Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.05.2011., 14:30   #201
Quote:
ok_bukowski kaže: Pogledaj post
Te price o naredbama za povlacenje su stvarno vec legendarne, istu pricu imali su Srbi koji su napadali Vukovar. A covjek moze razmisljati sam i razdvojiti prazne price od cinjenica. Rat je bio gadan, vjeruj mi, borbe su bile gadne i cesto neocekivane, nema potrebe izmisljanjem naredbi za povlacenje pravdati svoje neuspjehe.
Evo ti dva primjera kako su se te stvari odvijale, samo u kratkim crtama.
1: Armija BiH koristi priliku sto je cesta G. Vakuf -Zenica otvorena i nebranjena po zahtjevu UNPROFORA, prolaze tom cestom i opkoljavaju selo Zubice kod N. Travnika. No, svaka ofenziva vodi do protivofenzive. Odmah isti dan sakupljaju se najiskusniji borci, izmedju ostalih HOS Novi Travnik i jedinice iz Viteza i negdje u mrak je Armija BiH potisnuta na pocetne polozaje. Zrtve ogromne na obje strane...
2. Ista prica samo obrnute uloge, HVO napada od pravca Streljane/Pribilovici i osvaja teren iznad Kalinske, no protuofenziva Armije BiH ih vraca na pocetne polozaje. Zrtve ponovo brojne na obje strane.
Stvarnost je bila kaoticna i anarhicna, a bajke o zapovjdi o povlacenju iz politickih razloga kupuju samo oni koji misle da je istina ono sto bi oni zeljeli da jeste, no snovi i stvarnost su razne stvari.
Politika je bila jedna stvar a ratni dogadjaji na terenu nesto drugo.

Ma vjeruj u sta zelis. Ako ti zelis da vjerujes da je se 5 vecih sela (jer Vitez, Busovaca, Kiseljak itd jes usela u principu) uspjesno branili masovnim napadima treceg i prvog korpusa; onda ti ja ne zelim da ti ometam u tom snovu. Moje misljenje je da je se S Bosna mogla zauzeti, uz odredjene gubitka naravno, ali to nikome nije bilo u interesu.

Na kraju krajeva ni Bosancima a ni Hrvatima nije trebao taj rat. Jer i sve da su Hrvati odbranili S Bosnu u ratu, izgubili su je u miru. Dovoljo je vidijeti etnicki sastav Busovace, Travnika, Kiesljaka danas. U Kiseljaku u zadnjih 10 godina se izgradilo toliko novih Bosnjackih nasellja da je pitanje vremena kada ce Bosnjaci tu preci 50% stanovnistva. U Busovaci i Travniku su vec presli. Bugojno i Gornji Vakuf je isto vecinsko Bosnjacki danas koliko znam? I eto za sta su ti ljudi u S Bosni izginuli?

RH je te ljude maksmimalno iskoristila, kako i u ratu tako i u miru. A posle rata je RH uredno naseljavala i popunjvala Knin i ostale gradove upravo tim ljudima.

A najveca steta "Srednjo Bosanskim Hrvatima" je politika koji je vodio Tudjman i Mate Boban. Ta tzv. "Herceg Bosanska politika" je od Hrvata S Bosne napravila neprijatelje u ocima Bosnjaka-muslimana i to je najveca steta za Hrvate tog kraja u miru.

Dzaba je ako nesto odbranis u ratu ako ces ga izguniti u miru. A S Bosna; koja je danas enklava u kojoj je samo pitane godina da Bosnjaci predju 50% stanovnistva u svim tim gradovima, je se upravo izgubila u miru a ne u ratu. U ratu mozda S Bosna i niej toliko trebala Sarajevu jer nisu Bosnjaci bili vecina tamo. Ali kada Bosnjaci za 5 ili 10 godina budu vecina u svim tim gradicima; onda ce biti drugi par opanaka. Ista stvar je i sa Jajcem. Tada Jajce nije bilo vecisnki Bosnjacko a danas jeste. Odlazak Hrvata iz tih krajeva + Bosnjacki godisnji prirodni prirastaj, koji je znatno veci, je nakon 15 godina ucinio svoje.

Tako da i nema vise smisla pricati o "herojskoj odbrani srednje Bosne". Jer cak i da je bila toliko herojska, danas je to izgubljeno u miru i to od 1995- 2011. I to je glavna demografska pobjeda Bosnjaka posle rata zajedno sa Kozarcem.

Zadnje uređivanje prica_lutalica : 17.05.2011. at 14:36.
prica_lutalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 14:43   #202
Quote:
RT20 kaže: Pogledaj post
evo, napravio sam kartu prema onoj s hereg bosne... bilo bi dobro da napravite korekcije i nadopune za cijelu zonu, a naročito za NT detaljnije... (primjerice relej)
http://i1214.photobucket.com/albums/...g?t=1305624815
odlično bukowski - vrlo detaljno i precizno, hvala
i ova karta je zanimljiva - minska polja:
http://i1214.photobucket.com/albums/...g?t=1305632562
__________________
aristicid - ili kako od države napraviti nesposobnu banana koloniju
RT20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:01   #203
Quote:
prica_lutalica kaže: Pogledaj post
Ma vjeruj u sta zelis. Ako ti zelis da vjerujes da je se 5 vecih sela (jer Vitez, Busovaca, Kiseljak itd jes usela u principu) uspjesno branili masovnim napadima treceg i prvog korpusa; onda ti ja ne zelim da ti ometam u tom snovu. Moje misljenje je da je se S Bosna mogla zauzeti, uz odredjene gubitka naravno, ali to nikome nije bilo u interesu.

Na kraju krajeva ni Bosancima a ni Hrvatima nije trebao taj rat. Jer i sve da su Hrvati odbranili S Bosnu u ratu, izgubili su je u miru. Dovoljo je vidijeti etnicki sastav Busovace, Travnika, Kiesljaka danas. U Kiseljaku u zadnjih 10 godina se izgradilo toliko novih Bosnjackih nasellja da je pitanje vremena kada ce Bosnjaci tu preci 50% stanovnistva. U Busovaci i Travniku su vec presli. Bugojno i Gornji Vakuf je isto vecinsko Bosnjacki danas koliko znam? I eto za sta su ti ljudi u S Bosni izginuli?

RH je te ljude maksmimalno iskoristila, kako i u ratu tako i u miru. A posle rata je RH uredno naseljavala i popunjvala Knin i ostale gradove upravo tim ljudima.

A najveca steta "Srednjo Bosanskim Hrvatima" je politika koji je vodio Tudjman i Mate Boban. Ta tzv. "Herceg Bosanska politika" je od Hrvata S Bosne napravila neprijatelje u ocima Bosnjaka-muslimana i to je najveca steta za Hrvate tog kraja u miru.

Dzaba je ako nesto odbranis u ratu ako ces ga izguniti u miru. A S Bosna; koja je danas enklava u kojoj je samo pitane godina da Bosnjaci predju 50% stanovnistva u svim tim gradovima, je se upravo izgubila u miru a ne u ratu. U ratu mozda S Bosna i niej toliko trebala Sarajevu jer nisu Bosnjaci bili vecina tamo. Ali kada Bosnjaci za 5 ili 10 godina budu vecina u svim tim gradicima; onda ce biti drugi par opanaka. Ista stvar je i sa Jajcem. Tada Jajce nije bilo vecisnki Bosnjacko a danas jeste. Odlazak Hrvata iz tih krajeva + Bosnjacki godisnji prirodni prirastaj, koji je znatno veci, je nakon 15 godina ucinio svoje.

Tako da i nema vise smisla pricati o "herojskoj odbrani srednje Bosne". Jer cak i da je bila toliko herojska, danas je to izgubljeno u miru i to od 1995- 2011. I to je glavna demografska pobjeda Bosnjaka posle rata zajedno sa Kozarcem.
O.k Sve da je tako kako si sam sebe uvjerio , de onda objasni kako to da HVO/HV nisu uspjeli uzeti G.Vakuf?,Istocni Mostar, pa cak i Jablanicu ? Hallo to su bajke istina je posve drugacija. Covjece Boziji cijeli Zapadni Mostar je uvjeren da su mogli da zgaze Istocni Mostar i Gornji Vakuf a da su naredbe stalno otkazivane. Po toj Vasoj logici ispada Amija na G.Vakufu se moze obraniti od HVO/HV-a sa 5-6 metaka , a HVO u srednjoj Bosni ne moze? Valjda su na G.Vakufu (nadljudi u obrani) netko je spominjao konfiguraciju terena G.Vakufa koja je identicna sa konfiguracijom Lasvanske Doline. Covjece probudi se iz Sna. Realnost je drugacija covjek ti je postavio link kako covjek koji je ranjen na B. Kucama vidi situaciju, imas link koji je Markann postavio onog iz "Dzenetskih Hurija" eh sad posto si citao blog o "Ponorima Rat" Vikicevca onda procitaj i ovdje postavljenu pricu lika iz "Dzenetskih Hurija" ja sam 100% uvjeren da oni opisuju isti dogadjaj , pa sad vidi kako se razlikuje price a samo je ovaj Vikicevac bio malo iza "Dzenetskih Hurija" u istom napadu.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:21   #204
Ok, zanima me sad je li neko zna nesto poblize o dogadjaju kod Buhinih kuca. Ja se sjecam samo blijedo nekih informacija koje sam u to vrijeme dogadjanja dobio. Mislim kako su ti ljudi nasi ubijeni na spavanju? I jos se sjecam (ak nisam sad sve pobrkao, davno je to bilo) kako mi je prijatelj pripadnik HOS-NT pricao da su oni isli tamo izvlaciti tijela tih nasih mrtvih?
Jedna stvar je jasna, ne znam ja nista o tom dogadjaju, no ak neko moze opisati zbivanja bio bih zahvalan.
ok_bukowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:23   #205
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
O.k Sve da je tako kako si sam sebe uvjerio , de onda objasni kako to da HVO/HV nisu uspjeli uzeti G.Vakuf?,Istocni Mostar, pa cak i Jablanicu ? Hallo to su bajke istina je posve drugacija. Covjece Boziji cijeli Zapadni Mostar je uvjeren da su mogli da zgaze Istocni Mostar i Gornji Vakuf a da su naredbe stalno otkazivane.
Pa vidis ti isto mislis kao i ja. Mi se u stvari u potpunosti slazemo samo ti ne zelis da pogledas istinu u oci.

Kako to da HV, koja je bila opremljenija 3 puta od Armije BiH, nije uspjela da uzme G Vakuf? Pa objasnjenje je vrlo jednostavno: Ona to nikada nije istinito ni zelijela. Jer u slucaju da je pao Gornji Vakuf, pala bi i srednja Bosna. I kome bi to trebalo? To bi znacilo mnogo mrtvih, vjerovatno bi se i desili zlocini (her ko bi mogao da kontrolise toliku civilnu masu?) i na kraju zbog cega?

Zato je to izmedju Zagreba i Sarajeva bila igra "macke i misa". Oko Gornjeg Vakufa je HV bila macka a Armija BiH je bila mis. A oko Srednje Bosne, Armija BiH je bila macka a HVO je bio mis. I to stanje je se odrzavalo.

Nekada kada bi "procurilo" da HV sprema ofanzivu na neke dijelove Bosne koje kontrolira Armija BiH, tada bi se po Bosni pocela skupljati vojska, pocele bi kolone ici prema S Bosni samo da bi dosla poruka Zagrebu:"Vi ste macka tamo mi smo macka ovdje."

I to je bila ta igra. Nikakvi Rambo vojnici nisu bili stacionirani u S Bosni. To su bili obicni ljudi, cesto seljaci, koji su branili svoje kuce, totalno inferiorno naoruzani u poredjenju sa Armijom BiH. Na isti nacin i u Mostaru su slicni ljudi branili svoje kuce za koje je HVO govorio kako ce "osvojiti Istocni Mostar" (nakon sto je protjerao sve Bosnjake iz Zapadnog Mostara):

http://www.youtube.com/watch?v=-QdjnDMc4zM

I oni su bili totalno u okruzenju i ne-naoruzani u poredjenju sa HV/HVO.
prica_lutalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:34   #206
Quote:
ok_bukowski kaže: Pogledaj post
Ok, zanima me sad je li neko zna nesto poblize o dogadjaju kod Buhinih kuca. Ja se sjecam samo blijedo nekih informacija koje sam u to vrijeme dogadjanja dobio. Mislim kako su ti ljudi nasi ubijeni na spavanju? I jos se sjecam (ak nisam sad sve pobrkao, davno je to bilo) kako mi je prijatelj pripadnik HOS-NT pricao da su oni isli tamo izvlaciti tijela tih nasih mrtvih?
Jedna stvar je jasna, ne znam ja nista o tom dogadjaju, no ak neko moze opisati zbivanja bio bih zahvalan.
Imaš na ovom linku nekih 9 strana:
http://hercegbosna.org/forum/rat-bih...6.html?start=0

Postoje i snimke ubijenih bojovnika ali ih nitko nije stavio još na internet. Svi su bili živi zarobljeni i poslije zvjerski ubijeni

Zadnje uređivanje srednja_bosna : 17.05.2011. at 16:00.
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 15:50   #207
Quote:
prica_lutalica kaže: Pogledaj post
Pa vidis ti isto mislis kao i ja. Mi se u stvari u potpunosti slazemo samo ti ne zelis da pogledas istinu u oci.

Kako to da HV, koja je bila opremljenija 3 puta od Armije BiH, nije uspjela da uzme G Vakuf? Pa objasnjenje je vrlo jednostavno: Ona to nikada nije istinito ni zelijela. Jer u slucaju da je pao Gornji Vakuf, pala bi i srednja Bosna. I kome bi to trebalo? To bi znacilo mnogo mrtvih, vjerovatno bi se i desili zlocini (her ko bi mogao da kontrolise toliku civilnu masu?) i na kraju zbog cega?

Zato je to izmedju Zagreba i Sarajeva bila igra "macke i misa". Oko Gornjeg Vakufa je HV bila macka a Armija BiH je bila mis. A oko Srednje Bosne, Armija BiH je bila macka a HVO je bio mis. I to stanje je se odrzavalo.

Nekada kada bi "procurilo" da HV sprema ofanzivu na neke dijelove Bosne koje kontrolira Armija BiH, tada bi se po Bosni pocela skupljati vojska, pocele bi kolone ici prema S Bosni samo da bi dosla poruka Zagrebu:"Vi ste macka tamo mi smo macka ovdje."

I to je bila ta igra. Nikakvi Rambo vojnici nisu bili stacionirani u S Bosni. To su bili obicni ljudi, cesto seljaci, koji su branili svoje kuce, totalno inferiorno naoruzani u poredjenju sa Armijom BiH. Na isti nacin i u Mostaru su slicni ljudi branili svoje kuce za koje je HVO govorio kako ce "osvojiti Istocni Mostar" (nakon sto je protjerao sve Bosnjake iz Zapadnog Mostara):

http://www.youtube.com/watch?v=-QdjnDMc4zM

I oni su bili totalno u okruzenju i ne-naoruzani u poredjenju sa HV/HVO.
A sta cemo sa mrtvim? Mnogo je Bosnjaka zaleglo na Busovaci,Vitezu,N.T-u. Sta ces reci njihovim obiteljima? Uostalom zasto su napadali ako niste doveli tovar vojske? Ove cinjenice demantiraju sve suplje price o dogovorima. Pa ja i ti se mozemo npr sada dogovorit da napadnemo Kinu i da skupljamo budale koji ce ici na Kinu , al gdje realizacija?...
Vidis o tom "mogli smo a nismo" cujem samo od Bosnjaka koji nisu iz Srednje Bosne. Vecina onih koji su ratovali sve vrijeme tamo , mnogo opreznije prica o tome. Politika je postala izgovor za sve nase neuspjehe , zasto? Pa jer su politike tih godina uglavnom bile neuspjesne i lose , pa stoga ako svalimo 2-3 ofanzive na Politiku ona to nece ni osjetit a nas ego ce biti zadovoljen.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:00   #208
Quote:
quick_nickk kaže: Pogledaj post
A sta cemo sa mrtvim? Mnogo je Bosnjaka zaleglo na Busovaci,Vitezu,N.T-u. Sta ces reci njihovim obiteljima? Uostalom zasto su napadali ako niste doveli tovar vojske? Ove cinjenice demantiraju sve suplje price o dogovorima. Pa ja i ti se mozemo npr sada dogovorit da napadnemo Kinu i da skupljamo budale koji ce ici na Kinu , al gdje realizacija?...
Vidis o tom "mogli smo a nismo" cujem samo od Bosnjaka koji nisu iz Srednje Bosne. Vecina onih koji su ratovali sve vrijeme tamo , mnogo opreznije prica o tome. Politika je postala izgovor za sve nase neuspjehe , zasto? Pa jer su politike tih godina uglavnom bile neuspjesne i lose , pa stoga ako svalimo 2-3 ofanzive na Politiku ona to nece ni osjetit a nas ego ce biti zadovoljen.
A tek oni ljudi po istočnoj bosni što je Alija dogovorio da ih pobiju?
Ispada da je sve dogovoreno, ali samo što nitko nije znao za te dogovore.

Ma priče za malu djecu. Zašto su pokušali 1995 deblokadu Sarajeva ako je sve dogovoreno?
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:44   #209
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Imaš na ovom linku nekih 9 strana:
http://hercegbosna.org/forum/rat-bih...6.html?start=0

Postoje i snimke ubijenih bojovnika ali ih nitko nije stavio još na internet. Svi su bili živi zarobljeni i poslije zvjerski ubijeni
Bas ti hvala, nasao sam dobrih informacija tamo o tom dogadjaju pa mislim kako je dobro imati taj tvoj link na ovom forumu.
ok_bukowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 16:56   #210
Quote:
ok_bukowski kaže: Pogledaj post
Bas ti hvala, nasao sam dobrih informacija tamo o tom dogadjaju pa mislim kako je dobro imati taj tvoj link na ovom forumu.
Nema na čemu. Imaš tu još dosta sličnih tema, Križančevo selo, N.Travnik,Travnik, Zavrtaljka...
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 17:24   #211
Quote:
prica_lutalica kaže: Pogledaj post
Ma vjeruj u sta zelis. Ako ti zelis da vjerujes da je se 5 vecih sela (jer Vitez, Busovaca, Kiseljak itd jes usela u principu) uspjesno branili masovnim napadima treceg i prvog korpusa; onda ti ja ne zelim da ti ometam u tom snovu. Moje misljenje je da je se S Bosna mogla zauzeti, uz odredjene gubitka naravno, ali to nikome nije bilo u interesu.

Na kraju krajeva ni Bosancima a ni Hrvatima nije trebao taj rat. Jer i sve da su Hrvati odbranili S Bosnu u ratu, izgubili su je u miru. Dovoljo je vidijeti etnicki sastav Busovace, Travnika, Kiesljaka danas. U Kiseljaku u zadnjih 10 godina se izgradilo toliko novih Bosnjackih nasellja da je pitanje vremena kada ce Bosnjaci tu preci 50% stanovnistva. U Busovaci i Travniku su vec presli. Bugojno i Gornji Vakuf je isto vecinsko Bosnjacki danas koliko znam? I eto za sta su ti ljudi u S Bosni izginuli?

RH je te ljude maksmimalno iskoristila, kako i u ratu tako i u miru. A posle rata je RH uredno naseljavala i popunjvala Knin i ostale gradove upravo tim ljudima.

A najveca steta "Srednjo Bosanskim Hrvatima" je politika koji je vodio Tudjman i Mate Boban. Ta tzv. "Herceg Bosanska politika" je od Hrvata S Bosne napravila neprijatelje u ocima Bosnjaka-muslimana i to je najveca steta za Hrvate tog kraja u miru.

Dzaba je ako nesto odbranis u ratu ako ces ga izguniti u miru. A S Bosna; koja je danas enklava u kojoj je samo pitane godina da Bosnjaci predju 50% stanovnistva u svim tim gradovima, je se upravo izgubila u miru a ne u ratu. U ratu mozda S Bosna i niej toliko trebala Sarajevu jer nisu Bosnjaci bili vecina tamo. Ali kada Bosnjaci za 5 ili 10 godina budu vecina u svim tim gradicima; onda ce biti drugi par opanaka. Ista stvar je i sa Jajcem. Tada Jajce nije bilo vecisnki Bosnjacko a danas jeste. Odlazak Hrvata iz tih krajeva + Bosnjacki godisnji prirodni prirastaj, koji je znatno veci, je nakon 15 godina ucinio svoje.

Tako da i nema vise smisla pricati o "herojskoj odbrani srednje Bosne". Jer cak i da je bila toliko herojska, danas je to izgubljeno u miru i to od 1995- 2011. I to je glavna demografska pobjeda Bosnjaka posle rata zajedno sa Kozarcem.
E jarane posto si toliko pametan da te poucim malo,a i ovi ostali padobranci,a vime ubijedite u neistinost ovih redaka,izvini ali lupas gluposti!U pocetku sukoba ABiH i HVO,srbi su drzali 70 % Bosne,Hrvati 20,A muslimani 10%!U sarajevu pobjedjuje tvrdja struja sa Sandjaklijama i Ejupom Ganicem na celu!Prvo se u Armiji BiH svi ne muslimanski kadrovi ciste,Stjepan Siber,i ostali,cak i Juka odlazi u HVO jer je vidio gdje vodi ta politika kada su u Sarajevu,u naselju Stup gdje su Hvo i hrvati,izaziva napad srba sa tenkovima da sravnaju do tada slobodni Stup gdje ste imali i banana zahvaljujuci povezanosti sa HVO Kiseljaka!Posto su utvrdili da od srba nece moci vise od 10-20%uzeti okupriranoga teritorija,razvija se plan Neretva 93,zauzimanjem,Kiseljaka,Konjica,Jablanice,Neretvi ce,Mostara,sve do Ploca osigurao bi se slobodan dotok robe iz Luke Ploce!Uz to treba reci da je akcija imala 2 pravca napada,prvi je spomenut a drugi ide:Zenica-Travnik-N.Travnik-Bugojno-Gornji Vakuf-Prozor i onda na Mostar!Srednja Bosna bi trebala se predati!Zaustavljaju se sve akcije prema cetnicima-rasporedjuje ljudstvo na crte prema HVO-u i krece u izvodjenje plana!Vitez je bio cilj radi tvornice exploziva koja je jedina u Europi koja proizvodi raketno gorivo!Akcija je sa vojnog gledista imala za cilj zauzimanje svih proizvodnih pogona oruzjaratstvo u N.Travniku-Iskra u Bugojnu-Igman u Konjicu-Vitezit u Vitezu-i izlazak na more sto je gore i spomenuto!Strateski cilj je bio protjerivanje Hrvata sa njihvi ognjista(ovome se posvecuje veliki broj zlocina) radi velikoga broja izbjeglica,u Zenici npr 50000,lakse je poraziti 18%Hrvata nego 35%Srba koji su uz to bolje i naouruzani!Niti vojni niti strateski plan nije uspio!Srednja Bosna sa Kiseljakom,Busovacom,Vitezom N.Travnikom ostaje na nogama,uz to Zepce odnosi velik dio snaga,Gornji Vakuf se drzi,Prozor isto,krece u ofenzivu,Mostar isto tako,djelomicno je plan uspio u onim gradovima gdje HVO imao crte protiv srba-znaci trebalo je pokrivati u odjednome dva fronta!Da bi se armija BiH uvezala u ledjima Srednje Bosne trebalo je zauzeti Planinu Boksevicu,sto nije nikada uspjelo Armiji BiH!Onda se krece u osvajanje srednje Bosne,salje se 11 tenkova-(Vidi moj video)sve slobodne raspolozive brigade,ali u tome trenutku HVO krece u protuudar-vidi moj video,opet Armija dobiva velik broj gubitaka,plan propada,zatvaraju se svi putevi od strane Hrvatske i salje pomoc i vojna i druga HVO-u!I do dan danas smo tu ponosni na svoje dane i pobjede,samo da se ne preracunate u vasim novim planovima,kao sa ovim gore navedenim cinjenicama!
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 17:37   #212
Quote:
marko-m kaže: Pogledaj post
hvala stari za odgovore imam ja neku sliku o tome jer su mi va prijatelja iz viteza.ali neznam pojedinosti jer nitko o tome ne prica,o borbi hrvata za opstanak u bosni nema ni knjige ni nicega.
znači vikić izdajnik teški.

4500-5000 bojovnika malo je to za onaj prostor ipak lašvanske doline i okolo po brdima gdje su bile crte ima komad prostora.

poznato mi je za jockere i ostale PPN da su uskakali i čistili šta je palo....
poznato mi je da su i neki poslije rata umrli od srca i posljedica bog im dao pokoj.

po tvojoj priči ispada da se je moglo ući ulašvansku dolinu ako je htio doći tko dragovoljno vratiti se
i u jednom postu miše markan isto vaš da su grupe ljudi mogle zaobići crte ako sam dobro razmio???
Jest prijatelju izdajnik teski,bolji je Juka(musliman)koji je skuzio politiku,inace zapovjednik obrane Sarajeva,i otisao u HVO Mostar,rekao necu ja da ubijam hrvate!Slobodno pitaj sto te interesuje,drago mi je da se netko interesuje za nase prostore!Imali smo jedno situaciju da je N-Travnik pozvao jednu bojnu iz Bugojna na ispomoc sto su oni glatko odbili i rekli oni peku janjce sa muslimanima a ne ratuju kao mi!Poslije mjesec dana su svi istjerani iz Bugojna,a i do danas se nezna gdje je 20 tijela ubijenih ugledni bugojanaca,a bili su najbolje opremljena brigada HVO!A da nam vi posaljete jednu postrojbu trebalo je od G-Vakufa do N-Travnika preci 40km vrleti da bi nam se pomoglo ko je tada mogao dati 2-3 brigade HV?Nama je bilo dovoljno da nam sleti helikopter dovuce mts i duvan,uzme teske ranjenike jer nismo imali niti bolnice,inace je se ranjenike ostavljalo u crkvu na klupe,a i nju su raketirali,moglo je se uci i izaci ali si morao 4 puta kroz crte ici i ulaziti
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 19:47   #213
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post
Exploziva je bilo skoro na bacanje. Ali nije municije. A dosta je i prebačeno u RH prije pada u okruženje LD. Možda se sječaš onih bojler-bombi koje ste bacali iz prepravljenih poljo-aviona, bio je to Vitezitov exploziv. Poznajem i ljude koji su u početku sukoba u RH izvukli nekoliko šlepera exploziva za RH. Poslije je išlo redovito. Takođe punjenja za rakete, štapini,baruti...

Imaš na ovoj snimci što je havajac okačio od 09:20min onaj "top" za "bebe":
http://www.youtube.com/watch?v=dPWLiYLIydY

Da bi se napravio taj top rezane su one boce od co2, acetilena itd. te Su te cijevi varene na postolje pod 45 stupnjeva. A "granate" ili tzv "bebe" koje su korištene su ustvari bili uglavnom protu-požarni aparati punjeni explozivom. Naravno sa prepravljenim upaljačima. A sad možeš zamisliti našeg topništva

Takođe su se pravile ručne bombe: konzerve punjene explozivom i gelerima sa sporogorečim štapinom i upaljaćem. Bilo je i onih livenih od plastike slične pravim ali su se palile kao i petarda

Pravile su se i protu-pješadijske mine (raznih vrsta) tzv. "televizorke" i "fugase". Pojedine su imale u sebi i po 20 kg exploziva. Postavljale su se uglavnom ispred rovova 20-100m sa kablom do rova. I u slučaju napada aktivirale su se iz rova. Naprave dar-mar ispred sebe. Bile su dovoljno jake da sruše kuću.
Nismo imali ni dovoljno poteznih upaljača za te mine pa smo prepravljali upaljače od nagaznih p-tenkovskih mina na potezne.

Ma ovo je samo dio inprovizacija. Ima ih još podosta.
he ,he divota,,vec mi svakakve stvari padaju napamet s toliko exploziva napamet( "pionir" miner al rocnik zavrsen,alll s velikim darom za explozivna sredstva

Ps:znaci tvornica je radila i tokom blokade il je to zaliha od prije??,, sta se jos proizvodilo u toj tvornici... prepostavljam upaljaci se nisu radili cim vam ih je falilo
__________________
<Say Hello To My Little Friend>
striker is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 20:03   #214
Talking

Quote:
striker kaže: Pogledaj post
he ,he divota,,vec mi svakakve stvari padaju napamet s toliko exploziva napamet( "pionir" miner al rocnik zavrsen,alll s velikim darom za explozivna sredstva

Ps:znaci tvornica je radila i tokom blokade il je to zaliha od prije??,, sta se jos proizvodilo u toj tvornici... prepostavljam upaljaci se nisu radili cim vam ih je falilo
TNT,nitroglicerin i takve djecije igracke,jednu smo crtu polozili vodovodne cijevi,nasuli nitroglicerina i odglumili bjezaniju,culi smo detonaciju,tj zemljotres ali nismo culi njiho radovanje oko osvojene crte bez metka;-))
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 20:33   #215
Quote:
striker kaže: Pogledaj post
he ,he divota,,vec mi svakakve stvari padaju napamet s toliko exploziva napamet( "pionir" miner al rocnik zavrsen,alll s velikim darom za explozivna sredstva

Ps:znaci tvornica je radila i tokom blokade il je to zaliha od prije??,, sta se jos proizvodilo u toj tvornici... prepostavljam upaljaci se nisu radili cim vam ih je falilo

Radila je tvornica i tokom rata ali to je bila "ratna proizvodnja". I naravno samo pojedini dijelovi. Nije radila administracija
Imaš na ovom videu tvornicu exploziva koja je u to vrijema bila minirana za slučaj da dođe crna minuta.
http://www.youtube.com/watch?v=8oIaDDfI82o

A upaljače je nabavio jedan čiko od nas. Koliko sam čuo uspio je pun kamion prevesti preko Kupresa u vrijeme kada su počele jedinice JNA dolaziti prema tamo ali još nije zapucalo.
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 20:39   #216
Quote:
srednja_bosna kaže: Pogledaj post

Imaš na ovoj snimci što je havajac okačio od 09:20min onaj "top" za "bebe":
http://www.youtube.com/watch?v=dPWLiYLIydY

Da bi se napravio taj top rezane su one boce od co2, acetilena itd. te Su te cijevi varene na postolje pod 45 stupnjeva. A "granate" ili tzv "bebe" koje su korištene su ustvari bili uglavnom protu-požarni aparati punjeni explozivom. Naravno sa prepravljenim upaljačima. A sad možeš zamisliti našeg topništva

Takođe su se pravile ručne bombe: konzerve punjene explozivom i gelerima sa sporogorečim štapinom i upaljaćem. Bilo je i onih livenih od plastike slične pravim ali su se palile kao i petarda

Pravile su se i protu-pješadijske mine (raznih vrsta) tzv. "televizorke" i "fugase". Pojedine su imale u sebi i po 20 kg exploziva. Postavljale su se uglavnom ispred rovova 20-100m sa kablom do rova. I u slučaju napada aktivirale su se iz rova. Naprave dar-mar ispred sebe. Bile su dovoljno jake da sruše kuću.
Mi smo na Releju Novi Travnik imali puno tih televizora no nisu nam nikad prišli toliko blizu dok sam ja bio gore, a bio sam dva prva mjeseca 1994, znaci do kraja ali ne od početka (ja sam bio PZO no kako smo gubili ljude išli smo na ispomoć, tak da sam na kraju dočekao na releju kraj tog rata). Imali smo i gomilu tih konzervi-bombi.
A jednom prilikom su neki došli k nama s tim topom za bebe i s protiv-požarnim aparatom da isprobaju. Tada su i ispalili jednu bebu , nisam bio pri ispaljivanju (odmarao u zemunici pred moju smjene straže). Sad, nešto mora da je ta beba pogodila (ako čita neko iz Kalinske možda zna gdje je pala pa nek nam opiše to), no, nakon tog ispaljivanja su nas počeli granatirati. Sad, mi smo imali malo čudnu taktiku, kad je mirno ležiš u sigurnoj zemunici a kad pođe granatiranje, koje je možda priprema za napad, svi smo izlazili iz zemunica i zauzimali položaje u nenatkrivenim rovovima koji su dakle puno nesigurniji nego zemunica. No kako je to bilo u na brdu u šumi nije bilo šanse da riskiramo i čamimo u zemunici dok granatiraju jer tad bi nam mogli prići neopaženo (kad bi išli u napad oni bi čekali 100-200 m ispod nas u šumi prekid granatiranja). Znaci morali smo biti u tim nenatkrivenim rovovima, mi smo ih tad zvali tranše.
U svakom slučaju kad su počeli granatirati istrčao sam iz zemunice i krenuo tranšeom da moje pozicije i tad sam prolazio pored tog topa za bebe, tu mi doviknu dečki naprijed iz tranšea da izađem na otvoreno i oborim taj top da se ne vidi. Iskočio sam van, srušio top (to je bilo lako uraditi) i uskočio u transe. Tad sam već kužio da nije nikakav napad nego da pokušavaju pogoditi taj tzv. top. Sad, oni su te naše položaje zapravo mogli dobro vidjeti (opet, ak ima neko s druge strane volio bih čuti da li su nas stvarno vidjeli, naravno na distanci, recimo s onog brdašca između Bratstva i Kalinske, znam da je mene tu gađao snajper iz tog smjera, mada su na inače gađali snajperima iz pravca sela Pečuj) i u svakom slučaju prestalo je granatiranje nakon toga.
A televizori su, koliko znam, bili opasni i za nas. Kad sam išao na ispomoć u selo Zubiće kod NT upoznao sam tamo jednog dobrog borca i dobrog čovjeka koji je tad bio dozapovjednik tu, a te jeseni je poginuo od našeg televizora, tad je već bio zapovjednik (jer je zapovjednik prije njega poginuo). U tim Zubićima je vjerojatno poginulo najviše zapovjednika, gadno mjesto je to bilo. Sad ne znam točno sto je bilo i kako mu je eksplodirao taj televizor, no, s jedne strane bile su to proste, grube naprave, a s druge strane bile su osjetljive.
Kad sam išao u posjetu u bolnicu Nova Bila prijatelju koji je teško ranjen od snajpera kad smo bili na ispomoći u Zubićima, sreo sam u bolnici ranjenika bez ijedne ruke. Pitao sam medicinsku sestru tamo što mu se dogodilo a ona kaže: televizor mu raznio obje ruke...
ok_bukowski is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 20:48   #217
Quote:
ok_bukowski kaže: Pogledaj post
...
A televizori su, koliko znam, bili opasni i za nas. Kad sam išao na ispomoć u selo Zubiće kod NT upoznao sam tamo jednog dobrog borca i dobrog čovjeka koji je tad bio dozapovjednik tu, a te jeseni je poginuo od našeg televizora, tad je već bio zapovjednik (jer je zapovjednik prije njega poginuo). ..
Jesu bili opasni. Pri pokušaju deminiranja teletizorke u mahali je poginuo pirotehničar iz UNPROFOR-a. Još ima spomenik kraj stadiona. I to kada je stao sukob.
srednja_bosna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 20:55   #218
Quote:
ok_bukowski kaže: Pogledaj post
Mi smo na Releju Novi Travnik imali puno tih televizora no nisu nam nikad prišli toliko blizu dok sam ja bio gore, a bio sam dva prva mjeseca 1994, znaci do kraja ali ne od početka (ja sam bio PZO no kako smo gubili ljude išli smo na ispomoć, tak da sam na kraju dočekao na releju kraj tog rata). Imali smo i gomilu tih konzervi-bombi.
A jednom prilikom su neki došli k nama s tim topom za bebe i s protiv-požarnim aparatom da isprobaju. Tada su i ispalili jednu bebu , nisam bio pri ispaljivanju (odmarao u zemunici pred moju smjene straže). Sad, nešto mora da je ta beba pogodila (ako čita neko iz Kalinske možda zna gdje je pala pa nek nam opiše to), no, nakon tog ispaljivanja su nas počeli granatirati. Sad, mi smo imali malo čudnu taktiku, kad je mirno ležiš u sigurnoj zemunici a kad pođe granatiranje, koje je možda priprema za napad, svi smo izlazili iz zemunica i zauzimali položaje u nenatkrivenim rovovima koji su dakle puno nesigurniji nego zemunica. No kako je to bilo u na brdu u šumi nije bilo šanse da riskiramo i čamimo u zemunici dok granatiraju jer tad bi nam mogli prići neopaženo (kad bi išli u napad oni bi čekali 100-200 m ispod nas u šumi prekid granatiranja). Znaci morali smo biti u tim nenatkrivenim rovovima, mi smo ih tad zvali tranše.
U svakom slučaju kad su počeli granatirati istrčao sam iz zemunice i krenuo tranšeom da moje pozicije i tad sam prolazio pored tog topa za bebe, tu mi doviknu dečki naprijed iz tranšea da izađem na otvoreno i oborim taj top da se ne vidi. Iskočio sam van, srušio top (to je bilo lako uraditi) i uskočio u transe. Tad sam već kužio da nije nikakav napad nego da pokušavaju pogoditi taj tzv. top. Sad, oni su te naše položaje zapravo mogli dobro vidjeti (opet, ak ima neko s druge strane volio bih čuti da li su nas stvarno vidjeli, naravno na distanci, recimo s onog brdašca između Bratstva i Kalinske, znam da je mene tu gađao snajper iz tog smjera, mada su na inače gađali snajperima iz pravca sela Pečuj) i u svakom slučaju prestalo je granatiranje nakon toga.
A televizori su, koliko znam, bili opasni i za nas. Kad sam išao na ispomoć u selo Zubiće kod NT upoznao sam tamo jednog dobrog borca i dobrog čovjeka koji je tad bio dozapovjednik tu, a te jeseni je poginuo od našeg televizora, tad je već bio zapovjednik (jer je zapovjednik prije njega poginuo). U tim Zubićima je vjerojatno poginulo najviše zapovjednika, gadno mjesto je to bilo. Sad ne znam točno sto je bilo i kako mu je eksplodirao taj televizor, no, s jedne strane bile su to proste, grube naprave, a s druge strane bile su osjetljive.
Kad sam išao u posjetu u bolnicu Nova Bila prijatelju koji je teško ranjen od snajpera kad smo bili na ispomoći u Zubićima, sreo sam u bolnici ranjenika bez ijedne ruke. Pitao sam medicinsku sestru tamo što mu se dogodilo a ona kaže: televizor mu raznio obje ruke...
Ma oni su se na Kuli u Busovaci uvalili medju televizorke , mozes mislit kako je bilo kad su ih nasi aktivirali uzas drvece iz korijena izvaljivalo. Tad su govorili da su neki Kakanjci nadrljali il tako nesto... Tamo su ih cesto koristili.
quick_nickk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 21:06   #219
Televizorke

najvise su imale ucinka u Busovaci,ali posto su se navikli da ih stavljamo,iza stabala ili panjeva,odlucili mo promjeniti taktiku!Stavljali smo ih na krosnje drveca,okrenute na dole!Nisu znali sta ce,prestali su napadati po sumi,a po cistini da i negovorim!
Havajac 74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2011., 21:37   #220
Quote:
Havajac 74 kaže: Pogledaj post
najvise su imale ucinka u Busovaci,ali posto su se navikli da ih stavljamo,iza stabala ili panjeva,odlucili mo promjeniti taktiku!Stavljali smo ih na krosnje drveca,okrenute na dole!Nisu znali sta ce,prestali su napadati po sumi,a po cistini da i negovorim!
Ma da, spasio nas je stvarno Vitezit, moćan eksploziv smo imali, pa treba samo pogledati kartu sa minama sto je RT20 postavio
https://www.forum.hr/showthread.php?t=627098&page=11
Ne trebaš ništa crtati, mine su jasna granica fronte oko Lašvanske doline, ha ha.
E sad, nije to bilo tako jednostavno, sto mi koji smo bili tamo dobro znamo. Jer kad su televizori postavljeni trebalo ih je kontrolirati, da se žice ne oštete i sl. a i njihovi izviđači su se znali prikradati i presijecati žice, to su kod nas uradili no naši izvidnici su to redovno kontrolirali (morali su kad su nas napadali relativno često). A jednom prilikom kad je naš miner išao očistiti snijeg (neke smo aktivirali strujom, akumulatori i dinamo sa bicikla, ali neke su bile potezne, pa ako se to zaledi ne možeš ih aktivirati potezom). I kad je taj sretnik čistio jedan televizor on se aktivira no, kako znamo, stajale su iza drveta i imale usmjereno djelovanje pa kako je miner stajao iza (znao čovjek sto radi) nije mu ništa bilo (osim šoka, naravno).
ok_bukowski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:27.