Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2011., 10:41   #201
Exclamation "poklanjanje" dijela imovine?!

Pozdrav!

Imam pitanje vezano za "darovni ugovor"...
Naime, jedna moja prijateljica bi htjela dio kuće koji je dobila od pokojne majke, pokloniti svom bratu. Odnosno, on je dobio 1/3, a ona 2/3, pa bi darovnim ugovorom htjela na njega prebaciti toliko da budu 50-50.

E sad... Kako to ide?
Da li se ipak plaća ta podjela, neki porez itd., ili ne (s obzirom da je riječ o darivanju) ?!

Hvala unaprijed...
Patrick_Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2011., 11:55   #202
Lijepo bi molila da mi netko odgovori na moje pitanje. Majka je darovala kuću sinovima, svakom 1/2, a za sebe i kćer stavila doživotno pravo uživanja. Sada bi jedan sin isplatio drugog, da postane vlasnik 1/1. Mene zanim da li kupoprodajni ili darovni ugovor potpisuju i majka i sestra , tj. da li one imaju pravo odlučivanja u ovom slučaju. I još me zanima da li je ovu situaciju (za brata koji kupuje 1/2) bolje rješavati putem darovnog ili kupoprodajnog ugovora, jer će brat koji kupuje isplatiti brata, ali manje od vrijednosti koliko vrijedi njegova polovica.
Zahvaljujem na odgovoru !
riba34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 17:50   #203
Bitne su odredbe darovnog ugovora. Što piše u njima. Ponekad darovni ugovor sadrži takve odredbe da se može opozvati - poništiti. Za brata je najbolje rješenje kupoprodajni ugovor.
Natthali is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2011., 21:13   #204
Hvala Natthali !
Mene zanima, trebaju li mama i sestra potpisati i pristati na prodaju, obzirom da vlasnički list ima teret, tj. njih dvije su upisane kao doživotne uživateljice. U darovnom ugovoru nema nikakvih posebnih odredbi osim da oni mogu odmah ishoditi uknjižbu prava vlasništva i da one zadržavaju doživotno pravo uživanja.
riba34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 18:16   #205
...a dali se plaća porez ako se sklapa darovni ugovor između bratića (sin od strica) i mene...koliko po novom košta javni bilježnik?!
ATIP is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2011., 18:50   #206
nemoj me hvatat za riječ, al ja mislim da samo mogu otac/majka darovat nešto sinu/kćeri.
kralj irud is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2011., 20:46   #207
Trebam pomoc oko darovnog ugovora.

Otac daruje stan bratu i meni.

Imam neki ugovor koji sam prepravio, samo jedan clanak ne znam kako 'pravnicki' srociti.

To je clanak u kojem se kaze kako daroprimci primaju na dar taj stan u odnosu 50:50.


Bi li proslo: "2. Daroprimci primaju na dar opisani stan, tako da postaju suvlasnici svaki po jedne polovine (1/2) idealnog dijela stana. " ?
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2011., 21:11   #208
Quote:
riba34 kaže: Pogledaj post
Hvala Natthali !
Mene zanima, trebaju li mama i sestra potpisati i pristati na prodaju, obzirom da vlasnički list ima teret, tj. njih dvije su upisane kao doživotne uživateljice. U darovnom ugovoru nema nikakvih posebnih odredbi osim da oni mogu odmah ishoditi uknjižbu prava vlasništva i da one zadržavaju doživotno pravo uživanja.
Majka i sestra trebaju dati pristanak, tj. odreći se doživotnog uživanja u korist x osobe.
Natthali is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 12:29   #209
Question darovni ugovor i raskid

Stalno me to muci ......... dali se darovni ugovor moze sporazumno raskinuti ili daroprimac mora ponovo darovati darodavcu nekretninu, dali to mora biti u pismenom obliku ..... dakle radi se o nekretnini .......
nada111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 12:37   #210
pitanje, kuća je oko 45m2, moja majka ju je nasljedila od svojih roditelja kad su umrli.

Ako ona to hoće meni dati preko darovnog ugovora, da li plačam porez i kako izračunati koliko treba platiti?

EDIT: PRONAŠAO ODGOVOR:

Članak 13.
Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:
1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,
__________________
"Čovjek se zaljubi gledajući ženu, a žena se najčešće zaljubi slušajući čovjeka."

Zadnje uređivanje CottonEyeJoe : 11.03.2011. at 12:42.
CottonEyeJoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2011., 13:21   #211
Quote:
nada111 kaže: Pogledaj post
Stalno me to muci ......... dali se darovni ugovor moze sporazumno raskinuti ili daroprimac mora ponovo darovati darodavcu nekretninu, dali to mora biti u pismenom obliku ..... dakle radi se o nekretnini .......

Postoje forme darovnih ugovora koje se ne mogu raskidati.
Stoga je bitno u darovnom ugovoru složiti članak kojim se darodavatelj odriče opoziva iz bilo kojeg razloga, te da je o svemu prije zaključivanja ugovora dobro promislio i donijeo odluku.
Sve mora biti u pisanom obliku (po mogućnosti rukom pisano).
Natthali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2011., 19:35   #212
Quote:
Natthali kaže: Pogledaj post
Majka i sestra trebaju dati pristanak, tj. odreći se doživotnog uživanja u korist x osobe.
Sorry što sam dosadna, ali što u slučaju ako one i dalje ostaju kao doživotne uživateljice, tj. ako teret na vlasničkom listu ostaje samo što bi jedan brat imao vlasništvo 1/1.
I još me zanima da li sestra koja trenutno nema obitelj, ako se jednog dana uda, da li pravo doživotnog uživanja vrijedi i za njenu djecu ako ih bude imala ?
Natthali pliz ako imaš volje i vremena da mi odgovoriš.
Zahvaljujem !!!
riba34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 10:54   #213
Quote:
riba34 kaže: Pogledaj post
Sorry što sam dosadna, ali što u slučaju ako one i dalje ostaju kao doživotne uživateljice, tj. ako teret na vlasničkom listu ostaje samo što bi jedan brat imao vlasništvo 1/1.
I još me zanima da li sestra koja trenutno nema obitelj, ako se jednog dana uda, da li pravo doživotnog uživanja vrijedi i za njenu djecu ako ih bude imala ?
Natthali pliz ako imaš volje i vremena da mi odgovoriš.
Zahvaljujem !!!
Na ova pitanja nisam u mogućnosti odgovoriti jer nisam upućena.
Moje je mišljenje da se obratiš odvjetniku koji se bavi takvim predmetima.
Vjerujem da imaš još pitanja na koja treba odgovoriti i rješiti dileme.
U svakom slučaju bi trebalo sve dobro razjasniti kako ne bi kasnije bilo nesprazuma.
Natthali is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 12:07   #214
Quote:
Natthali kaže: Pogledaj post
Na ova pitanja nisam u mogućnosti odgovoriti jer nisam upućena.
Moje je mišljenje da se obratiš odvjetniku koji se bavi takvim predmetima.
Vjerujem da imaš još pitanja na koja treba odgovoriti i rješiti dileme.
U svakom slučaju bi trebalo sve dobro razjasniti kako ne bi kasnije bilo nesprazuma.
Hvala Natthali !!!
riba34 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 11:25   #215
Quote:
Natthali kaže: Pogledaj post
Postoje forme darovnih ugovora koje se ne mogu raskidati.
Stoga je bitno u darovnom ugovoru složiti članak kojim se darodavatelj odriče opoziva iz bilo kojeg razloga, te da je o svemu prije zaključivanja ugovora dobro promislio i donijeo odluku.
Sve mora biti u pisanom obliku (po mogućnosti rukom pisano).
Darovanje se moze samo opozvati zbog taksativno navedenih razloga u Zakonu ili pobijati, ne raskidati.

Odricanje od prava na opoziv zbog grube nezahvalnosti nema pravni učinak.

Pravo na opoziv zastarijeva.
__________________
Nisam bio punoljetan kad su se kupovale dionice
sepeam is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 18:20   #216
Quote:
riba34 kaže: Pogledaj post
Sorry što sam dosadna, ali što u slučaju ako one i dalje ostaju kao doživotne uživateljice, tj. ako teret na vlasničkom listu ostaje samo što bi jedan brat imao vlasništvo 1/1.
I još me zanima da li sestra koja trenutno nema obitelj, ako se jednog dana uda, da li pravo doživotnog uživanja vrijedi i za njenu djecu ako ih bude imala ?
Natthali pliz ako imaš volje i vremena da mi odgovoriš.
Zahvaljujem !!!

koliko znam i ono u što sam sigurna 100% tereti uvijek prate nekretninu a ne vlasnika nekretnine. dakle vlasnik se može mijenjati ali teret ne. teret se skida samo uz pristanak onoga tko ga je upisao u svoju korist , dakle teret mogu skinuti samo one. one ništa više ne potpisuju što se tiče ovog pravnog posla između 2 brata.
Za 100%tnu sigurnost i svaki slučaj 2 brata mogu u jednom od članaka sve to još jednom napisati u Darovni ugovor, onako ovlaš spomenete da je daroprimatelj upoznat i nadalje suglasan da pravo doživotnog upisano u zemljišni knjigama i na predmetnom stanu u korist osoba x i y ostaje na snazi i na način kao što je to i ugovoreno ugovorom o doživotnom od dana xy potpisanog između xy i xy....

ono u što nisam sigurna 100% ali ima smisla je da jednog dana kad se sestra uda pravo doživotnog uživanja njena djeca će imati jedino ako brat i djeca potpišu novi ugovor o doživotnom. sada ne mogu unaprijed (valjda) ništa potpisati jer djeca niti imaju imena niti oibe niti se zna broj djece ugovor o doživotnom će u tom slučaju potpisati on kao vlasnik i u ime djece ona, njihova zakonska zastupnica. .. ako i ne potpišu nije mi baš najjasnije sa pravne strane kako bi on mogao (u najgoroj varijanti) istjerati malodobnu djecu iz stana dok im je majka u stanu. ugovor eventualno on i djeca mogu potpisati ali kada djeca budu punoljetna.

u svakom slučaju pravac odvjetniku.

Zadnje uređivanje pistacija : 24.03.2011. at 18:30.
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 18:37   #217
Quote:
Gervasius74 kaže: Pogledaj post
Trebam pomoc oko darovnog ugovora.

Otac daruje stan bratu i meni.

Imam neki ugovor koji sam prepravio, samo jedan clanak ne znam kako 'pravnicki' srociti.

To je clanak u kojem se kaze kako daroprimci primaju na dar taj stan u odnosu 50:50.


Bi li proslo: "2. Daroprimci primaju na dar opisani stan, tako da postaju suvlasnici svaki po jedne polovine (1/2) idealnog dijela stana. " ?
ako i kad stavite da Darodavac daruje a Daroprimci primaju nekretninu u cijelosti ...... onda ti ne trebaju omjeri, automatski ide na svakog 1/2
pistacija is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2011., 14:30   #218
DAROVANJE ILI PRIJEPIS ZEMLJIŠTA

Molim pomoć!!!
Otvorio bih OPG,a prvi korak je da prepišem zemlju na sebe.
Vlasnik zemlje je moj otac i sad bi on to prepisao na mene ili mi darovao. Sad me zanima koje su procedure i svakako što je jeftinije.
Što prvo moram napraviti i kuda otići?

Zatim,ako to uspijem obaviti uz nečiji stručni savjet ovdje, kuda zatim treba otići da se ta zemlja upiše kao voćnjak i da li se i to plaća?

Znam za kasnije za opg,da će me svi ti biljezi doći do 600kn zato bi bilo super da je ovo prije što jeftinije.

Unaprijed hvala na stručnoj pomoći.
JEREMIJJAA is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2011., 01:58   #219
da ne otvaram novu temu.

kolika su davanja prilikom darivanja nekretnine? pretpostavljam da se plaća porez na prijenos u iznosu 5% procijenjene vrijednosti, ima li još što?

također, ako je regularno napravljena(čisto vasništvo, bez tereta prije prijenosa), mogu li se pojaviti kakvi problemi po pitanju vlasništva i potraživanja?
__________________
Razmišljam o tome da razmišljam manje...
rocket86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2011., 11:52   #220
Pozdrav, pitao sam u temi o porezima, ali ovo je prikladnija tema. Pratetak ( ne znam kako bi ga nazvao) bi mi prepisao svoju imovinu jer nema nasljednika, a u slucaju da nema oporuke imovina bi otisla ljudima koje jedva poznaje. Ne radi se o vilama, ali kad se zbroji ima poprilicno toga, veliki stan u kojem trenutno zivi, stara kuca na bracu u kojoj ljetuje, ali na vrhunskoj lokaciji, zemljiste koje je nasljedstvo pradjeda i kojem nije jedini vlasnik, ali je njegov dio 8000m2 grad zemljista namjenjenog gradnji hotela. Ukratko, sve zajedno trzisno vrijedi preko 30 milijuna kuna. Ne postoji mogucnost da mi to ostavi nekim drugim putevima vec iskljucivo darovnicom. Ne namjeravam prodati djedovinu, ali nemam miljun kn za porez. Sto mogu napravit?
Jumai is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:20.