Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.03.2004., 11:07   #1
Puretina

Imate li neke posebne recepte za puretinu? Ja zasad znam ukusno napravit puretinu rezanu na male komadiće i pržene u woku, uz malo kadulje, papra i češnjaka. I to je super, ali mislim si da puretina sigurno ima veće potencijale od toga
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 11:24   #2
Pečena domaća zagorska purica s mlincima je prava puretina i super delicija, sve ostalo nije ni do koljena....

Pazinski puran je suh, ali ako se dobro nasoli odstoji 2 dana i polako ispeče može proči.
Zbog veličine češto se peče razdjeljen po dijelovima.
Šnicli za pohanje ili punjenje raznim nadjevima, ala piletina...
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 12:05   #3
Cijela purica pecena u rerni je meni ispadala super. Na cooking.com sam vidjela neke savjete pa probala. Prvo, pod kozu na prsima sam ugurala dosta putera, nasolila i to sve sta ide. Nisam punila posto mi je to totalno nepoznata stvar.

Onda sam je pekla okrenutu na prsa. To zato da 'suhi predjeli' budu u vlagi od istopljenog maslaca i svega sto purica pusti kad se pocne peci. E, kad mislis da joj je vec dosta okrenes je na leda i jos peces da fino porumeni.

Prije rezanja bi je trebalo malo ostaviti da stane jer kad se hladi opet povuce nazad sokove u kojima se pekla pa bude socnija.

Dok se pece pazi da redovno zaljevas dijelove koji bi se mogli osusiti.

Temperatura mi je uvijek teska stvar za ocjeniti, kod mene je rerna na plin, brzo se zagrije ali i ohladi ako pretjeram pa ti ja sve na maksimum i onda odatle smanjujem pojacavam, kako mi treba.

U onu masnocu i umak od pecenja mozes pred kraj ubaciti rizu (ne mora biti kuhana ako se brzo skuha) ili neko tjesto (al dente skuhano) i onda zavrsiti. Za rizu ti generalno treba vise vlage ostati.

Od ostataka pecene purice mozes praviti svasta.
Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 12:20   #4
Obichno su purice velike, pa ih istranzhiramo i pechemo u komadima. Prsa odvojim i isfiletirana smrznem.

Ovo moji jako vole

Na svaku purecu 'shniclu' staviti fetu shunkice, fetu sira, zarolati, uchvrstiti chachkalicom. Pohati ili peci ili dinstati u umaku s bijelim paprom i malo vina.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 12:25   #5


MLJACcccccccccccccccccccccccccccccccccccc......... ......

ovo sve zvuci tako slasno........ danas odoh u potragu za puricom...hvala vam...
nebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 13:31   #6
Quote:
emili kaže:
Pečena domaća zagorska purica s mlincima je prava puretina i super delicija, sve ostalo nije ni do koljena....

Pazinski puran je suh, ali ako se dobro nasoli odstoji 2 dana i polako ispeče može proči.
Zbog veličine češto se peče razdjeljen po dijelovima.
Šnicli za pohanje ili punjenje raznim nadjevima, ala piletina...


hm...uz umak od gljiva onako na naglo u tavici, zatim isto pohana ( sa sezamom)

Od puretine jedem samo prsa.

Radila sam puretinu i na slatko-kiselo.

Zapravo se sve vise okrecem puretini i piletini a svinjetinu jedem sve manje.
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 14:48   #7
pureci odrezak na naglo sa ribanom jabukom. tak i piletinu jedem:klap:
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 14:50   #8
Recepte,recepte...
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 14:55   #9
s karijem u nekom mlijecnom umaku... bilo koja ptica
__________________
Through frozen rice fields,
moving slowly on horseback,
my shadow creeps by
1rice is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 15:37   #10
Omotaš sitno narezana preća prsa sa fetama fine mesne pancete i ispečeš ili na roštilju ili na tavici bez masnoće. Uz to zelena salata i mljac
ljutika is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 15:47   #11
file posoliti i popapriti (+ još nešto po izboru), peći na naglo na maslacu, prekriti gorgonzolom sječenom na trekice, malo vrhnja za kuhanje i poklopiti da se sir otopi.
uz to dobro idu njoki i zelena salata
ili
začinjeni (sol, papar + po izboru) file uvaljati u brašno i peći na naglo (maslac), dodati par kapi maslinovog ulja s tartufima (zigante) i malo vrhnja za kuhanje.
njoki
zelena salata
mudrica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 16:33   #12
Ma
Noemi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2004., 20:07   #13
Svi recepti djeluju slasno - sve ću probati.

A ja sam danas "smislila" jedan jako fini recept - uzela sam veliki zabatak, zarezala ga na jedno pet mjesta - kao mjesta gdje će se rezat šnite. Napravila sam pac od maslinovog ulja i malo suncokretovog ulja, kadulje, delikatesne paprike, bijeloga papra, soli i sasvim malo octa. Posebno sam sam posula češnjakom u prahu. Pac sam ručno namazala u prorezane udubine.

STavila sam to u vrećicu za pečenje, sasvim malo je izbušila. Nakon sat vremena sam prorezala vrećicu, da se stvori korica. Bilo je savršeno!!!

Uz to sam radila krumpire na moj način - krumpire zasolit, na hladno ulje i poklopit - tu i tamo promiješat. Za taj su način najbolji sasvim mali krumpirići koje onda ostaviš cijele. Krumpiri dobiju hrskavu koricu, a iznutra ostanu mekani. Njam.

SEbi sam priredila juhicu od puno, puno povrća - previše mrkve, pastrmka, celera, peršina - i malog komadića puretine. Izvadila sam povrće i napravila kašicu, koju sam jela uz puretinu i krumpire. Ludilo!!!

lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2004., 06:27   #14
Quote:
magic kaže:


Na svaku purecu 'shniclu' staviti fetu shunkice, fetu sira, zarolati, uchvrstiti chachkalicom. Pohati ili peci ili dinstati u umaku s bijelim paprom i malo vina.
magic, koliko dugo ?

mene je uvijek strah da ne ostane sirovo onako zarolano pa pecem i pecem i pecem dok konacno ne preprzim ili prepecem.....
goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2004., 08:55   #15
Ovo uredno prepisujem, gledala na TV male tajne velikih majstora kuhinje, bilo mi zgodno, isprobala i fino...

Punjeni pureći zabatak Patačić

Svečano jelo izgledom i okusom podsjeća na pisanu pečenicu "Stubicu", ali će isto tako mnoge razveseliti drugim odabirom mesa
Sastojci za 4 osobe

1 pureći zabatak (oko 800 g)
80 g suhih šljiva
3 žlice domaće šljivovice
3 žlice vode
3 žličice Vegete Twist - puretina
3 žlice ulja
1 kg krumpira
100 ml bijelog vina
100 ml vode
1 grančica ružmarina
1 češanj češnjaka
1 žlica Vegete
50 ml ulja

Postupak
1. Purećem zabatku izvadite kost, a zatim ga malo potucite batom za tijesto. Pospite Vegetom Twist - puretina s obiju strana i ostavite stajati na hladnome mjestu oko 15 minuta.

2. Suhe šljive operite, prelijte mješavinom rakije i vode pa ostavite stajati oko 10 minuta.

3. Nakon toga ih ocijedite i rasporedite površinom mariniranog mesa. Meso savijte u roladu, a rubove pričvrstite čačkalicama.

4. Ovako pripremljeni zabatak kratko popecite sa svih strana na ulju u tavi.

5. Krumpir ogulite, narežite na kriške, stavite u tepsiju i prelijte uljem.

6. Kratko prokuhajte vino, vodu i Vegetu, tome dodajte narezani ružmarin i češnjak narezan na listiće. Ovom mješavinom prelijte pripremljeni krumpir, a na to stavite popečenu roladu, pokrijte aluminijskom folijom i stavite peći u pećnicu zagrijanu na 180 °C oko 35 minuta.

7. Nakon toga maknite foliju, krumpir malo promiješajte i pecite još 15 minuta.

Posluživanje
Iz pečene rolade izvadite čačkalice, narežite je na ploške i poslužite toplu uz pečeni krumpir.
Savjet
Pureći zabatak možete zamijeniti pilećim prsima.
Mala tajna
Tepsiju dobro prekrijte aluminijskom folijom kako bi bilo dovoljno tekućine za prvi dio pečenja jela.
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2004., 09:03   #16
evo, prepisati ću još i ovo.....

Punjeni odresci od puretine
Sastojci za 4 osobe

8 odrezaka od purećih prsa (oko 600 g)
4 žlice ulja
limunov sok
sol
papar
200 g špinata
20 g maslaca
pola male glavice luka
1 do 2 češnja češnjaka
100 g sira trapista ili gaude
30 g brašna
50 ml bijelog vina
1 žlica Vegete

Postupak
1. Odreske lagano istucite, pospite ih Vegetom i poprskajte sokom od limuna.

2. Očišćeni špinat kratko prokuhajte, ocijedite i narežite.

3. Na ugrijanom maslacu svijetlo propirjajte nasjeckani luk, dodajte špinat, nasjeckani češnjak, papar, sol, sve promiješajte i ohladite.

4. Na svaki odrezak stavite dio pripremljenog špinata i plošku sira. Preklopite ih, lagano potucite rubove ili ih pričvrstite čačkalicama.

5. Odreske pobrašnite pa ih pecite na ulju sa svake strane oko 7 minuta. Na kraju dodajte malo vode, vino i kratko prokuhajte.

Posluživanje
Punjene odreske složite na ugrijani tanjur i prelijte vrućim umakom. Uz ovo vrlo ukusno, izdašno a istovremeno lagano jelo poslužite prilog od kuhane riže.
Savjet
Uz punjene odreske možete poslužiti prilog od kuhanog povrća.
Mala tajna
Kod punjenja odrezaka pripazite da nadjev ne dotiče rubove kako bi kod preklapanja dobro prianjali.
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2004., 13:00   #17
Quote:
STavila sam to u vrecicu za pecenje, sasvim malo je izbušila
sto je to ?

Emili hvala onaj prvi recept moram probati, samo bez vegete twist
Winona is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2004., 13:55   #18
Vrećica za pečenje je nešto što izgleda ko obična vrećica, ali je termostabilno. U dućanima je prodaju uz alu folije i slično. Staviš unutra meso ili povrće, zatvoriš, malo izbušiš i onda se to unutra fino safta i peče. Prednosti - sočnost, a i ništa ne isprljaš - ja obično pred kraj razrežem vrećicu da se stvori korica - ali ako to oprezno radiš niti jedna kap ne padne u tepsiju - fino, sočno, a nemaš posla poslije ručka
lucija is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2004., 22:29   #19
Inspiracija je dosla od Chili con Carne

Ja volim taj okus pa vise manje slicno ali opet i dosta drugacije.

Pureca prsa
Sjeckani luk i cesnjak
Malo pelata
Mex crveni grah
Kukuruz u limenci
Sol, papar, neka paprika ljutara

Luk poprzim na maslinovu uju, dodam cesnjak i prsa nasjeckana nasitno, poprizis sve malo da promijeni boju, dodas pelate, kuhani grah i kukuruz. Prokuhas 20 ak min da se sve dobro prozme i zacinis.
__________________
Sada je na vama red da povežete ove dvije paradigme: 'sutra ujutro ćemo o tome razgovarati'; 'ipak ne morate zbog toga ostati budni cijelu noć'.
RobiKa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2004., 00:16   #20
hmmm a jeste probali pureci rizoto?
odnosno nasjeckane komadice pureceg filea ispirjane na crvenom luku i sa vlascem i malo umaka od rajčice?
mmmljac.....

i da...peceni,grillani i przeni pureci filei su mi puno bolji od pilecih..
puno su ...manje stupasti..i sočniji
ancii is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.