Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2014., 09:50   #6601
Pozdrav, htjeli bi ugaditi peć na pelete u stanu.

http://www.centrometal.hr/centropelet-zs12/

Kako ne postoji mogućnost spajanja dimovodne cijevi na zajednički dimnjak, zanima me da li se smije odvesti dimovodna cijev kroz zid kao fasadno i cijev za dovod zraka, posto se radi o stambenoj zgradi 7 katova? Svaki savjet je dobrodošao. Hvala
tanjic007 is offline  
Old 03.02.2014., 10:45   #6602
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
I mala ispravka pogrešnog navoda skyman citira moj post , a mojom greškom je došlo do toga da kao da je Lee napisao inkriminiranu rečenicu , dakle ja sam to napisao i stojim i dalje iza te rečenice- citiram
.[/B]
E, jebiga! A tak sam bil pametan do sada!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 03.02.2014., 10:48   #6603
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Vidim da noćne ptice zakuhavaju temu automatske regulacije na pogrešnom topicu , a tamo
Nisam baš noćni tip, već je "prostata zvonila na uzbunu", a slažem se da administrator prebaci postove u ...ske reg.....
stari1 is offline  
Old 03.02.2014., 11:03   #6604
Quote:
cm30kw kaže: Pogledaj post
Dobro jutro svima

Ako moze misljenje vas strucnijih, sinoc sam ispraznio tank da pogledam potrosnju i nemogu da vjerujem!!!

CM 30kw
Elektronika CM
P5 30kw podeseno na fabrickim postavkama
160kvadrata

Izolacija/kuca:
- dupli red pecene 30cm cigle + 10cm stiropor
- betonske ploca, monta, stiropor, estrich, parket 2cm
- krov stiropor iznutra pa betonska ploca, kamena vuna, "neka specijalna termo folija" (nemogu se sjetit sta/koja je) i lim
- stolarija super 8 komora sve dihtuje za 10
- radijatori prvi sprat gusani
- radijatori drugi sprat alu
- nema termostat
- nema miš ventil (u toku su kontakti sa majstorima)
- temp nastimana 65 stepeni

Malo vise info:
- pec je novije proizvodnje sa turbulatorima i nema klapnu na izlazu ka dimnjaku
- prije jutrosnjeg paljena je ociscena od turbulatora do gorionika sva
- radio je 5-6 dana nisam vidio veliku koncentraciju sljake na gorioniku (neznam tacno koliko je vreca u tanku pa sam zato probao ovako na prazan da vidim potrosnju)


Grijanje starta u 6:00 do 10:00 a vec u 7:45 jedna vreca nestala - vanjska temp 0 stepeni.
Da li je moguće da za 2 sata potrosi 15kg ??
za jutarnjo paljenje čine največu potrošnju peleta da se dostigne temperaturu od 25-30 C ujutro u krug grijanja do 65 C do radijatora:,za vaš slušaj je vjerovatno loše štelovanje plamenika i loš kvalitet peleta zbog šljake,,nema druge bolje rješenje,,ugradi miš ventil radi komotno biranje temperature grijanja i diferenca od 15 C,od 59 do 75 C,duže vrijeme grijanja i mirovanja ,manji broj paljenja i gašenja,prouči prijašnje postove..

Zadnje uređivanje dadoposušje : 03.02.2014. at 11:04. Reason: ispravka
dadoposušje is offline  
Old 03.02.2014., 11:25   #6605
Hvala na odgovoru Dado, mis ventil ugradjujem pod hitno.
Sljake nemam skoro nikako u gorioniku.
Samo jedna stvar, sta sa termostatom da ugradim ili ne u ovoj varijanti sa mis ventilom?
Da li ce i to pomoci ekonomicnosti?
cm30kw is offline  
Old 03.02.2014., 11:25   #6606
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Šta si napravio po pitanju centriranja i utišavanja?
Termoventili su ti sigurno poprilično smanjili potrošnju. Pepel uglavnom ovisi o kvaliteti peleta ( pod uvjetom da je peć dobro naštelana ). Jer ako je ventilator dima prejak imaš puno više pepela!
Pelet je stalno isti (Energy pellet Delnice) i do sada nisam ni probao drugi.
Puž mi je bio dosta bučan. Imam dojam da je negdje malo dodirivao cijev, što se je čulo. Malo sam podbočio motor puža sa jedne strane i stvar se je osjetno popravila. Više nema struganja. Ali, svi znamo da je transport peleta sve glasniji što je spremnik prazniji. Sam spremnik je kao eksponencijalna truba od lima. Ja sam uzeo komad izolacije (Isover ona sa alu folijom na jednoj strani) i lijepo obložio cijeli transport i dno spremnika peleta. Pričvrstio sa dva komada žice, onako na labavo. Peć gotovo nečujna. Tek kad su peleti na kraju, malo čujem puža. Praktično, ništa ne košta a pomaže jako. Ventilator dima mi je na -10%. Ako još smanjim, promijeni mi se struktura plamena. Počne lelujati, kao kod drva.
Jesi li vidio da li imaš lozinku za upad u meni?

Zadnje uređivanje dankobo : 03.02.2014. at 11:32.
dankobo is offline  
Old 03.02.2014., 14:55   #6607
CM

Da se još jednom osvrnem na miš ventil, dali bi s četveroputnim miš ventilom postigao neke uštede pošto je naznaka da plamenik duže miruje, jer u jednom razgovoru s jednim majstorom koji kaže da miš ventil ima samo funkciju očuvanja kotla od kondenzacije a nije mi spomnjao neke ušdede. A ovaj što mi je ugradio cijeu instalaciju grijanja da budem iskren neznam zašto nije odmah stavio miš ventil, a ja sam tada o grijanju znao samo da postoji peč i radijatori pa nisam ni puno zapitkivao....i još nešto što sam vidio na nekim postovim a to je izolirana domovodna cijev od kotla do dimnjaka zašto?
kobra1 is offline  
Old 03.02.2014., 15:13   #6608
centrometal gorionik na viadrusu

Preciznije doziranje pelta na maloj snazi cca. izmedu 10 i 15 Kw sa konstantnim plamenom (bez gasenja danima) posto upravljanje centrometala poslije treceg smanjenja snage kod postizanja zadate temperature uvjek ide na zadanu temperaturu sa postavljnom snagom do gasenja.

https://www.dropbox.com/s/tlsjmbst8c...52-020%7E2.jpg
nnike is offline  
Old 03.02.2014., 15:49   #6609
Mis ventil sam uzeo, postavit ce majstor dana u toku dana. Seltronov je.
Sad vise ni sam nemam pojma da li ce dovesti do ustede ili samo do produzetka rada kotla... svako svoju plocu vrti )
cm30kw is offline  
Old 03.02.2014., 15:57   #6610
Quote:
kobra1 kaže: Pogledaj post
Da se još jednom osvrnem na miš ventil, dali bi s četveroputnim miš ventilom postigao neke uštede pošto je naznaka da plamenik duže miruje, jer u jednom razgovoru s jednim majstorom koji kaže da miš ventil ima samo funkciju očuvanja kotla od kondenzacije a nije mi spomnjao neke ušdede. A ovaj što mi je ugradio cijeu instalaciju grijanja da budem iskren neznam zašto nije odmah stavio miš ventil, a ja sam tada o grijanju znao samo da postoji peč i radijatori pa nisam ni puno zapitkivao....i još nešto što sam vidio na nekim postovim a to je izolirana domovodna cijev od kotla do dimnjaka zašto?
Previše pitanja postavljate dobronamjerno,a tvoj majstor je prije predvidio grijanjem ložuljem ili plinskom,gdje netreba miš verntilom,jer nema gubitka prilikom pretpaljenja..,sad imaš grijanja peletom,treba iskoristiti maksimum rada plamenika do maxim.temperaturu oko 75C,kako bi dobio na vrijeme mirovanja,,što manji broj paljenja i gašenja dnevno je bolje nego višestruko paljenja i gašenja po satu,,a miš ventilom namjestiti po želji do radijatora,radi komoditeta,,ako nečeš koristiti neki radijator,zatvoriti termostatom na 0..,a izolacija dimovoda je dobra radi zastite od kondenzacije i hladnocu u vrijeme mirovanja noću,u kotovnicu..
dadoposušje is offline  
Old 03.02.2014., 16:16   #6611
Quote:
cm30kw kaže: Pogledaj post
Mis ventil sam uzeo, postavit ce majstor dana u toku dana. Seltronov je.
Sad vise ni sam nemam pojma da li ce dovesti do ustede ili samo do produzetka rada kotla... svako svoju plocu vrti )
Kad postavite miš ventilom,pomoću tehničkim uputom za puštanje u pogon i podešavanje CM PELET-SET,podesiti u servisni meni za fino namještanje parametara rada plamenika,kod PR09,upisati pin za ulazak u servisni meni,,tražiti OP05-DIFERENCA D rada plamenika,,tvornički je 0-isključeno,DIFERENCA JE 5c,jest 59-65C,pritiskom na +,birati na 15,,dobijete broj diferenca za 15,znači od 59 C-POČETAK PALJENJA DO 75 C-KRAJ GRIJANJA.,ne zaboraviti namjestiti za temperaturu kotla na 75C,KOD PROGRAMA Pr01,odmah na početka pritiskom SET.sretno s tim!!!
dadoposušje is offline  
Old 03.02.2014., 16:39   #6612
Dado majstore, vratio si me u zive :-) taman pomislio da sam bacio pare. To cu svakako podesit nije problem, nego reci mi sta za termostat?
Da li ga mećat? ili je bolje da napravim timer 06:00-21:00 temp radijatora ~ 45stepeni i da radi tako? ili preko termostata? Kako je u tebe?
Jedna informacija, kod mene je tako dobra izolacija da kad nalozim nakon dva-tri sata mogu ugasiti i da traje pa barem 4-5 sati ugodna temp u stanu.
Znaci izolaciona bomba :-))
cm30kw is offline  
Old 03.02.2014., 17:15   #6613
Quote:
cm30kw kaže: Pogledaj post
Dado majstore, vratio si me u zive :-) taman pomislio da sam bacio pare. To cu svakako podesit nije problem, nego reci mi sta za termostat?
Da li ga mećat? ili je bolje da napravim timer 06:00-21:00 temp radijatora ~ 45stepeni i da radi tako? ili preko termostata? Kako je u tebe?
Jedna informacija, kod mene je tako dobra izolacija da kad nalozim nakon dva-tri sata mogu ugasiti i da traje pa barem 4-5 sati ugodna temp u stanu.
Znaci izolaciona bomba :-))
Možeš preko miš ventilom namjestiti na 45 C, do radijatora,a termostati podesiti na max za 45 C,ali moras znati na razliku u gubitka tokom prolaza tople vode do radijatora,zavisi od izolacije cijevi i dužine,oko 3-5 C,kod mene je uvijek razlika 4-5 C,napr. kod miš ventila je 60C,a radijatori topli na 55 C,zbog razlike u visinama od kotlovnice do potkrovlja!,ima čak 3 kata,kotovnica i poslovni prostor u prizemlji, 2 stana na 1 kat, i 2 stana u visokom potkrovlju, sastavljeni u 2 kuče!!,,ukupno 600m2,ajme koliko za trošak peleta,na sreču ne koristi se 1 stan i poslovni prostor,,
dadoposušje is offline  
Old 03.02.2014., 17:57   #6614
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Pelet je stalno isti (Energy pellet Delnice) i do sada nisam ni probao drugi.
Puž mi je bio dosta bučan. Imam dojam da je negdje malo dodirivao cijev, što se je čulo. Malo sam podbočio motor puža sa jedne strane i stvar se je osjetno popravila. Više nema struganja. Ali, svi znamo da je transport peleta sve glasniji što je spremnik prazniji. Sam spremnik je kao eksponencijalna truba od lima. Ja sam uzeo komad izolacije (Isover ona sa alu folijom na jednoj strani) i lijepo obložio cijeli transport i dno spremnika peleta. Pričvrstio sa dva komada žice, onako na labavo. Peć gotovo nečujna. Tek kad su peleti na kraju, malo čujem puža. Praktično, ništa ne košta a pomaže jako. Ventilator dima mi je na -10%. Ako još smanjim, promijeni mi se struktura plamena. Počne lelujati, kao kod drva.
Jesi li vidio da li imaš lozinku za upad u meni?
Energy pellet po mom iskustvu nije dobar. Dobro grije ali radi puuuno više pepela od npr. Finvesta ili Viševice. Probaj uzeti dvije-tri vreće čisto za probu pa ćeš sam vidjeti razliku.

Jesi li pogledao privatne poruke ??
bmwmilos is offline  
Old 03.02.2014., 18:31   #6615
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Vidim da noćne ptice zakuhavaju temu automatske regulacije na pogrešnom topicu , a tamo https://www.forum.hr/showthread.php?t=708500&page=56 se isto zakuhava sitacija oko termoglava na radijatorima i ostaloj regulaciji , bilo bi dobro po mom mišljenji da ovu priču preselimo tamo da se ne rasplinjavamo.

I mala ispravka pogrešnog navoda skyman citira moj post , a mojom greškom je došlo do toga da kao da je Lee napisao inkriminiranu rečenicu , dakle ja sam to napisao i stojim i dalje iza te rečenice- citiram

4. Ako je polazni vod 70 C onda nema te regulacije koja će održati 20 C u prostoru , govorim o objektu koji nema stiropor fasadu i nema PVC stolariju. U objektu sa stiropor fasadaom ( 5 cm ) i PVC stolarijom sada je polazni vod 36-38 C , sve preko toga je katastrofa od regulacije i čisti gubitak.

Ma ne pada mi na pamet provodit sate na forumu prezentirajući svoju regulaciju da čujem mišljenja/kritike drugih, malo sutra.

To je čisto bio kao odgovor na ovo pod točkom 4. Itekako je moguće.

Kao što sam već napomenuo, regulacija radi u dvije zasebne kuće, jedna sa nepostojećom regulacijom i druga kuća s vrhunskom izolacijom.

To hoće li se netko složiti samnom ili ne, ne može me biti manje briga. Meni je glavno da radi, postavljeni cilj je dostignut, za mene kraj priče.


A to da ću se nastaviti smijati kako ljudi ulažu pare u spremnike toplote, ladomate, 100 pumpi, stotine kilometara cijevi u kotlovnici uparene s automatiziranim mješnim ventilima i popratnim regulacijama trošeći tisuće eura da griju 200-300 kvadrata, naravno da ću se nastaviti smijati.
skyman is offline  
Old 03.02.2014., 18:35   #6616
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Energy pellet po mom iskustvu nije dobar. Dobro grije ali radi puuuno više pepela od npr. Finvesta ili Viševice. Probaj uzeti dvije-tri vreće čisto za probu pa ćeš sam vidjeti razliku.

Jesi li pogledao privatne poruke ??
Jesam hvala ti. Sad to moram malo produmat pa da vidim što ću i ako ću nešto probati. U svakom slučaju, još ću te malo zagnjaviti, sigurno. U podrumu imam još skoro 100 vreća tako da to trošim. Svakako ću te poslušati kad mi se pruži prilika. Jedan kolega po grijanju, tu u Crikvenici, sada jako hvali pelet iz Like, mislim Udbina. Ovaj plaćam dosta povoljno, 1,63kn/kg, u srpnju i kolovozu.
dankobo is offline  
Old 03.02.2014., 22:32   #6617
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Ok , sad kužim i vidim rost u kom je voda, a ispod je suho.

Takvo rješenje ima jedan kotao rađen u Srbiji , o tome smo pisali ovdje , kod tog kotla je problem što je ložište malo , nisko i baklja se ne stigne formirati , već naleti na hladna rebra od rosta , i to kvari proces izgaranja .

Drugi je problem toplinska izolacija 5 stranica kocke ložišta , siporex se raspada negdje oko 600 C , i ne bi izdržao više od tjedan dana.

Mislim da je to dosta kompleksno pitanje , i da bi se mogao na tome ugruvati .
-mislil sam siporeks izvana pa 5 cm vune i zatim 2cm šamotne cigle.
-ja sam jedan od one dvojice kaj veli plavuša da su kupili onu surlu za plamenike smanjene snage.
-mislil sam da bi možda malo povečal iskoristivost,i malo mi je teško otvarati vrata jar mi plamenik smeta s tim potezom bi i to riješil.
nebitan123 is offline  
Old 03.02.2014., 22:53   #6618
Quote:
dankobo kaže: Pogledaj post
Jesam hvala ti. Sad to moram malo produmat pa da vidim što ću i ako ću nešto probati. U svakom slučaju, još ću te malo zagnjaviti, sigurno. U podrumu imam još skoro 100 vreća tako da to trošim. Svakako ću te poslušati kad mi se pruži prilika. Jedan kolega po grijanju, tu u Crikvenici, sada jako hvali pelet iz Like, mislim Udbina. Ovaj plaćam dosta povoljno, 1,63kn/kg, u srpnju i kolovozu.
Moderator, Udbina. Prošle godine je bio očajan,par klijenata ga je uzelo za probu i bili su totalno razočarani. Ove godine samo čujem pozitivna mišljenja,ali ga nisam još testirao. Onaj Trgovir iz BiH je isto očajan,slaba kalorična moć i očajno puno pepela.
Inače šamotom oko ložišta i na onoj stražnjoj strani si napravio jednu dobru stvar,ugrijao ložište pa pelet puno bolje sagorijeva. Kod svih tih malih peći,što imaju vodenu košuljicu odmah iza ložišta, dolazi do lošeg sagorijevanja ako nema troputnog termostatskog ventila ( npr. Esbe VTC ) jer ti,kada pumpa upali, dođe hladna voda blizu ložišta i ne dopušta mu da se zagrije da bi pelet potpunije sagorijevao. To je izraženije kod prvog paljenja sve dok se ne zagrije sistem i povrat ( kada je najveća potrošnja ),a onda već peć prelazi u modulaciju snage. Isto tako ako je peć u prisilnoj modulaciji sa vanjskim termostatom komora se ohladi,talože se naslage,temperatura dima padne i elektronika to pokušava kompenzirati dodavanjem peleta a to još pogoršava gorenje. Zato mi stavljamo Esbe na sve te sobne peći na vodu. I kod godišnjeg čišćenja peći su turbolatori ako je Esbe montiran bijelo-smeđkasti skroz do dna,a bez Esbe-a su crni sa popriličnim naslagama kako na turbolatorima,tako i na cijevnom izmjenjivaču.
bmwmilos is offline  
Old 03.02.2014., 23:51   #6619
Quote:
bmwmilos kaže: Pogledaj post
Moderator, Udbina. Prošle godine je bio očajan,par klijenata ga je uzelo za probu i bili su totalno razočarani. Ove godine samo čujem pozitivna mišljenja,ali ga nisam još testirao. Onaj Trgovir iz BiH je isto očajan,slaba kalorična moć i očajno puno pepela.
Inače šamotom oko ložišta i na onoj stražnjoj strani si napravio jednu dobru stvar,ugrijao ložište pa pelet puno bolje sagorijeva. Kod svih tih malih peći,što imaju vodenu košuljicu odmah iza ložišta, dolazi do lošeg sagorijevanja ako nema troputnog termostatskog ventila ( npr. Esbe VTC ) jer ti,kada pumpa upali, dođe hladna voda blizu ložišta i ne dopušta mu da se zagrije da bi pelet potpunije sagorijevao. To je izraženije kod prvog paljenja sve dok se ne zagrije sistem i povrat ( kada je najveća potrošnja ),a onda već peć prelazi u modulaciju snage. Isto tako ako je peć u prisilnoj modulaciji sa vanjskim termostatom komora se ohladi,talože se naslage,temperatura dima padne i elektronika to pokušava kompenzirati dodavanjem peleta a to još pogoršava gorenje. Zato mi stavljamo Esbe na sve te sobne peći na vodu. I kod godišnjeg čišćenja peći su turbolatori ako je Esbe montiran bijelo-smeđkasti skroz do dna,a bez Esbe-a su crni sa popriličnim naslagama kako na turbolatorima,tako i na cijevnom izmjenjivaču.
Koliko sam vidio, a i u šemi peći vidi se da ima troputni ventil. U onom manualu, ima moja peć, to je Gardenia/Margarite (razlika u oblogi). Jedino je moj display drugačiji.
Kada sam nakon pola godine rada, lani čistio peć, iznenadilo me je kako su turbulatori neznatno zaprljani. Nigdje nije bilo čađi, samo sivi pepeo. Dečko iz Pul-a, koji mi je montirao peć, spomenuo je čišćenje kao neki veliki zahvat. Ja sam to odradio od šale. I ponavljam, peć nije bila jako zaprljana.
dankobo is offline  
Old 04.02.2014., 00:54   #6620
Quote:
cm30kw kaže: Pogledaj post
Dobro jutro svima

Ako moze misljenje vas strucnijih, sinoc sam ispraznio tank da pogledam potrosnju i nemogu da vjerujem!!!

CM 30kw
Elektronika CM
P5 30kw podeseno na fabrickim postavkama
160kvadrata

Izolacija/kuca:
- dupli red pecene 30cm cigle + 10cm stiropor
- betonske ploca, monta, stiropor, estrich, parket 2cm
- krov stiropor iznutra pa betonska ploca, kamena vuna, "neka specijalna termo folija" (nemogu se sjetit sta/koja je) i lim
- stolarija super 8 komora sve dihtuje za 10
- radijatori prvi sprat gusani
- radijatori drugi sprat alu
- nema termostat
- nema miš ventil (u toku su kontakti sa majstorima)
- temp nastimana 65 stepeni

Malo vise info:
- pec je novije proizvodnje sa turbulatorima i nema klapnu na izlazu ka dimnjaku
- prije jutrosnjeg paljena je ociscena od turbulatora do gorionika sva
- radio je 5-6 dana nisam vidio veliku koncentraciju sljake na gorioniku (neznam tacno koliko je vreca u tanku pa sam zato probao ovako na prazan da vidim potrosnju)


Grijanje starta u 6:00 do 10:00 a vec u 7:45 jedna vreca nestala - vanjska temp 0 stepeni.
Da li je moguće da za 2 sata potrosi 15kg ??
Četveroputni ventil na stranu, tu nešto opako ne štima s postavkama plamenika.

S potrošenom vrećom peleta na tu izolaciju i tu kvadraturu trebalo bi vam biti jako jako vruće u kući na tih 2 sata rada.

Bolje zovite majstora po mogućnosti s instrumentima da se to poštima, tu očigledno grijete malo atmosferu oko susjeda umjesto kuću.

Isto tako je očigledno da su veliki toplinski gubitci dok plamenik ne radi, zbog naravno dimnjaka.

I naravno nemojte zaboraviti na ugradnju nepovratnog ventila radi termosifonike.

Isto tako budući da imate dobru izolaciju i ako imate dobro dimenzioniran radijatorski sustav, ozbiljno razmislite o nekoj od regulacija dostupnih na tržištu. I to budući da imate na jednom katu gusane a na jednom katu aluminijske radijaotre, te krugove bi trebalo zasebno kontrolirati.
skyman is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:09.