Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Biciklizam

Biciklizam Na dva kotača uokolo

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.12.2014., 11:05   #5441
Bit ces glavna faca u baraber cityu
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 13:59   #5442
Wink

Quote:
Rebbit kaže: Pogledaj post
Bit ces glavna faca u baraber cityu
A cuj,koje konzerve tu zive prva dva mjeseca ce bleje ko tela u sarena vrata.Dvije godine se vozim i invalidskim kolicima pa me znaju gledat ko da sam vanzemaljac.
DARIOHOS is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 17:09   #5443
Lagano mi se istrosio lanac pa namjeravam kupim novi. Trenutacno imam Shimano Deore CN-HG53. Mislio sam kupit sad nesto bolji, Shimano Deore XT CN-HG93, koji isto ima 116 karika i za 9 brzina je. Prvi put radim zamjenu sam, pa da ne kupim nesto sto ne odgovara. Hoce mi ovo pasat? Treba pazit samo na taj broj karika i brzina?
Ruđo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 21:40   #5444
Ako su oba za 9 brzinske sisteme to je to.
Ako nemas, trebati ce ti alat za lanac (kao ovi TACXovi
Najjednostavniji nacin za odrediti pravilnu duzinu lanca je prebrojati karike na starom lancu pa na novom ostaviti isti broj karika (pod uvjetom da lanac nije bio skracivan)
Druga opcija je prebaciti lanac na najveci zupcanik na kazeti i najveci zupcanik na pogonu (bez da lanac prolazi kroz zadnju masinicu), vidjeti gdje se preklapaju te dodati 2 karike.

Mislim da je to to
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 23:19   #5445
je, a novi lanac na staroj kazeti bude sljakao 100%?

ako ne, onda treba i nova kazeta...
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 23:33   #5446

Na taj detalj sam zaboravio.
Doduse, ako je lanac malo potrosen ne mora biti da je kazeta dobila
__________________
Kad preživiš Jarun, onda si spreman na sve!
+++ Divide By Cucumber Error. Please Reinstall Universe And Reboot +++
Mali Maleni is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 23:36   #5447
ne mora bit,
al da nebude, nismo znali

kazeta ima zivota 30k, lanac 10k...
veca istrosenost lanca, vise potrosi kazetu, pa sto vise odmices po kilometrima u lancu kazeta ce ti vise dobit po piksi...
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 01:01   #5448
Hvala na odgovoru. Bas iz razloga da mi se ne uništi kazeta idem sa promjenom lanca. Sam da ne zafrknem sa smanjivanjem broja karika
Budem jos youtube videa pogledao kak se to radi
Ruđo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 09:18   #5449
pa gle, ovisi sta te zadesi s kazetom i koliko si presao s lancem...

najbolje teorije za najdulju iskoristenost lanca i kazete koju sam cuo:
kupit 3 lanca, jednu kazetu, i svakih cca 1000km promjenit lanac, tako da svi imaju jednaku potrosenost....

sad je samo problem nac volju za to radit, al koliko se npr ja vozim, lanac bi mjenjao svakih 4-5 mjeseci, a kazetu imao 10 godina
Rebbit is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 00:09   #5450
pozdrav, nadam se da mi mozete pomoci i da na pravom mjestu postavljam pitanje. Naime, na tavanu sam neso stari rogov bicikl u uzasnom stanju, pogon treba skroz novi, on ima pogon na kajlu, dali postoji nacin da se tu ugradi nesto novije, da mozeju noviji pogoni na to. Hvala.
NorcoMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 09:05   #5451
Quote:
NorcoMan kaže: Pogledaj post
pozdrav, nadam se da mi mozete pomoci i da na pravom mjestu postavljam pitanje. Naime, na tavanu sam neso stari rogov bicikl u uzasnom stanju, pogon treba skroz novi, on ima pogon na kajlu, dali postoji nacin da se tu ugradi nesto novije, da mozeju noviji pogoni na to. Hvala.
To pitanje se svakih nekoliko godina pojavi u temi obnavljanje stare specijalke pa za sve detalje prolistaj tamo (samo 330 stranica )

Za pocetak dok to ne prolistas, imas manje vise slijedece opcije:

1) u postojeci BB shell ugradis osovinu kod koje pedale ne idu na kajle nego na cetvrtastu osovinu. Time se rijesis kajli, ali pogoon u smislu lezajeva njihovog ugradjivanja i podesavanja ostane isti. Takvu osovinu prodaje npr stolisnik, ako guglas sit:forum.hr stolisnik mozda upecas nesto

2) U postojeci BB shell se upuca, zalijepi, zalota ili sto vec puskica koja sa unutrasnje strane ima standardni engleski BB navoj. Trebas naci mestra za to.

3) pomiris se sa pogonom kakav je

4) odustanes - ja kupujem stare rame krame za 50kn
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 11:21   #5452
treba vidjeti da li je rupa za bb iste veličine kao industrijska osovina koju koriste novije verzije mtb-a, ako je iste veličine onda je sve jednostavno, izbiješ čašice iz te rupe van, očistiš rupu i podmažeš navoje, ušarafiš industrijsku osovinu i to je to.

pitanje je samo da li je taj dosjed za osovinu isti kao industrijski bb.

skini protunavoj nasuprot pogonskog zupčanika, uzmi mjerku i izmjeri veličinu, isto tako izmjeri i fiksni dio koji se ušarafljuje u dosjed pogonske osovine kod zupčanika, izmjeri duljinu osovine(ako ništa drugo uzmi to troje sa sobom u dučan), sa tim mjerama ili dijelovima otiđi u dučan, oni bi trebali imati mjerku i na licu mjesta prije kupovine izmjeri sve i po tim mjerama uzmeš industrijski bb( to je kazetni bb, sve je zatvoreno samo trebaš to ušarafiti u dosjed osovine), kao što sam rekao moraš izbiti čašice van, uzmeš staru osovinu i sa njiom polako u krug izbijaš čašicu van, ona je uglavljena u dosjed osovine ali dosjed gdje je navoj je veči i nemaš frke da češ oštetiti navoj a industrijsku bb uči će unutra bez problema jer je kučište manje od dosjeda osovine.

ja sam to uradio na limexu ( mtb) i nisam imao nikakvih problema kod ugrađivanja takve osovine. pitanje je dali je dosjed za mtb i tog tvog roga isti ili različit te da li postoji indu bb koji to može zamijeniti, ako je različit onda ti ostaje samo kupovina osovine kako ti je post prije mene rekao arash.
__________________
Ljubavnik od formata
mrcina 22222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 12:12   #5453
Quote:
mrcina 22222 kaže: Pogledaj post
treba vidjeti da li je rupa za bb iste veličine kao industrijska osovina koju koriste novije verzije mtb-a, ako je iste veličine onda je sve jednostavno, izbiješ čašice iz te rupe van, očistiš rupu i podmažeš navoje, ušarafiš industrijsku osovinu i to je to.
...
ja sam to uradio na limexu ( mtb) i nisam imao nikakvih problema kod ugrađivanja takve osovine. pitanje je dali je dosjed za mtb i tog tvog roga isti ili različit te da li postoji indu bb koji to može zamijeniti, ako je različit onda ti ostaje samo kupovina osovine kako ti je post prije mene rekao arash.

slazem se, najbolje rastaviti pa vidjeti. Po mojem iskustvu vecina starih rogova koji imaju pogon na kajle (recimo senior) ima thompson BB - znaci BB shell je promjera 40mm i na njemu nema navoja.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 16:42   #5454
Samo Rog Amater ima cijev za BB s navojima. Zovi u Metaliacommerce ili Stolisnik Shop, pa kupi drugi koji odgovara tvojoj rami.
Feeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 16:57   #5455
Quote:
Feeler kaže: Pogledaj post
Samo Rog Amater ima cijev za BB s navojima. Zovi u Metaliacommerce ili Stolisnik Shop, pa kupi drugi koji odgovara tvojoj rami.
mislim da maraton ima standardni BB shell, a vjerujem onda i profesional i bolji isto tako.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 17:28   #5456
Quote:
Arash's friend kaže: Pogledaj post
slazem se, najbolje rastaviti pa vidjeti. Po mojem iskustvu vecina starih rogova koji imaju pogon na kajle (recimo senior) ima thompson BB - znaci BB shell je promjera 40mm i na njemu nema navoja.
šta nemaju ti rogovi isti princip osovine kao kod pony bicikla?

ako imaju onda imaju čašice unutar dosjeda a sa vanjske strane su fiksirani dio kod zupčanika sa navojem i protunavojni dio kojim se regulira da osovina nema zračnosti a učvrsti se da se može okretati tj da zupčanik neide u osmicu.

ako je to tako urađeno onda se ništa ne razlikuju od sistema na jeftinim mtb-ima.
__________________
Ljubavnik od formata
mrcina 22222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 20:31   #5457
Quote:
Arash's friend kaže: Pogledaj post
mislim da maraton ima standardni BB shell, a vjerujem onda i profesional i bolji isto tako.
Ovdje je riječ o biciklu s pogonom na kajle. Maraton i Professional nemaju kajle. Amater jedini ima kajle i navoj.
Feeler is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 07:24   #5458
Quote:
Feeler kaže: Pogledaj post
Ovdje je riječ o biciklu s pogonom na kajle. Maraton i Professional nemaju kajle. Amater jedini ima kajle i navoj.
vidis nisam znao da postoji ta kombinacija kod rogova, mislio sam da cim na rogu vidim kajle znaci da je thompson BB, thnx.
__________________
Now Playing: Vrnul se bum makar v lesu, il nek Dravu sim donesu. Z dravskim peskom me pokrijte, z dravskom vodom poškropite.
Arash's friend is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 08:29   #5459
ja sam kupio jednu Amater ramu (žutu, s lijepim lugovima i laganim cijevima) i uz nju dobio osovinu za kajle i čašice na navoj...
A imao sam i drugi Amater (plavi, dosta teža rama i ružnija) koji je došao sa firkantom i alu kurblama
DonDuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 08:55   #5460
to su vanjske čašice koje učvrščuju osovinu.
uzmeš te čašice sa sobom u dučan da izmjere veličinu i da li odgovara indu osovini(kazetna) ako da imaš mogučnosti riješiti se kajli zauvijek kao i običnih osovina koje znaju zezati prilikom montaže a i za njih moraš imati više alate nego za indu osovinu kod koje moraš imati samo ključ kojim učvrščuješ indu osovinu u BB.
__________________
Ljubavnik od formata
mrcina 22222 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:55.