Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.01.2007., 22:51   #21
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Da barem! Pala ja upravo na tom fenomenu svojevremeno ispit iz hrvatskog na faksu - bome sam nakon toga dobro naučila razliku između bok i bog. Bog!
Na kojem to faksu?

Ak je nekakva kroatistika, bez brige... kroatisti pojma nemaju o jeziku.
Glupi preskriptivisti.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 01:55   #22
http://hr.wikipedia.org/wiki/Wikiped...sa_bog_ili_bok
car_je_gol is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 02:03   #23
Wikipedija nije neki argument, naročito kad cijela ta priča nema nikakvog lingvističkog uporišta.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 02:18   #24
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Iskreno, boli me spolovilo za komunizam i slične gluposti; forsiranje oblika "bog" smatram jezičnim nasiljem. Oblik "bok" postoji već preko 50 godina i pun mi je qrac velikih katolika predvođenih Malim koncilom koji od devedesetih naovamo forsaju "bog" samo zato jer mogu.
hmm, meni je onda pun qrac purgera koji forsiraju svoje rici u sluzbeni jezik (od devedesetih naovamo) jer u Dalmaciji se kaze "boG"( i nikad se nije govorilo sa "k"), a bok je kajkavski oblik ( i s tim nema veze ni Mali koncil ni ista srodno) stoga bi ja to "bok" trebala smatrat jezicnim nasiljem..a ne smatram, vec je to jedan od oblika pozdrava..ka sta je nas ovdi "bog" - e, sad, u Zagrebu jest 1/4 stanovnistva, ali 3/4 ipak ne zivi tamo
__________________
The fact that no one understands you doesn't make you an artist
Patsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 02:30   #25
Quote:
Patsy kaže: Pogledaj post
hmm, meni je onda pun qrac purgera koji forsiraju svoje rici u sluzbeni jezik (od devedesetih naovamo) jer u Dalmaciji se kaze "boG"( i nikad se nije govorilo sa "k"), a bok je kajkavski oblik ( i s tim nema veze ni Mali koncil ni ista srodno) stoga bi ja to "bok" trebala smatrat jezicnim nasiljem..a ne smatram, vec je to jedan od oblika pozdrava..ka sta je nas ovdi "bog" - e, sad, u Zagrebu jest 1/4 stanovnistva, ali 3/4 ipak ne zivi tamo
Kajkavski i štokavski su različiti jezici.

A štokavski je jedini službeni.

Kajkavski i čakavski su potlačeni. Dakle, ne njurgaj.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 04:26   #26
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Bok svima!
Bok!
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 10:09   #27
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Kajkavski i štokavski su različiti jezici.

A štokavski je jedini službeni.

Kajkavski i čakavski su potlačeni. Dakle, ne njurgaj.
Krleža je žalio što je kajkavski jezik napušten,kao normiraniknjiževni jezik, pod uticajem Ljudevita Gaja (otac mu bio Francuz),negdje 30-tih godina 19 st.
Kajkavski jezik ima velike izražajne mogućnosti govorio Krleža,i napisao je Petricu Kerempuha,i time podkrijepio svoj stav!
A šta budućnost donosi-ne zna se,jer i jezik se razvija!
Bok!
__________________
Vrijeme
1 Tako mi vremena,2 čovjek je na gubitku,doista-
3 osim onih koji vjeruju i dobra djela čine, ..... Kur΄an ,103
Bosniac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 10:33   #28
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Na kojem to faksu?

Ak je nekakva kroatistika, bez brige... kroatisti pojma nemaju o jeziku.
Glupi preskriptivisti.
Teologija
Sjećam se da je bio taj članak koji smo morali prostudirati, a ja sam naravno to propustila. I onda tres - pljus - zvek, nakon toga mi je vrlo jasno postalo bog i hrvati i bok

Taj rok mi baš nije išlo s člancima... Sljedeći ispit su bili sakramenti i to sam pala zbog članka o ženidbi. Ah, uspomene...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 10:46   #29
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Teologija
Sjećam se da je bio taj članak koji smo morali prostudirati, a ja sam naravno to propustila. I onda tres - pljus - zvek, nakon toga mi je vrlo jasno postalo bog i hrvati i bok

Taj rok mi baš nije išlo s člancima... Sljedeći ispit su bili sakramenti i to sam pala zbog članka o ženidbi. Ah, uspomene...
Znači, na teologiji su te srušili jer si nisi znala kako je "bok" rezultat komunističkog utjecaja i pokušaj uništenja starog katoličkog pozdrava?
__________________
Zagrebačkim ulicama
crtica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 11:29   #30
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Kajkavski i štokavski su različiti jezici.A štokavski je jedini službeni.

Kajkavski i čakavski su potlačeni. Dakle, ne njurgaj.

Točnosti radi, kajkavsko, štokavsko i čakavsko su narječja jednog - hrvatskog jezika. I nisu potlačena, samo što je štokavsko narječje uzeto za službeno u hr. književnom jeziku.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 12:26   #31
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Teologija
a, teologija? stvarno onda iznenadjujuce sta su im komunisti krivi za skracivanje pozdrava..

znam par lingvista pa su mi svi rekli da je pozdrav nastao tijekom vremena skracivanjem, a komunisti bas i nisu imali aktivnu ulogu u tome

e, drago mi je sta je neko pojasnija ovo za narjecja..pa me zanima..koji je oblik pozdrava "bog" u stokavskom, kad nam je to sluzbeno narjecje, tj. jezik
..jel ima koga iz Like il Slavonije?
__________________
The fact that no one understands you doesn't make you an artist
Patsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 12:59   #32
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Znači, na teologiji su te srušili jer si nisi znala kako je "bok" rezultat komunističkog utjecaja i pokušaj uništenja starog katoličkog pozdrava?
Ne, rušili su me jer to nisam znala potkrijepljeno objasnit - ukratko: jer sam članak samo proletjela pogledom, a ne naučila. Al eto...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 15:25   #33
Quote:
crtica kaže: Pogledaj post
Znači, na teologiji su te srušili jer si nisi znala kako je "bok" rezultat komunističkog utjecaja i pokušaj uništenja starog katoličkog pozdrava?
Teolozi se čak ni deklarativno ne bave jezikom.

Niš, SMS, ne uzimaj to k srcu.

Ali ja tebe ne učim katoličkoj dogmi, nemoj ni ti mene učiti jeziku. OK?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 15:29   #34
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Točnosti radi, kajkavsko, štokavsko i čakavsko su narječja jednog - hrvatskog jezika. I nisu potlačena, samo što je štokavsko narječje uzeto za službeno u hr. književnom jeziku.
Točnosti radi, upravo je tako kako sam rekao.

Radi se o različitim jezicima koji su zbog neznanja i političkih težnji naših malo davnijih dijalektologa, kad je lingvistika još bila filologija, proglašeni narječjima jednog te istog jezika.

Lingvistički gledano, kajkavski, štokavski i čakavski su tri različita jezika; štokavski hrvatski i srpski su zapravo jedan jezični sustav.
Narječja su ono što se naziva govorima - ekavica, ikavica i jekavica.

To što se kod nas još uvijek ti jezici nazivaju narječjima je samo dokaz da hrvatskim jezikoslovljem još uvijek vlada nestručna bagra.

Mislim, uzmi samo činjenicu da kajkavski i štokavski nemaju jednak broj padeža.
Je li to dijalektološka razlika ili se radi o sustavnoj razlici?
(Jednako je tako torlački srpski različit jezik od standardnog srpskog.)
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 15:47   #35
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
.

To što se kod nas još uvijek ti jezici nazivaju narječjima je samo dokaz da hrvatskim jezikoslovljem još uvijek vlada nestručna bagra.

Ti se izgleda držiš stručnjakom. Pa dobro, meni paše. Onda će većina Hrvata stvarno moći reći da su poligloti, jer znaju govoriti barem 2-3 hrvatska jezika, nek još znaju engleski, njemački i talijanski, i puna šaka brade!
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 15:50   #36
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Ti se izgleda držiš stručnjakom.
Da, to mi je struka.
Quote:
Pa dobro, meni paše. Onda će većina Hrvata stvarno moći reći da su poligloti, jer znaju govoriti barem 2-3 hrvatska jezika, nek još znaju engleski, njemački i talijanski, i puna šaka brade!
Aha... kako da ne.

Vidi se kako se svi međusobno kuže... da vidiš poliglota iz Bednje kako razgovara s Višaninom...
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2007., 16:27   #37
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Da, to mi je struka.


Vidi se kako se svi međusobno kuže... da vidiš poliglota iz Bednje kako razgovara s Višaninom...

Dobro, ja nisam jezikoslovka. Ostala sam na naučenom za vrijeme školovanja i donekle pratim svađe naših jezičnih stručnjaka i stručnjaka. Obzirom da je jezik živ, da se mijenja i prilagođava, ne bih se puno uplitala u ono što mi nije struka. No da ne dijele svi tvoje mišljenje, je činjenica. Ali, bitno da se mi razumijemo.

O poliglotu iz Bednje znam dosta , prijatelj je od tamo, a oženio je Komižanku (ili lokalno ispravnije - Komišku). Kad ih nagovorimo, smjehu nikad kraja.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:22.