Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Bog je...
Stvorio svet i ostavio ga 0 0%
Stvorio svet i povremeno se mesa u dogadjaje 1 7.14%
Stvorio svet i stalno/neprekinuto utice na desavanja 3 21.43%
Stvorio svet i svet je deo njega 3 21.43%
Stvorio svet koji je razlicit od njega 0 0%
Svet/priroda je Bog 1 7.14%
Stvoren od ljudskog straha/neznanja 7 50.00%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 14. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2007., 13:09   #1
Bog-Svijet-Covjek

Ako pretpostavimo da Bog postoji,
koji je odnos njega, sveta i coveka ?

Mislim da je ovo pitanje veoma interesantno, kako sa filozofskog tako i sa religioznog ili duhovnog stanovistva.
Mada izgleda da niko jos nije nasao jednoznacni odgovor koji bi zadovoljavao sve, ipak bi bilo interesantno kako na to pitanje gledaju forumasi (respektivno razlicite religije).

Meni licno je (tantra) yoga pristup veoma blizak (oslanja se na samkya filozofiju) ali vise kao prakticni pristup duhovnosti.
Sama filozofija ne resava suprotnost izmedju dva pretpostavljena i suprostavljena principa - purusa (cisti, vecni, nepromenjivi duh/svest) i prakriti (prapriroda, vecito promenjiva materija, pri cemu se pod materijom podrazumevaju i veoma suptilni psihicki nivoi). U najboljem slucaju oni kazu otprilike da najsuptilniji, najcistiji nivoi materije reflektuju duh, koji se u svojoj sustini nikada ne mesa sa materijom, niti ima ucesca u desavanjima. To sto nama izgleda da smo aktivni je samo iluzija nastala nasom identifikacijom sa raznim nivoima materije.
Sa druge strane tantra kaze da su stvoreni svetovi proizasli iz realnog, ergo i oni su realni a ne iluzija.

Pitanje je dakle kako nematerijalni Bog, osim sto je stvorio svet utice (ako utice) na svet i coveka ?
Odgovor u stilu Bog je svemoguc, te mu je i to moguce, ne nalazim zadovoljavajucim jer ne objasnjava ni u naznakama mehanizam na koji bi to bilo izvodivo tj. na koji nacin dolazi do interakcije neceg tako dijametralno razlicitog kao sto su duh i materija (a ako postoji uticaj onda mora da postoji i nekakva interakcija).

Osim toga postavljaju se pitanja da li je Bog samo stvorio svet i ne utice vise na njega, da li ga je stvorio samo zbog ljudi, koja je pocetna i krajnja namera, da li povremeno (poneki potop i sl.) ili stalno (svakoga trena, u zivotu svakog bica) utice na dogadjanja u svetu i ljudskom drustvu, da li je on potpuno razlicit ili imanentan svetu itd.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 13:36   #2
Mislim da su "bog koji je stvorio svijet" i "bog koji je stvorio covjeka" dva odvojena konteksta.
__________________
kokoro arata ni koto ni atare
r0nin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 15:32   #3
Quote:
Dragan;7260835[B kaže:
kako nematerijalni Bog, osim sto je stvorio svet utice (ako utice) na svet i coveka ?[/B]
Već u pitanju je pogreška jer nije Bog stvorio svijet.
Svijet su stvorili duhovni i prirodni zakoni.
Jes da su to Božiji zakoni pa indirektno ispada da je Bog stvorio svijet, ali ne u smislu da je Bog o tome odlučivao.
Ovaj svijet nije nastao zato što je Bog tako htio, nego zato što je to bila nužna posljedica duhovnih i prirodnih zakona.
Pićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2007., 16:18   #4
rOnin,
anketa je pravljena na brzaka i sigurno nije potpuna i precizna - mozes li nesto vise o tim "kontekstima" ?
Pico,
otkud znas da nije kada na pr. hriscani tvrde da jeste ?
Pitanje je kako to funkcionira ako jeste ?
Malo mi je to nejasno oko duhovnih i prirodnih zakona koji su stvorili svet i Bozji su, ali Bog nije o tome odlucivao - kako to mislis tacno ?
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2007., 14:14   #5
Quote:
Dragan kaže:
otkud znas da nije
Nije da ja to znam nego vjerujem.


Quote:
Dragan kaže:
kada na pr. hriscani tvrde da jeste ?
Kakve veze ima što hrišćani tvrde?
Ja govorim ono što ja mislim a ne ono što hrišćani tvrde.



Quote:
Dragan kaže:
Malo mi je to nejasno oko duhovnih i prirodnih zakona koji su stvorili svet i Bozji su, ali Bog nije o tome odlucivao - kako to mislis tacno ?
Živa bića utječu na stvaranje.
Ako pitaš kako utječu, tu se radi o stvarima u koje je teško povjerovati jer proturječe našem svakidašnjem iskustvu. Ima jedan duhovni zakon koji to regulira.

Teško mi je točno ti obajsniti kako taj zakon funkcionira.
Ukratko rečeno, unutarnje je uzrok vanjskoga.
Najunutarnjija stvar je volja i zato je volja temelj čitavog stvaranja. Volja je moć, ako znaš nešto o magiji možeš naslutiti o čemu se radi.
Pićo is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 13:24   #6
Bog je nematerijalni duh.
On je stvorio svet.
Istovremeno on se nalazi u svakom atomu, on je svaki atom.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 16:32   #7
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Bog je nematerijalni duh.
On je stvorio svet.
Istovremeno on se nalazi u svakom atomu, on je svaki atom.
Jednako mislim. U svakom atomu Njegov je trag. Svaki mu atom na poziv odgovara. Bez pogovora.
brezovka is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 19:44   #8
Quote:
Pićo kaže: Pogledaj post
Već u pitanju je pogreška jer nije Bog stvorio svijet.
Svijet su stvorili duhovni i prirodni zakoni.
Jes da su to Božiji zakoni pa indirektno ispada da je Bog stvorio svijet, ali ne u smislu da je Bog o tome odlučivao.
Ja bih rekla procesi ili događanja ako nam je tako bliže, a sve skupa se, naravno, odvijalo u skladu sa Zakonima. Složila bih se da je u naslovnom pitanju pogreška u smislu da su prirodno simplificirane stvari.

Stvaranje ovog svijeta je samo djelić tog vječnog procesa, ustvari, i samim tim, naravno da je (iako "pao") on po Zakonu ili Božjoj volji. Dakle, svijet nije Božja omaška.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 20:59   #9
Bog je odjednom, iz nicega, stvorio svet.
Ali on nije svet i zbog toga ga je nakon stvaranja napustio.
Sto se moze i videti iz prilozenog - malo malo, pa se neke galaksije sudare.
A o ljudima da i ne pricam.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2007., 22:20   #10
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Bog je odjednom, iz nicega, stvorio svet.
Ali on nije svet i zbog toga ga je nakon stvaranja napustio.
Sto se moze i videti iz prilozenog - malo malo, pa se neke galaksije sudare.
A o ljudima da i ne pricam.
Čak i kad se o ljudima radi, znaj da Gospodin (zovi Ga ili To kako hoćeš) ne napušta svojih ruku djelo.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2007., 09:46   #11
Bog je jednom davno stvorio svijet, ali to nije bio ovaj svijet koji mi poznajemo, u tom svijetu nije bilo materije, materiju je tek kasnije stvorilo zlo.

Svaki voljni impuls utječe na okolinu i mijenja je, takav je duhovni Zakon. Zlo je jedna posebna vrsta voljnog impulsa koja mijenja polaritet i frekvenciju duhovne supstance i čini je gušćom.

Duhovna supstanca reagira na svaki voljni impuls, pa je tako od pada na dalje kako je zlo postajalo sve jače postupno nastala ova gusta supstanca koju nazivamo materijom.

Nadam se da je sad jasnije zašto sam rekao da Bog nije stvorio svijet.
Pićo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:04.