Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.10.2014., 09:43   #1
Tražim pomoć oko domaće zadaće

tek smo peti razred, već ne znamo zadaću napisati. i nije prvi put, al uvijek se radi o HJ.
Dakle, zadatak je:

Pokušaj osmisliti pjesmu od pet stihova:

Opis teme jednom rječju (najčešće imenica).
Opis teme dvjema riječima (najčešće pridjevi).
Tri riječi koje opisuju nastavnu jedinicu (imenica).
Četiri riječi koje izražavaju osjećaje za nastavnu jedinicu.
Jedna rečenica koja sažima znanja o naučenome na satu.

Ja ovo ne razumijem, mali još manje. Naravno, hitno je.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 09:52   #2
A joj

A što trenutno obrađuju na nastavi? Treba li biti rima?
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 09:53   #3
osnovno i preneseno značenje riječi je nastavna jedinica. pa sad ti vidi...
ma najbolje još i rima... al ja ovo ne razumijem, samu uputu ne razumijem...

osjećam se ko debil
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 10:15   #4
Da, vjerujem, čudne su im te upute za tako malu djecu.

Ako sam dobro shvatila, svaki stih treba sadržavati ono što se nalazi u svakom retku upute.

Opis teme jednom rječju (najčešće imenica). - Po meni, tu treba odabrati riječ o čijem će prenesenom značenju pjesma biti.

Opis teme dvjema riječima - Dva pridjeva koja asociraju na tu riječ

Tri riječi koje opisuju nastavnu jedinicu - Ovdje tri imenice koje asociraju na tu riječ

Četiri riječi koje izražavaju osjećaje za nastavnu jedinicu. - Ovo mi je pak totalno nejasno.

Jedna rečenica koja sažima znanja o naučenome na satu. -Možda rečenica u kojoj se predmetna riječ spominje u osnovnom i prenesenom značenju.


Pada mi na pamet riječ zvijezda, čini mi se OK za ovu temu.

Hm, nekako mi se čini da baš i nisam od pomoći...
Salammbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 10:31   #5
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
tek smo peti razred, već ne znamo zadaću napisati. i nije prvi put, al uvijek se radi o HJ.
Dakle, zadatak je:

Pokušaj osmisliti pjesmu od pet stihova:

Opis teme jednom rječju (najčešće imenica).
Opis teme dvjema riječima (najčešće pridjevi).
Tri riječi koje opisuju nastavnu jedinicu (imenica).
Četiri riječi koje izražavaju osjećaje za nastavnu jedinicu.
Jedna rečenica koja sažima znanja o naučenome na satu.

Ja ovo ne razumijem, mali još manje. Naravno, hitno je.
Mali treba napisati činkvinu

Možete googlati za primjere.Jedino kod činkvina (koliko ja zna u trećem retku idu tri glagola ili glagolske imenice).Peti redak isto je jedna riječ koja je drugi naziv (preneseno značenje? ) za temu.

Npr.
Majka
topla, nježna
Grli,mazi,tješi,umiruje,
Njena je ljubav neizmjerna.
Najdraža
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 10:58   #6
Forum.hr



Opis teme jednom rječju (najčešće imenica). Majka
Opis teme dvjema riječima (najčešće pridjevi). topla, nježna
Tri riječi koje opisuju nastavnu jedinicu (imenica). grli, mazi, tješi, umiruje
Četiri riječi koje izražavaju osjećaje za nastavnu jedinicu. njena je ljubav neizmjerna.
Jedna rečenica koja sažima znanja o naučenome na satu. najdraža.

Kak sad?
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 11:41   #7
činkvina, da. sve puno jasnije...
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 15:04   #8
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
tek smo peti razred, već ne znamo zadaću napisati. i nije prvi put, al uvijek se radi o HJ.
Dakle, zadatak je:

Pokušaj osmisliti pjesmu od pet stihova:

Opis teme jednom rječju (najčešće imenica).
Opis teme dvjema riječima (najčešće pridjevi).
Tri riječi koje opisuju nastavnu jedinicu (imenica).
Četiri riječi koje izražavaju osjećaje za nastavnu jedinicu.
Jedna rečenica koja sažima znanja o naučenome na satu.

Ja ovo ne razumijem, mali još manje. Naravno, hitno je.
Zadatak je da DIJETE napiše pjesmicu.
Cilj je osnažiti ga (a ne roditelja), pokazati mu da može smisliti nešto lijepo, izraziti doživljaj, primijeniti ono što otprije zna.
Ako mu želiš pomoći, jer možda nije shvatio ili nije točno zapisao zadatak, ili je možda učitelj/učiteljica to nezgrapno zadao/zadala, možeš mu napisati nešto kao uzorak.

Evo jedne inačice činkvine:

Prvi stih: imenica.
Drugi stih: dva pridjeva (epiteta)
Treći stih: tri glagola (u kojima je sadržana personifikacija)
Četvrti stih: poredba/usporedba
Peti stih: zaključak, ideja... ili nastavak poredbe/usporedbe iz prethodnoga stiha.

Vjetar
divlji, neobuzdan
luduje, udara, bjesni
kao huligan
nakon izgubljene utakmice.

ili

Vjetar
divlji, neobuzdan
luduje, udara, bjesni
kao huligan.
Njegov je bijes zarazan.

Tri imenice koje se spominju za 3. stih sigurno su glagoli, poslušaj me, to je vjerojatno zabuna. Ostalo može poštivati u skladu s onim što su radili na satu.

Cilj nije da postanu svi na tri-četiri-sad pjesnici, nego da slijedeći upute pokušaju primijeniti znanje i usput stvoriti nešto svoje.

Ti napravi jednu, dijete će znati napraviti svoju pjesmicu. Važno je da se osjeti uspješnim.

To obično sa svojima radim na satu, upravo da se ne bi dogodilo da mame, bake, tete pišu činkvine. Pojasnim im, a oni u 10-15 minuta SVI stvore nešto stvarno zgodno i lijepo na što su ponosni. Znam da to rade i u nižim razredima, uspješno.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 15:31   #9
Super je mali slozio pjesmicu. Naime, uguglala sam činkvinu i nasla prekrasno jednostavno objasnjenje svakog stiha. Lijepo sam mu proslijedila uputu.
Mali je napisao bolje sam, nego sto bih ja to slozila. Nisam mu ja ni planirala pisati dz, ali morala sam mu objasnit. A kako, kad mi ni samoj nije jasan zadatak.

Sad je to ispalo lagano, ali losa je uputa na listicu, vidite i sami, doslovno sam prepisala uputu s nastavnog listica. Hvala.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 16:40   #10
Istina.
Ja sam ti prva krenula pisati odgovor i napisala nesto sto bi trebala biti ta cinkvina. Pocela sam s mama.
A onda to obrisala jer nisam vidjela kakve to ima veze s
- temom
- nastavnom jedinicom i
- s naucenim na satu.

Recimo primjer koji si dobila u prethodom postu
vjetar - je tema?
Luduje, udara, bjesni - to su imenice koje opisuju nastavnu jedinicu? Kakvu nastavnu jedinicu?
Kao huligan - opisuju osjecaje prema nastavnoj jedinici? Kakvoj nastavnoj jedinici?
Njegov je bijes zarazan - to je recenica koja sazima znanja o naucenom na satu?

Stvarno su im to super zadali? Pitanje je sto su radili na satu i jesu li se mogli temeljem toga pogoditi sto se trazi.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 19:46   #11
Možda su trebali napisati pjesmicu o tome što su učili

Metafora
divlja, neobuzdana,
tuče, udara, pogađa
kao koplje
divna



Sorry, upute su KA TA FAKING STROFA!
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 19:58   #12
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Možda su trebali napisati pjesmicu o tome što su učili

Metafora
divlja, neobuzdana,
tuče, udara, pogađa
kao koplje
divna



Sorry, upute su KA TA FAKING STROFA!


Slažem se da su upute katastrofa. Shvatila sam da se radi o činkvini (po ovim uputama za dvije imenice, tri glagola i sl.) no ovo s temom mi nikako nije bilo jasno. Možda im je usmeno profesorica i objasnila,no ako su dobili samo pisane upute nemam pojma koliko je djece to moglo samo od sebe shvatit.

I da, činkvine mogu i klinci u razrednoj nastavi napisat, znaju jako zgodne ispast .
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 21:54   #13
Upute su užas nad užasima. Počevši od izraza opis, koji uključuje jednu riječ. O miješanju imenica s glagolima uopće ne bih.

Ono što mene ovdje zanima jest zašto uopće pišete djeci i s djecom takve zadaće? Da je velika većina učenika došla na sat s nenapisanom i pogrešno napisanom zadaćom i rekla da je zadaća bila nejasna, možda bi se nastavnica zapitala.

Ovako će dobiti naramak pjesmuljaka i bit će vrlo zadovoljna sobom i svojim radom.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2014., 23:13   #14
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Upute su užas nad užasima. Počevši od izraza opis, koji uključuje jednu riječ. O miješanju imenica s glagolima uopće ne bih.

Ono što mene ovdje zanima jest zašto uopće pišete djeci i s djecom takve zadaće? Da je velika većina učenika došla na sat s nenapisanom i pogrešno napisanom zadaćom i rekla da je zadaća bila nejasna, možda bi se nastavnica zapitala.

Ovako će dobiti naramak pjesmuljaka i bit će vrlo zadovoljna sobom i svojim radom.
Ako je kadra zadati ovakvu zadaću, onda je kadra i podgrijavati se idejom da su joj učenici lijeni...

To treba riješiti oči u oči s profom, uz dodatne materijale o tome što je faking ČINKVINA
MMovca is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 02:18   #15
Koliko koštaju ti listići?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 13:17   #16
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Upute su užas nad užasima. Počevši od izraza opis, koji uključuje jednu riječ. O miješanju imenica s glagolima uopće ne bih.

Ono što mene ovdje zanima jest zašto uopće pišete djeci i s djecom takve zadaće? Da je velika većina učenika došla na sat s nenapisanom i pogrešno napisanom zadaćom i rekla da je zadaća bila nejasna, možda bi se nastavnica zapitala.

Ovako će dobiti naramak pjesmuljaka i bit će vrlo zadovoljna sobom i svojim radom.
Da bi lakše shvatili / napisali nejasni zadatak.
Da joj je stalo do toga da učenici shvate i samostalno riješe zadatak potrudila bi se oko listića.
__________________
Koga, cega janjetine , komu, cemu meni s kim, s cim sa kapulicom mladom meni, meni
'oću bruto plaću na ruke
Tomolav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 13:21   #17
Svašta se zove profesorom danas...
zuja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2014., 15:23   #18
E, al ovo je liistic na nekom cudnom papiru. Ne bih rekla da ga je pisala nastavnica, ona ga je samo podijelila.

A dvije mame iz razreda su se meni cudile kak ja ovo ne razumijem.... Njima je bas faking jasno... Necu opce ulazit u to sto je njima jasno...

U svakom slucaju, dat listic s takvom uputom, a bez neke cinkvine u biljeznici... Ovo postane nemoguca misija.
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 12:25   #19
Quote:
Perzefon@ kaže: Pogledaj post
Upute su užas nad užasima. Počevši od izraza opis, koji uključuje jednu riječ. O miješanju imenica s glagolima uopće ne bih.

Ono što mene ovdje zanima jest zašto uopće pišete djeci i s djecom takve zadaće? Da je velika većina učenika došla na sat s nenapisanom i pogrešno napisanom zadaćom i rekla da je zadaća bila nejasna, možda bi se nastavnica zapitala.
Nisam roditelj ali meni su roditelji pomagali sa takvim zadaćama i to sa hrvatskim.
Pitate se zašto? Zato jer je profesorica davala isto takve upute i kad pola nas ne bi znalo napisati takvu zadaću dogodio bi se 1 i čuđenje kako su 3 osobe koje prolaze sa 5.0 znale, a mi ostali smo seljaci i glupani i onda dođeš do toga da ti roditelji pomažu jer ipak se želiš negdje upisati u srednju a hrvatski igra neku ulogu u upisu .

Kako su te tri osobe u razredu znale? Išle su na dopunsku nastavu iz hrv i natjecanja pa je sa njima radila kako treba i objašnjavala im, a nama ostalima ništa:klap:, kako ja to znam bila sam dobra sa tim trima curama pa su mi pomagale i tako sam saznala.

i da se razumijemo radi se o OS kralja Tomislava na Trešnjevci u Zagrebu, ne da selo nismo vidjeli nismo ni blato vidjeli a žena nas je komotno nazivala imenima:klap:

i za kraj ona je tada bila stari zmaj, a ja danas imam 26 i ona još uvijek tamo radi

i tokom 5 do 8 razreda imala sam 2 iz hrv bez pomaka za višu ocjenu i zadnji dan osmog razreda mi je u lice rekla nakon što me pitala gdje se mislim upisati da ne vjeruje da ću se upisati u gimnaziju i da to nije za mene

epilog ne samo da sam upisala gimnaziju nego sam imala 5 iz hrvatskog opći prosjek 4.0

Tako da roditelji ako imate normalnu djecu za koju vidite da se muče i žele učiti pomognite im jer od nikog drugog tu pomoć neće dobiti, a najmanje od profesora bilo je iznimaka ali rijetkih....
__________________
by tyaa--tak mi i zgledaš I sigurno ti treba košara naprijed, blatobrani nazad, zvonce u obliku cvijeta sa nekom milozvučnom muzikom, i uspravno sjediš
by Blackheartgirl--Naravno da jesam. Tražim partnera, a ne krumpir za ručak.
Junona 88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2014., 21:30   #20
Quote:
Junona 88 kaže: Pogledaj post
Tako da roditelji ako imate normalnu djecu za koju vidite da se muče i žele učiti pomognite im jer od nikog drugog tu pomoć neće dobiti, a najmanje od profesora bilo je iznimaka ali rijetkih....
Ovo je smisao posta?
Ne bih ulazila u to koliko je objektivna i tvoja ocjena iz gimnazije budući da post vrvi pravopisnim pogreškama (ali ok, pripisat ćemo to brzopletosti ), no očito da si vrlo nezadovoljna svojim profesorima općenito te donosiš ovakve (po meni) krive zaključke. U svim profesijama, pa tako i u profesorskim vodama, ima onih koji svoj posao rade odlično, onih koji ga "odrađuju" korektno i onih koji se baš i ne trude. No stvar je i u tome koliko smo spremni napora uložiti i kad primamo znanje jer ono se ne može uliti nikome u glavu. I učenik mora uložiti određeni trud u ono što radi.

No tema ovdje je pomoć kod konkretne zadaće i mislim da smo to riješili. Možemo debatirati o primjerenosti listića (upute), no mislim da je sve rečeno.

I da, ako ideš na natjecanje iz nekog predmeta onda ideš na DODATNU nastavu iz tog predmeta, ne na dopunsku
nightfall is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:18.