Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2012., 21:55   #21
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam jel nasa profa onda bila luda ali mi smo ucili povijest umjetnosti na likovnom. ne onako ko u srednjoj ali ucili smo pravce i razdoblja i slikare.
i ucili smo o zlatnom rezu, o kompoziciji.... masu toga.
Bila je luda.
Mozda nam je jedina teorija bila tople i hladne boje.
Ocjenjivali su se samo radovi, nikakve teorije nije bilo. Iz glazbenog nismo nista ucili svirati. Neki jesu, mi nismo.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 22:08   #22
Quote:
garfield01 kaže: Pogledaj post
Bila je luda.
Mozda nam je jedina teorija bila tople i hladne boje.
Ocjenjivali su se samo radovi, nikakve teorije nije bilo. Iz glazbenog nismo nista ucili svirati. Neki jesu, mi nismo.
Bila je luda prilicno ali nisam mislila da je bas tak luda bila
Ajde ko je u krsnjavi isao nek potvrdi
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 22:19   #23
e, a i to mi je fascinantno, kako se stvari razlikuju od skole do skole.
ja sam do 6. razreda pohadjala jednu zagrebacku osnovnu skolu u kojoj smo na glazbenom MORALI imati instrument (blok flauta, melodika, sintic ili tamburica) i MORALI smo za ocjenu nauciti svirati neke pjesmice.
u 6. osnovne preselila sam se u drugi kvart i u novoj skoli nije bilo govora o ikakvom sviranju.
nije li plan i program univerzalan?
ili ga svaki profesor tumaci po svom nahodjenju?
evo sad i ovaj primjer kojeg je summer navela s likovnim.
prvi put cujem da je itko u osnovnoj skoli na likovnom imao biljeznicu i obradjivao teoriju
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 22:34   #24
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
e, a i to mi je fascinantno, kako se stvari razlikuju od skole do skole.
ja sam do 6. razreda pohadjala jednu zagrebacku osnovnu skolu u kojoj smo na glazbenom MORALI imati instrument (blok flauta, melodika, sintic ili tamburica) i MORALI smo za ocjenu nauciti svirati neke pjesmice.
u 6. osnovne preselila sam se u drugi kvart i u novoj skoli nije bilo govora o ikakvom sviranju.
nije li plan i program univerzalan?
ili ga svaki profesor tumaci po svom nahodjenju?
evo sad i ovaj primjer kojeg je summer navela s likovnim.
prvi put cujem da je itko u osnovnoj skoli na likovnom imao biljeznicu i obradjivao teoriju
I ja sam mislila da je u svakoj skoli jednako.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 22:35   #25
Iimali smo blok flautu obavezno, svirali ju. Odu radosti sam jedino naucila
Ocito su fakat razlike strasne
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 23:06   #26
ja sam sad bas razmisljala malo o tom mom glazbenom na kojem smo morali svirati instrument..
ajde, blok flauta se da nac za jeftinu paru, svi smo imali one nekvalitetne plasticne.
al bilo je djece sa sinticima, tamburicama, melodikama. a to bome nisu jefini instrumenti (ne znam doduse za melodike kako im se krec cijene, ali znam za tamburice i sintice). i jos je bilo ratno doba kad su mnogi izbjegli s vrecicom u rukama a morali smo svi imati neki instrument.
ako to nije bilo obvezno u planu i programu, fakat mislim da je to ispucavanje samovolje profesora. dobro da nije inzistirao na sinticima od par somova kuna
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 23:17   #27
ja pretpostavljam da je to sve naznaceno u programu,mozda nekom prosirenom kao izbornom, pa onda neki zabriju i tlace a neke boli kuki pa se samo slusa muzika i svi imaju 5
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 23:25   #28
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Po meni su suvišni predmeti u osnovnim i srednjim školama vjeronauk/etika, glazbena kultura, likovna kultura i tjelesna i zdravstvena kultura. O vjeronauku/etici ima posebna tema.
ne slažem se, po meni nema suvišnih predmeta.
likovni i glazbeni u OŠ su po meni satovi opuštanja, koji su djeci potrebni među svim drugim satovima podučavanja koječega.
u srednjoj školi su potrebni jer se tada uči teorijski dio, ne znam zašto bi bilo loše znati neke stvari iz opće kulture.
tjelesni da nije potreban, u ovo doba kad ljudi višemanje žive sjedilačkim načinom života (čast iznimkama)?

drugi par rukava jest ocjenivanje navedenih predmeta.
možda bi se moglo opisno ocjenjivati, ali i u ovom numeričkom sustavu ocjenjivanja se može pokazati da se ponajprije cijeni trud, a ne (anti)talent.
meni nisu baš išli ti predmeti (osim u gimnaziji kad je bio teoretski dio GU i LU), ali sam uvijek imala 5 iz njih.
osim u prvom razredu gimnazije kad mi je prof iz tjelesnog dao 4 i pokvario mi prosjek.

edit: mi u OŠ na glazbenom nismo svirali, a na likovnom nas je profa podučavao o nekim tehničkim stvarima onako usput dok smo mi crtali (sjećam se kompozicije i boja)
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2012., 23:51   #29
mi smo imali samo melodike i svi smo imali iste i mislim da nisu bile skupe. krenula sam 1989. god u skolu.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 15:10   #30
imho, ne bi ih izbacila ali bih uvela opisne ocjene koje ne ulaze u prosjek. bar za niže razrede dok se ne ocjenjuje teorija i povijest umjetnosti.

riječ je o vještinama koje ne predstavljaju nužno predznanje za buduće obrazovanje, matematiku moraš znati za matematiku narednih par godina plus niz drugih predmeta, pjevanje i crtanje samo zbog pjevanja i crtanja. osim toga, mene nitko ne može uvjeriti da su mondrianove kontrakompozicije nešto super i ja bih mu možda jedva dala dva s obzirom na njegov uzrast , ali eto lik je veliki umjetnik.
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 20:51   #31
Šta vi stvarno mislite da se iz glazbenog u nižim razredima uče samo pjesmice? Ima li koja učiteljica RN da to potvrdi, ne znam plan do u detalje?

Ja ih dobijem u četvrtom i radimo svašta. Analogno tome i ocjenjujem svašta, ali da budem iskrena najrađe bi ukinula ocjene - besmislene su mi.
Glede sintića i ostalih drndalica one ostaju profama na izbor. Svakako je dobro da se klinci upoznaju s konceptom reproduciranja glazbe, ali daleko je to od bilo kakvog aktivnog muziciranja. Ali da nema učitelja koji inzistiraju preko mjere na njima, ima.

Netko je spomenuo "pustiš im glazbu i svima 5"... nije to baš tako. Osobno bih bila presretna da bar 30% svake generacije potaknem na razvoj glazbenog kritičkog mišljenja.
__________________
...da, baš...
maldiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2012., 21:47   #32
mislim da slovenci vec godinama imaju opisne za te predmete, barem su ih imali zadnji put kad sam se druzila sa slovencima. zasto mi kopiramo samo lose ideje a dobre nikad?
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 17:30   #33
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
mislim da slovenci vec godinama imaju opisne za te predmete, barem su ih imali zadnji put kad sam se druzila sa slovencima. zasto mi kopiramo samo lose ideje a dobre nikad?
Mislim da su u Sloveniji opisne ocjene (zelo uspešno, uspešno, manj uspešno, neuspešno) za te predmete (glasbeni, tjelesni, likovni) oduvijek. Barem su bile za vrijeme moje osnovne škole (1979-1987).

A u Sloveniji je sada 9-godišnja OŠ i brojčane ocjene dolaze na red tek u 4. razredu.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 12:44   #34
Što se TZK-a tiče, ne bih ga ukinula nego bih dala djeci da se bave aktivnošću koja ih zanima. Tko voli trčati, nek trči. Tko voli nogomet, nek igra itd. A razne akrobacije bih svakako ukinula, odnosno stavila na raspolaganje onome tko želi. Za jednu učenicu iz mog razreda je to završilo tako da se do kraja života neće moći kako treba služiti jednom rukom.

Glazbeni i likovni ne bih ocjenjivala. Iako su mi oni favoriti.
Kod nas se od 1. razreda pjevalo. Sviranja nije bilo nikad. A u srednjoj ne bih se složila da se radi samo o teoriji. Kod nas su pismeni ispiti bili koncipirani tako da se 50% pitanja temeljilo na slušanju, a 50% na čistoj teoriji. Ako nisi bio u stanju "čuti", automatski ti je padala ocjena.
Iz likovnog smo i u višim razredima osnovne učili teoriju, ali nije se provjeravala. Ocjena se temeljila samo na radu.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 22:04   #35
@Dubrovčanin,
od ovih predmeta koje si nabrojao u prvom postu, jedino bi imalo smisla ukloniti vjeronauk i tu se potpuno slažem s tobom. Ostatak su već drugi rekli. naravno da bih ja voljela da je TZK,glazba i likovni ne ocjenjuju jer sam antitalent za te stvari,ali... :/

I,da,mi radimo teoriju iz svega. Glazba,tjelesni,likovni - sve. 9.osnovne. Ne znam kako je kod vas, ali kod nas je uvijek bilo toga. Iz glazbe ove godine skoro pa i nemamo note,teorija sama. Najviše povijest glazbe.

Nema baš neke potrebe za ukidanjem gore spomenutih predmeta, jedino da se smanji važnost ocjene iz tih predmeta pri zaključivanju ocjena,kao što je nekad bilo. Meni tih par predmeta već godinama kvari prosjek,ne zato što se ne trudim nego jer ne ide. neki ljudi jednostavno nisu za to.
Norii Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2012., 22:17   #36
Suvišni predmeti?

Od sedmog razreda pa nadalje su to glazbeni,likovni i tehnički.

A vjeronauk je greška našeg školstva općenito
Civetta is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 10:55   #37
Suvisam je jedino vjeronauk. Za sve ostalo mozda promijeniti nastavni plan, kriterije ocjenjivanja, uvesti opisne ocjene (mi smo jos friski prvasici, pricam napamet, samo onako teoretski)... Meni je prestrasno da netko misli da bi glazbeni, likovni ili bilo koji drugi predmet bili suvisni. (Za mene vjeronauk NIJE predmet.)
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 11:04   #38
Malo mi se čini da ovdje ima polupanih lončića.
Tjelesni posebno danas kada djeca 90% vremena provode za računalima, pred tv-om, nepravilno sjedeći i žderući svu onu nezdravu hranu. Trčanje, razvoj mišića, igra, kondicija, učenje o osnovnim pojmovima u sportu..
Likovna kultura potiče kreativnost, također učenje o osnovnim pojmovima teorije likovne kulture, (barem nešto da znaš) zatim izražavanje putem boja, oblika. Ne treba ti talent i nadarenost da emociju preneseš na papir.
A glazbeno isto tako, ako netko nema dara, barem će naučiti osnove za koje ti ne treba sluh, a oni koji imaju dara a ne vole to, tko zna, možda im probudi volju i želju za tim. Znam da meni je.


To što je danas gotovo 99% profesora i nastavnika ovih predmeta nekompetentno, to je drugi par rukava. Ali ti predmeti su itekako potrebni.

A za vjeronauk se slažem. Ukinula bih ga istog trenutka.
__________________
netrijeznost rula.
Dreama is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 12:14   #39
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Za mene vjeronauk NIJE predmet.
Nije ni za koga - to je izborni predmet.
Quote:
Dreama kaže: Pogledaj post
A za vjeronauk se slažem. Ukinula bih ga istog trenutka.
Svaki roditelj može istog trenutka ukinuti vjeronauk za svoje dijete.

Nije mi namjera pokretati vječiti rat za i protiv vjeronauka u školama (BTW, i ja sam protiv) - ali, upisi na ovom topicu zvuče kao da se radi o obveznom predmetu.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2012., 12:45   #40
ovu raspravu o suvišnim predmetima nećemo svesti na raspravu za ili protiv vjeronauka u školi.
zahvaljujem.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:31.