Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.12.2007., 13:26   #1
Što drže psiholozi o psihoanalizi?

Ako pogledamo danasnje statistike, mozemo primjetiti, da psihoanaliza nije odvise omiljena u psihologiji. Psihijatri se ponekad sjete te Freudove zablude, za koju moderna istrazivanja kazu, da je kao terapija daleko losija od placeba, pa cak i od samolijecenja.

Kod neuroticnih oboljenja pacijenti ozdrave bez ikakve terapije u 65%slucajeva.
Placebo ima kvotu od 75%, a ta jadna psihoanaliza tek 45%.
Pa cemu onda gnjaviti sebe i bolesnika.

Karl Kraus je jednom onako satiricki rekao: "Psihoanaliza je bolest, za ciju se ona terapiju drzi."
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 16:56   #2
Na bravo!
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 17:08   #3
možda je to tvoje gledište malo zastarjelo....

tako nekako je bilo prije dvadesetak godina...danas je psihoanalitički pristup više neo-psihoanalitički; koristi tehnika i znanja iz drugih pravaca; više je eklektičan....

klasična sihoanaliza ima dosta ograničenja, kako je prije nekako definirano, za tretiranje pacijenata..na primjer...pacijent mora biti iznadprosječno intleigentan; relativno dobro obrazovan; ne stariji od 5o godina; te u stanju održati stalan posao (pretpostavlja se da mu je onda "ego" dovoljno jak, što god to značilo)...

dakle, psihoanaliza je za dobrostojeće inteligentne neurotike pa se onda postavlja pitanje što će im onda ona uopće?

no, ne znam puno, moja je edukacija više bila iz Gestalta, malo iz kognitivne, malo iz TA...ali znam da je ona po popularnosti i učešću primjene još uvijek pri vrhu u Americi...kako je drugdje, ne znam...
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 20:51   #4
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
možda je to tvoje gledište malo zastarjelo....
tako nekako je bilo prije dvadesetak godina...danas je psihoanalitički pristup više neo-psihoanalitički; koristi tehnika i znanja iz drugih pravaca; više je eklektičan....klasična sihoanaliza ima dosta ograničenja, kako je prije nekako definirano, za tretiranje pacijenata..na primjer...pacijent mora biti iznadprosječno intleigentan; relativno dobro obrazovan; ne stariji od 5o godina; te u stanju održati stalan posao (pretpostavlja se da mu je onda "ego" dovoljno jak, što god to značilo)...
dakle, psihoanaliza je za dobrostojeće inteligentne neurotike pa se onda postavlja pitanje što će im onda ona uopće?
no, ne znam puno, moja je edukacija više bila iz Gestalta, malo iz kognitivne, malo iz TA...ali znam da je ona po popularnosti i učešću primjene još uvijek pri vrhu u Americi...kako je drugdje, ne znam...
Moje glediste zasigurno nije zastarjelo, nego je tvoj sud o neo-psihoanalizi premoderan.
Moderna psihoanaliza se ni dandanas ne bavi objasnjavanjem dusevnih stanja nego mistificiranjem istih. Ona je postala ideologija, nista vise.
Bas nedavno su njemacki i austrijski "strucnjaci" napravili jedno istrazivanje psihoanalize i njezinih "uspjeha", povodom 150 obljetnice rodjenja velikog majstora i na tvoju zalost dosli do zakljucka, da je psihoanaliza u najboljem slucaju za "zdrave" ljude.

Meni je takodjer poznata americka neo-psihoanaliticka tvorevina, gdje fosilni mozgovi i danas prepricavaju religizno-stvarajuci mit o "ocomorcu" u primitivnoj ljudskoj pra-hordi, kao da su vidjeli nadgrobni spomenik sa uklesanim imenem toga praoca. To je iskljucivo ideologija.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 22:35   #5
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Moje glediste zasigurno nije zastarjelo, nego je tvoj sud o neo-psihoanalizi premoderan.
Moderna psihoanaliza se ni dandanas ne bavi objasnjavanjem dusevnih stanja nego mistificiranjem istih. Ona je postala ideologija, nista vise.
Bas nedavno su njemacki i austrijski "strucnjaci" napravili jedno istrazivanje psihoanalize i njezinih "uspjeha", povodom 150 obljetnice rodjenja velikog majstora i na tvoju zalost dosli do zakljucka, da je psihoanaliza u najboljem slucaju za "zdrave" ljude.

Meni je takodjer poznata americka neo-psihoanaliticka tvorevina, gdje fosilni mozgovi i danas prepricavaju religizno-stvarajuci mit o "ocomorcu" u primitivnoj ljudskoj pra-hordi, kao da su vidjeli nadgrobni spomenik sa uklesanim imenem toga praoca. To je iskljucivo ideologija.
čuj, teško da tu ima moje velike žalosti oko psihoanalize jer ja je i ne zagovaram, a niti posebno duboko ne poznam..

ali znam da su mnoge stvari preuzete upravo iz psihoanalitičkih teorjia npr. o pormećajima osobnosti ili obrambenim mehanizmima i danas aktualne i korisne...ne treba to sve tako olako odbaciti...

naravno, psihologe smeta ta velika mitologija i ideologija oko psihoanalize, naprosto je nerealna (meni osobno je tu puno stvari iritantno)...ali mislim da ipak treba tu pročešljati što valja a što ne...

Cocaine Nights, psihoanaliza možda nije imala veliku ulogu u psihologiji, akademskoj, ali još uvijek ima u psihoterapijskim pravcima, svidjalo se to nama ili ne...
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 22:39   #6
eh da mi je netko, prije samo nekoliko godina rekao da ću na jednom forumu braniti Frojda ili Junga, vjerovala ne bih.....

s vremenom čovjek shvati da treba biti oprezan i eklektičan...
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 23:09   #7
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
Cocaine Nights, psihoanaliza možda nije imala veliku ulogu u psihologiji, akademskoj, ali još uvijek ima u psihoterapijskim pravcima, svidjalo se to nama ili ne...
Slažem se, u psihoterapiji je i danas snažan pravac.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 20:57   #8
da li onda po tebi psiholozi vise nisu potrebni? ili je potreban neki drugi pristup?ako je kakav bi ti hteo?
__________________
"It isn't enough to talk about PEACE, one must believe in it. It isn't enough to believe in it, one must work at it"
anakinikola is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2007., 21:23   #9
Quote:
anakinikola kaže: Pogledaj post
da li onda po tebi psiholozi vise nisu potrebni? ili je potreban neki drugi pristup?ako je kakav bi ti hteo?
Psihoanaliza u psihologiji danas ima minornu ulogu, a glavnu riječ nije nikad ni vodila.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 06:34   #10
Quote:
anakinikola kaže: Pogledaj post
da li onda po tebi psiholozi vise nisu potrebni? ili je potreban neki drugi pristup?ako je kakav bi ti hteo?
Zasto psiholozi nebi trebali biti vise potrebni? To mi pitanje nije odvise relevantno.
Ima i drugih stremljenja u psihologiji, koji su se vrlo dobro etablirali i potisnuli ovaj fosilni nacin terapije za "zdrave ljude."
Onu terminologiju iz psihoanalize koju rabimo, mozemo i dalje primjenjivati, dok ne nadjemo bolju.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 02:20   #11
Ovisi o dijagnozi. Psihoanaliza je definitivno porazna za lijecenje shizofrenije ili demencije.
camundongo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2007., 06:29   #12
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Ovisi o dijagnozi. Psihoanaliza je definitivno porazna za lijecenje shizofrenije ili demencije.
Ili za lijecenje alkoholicara i drugih ovisnika!
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 17:16   #13
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Ili za lijecenje alkoholicara i drugih ovisnika!
ako ćemo tako postaviti stvar, onda trebamo lijepo reći da 95% osoba s depresijom, anksioznošću, kombiniranim stanjima, raznim neurotičarima, dakle, reći im treba, da im je stanje nepromjenjivo, da su kronično neizlječivi jer im je oštećen dio mozga kao i schizofrenicima, osobama s demencijom, parkinsonom itd.

trebalo bi pozatvarati sve ambulante za psihoanalizu, gestalt i ostale tehnike koje koriste psiholozi i sve pacijente lijepo poslati k neurolozima, jer su neuronska oštećenja trajna, sinapse se pobrkale trajno, neuroreceptori trajno prošireni itd.

lijepo
__________________
Čistoća postaje važnija kada je pobožnost daleko !
Ševa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2007., 19:57   #14
a tek neurolozi što imaju onda lijek za takve..npr. za alkoholičare, posebne tablete...ili za fobične.....ili tzv. fine neurotike...ma treba izmisliti pilulu za sva neuronska stanja!!!!
__________________
George Bernard Show: Ljudi misle dva do tri puta godišnje. Postao sam svjetski poznat misleći dva do tri puta tjedno.
tereza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 20:23   #15
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
a tek neurolozi što imaju onda lijek za takve..npr. za alkoholičare, posebne tablete...ili za fobične.....ili tzv. fine neurotike...ma treba izmisliti pilulu za sva neuronska stanja!!!!
Mozes li mi opisati nacin, po kojem bi ti psihoanalizu primjenila kod jednog alkoholicara?
Voila! Da su ga rodiljelji mozda odgajali alkoholom, a ne mlijekom u djetinjstvu. Ma daj molim te!
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 21:05   #16
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
a tek neurolozi što imaju onda lijek za takve..npr. za alkoholičare, posebne tablete...ili za fobične.....ili tzv. fine neurotike...ma treba izmisliti pilulu za sva neuronska stanja!!!!
A čuj, jako velikom broju ljudi je jako teško prihvatiti da - premda se sastojimo od stanica, molekula, atoma i premda se u našem tijelu odvijaju razni biološki procesi - da čovjek nije samo hrpa povezanih stanica.

Hvataju se za tablete kao slamku spasa (da se odmah ogradim - nisam protivnik farmakoterapije, već samo isključivosti), a najlakše im je prihvatiti svoje stanje na način da ono nema veze s njihovim mislima, osjećajima, iskustvima, konfliktima, trumama, međuljudskim odnosima itd. itd. itd. već samo s genetskim predispozicijama, neuronima i tzv. "kemijom u mozgu".

Onako - nema to veze sa mnom, to sam naslijedio/la, to su moji geni, to je moja kemija u mozgu i jedino što mogu učiniti je piti tablete do kraja života. Što je baš fora, jer u vrijeme kad je sve jasnije da je većina fizičkih bolesti uvjetovana psihičkim stanjima (bez obzira što se očituje fizičkim simptomima i promjenama u organizmu), počevši od psihosomatskih nadalje - istodobno sve više ljudi u nemogućnosti da svoju bolest prihvate kao psihičku (jer bi to moglo značiti da s njima nešto nije u redu) sa zadovoljstvom prihvaćaju objašnjenje da su psihičke bolesti organske (samo se pitam zašto ih onda medicina naziva psihičkim bolestima, a ne bolestima mozga i zašto se ne dijagnosticiraju laboratorijskim pretragama).

Svaka čast razvoju neuroznanosti, ali neki brkaju logiku. Ako nešto ostavi trag u mozgu, to ne znači da je trag u mozgu uzrok bolesti. Ako zec protrči po svježem snijegu, to ne znači da su tragovi u snijegu taj zec. Pa ako i novi snijeg pokrije tragove, tko kaže da novi zec neće protrčati? Ali zašto hvatati zeca, kad možemo zatrpavati tragove?
Na taj način mislim da se samo može zecu staviti soli na rep.

No sasvim sam sigurna da ćemo uskoro slušati i da ljubav nije ljubav, već kemija u mozgu, pa će tablete protiv ljubavnih jada biti najprodavanije. Ako u braku jedan partner prestane voljeti drugoga, dat će mu se ljubavna tableta da se opet zaljubi. Jer to nije on, to je njegova kemija u mozgu. I za moral ćemo naći tablete. Davat ćemo ih lopovima i pokvarenim političarima, ubojicama. Jer to nisu oni, to je njihova kemija u mozgu. Osjećaji su kemija, misli su kemija, moral je kemija, sve je kemija, svi smo mi kemija.

Tablete će spasiti svijet i riješiti sve naše probleme - koji su ionako genetski.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 23:21   #17
Quote:
tereza_ kaže: Pogledaj post
a tek neurolozi što imaju onda lijek za takve..npr. za alkoholičare, posebne tablete...ili za fobične.....ili tzv. fine neurotike...ma treba izmisliti pilulu za sva neuronska stanja!!!!
U svakom slučaju, uštedilo bi vremena, novaca i živaca (ukoliko se radi o psihoanalitički baziranoj terapiji)
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 20:21   #18
Question

Quote:
Ševa kaže: Pogledaj post
ako ćemo tako postaviti stvar, onda trebamo lijepo reći da 95% osoba s depresijom, anksioznošću, kombiniranim stanjima, raznim neurotičarima, dakle, reći im treba, da im je stanje nepromjenjivo, da su kronično neizlječivi jer im je oštećen dio mozga kao i schizofrenicima, osobama s demencijom, parkinsonom itd.

trebalo bi pozatvarati sve ambulante za psihoanalizu, gestalt i ostale tehnike koje koriste psiholozi i sve pacijente lijepo poslati k neurolozima, jer su neuronska oštećenja trajna, sinapse se pobrkale trajno, neuroreceptori trajno prošireni itd.

lijepo
Ovaj je upis iskljucivo poradi samoga upisa. Nema smisla na ovo odgovarati.
Nitko ne zeli ukinuti psihologiju, ili psihijatriju.
Ovdje se diskutira o psihoanalizi, o njezinoj eficijenciji kao znanstvenoj metodi lijecenja.
Aganor1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2007., 20:49   #19
Quote:
Aganor1 kaže: Pogledaj post
Ovaj je upis iskljucivo poradi samoga upisa. Nema smisla na ovo odgovarati.
Nitko ne zeli ukinuti psihologiju, ili psihijatriju.
Ovdje se diskutira o psihoanalizi, o njezinoj eficijenciji kao znanstvenoj metodi lijecenja.

Čini se da su itvoji upisi "isključivo poradi samoga upisa", a temu si slobodno mogao nazvati "ajmo pljuvati po psihoanalizi". Od prvog posta, gdje si psihoanalizu posprdno nazvao jadnom, vidi se kako će se na temi znanstveno diskutirati.

Jesi li ti znanstvenik? Psiholog? Psihijatar?
Ne bih rekla, jer takvi imaju pametnijeg posla od ovakvih diskusija, na ovakvom mjestu, s ovakvim "argumentima".
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2008., 01:51   #20
Quote:
camundongo kaže: Pogledaj post
Ovisi o dijagnozi. Psihoanaliza je definitivno porazna za lijecenje shizofrenije ili demencije.
a koja to psiho-terapeutska skola nije porazna za lijecenje shizofrenije/demencije praecox? Pitam, posto do sada nisam znao da je shizofrenija izleciva, i da postoji neka skola koja nije porazna po pitanju izlecenja te sizofrenije?
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:45.