vrtićkih teta i naravno, na osnovi vlastite prosudbe (koja, priznajem, može biti jako subjektivna).

Da ja nemam vlastito iskustvo, vjerojatno bih razmišljala isto kao neke ovdje: Neka se igra još godinu dana, za učenje ima vremena.", ali zbog vlastitog iskustva bila sam u dvojbi. I na kraju smo odlučili kako smo mislili da je ispravno. Nadamo se da nismo progriješili.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 00:22   #76
Krenuti u školu sa 6 ili 7 godina?

Imam dijete koje sada ima 5 god. Najesen će imati 5.5 god, a iduću jesen naravno 6.5 godina.

Pitanje 1: da li dati dijete u školu sa 6.5 ili 7.5 godina?
Tete u vrtiću sugeriraju da može sa 6.5, da će sve nedostatke ispeglati do iduće jeseni.... Koje je generalno mišljenje?

Pitanje 2: želim s djetetom proći asocijalno učenje slova i brojki, nije mi bitno da zna pisati, ali bih volio da može slagati simbole slova i tako učiti čitati. Koje akcije / knjige / igre / ostalo preporučate?
Tete u vrtiću sugeriraju definiranje riječi od 3 slova pa tako učenje, poput domina pa uparivanje riječi koje se rimuju itd. Problem je što ne nađem gotovih materijala na Internetu, a sam se ne mogu sjetiti previše podobnih riječi...

Što vi radite s djecom od 5 godina, kako učite općenite nove stvari?
neno0101 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 10:38   #77
Quote:
neno0101 kaže: Pogledaj post
Imam dijete koje sada ima 5 god. Najesen će imati 5.5 god, a iduću jesen naravno 6.5 godina.

Pitanje 1: da li dati dijete u školu sa 6.5 ili 7.5 godina?
Tete u vrtiću sugeriraju da može sa 6.5, da će sve nedostatke ispeglati do iduće jeseni.... Koje je generalno mišljenje?
Pa postoji zakonska regulativa, tj. datum do kojeg dijete treba napuniti 6 godina, da bi istu jesen mogao u skolu. Ako zelis ici mimo toga treba postojati nekakva molba, a zasigurno je tu bitna i rijec strucnjaka koji treba ustanoviti je li dijete - za skolu.
Quote:
Pitanje 2: želim s djetetom proći asocijalno učenje slova i brojki, nije mi bitno da zna pisati, ali bih volio da može slagati simbole slova i tako učiti čitati.
Valjda asocijativno?
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 11:11   #78
Quote:
neno0101 kaže: Pogledaj post
Imam dijete koje sada ima 5 god. Najesen će imati 5.5 god, a iduću jesen naravno 6.5 godina.

Pitanje 1: da li dati dijete u školu sa 6.5 ili 7.5 godina?
Tete u vrtiću sugeriraju da može sa 6.5, da će sve nedostatke ispeglati do iduće jeseni.... Koje je generalno mišljenje?
Kao što već i piše, postoji zakonska regulativa. Kako stvari stoje i ta će se promjeniti. Upravo se u tiskovinama provlači prijedlog novog zakona i prijedlog da se postože kriteriji kod odgode upisa u prvi razred.

Iz vlastitog primjera. Jedan je klinac krenuo god dana kasnije zbog odgode koju je dobio iz Suvaga. Drugi je krenuo točno kada je i trebao (rođen je dva dana prije 30.4.). Godina dana odgode kod prvog pokazala se velikim plusom. Napominjem da idu u isti razred. Naravno, i stvar osobnosti, svakog od njih, treba uzeti u obzir.

Quote:
neno0101 kaže: Pogledaj post
Pitanje 2: želim s djetetom proći asocijalno učenje slova i brojki, nije mi bitno da zna pisati, ali bih volio da može slagati simbole slova i tako učiti čitati. Koje akcije / knjige / igre / ostalo preporučate?
Tete u vrtiću sugeriraju definiranje riječi od 3 slova pa tako učenje, poput domina pa uparivanje riječi koje se rimuju itd. Problem je što ne nađem gotovih materijala na Internetu, a sam se ne mogu sjetiti previše podobnih riječi...

Što vi radite s djecom od 5 godina, kako učite općenite nove stvari?
Upravo u Suvagu su me naučili da taj dio treba prepustiti onima koji su se za to školovali. Metodologija nije nebitna i svako prosječno inteligentno dijete savladati će sve potrebno uz učiteljicu/učitelja.
vodenjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 11:29   #79
Quote:
vodenjak kaže: Pogledaj post
Kao što već i piše, postoji zakonska regulativa. Kako stvari stoje i ta će se promjeniti. Upravo se u tiskovinama provlači prijedlog novog zakona i prijedlog da se postože kriteriji kod odgode upisa u prvi razred.
Kako je to objasnjeno? Sto se dobiva time da se postroze kriteriji za odgodu? Ako postoje bilo kakve indicije za odgodu, nije li logicnije da se odgodi, nego li da dijete krene prerano?
Puno bi mi bilo logicnije da su se postrozili kriteriji za raniji upis, jer cak i ako je dijete spremno ranje za skolu, nece se nista strasno desiti, ako ipak krene s vrsnjacima.
Dok u onom prvom slucaju posljedice ipak mogu biti znacajnije, imo.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 12:58   #80
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kako je to objasnjeno? Sto se dobiva time da se postroze kriteriji za odgodu? Ako postoje bilo kakve indicije za odgodu, nije li logicnije da se odgodi, nego li da dijete krene prerano?
Puno bi mi bilo logicnije da su se postrozili kriteriji za raniji upis, jer cak i ako je dijete spremno ranje za skolu, nece se nista strasno desiti, ako ipak krene s vrsnjacima.
Dok u onom prvom slucaju posljedice ipak mogu biti znacajnije, imo.
Nacrt prijedloga zakona objavljen je na stranicama MZOSa.
vodenjak is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:04.