Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2007., 20:56   #1
Ima li u ovom trenutku nekog u raju/paklu?

negdje prije sam bila na jednom pokopu i danima poslije razmišljam o tome. zanima me jedna stvar. kad duše idu u raj, odnosno u pakao? kad sam bila mala, nakon djedove smrti svi su me tješili da je on sad u raju i da mu je lijepo, više ga ništa ne boli i sretan je. onda opet, što je sudnji dan? što s onim ljudima koji su umrli prije tisuću godina, čekaju li oni sudnji dan ili im je već presuđeno pa su u raju ili paklu? nije fer da ljudi koji umru dan prije sudnjeg dana čekaju tako malo, a ovi su se načekali. i ako sve duše čekaju taj sudnji dan, gdje su one sad? znači li to da sad nikog nema u raju? eto, nadam se da sam donekle jasna ) osim toga, kad bih pitala svećenika, odgovorio bi nešto previše apstraktno. želim čuti konkretno (ako je to moguće), gdje su sad duše umrlih?
vječni žid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 22:16   #2
Budući da je koncept raja i pakla koga spominješ je oficijelna hrišćanska verzija jel te zanima ta verzija ili generalno?
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 22:25   #3
sve me zanima. nisam baš sigurna u tu kršćansku koncepciju, ali ne znam puno o tome pa pokušavam saznati što više da stvorim neko vlastito mišljenje.
vječni žid is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2007., 22:33   #4
Posto nisi sigurna u kriscansku koncepciju,zasigurno ces otici tamo gdje ti je sigurna koncepcija.
samarjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 00:35   #5
Quote:
vječni žid kaže:
sve me zanima. nisam baš sigurna u tu kršćansku koncepciju, ali ne znam puno o tome pa pokušavam saznati što više da stvorim neko vlastito mišljenje.

Hrišćanska koncepcija podrazumeva da Bog živom biću postavlja uslov da u toku ovog života ako se ne pokaje (za grehe i ne razvije ljubav prema Bogu) ima da ide večno u pakao, u večne žestoke muke i nema više izlaska odande, čak ako se tamo i pokaje. No to je u suprotnosti sa konceptom večne Božije ljubavi prema živom biću, samilosti i slobodom volje koja je data živom biću. Osim toga, ne može vremenski ograničen uzrok (greh) izazvati vremenski neograničenu (večnu) posledicu.

Vedska koncepcija podrazumeva da s materijalnu univerzum dali na 4 nivoa planetarnih sistema: Viši planetarni istemi (rajski), središni (zemaljski), niži (demonski) i pakleni. Izvan njih je duhovni svet.

Ukratko, na paklene (raznih nivoa) idu veoma grešne osobe. Te planete su realne, postojeće (pa i ovde na središnim gde smo mi ima paklenih stanja!!! samo pogledaj), ali nisu večno stanje duša koje tamo obitavaju, iako mogu biti toliko dugo tamo, da se to može nazvati večnim. Ispaštanja su u skladu sa nedelima, dakle svirepa! Kad nekom isteknu posledice zlodela koja je počinio, on se odatle "otpušta", slično kao i zatvorenik osuđen na kaznu, pa kako dalje bude postupao tako će mu se opet i vratiti, pa kako god da izvoli delovati.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 01:29   #6
Quote:
Kartikeya kaže:
Vedska koncepcija podrazumeva da s materijalnu univerzum dali na 4 nivoa planetarnih sistema: Viši planetarni istemi (rajski), središni (zemaljski), niži (demonski) i pakleni. Izvan njih je duhovni svet.

Ukratko, na paklene (raznih nivoa) idu veoma grešne osobe. Te planete su realne, postojeće (pa i ovde na središnim gde smo mi ima paklenih stanja!!! samo pogledaj), ali nisu večno stanje duša koje tamo obitavaju, iako mogu biti toliko dugo tamo, da se to može nazvati večnim. Ispaštanja su u skladu sa nedelima, dakle svirepa! Kad nekom isteknu posledice zlodela koja je počinio, on se odatle "otpušta", slično kao i zatvorenik osuđen na kaznu, pa kako dalje bude postupao tako će mu se opet i vratiti, pa kako god da izvoli delovati.
Ako na zemaljskom nivou ima pakleni planeta iz pakleni sistema... onda je to vjerovatno sve izmjesano, mozda i u rajskim sistemima ima demonski...
odmor is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 01:42   #7
nema ti pakla
postoji samo raj... za one koji su iz osjećaja ljubavi i milosrđa činili dobro u životu taj raj je vječna duhovna egzistencija uz Boga Oca Svemogućega...
a ostali će proći kroz proces anihilizacije, odnosno, Bog će njihovu dušu potpuno uništiti...jer su oni sami to izabrali-a to možeš recimo nazvati paklom recimo... jer Bog je toliko milostiv i dobar da ne može dopusiti da nešto što je On stvorio na sliku Svoju pati.... ma kakav god bio...
jer, zlo ti ne postoji kao takvo... ono nije suprotnost dobru već postoji dobro i ono manje dobro ili nedobro... sve je ovisno o tome... ono što mi nazivamo zlom je samo nedostatak dobra... razumiješ? ne postoji sotona Bože sačuvaj to su gluposti.. postoje samo ljudi koji su dobri i koji nisu dobri :P tako ti to ide... ne slušaj ostale debilizme o sudnjem danu i gorenju u paklu, ma Bože sačuvaj, poserem ti se ja na takvog zajedljivog boga koji samo čeka tren da izlječi svoje frustracije na nama slabićima.. pa nismo mi lutkice kojima on manipulira...
sve ti je to zdravorazumski...
nitko nije u paklu...
oni koji su umrli a nisu htjeli ostati u zajedništvu s Bogom su jednostavno "čao bejbe"-gotova priča..a oni koji su se Bogu dubinski..poklonili..sad svoju vječnost dijele s njim.... čao!
Lamb-of-God is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 02:01   #8
Quote:
Lamb-of-God kaže:
nema ti pakla
postoji samo raj... za one koji su iz osjećaja ljubavi i milosrđa činili dobro u životu taj raj je vječna duhovna egzistencija uz Boga Oca Svemogućega...
a ostali će proći kroz proces anihilizacije, odnosno, Bog će njihovu dušu potpuno uništiti...jer su oni sami to izabrali-a to možeš recimo nazvati paklom recimo... jer Bog je toliko milostiv i dobar da ne može dopusiti da nešto što je On stvorio na sliku Svoju pati.... ma kakav god bio...
jer, zlo ti ne postoji kao takvo... ono nije suprotnost dobru već postoji dobro i ono manje dobro ili nedobro... sve je ovisno o tome... ono što mi nazivamo zlom je samo nedostatak dobra... razumiješ? ne postoji sotona Bože sačuvaj to su gluposti.. postoje samo ljudi koji su dobri i koji nisu dobri :P tako ti to ide... ne slušaj ostale debilizme o sudnjem danu i gorenju u paklu, ma Bože sačuvaj, poserem ti se ja na takvog zajedljivog boga koji samo čeka tren da izlječi svoje frustracije na nama slabićima.. pa nismo mi lutkice kojima on manipulira...
sve ti je to zdravorazumski...
nitko nije u paklu...
oni koji su umrli a nisu htjeli ostati u zajedništvu s Bogom su jednostavno "čao bejbe"-gotova priča..a oni koji su se Bogu dubinski..poklonili..sad svoju vječnost dijele s njim.... čao!
"Dim muke njihove suklja u vijeke vjekova. Ni danju ni noću nemaju počinka oni koji se klanjaju Zvijeri i kipu njezinu i tko god primi žig s imenom njezinim." -Otk
jurky is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 02:05   #9
da...to sve govori
Lamb-of-God is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 04:33   #10
Quote:
odmor kaže:
Ako na zemaljskom nivou ima pakleni planeta iz pakleni sistema... onda je to vjerovatno sve izmjesano, mozda i u rajskim sistemima ima demonski...
Kažem paklanih stanja, ne paklenih planeta. Pogledaj kako neka živa bića, često uključujući i ljude ispaštaju bukvalno užasne, paklene muke, upravo od drugih živih bića, vrlo često ljudi (logori, mučilišta, ratovi, klanice....)
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 04:43   #11
Quote:
Lamb-of-God kaže:
nema ti pakla
postoji samo raj... za one koji su iz osjećaja ljubavi i milosrđa činili dobro u životu taj raj je vječna duhovna egzistencija uz Boga Oca Svemogućega...
a ostali će proći kroz proces anihilizacije, odnosno, Bog će njihovu dušu potpuno uništiti...jer su oni sami to izabrali-a to možeš recimo nazvati paklom recimo... jer Bog je toliko milostiv i dobar da ne može dopusiti da nešto što je On stvorio na sliku Svoju pati.... ma kakav god bio...
Aha, nema korektivne institucije u državi nego samo smrtne kazne.... da, jako milostivo... i poučno, pedagoški, a i pravedno...

Ne može se ništa potpuno uništiti.

Grešnik bira život bez Boga, to je grešnikov izbor, a ne anihilaciju od Boga - život bez Boga, to je grešnikov izbor.

A neće dopustiti da nešto stvoreno na njegovu sliku pati? Pa kako onda pate svi ovi ljudi oko nas, manje-više?

Quote:
Lamb-of-God kaže:
jer, zlo ti ne postoji kao takvo... ono nije suprotnost dobru već postoji dobro i ono manje dobro ili nedobro... sve je ovisno o tome... ono što mi nazivamo zlom je samo nedostatak dobra... razumiješ? ne postoji sotona Bože sačuvaj to su gluposti.. postoje samo ljudi koji su dobri i koji nisu dobri :P tako ti to ide... ne slušaj ostale debilizme o sudnjem danu i gorenju u paklu, ma Bože sačuvaj, poserem ti se ja na takvog zajedljivog boga koji samo čeka tren da izlječi svoje frustracije na nama slabićima.. pa nismo mi lutkice kojima on manipulira...
sve ti je to zdravorazumski...
nitko nije u paklu...
oni koji su umrli a nisu htjeli ostati u zajedništvu s Bogom su jednostavno "čao bejbe"-gotova priča..a oni koji su se Bogu dubinski..poklonili..sad svoju vječnost dijele s njim.... čao!
Zlo je veštačka odvojenost duše od Boga, a Satana je otelovljenje takvog mentaliteta. Tako da zlo postoji i tek kako. Sva ostala zla potiču odatle.

Aha a oni koji mu se nisu poklonili njih je pobio. Kako ne, pravi izraz "ljubavi", il mi se pokloniš il te utepkam, a plus imaju slobodu volje od Boga im datu....
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 09:23   #12
Da ne spominjem drevne narode i njihove gluposti, koje dan danas vidimo po ulicama Zagreba...

ostati Jevrejin ili Krscanin... zar to nije pakao
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 11:59   #13
Stanja i raja i pakla su ti tu, na Zemlji, sada. Ovisi kako tko shvača i realizira svoj život. Nakon smrti, duša ulazi u sasvim drugačije stanje, koje nema veze sa ljudskim shvačanjem pakla ili raja. To je stanje onoga što duša iskonski jest.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 14:51   #14
Oni koji su umrli idu u Raj,Pakao ili Čistilište.Koji nisu na zemlji dali zadovoljštinu za svoje grijehe,iako su im nakon ispovijedi oprošteni idu u Čistilište.Tamo su dok se ne očiste potpuno,jer nitko ne može u raj dok nije savršen.Duša u Čistilištu trpi jednake muke kao u Paklu,ali u Paklu su trajne,zauvijek.Duša u Čistilištu trpi najviše zbog razdvojenosti od boga,čezne za njim,dok u Paklu mrzi Boga.Ona koja je u Čistilištu ne bi ni da može išla u Raj dok se ne očisti,ne bi htjela pred Gospodina takva.Kad čovjek umre njegova duša odmah odlazi na jedno od tih mjesta ili stanja.Kad dođe Sudnji dan,sudit će se onima kojima još nije,tj,koji su dočekali Sudnji dan živi.Tada će se tijelo i duša spojiti.ne treba misliti da nije pravedno da neki du prije,neki poslije,jer je vrijeme sasvim drugačije tamo nego ovdje. Neki će se spasiti koji su do kraja živili grešno,pa se u zadnji trenutak obratili,ne treba ni na njih biti ljubomoran,neka se svatko spasi.Dušama u Čistilištu može skratiti boravak tamo naša molitva i Sv.Mise prikazane za njih.Oni također tamo mogu moliti za nas,ali ne mogu sami za sebe.Pročitaj knjigu "Čistilište prema objavama svetaca",mislim da je tako nekako naziv.
mmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 15:22   #15
Quote:
mmamma kaže:
Oni koji su umrli idu u Raj,Pakao ili Čistilište.Koji nisu na zemlji dali zadovoljštinu za svoje grijehe,iako su im nakon ispovijedi oprošteni idu u Čistilište.Tamo su dok se ne očiste potpuno,jer nitko ne može u raj dok nije savršen.Duša u Čistilištu trpi jednake muke kao u Paklu,ali u Paklu su trajne,zauvijek.Duša u Čistilištu trpi najviše zbog razdvojenosti od boga,čezne za njim,dok u Paklu mrzi Boga.Ona koja je u Čistilištu ne bi ni da može išla u Raj dok se ne očisti,ne bi htjela pred Gospodina takva.Kad čovjek umre njegova duša odmah odlazi na jedno od tih mjesta ili stanja.Kad dođe Sudnji dan,sudit će se onima kojima još nije,tj,koji su dočekali Sudnji dan živi.Tada će se tijelo i duša spojiti.ne treba misliti da nije pravedno da neki du prije,neki poslije,jer je vrijeme sasvim drugačije tamo nego ovdje. Neki će se spasiti koji su do kraja živili grešno,pa se u zadnji trenutak obratili,ne treba ni na njih biti ljubomoran,neka se svatko spasi.Dušama u Čistilištu može skratiti boravak tamo naša molitva i Sv.Mise prikazane za njih.Oni također tamo mogu moliti za nas,ali ne mogu sami za sebe.Pročitaj knjigu "Čistilište prema objavama svetaca",mislim da je tako nekako naziv.
Nikako mi nije jasno kako ljudi koji vjeruju da će se njihovi bližnji peći tjelesno i vječno u paklenoj vatri uz plač i škrgut zubiju (Copywright Jesus), mogu istodobno pričati o nekakvoj ljubavi i praštanju.

Možda mi mmamma može to objasniti?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 16:54   #16
Quote:
Nepoznati kaže:
Nikako mi nije jasno kako ljudi koji vjeruju da će se njihovi bližnji peći tjelesno i vječno u paklenoj vatri uz plač i škrgut zubiju (Copywright Jesus), mogu istodobno pričati o nekakvoj ljubavi i praštanju.

Možda mi mmamma može to objasniti?
Kad se ne uključi koncept reinkarnacije - onda ti i ne ostaje ništa drugo nego takva bezumna tumačenja između večnog pakla ili anihilacije duše; ne znaš šta je bolje rešenje, dal da neko tabana po vrelom tiganju il da omaK skoči u vatru.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 17:03   #17
Quote:
mmamma kaže:
Oni koji su umrli idu u Raj,Pakao ili Čistilište.Koji nisu na zemlji dali zadovoljštinu za svoje grijehe,iako su im nakon ispovijedi oprošteni idu u Čistilište.Tamo su dok se ne očiste potpuno,jer nitko ne može u raj dok nije savršen.Duša u Čistilištu trpi jednake muke kao u Paklu,ali u Paklu su trajne,zauvijek.Duša u Čistilištu trpi najviše zbog razdvojenosti od boga,čezne za njim,dok u Paklu mrzi Boga.Ona koja je u Čistilištu ne bi ni da može išla u Raj dok se ne očisti,ne bi htjela pred Gospodina takva.Kad čovjek umre njegova duša odmah odlazi na jedno od tih mjesta ili stanja.Kad dođe Sudnji dan,sudit će se onima kojima još nije,tj,koji su dočekali Sudnji dan živi.Tada će se tijelo i duša spojiti.ne treba misliti da nije pravedno da neki du prije,neki poslije,jer je vrijeme sasvim drugačije tamo nego ovdje. Neki će se spasiti koji su do kraja živili grešno,pa se u zadnji trenutak obratili,ne treba ni na njih biti ljubomoran,neka se svatko spasi.Dušama u Čistilištu može skratiti boravak tamo naša molitva i Sv.Mise prikazane za njih.Oni također tamo mogu moliti za nas,ali ne mogu sami za sebe.Pročitaj knjigu "Čistilište prema objavama svetaca",mislim da je tako nekako naziv.

Čemu vremensko ograničenje s Božije strane? Gde se Bogu u večnosti žuri? Da postoji adekvatna reakcija na počinjeno zlodelo to je razumno, pravedno, pedagoški, logično, prirodno, ali šta je adekvatno u tome da vremenski ograničen uzrok može uopšte izazvati vremenski neograničenu posledicu? Šta je tu logično? Šta je u tome pravedno? Šta je pedagoški? U čemu se sastoji izraz Božije ljubavi za živo biće u takvom činu, bacanja živog bića s Božije strane u večne svirepe muke? I zašto? Šta biva sa slobodom volje živog bića, zašto mu se oduzima? Nije li to njegova večna odlika? Zašto ne bi moglo da se pokaje?

Kao ni mnoge druge stvari, ne postoji adekvatno objašnjenje za ovu pojavu bez koncepta reinkarnacije, datog u Vedskoj objavi (kao i koncepta, raja, pakla, središnjih tj. zemaljskih planetarnih sistema i nižih planetarnih sistema ispod zemlje (demonskih) i koncepta duhovnog sveta izvan i iznad svega ovoga). Tačno je da taj koncept nije potvrđen explicitno ni u Bibliji ni u Quranu, al tačno je da nije isto tako ni explicitno opovrgnut. Ono što je tačno jeste da se ni ne spominje. Za to je sigurno bilo razloga. jer učenje o reinkarnaciji je starije i od Biblije i od Qurana, pa ipak nigde se u njima nespominje iako je bilo i tek kako rašireno i u doba pojave jadnog i u doba pojave drugog.
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 20:49   #18
U RAJU JE DOBRO, ALI U PAKLU JE EKIPA!
__________________
De lingua stulta, veniunt incomodia multa.
Piggy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 21:38   #19
Ima, svi ste vi u paklu samo to ne shvaćate, buahahahahha
__________________
MOLON LABE
Polulud is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2007., 22:03   #20
Vječni žid ; Ima li u ovom trenutku nekog u raju/paklu?
Quote:

--------------------------------------------------------------------------------

negdje prije sam bila na jednom pokopu i danima poslije razmišljam o tome. zanima me jedna stvar. kad duše idu u raj, odnosno u pakao? kad sam bila mala, nakon djedove smrti svi su me tješili da je on sad u raju i da mu je lijepo, više ga ništa ne boli i sretan je. onda opet, što je sudnji dan? što s onim ljudima koji su umrli prije tisuću godina, čekaju li oni sudnji dan ili im je već presuđeno pa su u raju ili paklu? nije fer da ljudi koji umru dan prije sudnjeg dana čekaju tako malo, a ovi su se načekali. i ako sve duše čekaju taj sudnji dan, gdje su one sad? znači li to da sad nikog nema u raju? eto, nadam se da sam donekle jasna ) osim toga, kad bih pitala svećenika, odgovorio bi nešto previše apstraktno. želim čuti konkretno (ako je to moguće), gdje su sad duše umrlih?
Odgovor.:Ovo je jedno dobro pitanje,ja kad sam bila mlada bojala sam se smrti i nisam se zadovoljila sa niti jednim tumačenjem, ali sam si dala truda i sa molitvom i istraživanjem po riječi Božijoj dok nisam dobila pravi odgovor. To je skriveno u Bibliji i samo molitvom se može doči do prave spoznaje.Sve piše u Riječi Božijoj, samo treba tražiti,i vjerovati Isusu.
Iznijeti ču samo jedan moj doživljaj: Moj muž je imao jedan san oko godinu dana prije nego je umro, došao mu je anđeo u obliku jednog mladiča ali je osjetio da je to bila posebna osoba i rekao mu je", Pripravi se da za jednu god. ideš samnom, ti si član Nebeskog JERUSALEMA, da spreman ideš ka Isusu. On mi je to rekao ali ja kao da to nisam povjerovala. On se pripremao, a ja skoro zaboravila.Dan prije toga on je meni dao sve upute, neka mu oprostim ako je bilo išta u našem životu da me je povrijedio i da on je spreman za iči ... sutra u to doba češ me nači na poslu mrtvoga ti znaš u što me trebaš obuči za pogreb, i nemoj plakati ja te čekam u Carstvu Hristovom da budemo jedno u vječnosti u Bogu. Ja sam mu na to odgovorila kao kakva glupača, jer još uvijek nisam to mogla vjerovati,pa mu kažem pa zašto mi to govoriš sada , ti češ još dugo živjeti, kad sam došla sa posla upravo je bilo tako kako je rekao.Našla sam ga mrtvoga kuči na poslu. I to nije sve, ja sam se tada prisječala svega što mi je govorio,i naravno bila sam u strašnome šoku.Dok jednog jutra mi se on lično javio,bilo je to oko dva mjeseca što smo ga pokopali u zemlju, a to je bilo ovako, ja sam bila sama kod kuče i bila sam leđima okrenuta prema vratima sagnuta na jedan amper jer sam prala pod, ali najednom čujem da se vrata otvaraju i ja pitam tko je ušao,okrečuči se prema vratima kad vidim njega mog milog čovijeka gdje mi kaže," ja sam došao kad vidim da si tako žalosna".Ja sam stavila ruke na prsa i uskliknula,Bože nemogu vjerovati da si ti mogao doči pa mi smo te stavili u zemlju ?? On mi odgovori, ja sam uskrsnuo i čekam tebe u Carstvu Hristovom,nemoj biti žalosna....Raširio je svoje ruke nasmiješio se i rekao " hodi k meni mila moja," Ja sam htjela poletjeti u njegov zagrljaj ali ga je onog časa nestalo....od tada više nisam bila šalosna, niti sam se više bojala smrti jer sad znam pouzdano kuda idem poslije napuštanja ovog fizičkog tijela....
kabadel7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:05.