Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2008., 00:40   #1
Tretman naših fakulteta u inozemstvu

Postavit cu ovo pitanje ovdje, pretpostavljam da ce oni koji zive u inozemstvu znati odgovor...
Zanima me jesu li diplome sa nasih fakulteta priznate u inozemstvu? Konkretno ekonomski fakultet u Zagrebu. Da li je diploma sa njega priznata u Americi, Australiji, Engleskoj...ili je samo bezvrijedni papir. Jesu li barem pojedini predmeti priznati? Sto se moze sa diplomom ekonomije izvan Hrvatske? Neka mi odgovori netko tko zaista zna odgovor.
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 01:29   #2
Priznate su točno toliko koliko znaš radit.

Imam prijateljicu koja s diplomom zagrebačkog Pravnog zarađuje vani 7-8.000 dolara mjesečno. Radi na mjestu koje traži faks, ali je nitko nije pitao koji - sve dok je kupci traže, nikog nije briga.

Direktor austrijskog Mobilkoma Boris Nemšić je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu.

Nikola Tesla nije ni diplomirao, pa mu ništa nije falilo.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 02:10   #3
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Postavit cu ovo pitanje ovdje, pretpostavljam da ce oni koji zive u inozemstvu znati odgovor...
Zanima me jesu li diplome sa nasih fakulteta priznate u inozemstvu? Konkretno ekonomski fakultet u Zagrebu. Da li je diploma sa njega priznata u Americi, Australiji, Engleskoj...ili je samo bezvrijedni papir. Jesu li barem pojedini predmeti priznati? Sto se moze sa diplomom ekonomije izvan Hrvatske? Neka mi odgovori netko tko zaista zna odgovor.
ako mislis da li su priznati BEZ da polazes dodatne ispite, naravno da NE.
diplomu moras 'nostricifirati'* za UK standarde i onda polagati dodatne ispite da bi bila equivalent britanskoj diplomi.

konkretno za zavrseni ekonomski fakultet ohoooho - imas poprilicno dodatnog polaganja.

nisam studirala ekonomiju u Hr , ali jedna moja prija je i znam da joj ta diploma nije puno vrijedila u Engleskoj dok nije polozila dodatno.

i tako ti je to svuda, ne samo u UK...

* Nostrification is the recognition of a non-British University degree as equal with an British one.
__________________
over and out!

Zadnje uređivanje Grazia : 18.10.2008. at 02:45.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 02:16   #4
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Priznate su točno toliko koliko znaš radit.

Imam prijateljicu koja s diplomom zagrebačkog Pravnog zarađuje vani 7-8.000 dolara mjesečno. Radi na mjestu koje traži faks, ali je nitko nije pitao koji - sve dok je kupci traže, nikog nije briga.

Direktor austrijskog Mobilkoma Boris Nemšić je diplomirao na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu.

Nikola Tesla nije ni diplomirao, pa mu ništa nije falilo.
a sta ce mu falit kad je otisao u pravu drzavu u pravo vrijeme..
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 02:22   #5
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
ako mislis da li su priznati BEZ da polazes dodatne ispite, naravno da NE.
diplomu moras 'nostricifirati' za UK standarde i onda polagati dodatne ispite.

konkretno za zavrseni ekonomski fakultet ohoooho - imas poprilicno dodatnog polaganja.
Nitko od poznatih koji su otišli vani nije uopće nostrificirao diplomu... To treba za javne službe, znanost, odvjetništvo, medicinu i slična zanimanja, no za masu stvari - ne treba.

Kao što ni neki koji su završili škole vani i rade kod mene u firmi nisu nostrificirali diplome. Da žele u državnu službu - morali bi (makar više ni nema klasične nostrifikacije).

Ovi koje znam da su išli vani su morali imati faks, jer su uglavnom u konzaltingu, ali su dobili poslove kao ključna radna snaga na temelju preporuka i certifikata (oni koji su IT).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 02:23   #6
Quote:
Grazia kaže: Pogledaj post
a sta ce mu falit kad je otisao u pravu drzavu u pravo vrijeme..
Ali se mora reći i da je studirao na najboljim politehnikama u svijetu. Koje tada nisu bile u Americi.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 02:34   #7
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nikola Tesla nije ni diplomirao, pa mu ništa nije falilo.
Koliko ja znam falilo mu je...malo prouciti kako mu je bilo u Americi...
__________________
The people who are trying to make this world worse are not taking the day off. Why should I? BOB MARLEY
talia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 02:38   #8
Hm, ja znam arhitekta i dipl. politologinju iz sarajeva koji rade u nizozemskoj, nitko ih nikada nije pitao za diplome, a kamoli nostrifikacije.

On se zaposlio u poduzeću gdje ga je socijalno poslalo učiti stručni nizozemski, nakon što su shvatili da je stručnjak u poslu, a ona u srednjoj školi predaje kulturu/etiku, prije je radila u europskom parlamentu u belgiji.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 02:42   #9
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Postavit cu ovo pitanje ovdje, pretpostavljam da ce oni koji zive u inozemstvu znati odgovor...
Zanima me jesu li diplome sa nasih fakulteta priznate u inozemstvu? Konkretno ekonomski fakultet u Zagrebu. Da li je diploma sa njega priznata u Americi, Australiji, Engleskoj...ili je samo bezvrijedni papir. Jesu li barem pojedini predmeti priznati? Sto se moze sa diplomom ekonomije izvan Hrvatske? Neka mi odgovori netko tko zaista zna odgovor.
Mozes zamotati paradajz u hrvatsku diplomu u Americi.

U najkracem.

Ovdje se placa ono sto doprineses kompaniji svojim znanjem, radom i zalaganjem. Papir se ne placa.
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 02:49   #10
Quote:
sun.shine kaže: Pogledaj post
Hm, ja znam arhitekta i dipl. politologinju iz sarajeva koji rade u nizozemskoj, nitko ih nikada nije pitao za diplome, a kamoli nostrifikacije.

On se zaposlio u poduzeću gdje ga je socijalno poslalo učiti stručni nizozemski, nakon što su shvatili da je stručnjak u poslu, a ona u srednjoj školi predaje kulturu/etiku, prije je radila u europskom parlamentu u belgiji.
a cuj nece ih niko ni ovde nista pitat ako misle vozat bus po Londri

ali ako misle raditi u struci ili nastavljati dalje sa akademskim usavrsavanjem onda mogu nostrificirati vec postojecu diplomu ako zele- mada nije ni to presudno kod zaposljavanja, naravno.
__________________
over and out!

Zadnje uređivanje Grazia : 18.10.2008. at 02:55.
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 03:00   #11
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nitko od poznatih koji su otišli vani nije uopće nostrificirao diplomu... To treba za javne službe, znanost, odvjetništvo, medicinu i slična zanimanja, no za masu stvari - ne treba.

Kao što ni neki koji su završili škole vani i rade kod mene u firmi nisu nostrificirali diplome. Da žele u državnu službu - morali bi (makar više ni nema klasične nostrifikacije).

Ovi koje znam da su išli vani su morali imati faks, jer su uglavnom u konzaltingu, ali su dobili poslove kao ključna radna snaga na temelju preporuka i certifikata (oni koji su IT).
to je istina.

ali covjek je pitao da li mu vrijedi hr. diploma u UK i kazem mu da ne vrijedi pisljivog boba takva kakva je van Hr.
__________________
over and out!
Grazia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 04:16   #12
Pa, cuj, otkako je USKOK poharao Ekonomiju, postavlja se pitanje da li takva diploma vrijedi ista i u Hrvatskoj!
Tvrtko1995 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 05:20   #13
Uglavnom vrijede samo diplome tehnickih fakulteta: elektrotehnika, racunalstvo,
geofizika, gradjevina, arhitektura, kemija, molekularna biologija...Ljudi bez nostrifikacije nadju posao...


Cim ukljucuje ljude/drustvo: pravo, medicina, ekonomija...To je muka po Mateju.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 09:43   #14
sve ovisi gdje zivis. ja radim vec 8 godina u CH, svoju diplomu med. fakulteta nisam nikada nostrificirala, niti me entko to trazio. no, da su trazili da ju pokazem, jesu. ali, na kraju se ipak sve svodi na tebe: koliko znas, koliko si voljan radiit i koliko si voljan nauciti. ali, sve se moze kada se hoce, a ono sto se hoce nije tesko. ne vjerujem da je bilo sto tesko napraviti, pa niti polagati iznova kada se to zaista i hoce.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2008., 13:35   #15
Quote:
John_Wayne kaže: Pogledaj post
Postavit cu ovo pitanje ovdje, pretpostavljam da ce oni koji zive u inozemstvu znati odgovor...
Zanima me jesu li diplome sa nasih fakulteta priznate u inozemstvu? Konkretno ekonomski fakultet u Zagrebu. Da li je diploma sa njega priznata u Americi, Australiji, Engleskoj...ili je samo bezvrijedni papir. Jesu li barem pojedini predmeti priznati? Sto se moze sa diplomom ekonomije izvan Hrvatske? Neka mi odgovori netko tko zaista zna odgovor.
I mene bi ovo jako zanimalo konkretno za priznavanje EFZG-a, i to jedino u slučaju USA?
Da li se recimo može upisati na njihov neki MBA nakon završenog efzg-a?
Koliko je to uopće moguće? I da li traže nekoliko godina radnog iskustva prije upisa na njihov MBA? Znam da ovi naši to uopće ne traže, ali mislim da sam negdje pročitao da je Amerikancima to poželjno. Pitam jer sam svježe diplomirao sa efzg-a, na smjeru financija, imam 23 godine pa kolike su šanse za to onda A vrlo rado mi se ide tamo na doškolovanje
robert49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 05:13   #16
Ja imam iskustva s nostrifikacijom diplome ZG sveucilista u USA , nije ekonomija. Ako koga zanima nek se javi na PP da ovdje ne duljim....

Pozdrav
pejs is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 06:57   #17
svi oni koji rade bez priznanja kvalifikacija = rade na divlje, rade za drugoga a ne za sebe = izrabljivani su (kao i Nikola Tesla)

radeci tako, sve ono sto rade i naprave mogu potpisati tj. pripisati svojemu imenu tj. navesti u svoj CV - samo ako se poslodavac smiluje i ako on (poslodavac) zeli potvrditi/priznati ... a ako ne, sve te projekte i rezultate rada 'divljeg strucnjaka' poslodavac moze pripisati sebi u svakom trenutku

da moja diploma ovdje meni nije zvanicno priznata i placena po zakonskoj kategoriji - ja bih radije bila cistacica ili taksistica nego bih radila svoj strucni posao na divlje ... ma kako bila placena
todaytonight is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 10:51   #18
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nikola Tesla nije ni diplomirao, pa mu ništa nije falilo.
Sad si provalio... Tesla je jedan od milijardu genijalnih umova koji se ne radjaju svaki dan... Ovdje je rijec o covjeku prosjecne inteligencije...
Josey_Wales is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2008., 16:09   #19
A hoce li se sada nove diplome po bolonjskom sustavu priznavati? Jer cemu ta sva drama ako nam to nista dobroga nece donijeti?
__________________
I did it my way...
Collien is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2008., 00:21   #20
Quote:
robert49 kaže: Pogledaj post
I mene bi ovo jako zanimalo konkretno za priznavanje EFZG-a, i to jedino u slučaju USA?
Da li se recimo može upisati na njihov neki MBA nakon završenog efzg-a?
Ako ćeš taj MBA uredno platiti, nitko ti neće praviti problem oko diplome. Nigdje u svijetu.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:10.