Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.08.2006., 17:46   #1
Pretpostavlja li "teža" bolest i poremećaj u laboratorijskim nalazima i kakav?

Može li se iz analize krvne slike utvrditi komplentno zdravstveno stanje organizma? Recimo ako imaš neku težu bolest tipa rak i slicno? Na cemu se to ocituje i jel se baš sve vidi iz krvne slike?

molim pomoc


pozdrav
 
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 17:59   #2
Quote:
Može li se iz analize krvne slike utvrditi komplentno zdravstveno stanje organizma?
da se može, dal bi postojala ijedna dijagnostička pretraga osim krvne slike?
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 18:12   #3
pitam zato što ne znam,a i ovo što znam je moje prvo iskustvo sa pretragama od prije 1,5mj.
A doktor mi tvrdi da je krvna slika pokazatelj svega pa i težih bolesti tipa rak i sl.
Da se svako žarište mora ocitovati i to ako sam dobro zapamtio na sedimentaciji.
Volio bih da mi netko to malo pojasni a ne da mi postavlja pitanje kao odgovor na na moje pitanje.
 
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 22:28   #4
znam da se neke vrste raka vide po broju leukocita u krvi ali nisam sigurna vrijedi li to za sve.
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2006., 22:51   #5
Quote:
houar kaže:
pitam zato što ne znam,a i ovo što znam je moje prvo iskustvo sa pretragama od prije 1,5mj.
A doktor mi tvrdi da je krvna slika pokazatelj svega pa i težih bolesti tipa rak i sl.
Nisam liječnik, no kao laik to nešto vezano za rak može vidjeti kod analize krvi putem markera. Kako se to radi stvarno ne znam. Ti markeri nisu u klasičnoj proceduri kada ti vade krv ( ono kompletna krvna slika).
Postoje markeri za ine vrste raka. Pa kada taj marker pokaže da postoje van granične vrijednosti onda te upućuju na daljnju analizu.
Struka nek me isprave ako griješim.
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 09:42   #6
Sedimentacija ne spada u krvnu sliku, za početak.

A što se tiče malignih bolesti, krvnom slikom se eventualno može posumnjati na neke malignitete krvnih stanica, ali ne i tzv. 'solidne' tumore. Eventualno ako postoji neobjašnjena anemija, može se posumnjati da negdje postoji nekakav maligni proces. Za neke tumore postoje specifični markeri, ali se njih mora posebno tražiti i određivati.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2006., 15:15   #7
Sad mi je jasnije jer su me doktori zbunili sa svojim različitim izjavama o istom.

A što nam onda pokazuje "normalna" analiza krvi?Postotak masnoce u krvi,šecer i imunitet?

Meni su radili analizu krvi u bolnici i to se razlikovalo od one u domu zdravlja, znam da se na listi nalazio keratin ili keratinin,uglavnom nešto vezano za bubrege, to sam zapamtio jer je bio lagano povišen a zanima me kako se zove ta analiza(bila je gužva pa nisam mogao sa doktorom opširnije a sad je na godišnjem pa tražim nekog iz struke da mi to pojasni) i što ona sadrži?
 
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 13:31   #8
Postoje hematolške pretrage krvi, u koje spada krvna slika-eritrociti, leukociti i njihove podskupine te trombociti, i bokemijske pretrage. Rutinske biokemijske pretrage obuhvaćaju određivanje šećera, uree, kreatinina (zadnja dva pokazuju funkciju bubrega) te jetrenih enzima (funkcija i oštećenje jetre), zatim elektroliti-natrij, kalij, kloridi. Lipidi i željezo obično se ne rade rutinski, mada ih mnogi liječnici određuju s ostalim rutinskim pretragama. Sve ostalo se radi prema postavljenoj indikaciji.
__________________
Optimist says this is the best of worlds. Pessimist believes him.
Khan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2006., 22:31   #9
ja sam danas vadil krv za markere (ldh, alfa feto, b hcg)
imam rak
Oshit is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 20:42   #10
Pretpostavlja li dg zloćudne bolesti i poremećaj u laboratorijskim nalazima i kakav?

Pretpostavimo naprimjer slijedeće: čovjek recimo ima zloćudni tumor tj. rak koji je metastazirao, a da to on ustvari niti ne zna, nešto mu baš nije dobro, pa dođe kod doktora, a ovaj ga pošalje na vađenje krvi, ovaj to obavi, dobije krvni nalaz, doktor kaže da je sve u redu, tj. krvna slika je u redu, da mu neke tablete i pošalje ga kući. Da li je to moguće???? Tj. moje pitanje bi glasilo: da li uz maligne bolesti krvna slika može biti dobra, tj. odlična, ili se već po krvnoj slici može vidjeti da nešto nije u redu?? Molio bih nekog ako zna da mi odgovori. Hvala i lijepi pozdrav svima!!!
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 21:00   #11
Quote:
bonecrusher kaže: Pogledaj post
Pretpostavimo naprimjer slijedeće: čovjek recimo ima zloćudni tumor tj. rak koji je metastazirao, a da to on ustvari niti ne zna, nešto mu baš nije dobro, pa dođe kod doktora, a ovaj ga pošalje na vađenje krvi, ovaj to obavi, dobije krvni nalaz, doktor kaže da je sve u redu, tj. krvna slika je u redu, da mu neke tablete i pošalje ga kući. Da li je to moguće???? Tj. moje pitanje bi glasilo: da li uz maligne bolesti krvna slika može biti dobra, tj. odlična, ili se već po krvnoj slici može vidjeti da nešto nije u redu?? Molio bih nekog ako zna da mi odgovori. Hvala i lijepi pozdrav svima!!!
Obožavam ovakva pitanja
1.Zašto bi mu doktro dao "neke tablete" ako je nalaz uredan?
2.Što znači "nije mu baš dobro"?
3.Koje su pretrage rađene ,samo KKS?
4.Te koji su uopće simptomi bili razlog odlasku liječnika,te dob?
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 21:17   #12
Ma ne, samo sam htio pitati da li se iz krvne slike može nazrijeti da taj čovjek ima rak? Eto, to.

ili obrnuto: da li neko tko ima uznapredovali rak sa metastazama može imati potpuno (savršeno) normalnu krvnu sliku i urin na sistematskom pregledu?

Zadnje uređivanje El Gato Félix : 20.01.2012. at 10:39. Reason: spajanje postova
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 22:06   #13
Quote:
bonecrusher kaže: Pogledaj post
Ma ne, samo sam htio pitati da li se iz krvne slike može nazrijeti da taj čovjek ima rak? Eto, to.
Ne može.
Da bi se ne dvojbeno dijagnosticirala maligna bolest potrebno je obaviti PHD analizu tkiva ili punktata. Samo taj nalaz je ne dvojben i dovoljno dobar da bi se dijagnoza uspostavila.
Moja mama je bolovala od glioblastoma (maligni tumor mozga, vjerojatno najmaligniji tip raka koji čovjek može imati, ali ne metastazira na druge organe). Od prvog do zadnjeg dana svoje bolesti imala je savršenu krvnu sliku.

Ukoliko metastaze neke maligne bolesti zahvate jetru npr. nedvojbeno bi se trebale jetrene probe poremetiti. U tom smislu bi se pokazao taj abnormalan parametar, ali ne dovoljan da bi se samo na temelju toga mogla dati dijagnoza raka.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 22:29   #14
Hmmm, ipak bi krvna slika trebala ukazivati da se nešto u tijelu događa, inače ne bi imalo nikakvog smisla niti obavljati vađenje krvi i davanje urina. Čemu onda to? Recimo i kad čovjek ima upalu grla ili gripu ili neku drugu bolest, to se po krvnoj slici vidi - dolazi do povećanja Leukocita, ovisno o intezitetu bolesti - povećanje ili smanjenje crvenih ili bijelih krvnih zrnaca kao i promjene vrijednosti nekih drugih parametara bi trebalo ukazivati da čovjek od nečeg boluje....Ne znam da čovjek može biti smrtno bolestan, a da ima idealne nalaze krvi i urina...
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 22:39   #15
Naravno da može.
Ivanicapeca ti je objasnila - glioblastom kao primjer gdje će te rak ubiti, ali ne na način da iscrpi organizam kao kod nekih drugih vrsta tumora (gdje bi u svakom slučaju nalaz krvi bio abnormalan) već samim svojim smještajem i širenjem.

Naravno da kod raznih vrsta malignih bolesti nalaz krvi bude abnormalan, ali rijetko je to toliko specifično (naravno, ovisi koji parametri se iz krvi određuju, "nalaz krvi" je preširok pojam) da se samo na osnovu toga izričito posumnja na rak.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2012., 23:24   #16
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Naravno da može.
Ivanicapeca ti je objasnila - glioblastom kao primjer gdje će te rak ubiti, ali ne na način da iscrpi organizam kao kod nekih drugih vrsta tumora (gdje bi u svakom slučaju nalaz krvi bio abnormalan) već samim svojim smještajem i širenjem.

Naravno da kod raznih vrsta malignih bolesti nalaz krvi bude abnormalan, ali rijetko je to toliko specifično (naravno, ovisi koji parametri se iz krvi određuju, "nalaz krvi" je preširok pojam) da se samo na osnovu toga izričito posumnja na rak.
Slažem se sa tobom - ako izuzmemo recimo glioblastom, većina drugih raznih vrsta malignih bolesti - recimo maternice, jajnika, mjehura, jetre, bubrega, gušterače, pluća, limfnih čvorova itd...bi morali dovesti do toga da krvni nalaz i nalaz urina budu abnormalni, a ne idealni, to bi trebalo biti logično, jer stvarno čemu onda služi vađenje krvi i davanje mokraće, ako se na osnovu toga ne može posumnjati niti na najteže smrtonosne maligne bolesti? Kaj bu čovjek išel vadit krv samo zato da bi saznal da je prehlađen? Pa to zna i bez toga. Pa čak i to se može očitovat na krvnoj slici - povećanje eritrocita znači da se tijelo bori sa nekom bolešću, povećanje triglicerida, da nekaj sa jetrom ne štima,povećan šećer ukazuje na mogući dijabetes itd, dakle krvna slika puno toga govori...itd...

Zadnje uređivanje bonecrusher : 19.01.2012. at 23:32.
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 12:26   #17
Quote:
bonecrusher kaže: Pogledaj post
Slažem se sa tobom - ako izuzmemo recimo glioblastom, većina drugih raznih vrsta malignih bolesti - recimo maternice, jajnika, mjehura, jetre, bubrega, gušterače, pluća, limfnih čvorova itd...bi morali dovesti do toga da krvni nalaz i nalaz urina budu abnormalni, a ne idealni, to bi trebalo biti logično, jer stvarno čemu onda služi vađenje krvi i davanje mokraće, ako se na osnovu toga ne može posumnjati niti na najteže smrtonosne maligne bolesti? Kaj bu čovjek išel vadit krv samo zato da bi saznal da je prehlađen? Pa to zna i bez toga. Pa čak i to se može očitovat na krvnoj slici - povećanje eritrocita znači da se tijelo bori sa nekom bolešću, povećanje triglicerida, da nekaj sa jetrom ne štima,povećan šećer ukazuje na mogući dijabetes itd, dakle krvna slika puno toga govori...itd...
Ja neznam što vi zapravo hoćete
Što vi podrazumjevate pod" krvnom slikom" odnosno još bolje "vađenje krvi"?
Ja pod krvnom slikom podrazumjevam KKS tj. kompletnu krvnu sliku (leukociti,eritrociti,trombociti,hemoglobin,hemato krit itd. DKS-limfociti,monociti,eozinofili itd.)
Dakle tumori mogu uzrokovati promjene u krvnoj slici,ali i nemoraju,ovisi što se gleda.
Vađenjem krvi se može puno toga otkriti/potvrditi/isključiti-ali bitno je što se traži to mogu biti pretrage za autoimune bolesti,tumorski markeri,opće pretrage itd,itd,itd.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 14:08   #18
Da, ja zapravo mislim na kompletnu krvnu sliku KKS i sliku urina, pa me ustvari zanima ako neko recimo ima rak, da li se u tom slučaju poveća broj eritrocita ili nečeg drugog obzirom na to da se u tijelu nešto događa, tj. da li dolazi do promjene normalne krvne slike, jer po nečemu u krvi bi se moralo znati da je nastupila bolest...
bonecrusher is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 21:49   #19
Quote:
bonecrusher kaže: Pogledaj post
Da, ja zapravo mislim na kompletnu krvnu sliku KKS i sliku urina, pa me ustvari zanima ako neko recimo ima rak, da li se u tom slučaju poveća broj eritrocita ili nečeg drugog obzirom na to da se u tijelu nešto događa, tj. da li dolazi do promjene normalne krvne slike, jer po nečemu u krvi bi se moralo znati da je nastupila bolest...
Promjene su nespecifične, može se pojaviti hematourija,anemija,policitemija,leukopenija,leuko citoza itd.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2012., 21:52   #20
Naravno da može doći do promjene koja ovisi o smještaju tumora, njegovoj biološkoj aktivnosti i nizu drugih stvari.

Ali poanta je da se pacijenta uvijek mora gledati kao cjelinu.Dakle krvna slika je samo dio mozaika i sličan nalaz krvi može upućivati na različite bolesti kod različitih pacijenata.

Npr. pad u crvenoj krvoj slici kod starijeg muškarca uvijek budi sumnju na karcinom probavnog trakta, dok kod mlađe žene nitko prvo neće pomisliti na to već na obilnija menstruacijska krvarenja.
Naravno, ako je osoba koja ima takvu krvu sliku imala traumu prvo će se posumnjati na posttraumatkso krvarenje.

Tako da uopće ne vidim kud ova rasprava vodi jer se nikada krva slika ne gleda kao izolirani parametar.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:53.