Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2006., 08:07   #21
upravo je zavrsila specijalno opbracanje Amra Halida koi je govorio sta KONKRETNO treba ciniti. Ovo je dolje kraci prikaz onoga sta je porucio...


Amr Halid je kazao da nije sve do Zapada (parafraziram). Mi muslimani smo zakazali u tome da nedovoljno pisemo i nedovoljno govorimo o tome ko je Poslanik s.a.v.s. Zapadu i nemuslimanima. Skoro sve sto pričamo i pišemo, pišemo sebi i onima koji su isti kao i mi. Ali sta smo uradili da upoznajemo druge ko je Poslanik s.a.v.s.

Amr Halid je podsjetio na Poslanikov s.a.v.s. odlazak u Taif koji je oko 100 km od Meke. Poslanik s.a.v.s. je išao pješice. Imao je oko 50 godina. Zašto je tamo išao? Da bi dostavio Allahovu poruku. Na tome putu nije posustajao. Šta mu se desilo? VRIJEĐALI SU GA, NAPADALI, PROTJERALI, ISMIJALI,...

Tada Allah s.v.t. šalje meleka koji mu kaže da će stanovnike Taifa smrviti brdima i planinama ako to Poslanik s.a.v.s. poželi. A on, naš dragi poslanik (neka ti je najveći selam naš Poslaniče od nas s Islambosne), umjesto toga moli Allaha da uputi taj narod koji ne zna šta čini.

Narod u Danskoj i na Zapadu ne zna ko je Poslanik s.a.v.s.

Poslanik s.a.v.s. je prenosio poruku islama kome?

- stanovnicima Mekke
- ljudima iz drugih krajeva (Taif, Jesrib,...)
- slao pisma moćnim vladarima tadašnjih carstava

Vrijeme je, kako ističe Amr Halid, da i mi muslimani u duhu kur'anskog ajeta
''O ljudi, Mi vas od jednog čovjeka i od jedne žene stvaramo, i na narode i plemena vas dijelimo KAKO BISTE SE UPOZNALI'' moramo imati za cilj dijalog s drugima i upoznavanje drugih ko je Muhammed s.a.v.s. Zato, svako od nas treba da piše pisma običnim ljudima u Danskoj, Norveškoj, Njemačkoj, Francuskoj, Hrvatskoj,... u kojem bi trebalo da stoji sljedeće.... Islam i Poslanik s.a.v.s. od nas muslimana traži da se upoznajemo sa vama pa to i činimo, a također vas želimo upoznati ko je to Poslanik Muhammed s.a.v.s. i šta on znači nama muslimanima.

Insaallah, sutra cu pisati kvalitetniji prikaz.
Hazim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 08:16   #22
Ja se samo nadam da neće doći vrijeme kad ce ljudi morati birati izmedju života i islama.
beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 08:27   #23
ma ne, nije islam tako los
neces morati birati izmedju svog zivota i islama vec:
izmedju islama i dobrog dijela svog prihoda (jer islam namece teske poreze na nevjernike)
izmedju islama i svoje djece (jer islam porobljava djecu nevjernika i stvara vlastitu vojsku)

no to ce biti samo ako ces biti pod "tolerantnim" i "miroljubivim" islamom.
dominikx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 18:49   #24
Islam će jednog dana u potpunosti biti uništen, skupa i sa ostalim religijama kontrole, zabrane i dogme.

Islam je samo jedna u nizu diktatura koje se temelje na neslobodi, kontroli, zabranama, kažnjavanju, ratovanju i nasilju.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 19:02   #25
Quote:
Hazim kaže:
upravo je zavrsila specijalno opbracanje Amra Halida koi je govorio sta KONKRETNO treba ciniti. Ovo je dolje kraci prikaz onoga sta je porucio...
Insaallah, sutra cu pisati kvalitetniji prikaz.
ti kao i tvoj brat satan
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 20:19   #26
dugonja, trbonja i vidonja

bebop kaže:

- ne kaže ništa!
Kažu da je historija učiteljica života. neko nije bio u školi?

Diminix kaže:
Quote:
izmedju islama i dobrog dijela svog prihoda (jer islam namece teske poreze na nevjernike)
Hjmo mal biti određeniji koliki su ti teški nameti? 90%, 80%, 70%,...
ehm! pa kolko, je mislim da su ti teški "nameti" manji od najmanje kamate, a već živiš na kredit, tako da vjerovatno ne bi ni osjetio, ali hajde pozivam te reci mi koliki su ti nameti?

dušan kaže:

opet ništa- šupljak!

Ilsm će biti uništen!? samo ti sanjaj,. inače ti si mi dosta znamiljiv propagiraš vegetarijanstvo, a najradije bi nam se krvi napio!?
to ti je vjerovatno od toga jer ti organizam taži meso!

Kako možete od nas očeivati ozbiljne odgovore i razgovore kada postavljate ovako smješne i budalaste konstatacije???

ALi, ba, samo tražite od Boga sabura!!!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 21:09   #27
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
bebop kaže:

- ne kaže ništa!
Kažu da je historija učiteljica života. neko nije bio u školi?
Pa u školi je trebalo za lektiru citati 'Bozanstvenu komediju'....

In the Inferno chapter of Dante's trilogy The Divine Comedy, Mohammed is described as being one of the "Sowers of Discord," showing his entrails to Dante and Virgil in the Eighth Circle of Hell:


Inferno XXVIII, 19-42.

The poets are in the ninth
chasm of the eighth circle, that of the Sowers of
Discord, whose punishment is to be mutilated.
Mahomet shows his entrails to Dante and Virgil
while on the left stands his son Ali, his head cleft
from chin to forelock.

Several famous artists have created their own illustrations of this scene. In each drawing, Mohammed is the one with his torso slit open.


beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 21:26   #28
hehehe
Dante, veliki Dante!

nije valjda da mu i ti želiš namijeniti sudbinu Goethea tj. da bude jedan od onih koji se citira ali se ne čita.

Kad smo već kod "Pakla" znaš li ti u koji se krug on sam smjestio? Znaš li zašto se smjestio u pakao?

Kad smo već kod Komedije znaš li koja su mu dva djle bila osnov za "Raj".

ako odgovoriš sa "ne znam" rado ću ti odgovoriti.

Ubuduće kad napišeš ili kažeš "Dante" ustani sa stolice.
To je umjetnik svjetske klase čija je poezija sastavljena od samih poetksih vrhunaca.
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 22:08   #29
potšo se bebop pošuti da kažem par crtica o Danteu.

Prvo Dante Pjesnik i Dante Putnik. Dante je putnik po vertikali. mnogi stručnjaci koji se bave srednjovjekovnom književnosti, a posebno Danteom iznose argumentovano mišljenje da je "sistemom ogledala" Dante sebe smjestio u Pakao, njegov Grijeh koji ga/dante pjesnik/ smješta u pakao je u tom što je se usudio da piše o "onom " svijetu, što se usudio da sebe /Dantea putnika/ uporedi sa Isusom i Trojstvom uopće.
Upravo njegovo saosjećanje koje pokazuje sa stanovnicima pakla nije ništa drugo do Isusovo preuzimanje grijeha na sebe. Tu je također Vergilije i Beatriče koji zajedno sa Danteom simbolizuju Trojstvo. Jako su česte teme u srednjovjekovnoj umjetnosti koje prikazuju Mariju Isusa i Duha i koji sibolizuju Trojstvo, ili Marija Isus i Josip ili bilo ko treći obavezno u sebi nose poruku Trojstva. jasna je i nedvosmislena aluzija na Beatriče koja simbolizuje Mariju mada se i sama Marija pojavljuje u Komediji jasna je i ALuzija na Vergilija kao njegovog duhovnog vođe bez kojeg bi put kroz pakao i čistilište bio nemoguć. Dalje nemoguće je ne oteti se aluziji Dantea putnika na Isusa. dakle, razjasnili smo Danteov grijeh s kojim zaslužuje pakao.

Dalje postoje mnoge ozbiljne i potipsane knjige koje danteov Raj povezuju sa hadisima o Mira'adžu (kosmičkom putovanju Muhammeda a.s.) i nekih djela Ibn Arebija, ne mogu sad to sa sigurnošću tvrditi ali mislim da se radi o djelu "Putovanje kroz džennet".

Bez obzira na sve šta mislimo o Danteu i kako tumačimo njegovo djelo činjenica je da kršćnski svijet do njega praktično nije imao sliku zagrobnog svijeta. Dante je mitske priče, vergilijevu "eneidu" i neka muslimanska djela i radove savršeno ukomponovao u kršćansku kozmogoniju!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2006., 22:19   #30
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
bebop kaže:
Ilsm će biti uništen!? samo ti sanjaj,. inače ti si mi dosta znamiljiv propagiraš vegetarijanstvo, a najradije bi nam se krvi napio!?
to ti je vjerovatno od toga jer ti organizam taži meso!
Ko bi ti se krvi napio?
Islam će se raspasti, islam kao ideologija... Je li to tako teško shvatiti???

Užas me prođe kad vidim u prodavnici komade mesa. Ali ti to ne shvataš, važno je da spomeneš meso misleći da ćeš me time nešto bocnuti.
Dušan is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 07:27   #31
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
potšo se bebop pošuti da kažem par crtica o Danteu.

Prvo Dante Pjesnik i Dante Putnik. !
Dobro daj mi reci buduci da se u neislamskim skolama cita Danteova 'Bozanstvena komedija' u kojoj je muhamed prikazan u 9. krugu pakla dali bi trebalo sada pobiti ucenike koji to citaju ili nastavnike koji traze od njih da citaju 'Bozanstvenu komediju' cijelu ili samo jednu od knjiga?

Dali bi trebalo srušiti crkvu u kojoj se nalazi ova freska i dali bi to predstavljalo uvredu onima kojima ta bogomolja pripada?


This picture is of an early Renaissance fresco in Bologna's Church of San Petronio, created by Giovanni da Modena and depicting Mohammed being tortured in Hell

beebop is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2006., 11:00   #32
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
Hjmo mal biti određeniji koliki su ti teški nameti? 90%, 80%, 70%,...
ehm! pa kolko, je mislim da su ti teški "nameti" manji od najmanje kamate, a već živiš na kredit, tako da vjerovatno ne bi ni osjetio, ali hajde pozivam te reci mi koliki su ti nameti?
1) HARAČ Za vrijeme sultana Sulejmana oko 1550. g. harač je iznosio 25 akči. Tada je ovca vrijedila 15 akči, dakle, harač je bio više od jedne dobre ovce. Ali, baš je u to doba Osmansko carstvo palo u financijsku krizu. Stoga se harač stalno penjao: od 25 akči skočio je na 30, 70, 140, a sredinom 17. st. iznosio je čak 232 akče i ostao dugo na tome.

2) KRVARINA »krvarina« ako je netko poginuo, a za to nitko nije bio kriv, onda je cijelo okolno stanovništvo moralo platiti krvarinu..naime za slučajnu smrt sele u tuzi je još moralo plaćati porez

3) "DAJ TURČINU JESTI POREZ" Turci su uživali doći u samostan osobito za vrijeme objeda ili večere, i to baš na konju. Uza sve to Turci su često provaljivali u samostane, pljačkali, jeli i pili, a kada bi se opili, onda bi znali i tući svoje domaćine.

ovo su samo neki primjeri kako islam djeluje na ljude drugih vjera - ekumena my ass.

no što se tvog famoznog kredita tiče - kamatu plaćaš jer si posudio novac (iako je i to vjerski neopravdano) ali bar si dobio novac...a s ISLAMSKIM porezima si plaćao goli život
dominikx10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 07:42   #33
Quote:
beebop kaže:
Dobro daj mi reci buduci da se u neislamskim skolama cita Danteova 'Bozanstvena komedija' u kojoj je muhamed prikazan u 9. krugu pakla dali bi trebalo sada pobiti ucenike koji to citaju ili nastavnike koji traze od njih da citaju 'Bozanstvenu komediju' cijelu ili samo jednu od knjiga?

Dali bi trebalo srušiti crkvu u kojoj se nalazi ova freska i dali bi to predstavljalo uvredu onima kojima ta bogomolja pripada?
ti bi odm'a ubijo!? taj pojam neislamskog mi nije jasan! Za tvoju inf Dante se čita u "nekršćanskim" školama. Svi su oko mene znali da se čitam Dantea pa mi niko nije prijetio smrću, prema tome pitanje ti nije na mjestu ili se, po svemu sudeći ,ovdje radi samo o jeftinoj provokaciji! A da si pročitao Komediju znao bi da se i jedan od papa nalazi u jednom od krugova!

U crkvama posebno u gotskim ktedralama fresek i ikonografija su normlana stvar i one su sastavni dio tih bogomolja, one svjedoče da srednji vijek ipak nije bio tako mračan. Ipak, za tadašnje umjetnika freske i ikone su bile jedna materijalno zaokružen put koji se umjetnik mogo izraziti.

Ja lično nemam ništa protiv freske i ikone u kršćanskim bogomoljama. Na kraju krajeva, to me se ni ne tiče!
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 08:10   #34
Quote:
dominikx10 kaže:
1) HARAČ Za vrijeme sultana Sulejmana oko 1550. g. harač je iznosio 25 akči. Tada je ovca vrijedila 15 akči, dakle, harač je bio više od jedne dobre ovce. Ali, baš je u to doba Osmansko carstvo palo u financijsku krizu. Stoga se harač stalno penjao: od 25 akči skočio je na 30, 70, 140, a sredinom 17. st. iznosio je čak 232 akče i ostao dugo na tome.

2) KRVARINA »krvarina« ako je netko poginuo, a za to nitko nije bio kriv, onda je cijelo okolno stanovništvo moralo platiti krvarinu..naime za slučajnu smrt sele u tuzi je još moralo plaćati porez

3) "DAJ TURČINU JESTI POREZ" Turci su uživali doći u samostan osobito za vrijeme objeda ili večere, i to baš na konju. Uza sve to Turci su često provaljivali u samostane, pljačkali, jeli i pili, a kada bi se opili, onda bi znali i tući svoje domaćine.

ovo su samo neki primjeri kako islam djeluje na ljude drugih vjera - ekumena my ass.

no što se tvog famoznog kredita tiče - kamatu plaćaš jer si posudio novac (iako je i to vjerski neopravdano) ali bar si dobio novac...a s ISLAMSKIM porezima si plaćao goli život
hmmm jedna ovca veliš! ako nam je poznato da su ti ljudi koji su imali ovce imali stada od preko 200 ovaca onda taj procenat ispada između 0,5 i 1%. Stvarno teški nameti!!!

Krvarina! kolko sam ja upoznat sa krvarinom ona bi prema učenju islama trebala da vrijedi jednako za muslimane i za nemuslimane!

iako turksi sultan jeste bio muslimana i iako je šerijat bio osnova za uređenje tog carstva ipak otomanska imperija nije bila strogo islamska država.
Pored turskog sultana jahala su jos dvojica.
Jedan je bio šejh-ul-islam i carigradski arhieskop.
Dok je građenje nekršćanskih bogomolja, pa čak i bogomolja drugih kršćanksih konfesija/kod katolika protestanstkih i obratno/ je bilo nezamislivo, u tadašnjoj Otomanskoj imperiji je građenje nemuslimanskih bilo lahko izvedivo. U tadašnjoj Turskoj su se bez problema mogli graditi samostani, crkve, katedrale pa čak i jevrejski hramovi...
Dok su druge kofesije živjele u getou, kod turaka mogli kod god su htjeli.
Ima Turska svojih mahana i prednosti i bilo be nezbiljno trvditi samo jedni ili samo drugo.
U poređenju sa današnjom Evropom tadašnja otomanska imerija i njeno uređenje modernom čovjeku ima malo za ponuditi, a uporediti Otomansku imperiju sa tadašnjom Evropom... Turska je tada bila "evropa"
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 13:30   #35
Poz.

vidim da samo nagadjate o Islamu, prvo pocnete sa napadima koje muslimani citaju od kako se pojavio Muhammed, s,a,v,s, a posle dolaze pitanja takodjer koja mi je postavio svaki sljedbenik knjige, samo me interesuje dali ste ikada procitali Kur'an u cijelosti (od korice do korice) il ste samo naucili te odredjene ajete i ko god spomene negdje islam vi bum te ajete.

mislim da postoji jos ajeta u Kur'anu koji covjeka tjeraju da se zapita pa sta ce on na ovoj zemlji.

takodje mi je poznato da u Bibliji postoji citata koliko hoces koji bas nisu jasni ni ljidima iz Crkve tj. popovima a kamoli obicnom svijetu i preko kojih rado prelaze.

prema tome sve objave do sada sadrze poruke o raznim temama samo ih treba pazljivo procitati.
Hazim is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 14:34   #36
Iz najnovijih previranja i ludovanja u islamskom svetu može se videti ko je tu najviše ostrašćen i fanatiziran: vehabiti ponajprije, pa šiiti, i na kraju suniti.
__________________
brat Vasa (Potražiti Aurora Aurea blog ...)
Aurora Aurea is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 17:59   #37
Quote:
Vojnik Gorčin kaže:
ovo je zaista gnusno nemam riječi!

ako su moderatori dozvolili ovakav govor mržnje na forumu, onda stvarno ne znam!

mislim da cu do daljnjeg bojkotovati forum!
jest da je vama nit iz dzepa nit u dzep ali
Pozdravi Bosniaca.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 18:01   #38
Quote:
Bosniac kaže:
Da moderatori Foruma/Religija,hr.uljudne,demokrartske Hrv.,tisućgodišnje kulture,
dozvoljavaju/učestvuju u širenju govora vjerske mržnje ,
putem ovakvih blasfemičnih slikotvorvina bolesnog uma,
Hitlerov super fašista propagator Gebels bi mu zavidio,
e pa to ne bih nikada mogao ni posumnjati! a kamoli vidjeti
Da li se to zove kulturni dijalog intelektualaca?
uz poštovanje digniteta svačije vjere?
Dokle se to stiglo kod vas?
Nastavi li se u ovakvom stilu,hajte bez mene.......
u susret svojoj budućnosti!
Neka vam dragi Bog bude u pomoći!
Pozdravio te brat Garaudy.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 18:06   #39
Quote:
Hazim kaže:
Amr Halid je podsjetio na Poslanikov s.a.v.s. odlazak u Taif koji je oko 100 km od Meke. Poslanik s.a.v.s. je išao pješice. Imao je oko 50 godina. Zašto je tamo išao? Da bi dostavio Allahovu poruku. Na tome putu nije posustajao. Šta mu se desilo? VRIJEĐALI SU GA, NAPADALI, PROTJERALI, ISMIJALI,...

Tada Allah s.v.t. šalje meleka koji mu kaže da će stanovnike Taifa smrviti brdima i planinama ako to Poslanik s.a.v.s. poželi. A on, naš dragi poslanik (neka ti je najveći selam naš Poslaniče od nas s Islambosne), umjesto toga moli Allaha da uputi taj narod koji ne zna šta čini.
A kako se zvala ona trudna pjesnikinja i starac pjesnik, koje je Muhamed dao ubiti radi satire na svoj racun?
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2006., 21:47   #40
Quote:
Aurora Aurea kaže:
Iz najnovijih previranja i ludovanja u islamskom svetu može se videti ko je tu najviše ostrašćen i fanatiziran: vehabiti ponajprije, pa šiiti, i na kraju suniti.
evo meni moga vase
on ti glumi za tri dase
i nikada doc pameti
ne jede se sve sto leti

sve je dobro a i lose
put putuje nikad kraja
neki stoje a neki odose
i do pakla i do raja
__________________
VELIKI POZDRAV

VOLIMO VAS
Im ja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:41.