Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2003., 22:06   #1
CH - kako do radne dozvole s EU-passport.

Dakle, kao sto iz naslova vidite ! Kako mogu s EU pasosom dobiti
radnu dozvolu u CH ???? Btw, imam Nizozemsko drzavljanstvo...
__________________
Grolsch - to je ono pravo !!!
Heineken za one koji se ne kuze...
Holandez is offline  
Old 26.06.2003., 23:56   #2
Ako sam dobro informisan, postoje ugovori izmedju EU i CH o slobodnom protoku radne snage. Ne treba ti radna dozvola, mislim, ali to ce bolje znati Secundo i Sandra.
Greven is offline  
Old 27.06.2003., 09:41   #3
Pa evo ja recimo znam da konkretno u francuskom dijelu se nemoze niti prijaviti na posao ako nisi Svicarac ili ako nemas odgovarajucu dozvolu. Tako barem pise skoro u svakom job advertismentu Svica je trenutno u recesiji, pa moze i bit nesto teze nac posao nego inace.

A isto tako znam da Svicarce dosta sikaniraju i Amerika i EU pa neznam kakvi agreementi postoje u vezi zaposljavanja sa podrucja EU, a Svicarci su poznati po tome da vole uzvratit udarac

Inace ak se uspijes uvalit ovdje, place su jako okej.
Indi is offline  
Old 27.06.2003., 11:47   #4
Re: CH - kako do radne dozvole s EU-passport.

Quote:
Holandez kaže:
Dakle, kao sto iz naslova vidite ! Kako mogu s EU pasosom dobiti
radnu dozvolu u CH ???? Btw, imam Nizozemsko drzavljanstvo...
Pa onda si bolje odi delati u Njemacku buduci da imas EU-Pass. CH daje prednost Svicerima i onima koji imaju B/C Bewilligung. Onda dolaze ostali na red.
FFE is offline  
Old 27.06.2003., 11:50   #5
Svicarska je clanica EFTA-e (European Free Trade Area) u koju jos spada Norveska i nesto onih sitnih drzavica tipa Andora, Lihtenstajn itd... Oni kao skupina imaju nekakav ugovor sa EU-om koji se ako se dobro sjecam svodi na to da se njihovi drzavljani individualno mogu zaposljavati u EU ali na vremenski ograniceni rok, dok se drzavljani EU mogu zaposljavati kod njih samo uz potvrdu poslodavca. Uglavnom cirkulacija nije potpuno liberalizirana kao i izmedju zemalja EU. Ali ako si vec u Amsterdamu zasto ne ides u najblizi Swiss house (ili konzulat) i ne zatrazis od njih izravno informacije.

Za Svicarsku vazno je zapamtiti dvije stvari:

1. Ako te skuze na granici u automobilu sa stranom tablicom izvuku ti bez pardona 50-ak franaka za jednogodisnju cestarinu (do sijecnja slijedece godine) pa makar se ti uopce ne vozio njihovim auto-cestama, to je skoro kao taksa za ulaz u drzavu i

2. nikakvo zdravstveno osiguranje stranih drzava ne vrijedi u Svicarskoj, troskovi i najmanjeg lijecnickog tretmana mogu biti enormno skupi, svakako i za najkrace boravke kupiti privatnu policu putnog zdravstvenog osiguranja.
PowerLock is offline  
Old 27.06.2003., 11:54   #6
Quote:
PowerLock kaže:


1. Ako te skuze na granici u automobilu sa stranom tablicom izvuku ti bez pardona 50-ak franaka za jednogodisnju cestarinu (do sijecnja slijedece godine) pa makar se ti uopce ne vozio njihovim auto-cestama, to je skoro kao taksa za ulaz u drzavu i
Zlatno pravilo-izmusti ce ti lovu gdje god mogu. Standard je ogroman, sukladno tome su i troskovi svega zivoga i nezivoga veliki. I udisanje zraka se placa.
FFE is offline  
Old 27.06.2003., 11:58   #7
Quote:
PowerLock kaže:

1. Ako te skuze na granici u automobilu sa stranom tablicom izvuku ti bez pardona 50-ak franaka za jednogodisnju cestarinu (do sijecnja slijedece godine) pa makar se ti uopce ne vozio njihovim auto-cestama, to je skoro kao taksa za ulaz u drzavu i

2. nikakvo zdravstveno osiguranje stranih drzava ne vrijedi u Svicarskoj, troskovi i najmanjeg lijecnickog tretmana mogu biti enormno skupi, svakako i za najkrace boravke kupiti privatnu policu putnog zdravstvenog osiguranja.
Istina za cestarinu i tocna cijena je CHF 40 i ak zaustavljaju aute na grani je vise manje samo zbog toga - cicije.

Za doktora - imam sve zivo osiguranje (totalni paket) ali uvijek platim doktorski racun i onda posaljem za reimbursement -- napomenuvsi ovo namjerno jer pazi sad - jednom sam zvala doktora telefonom i razgovor nije trajao niti 5 minuta i stigao mi je racun na CHF 150 za telefonsku konzultaciju....
Indi is offline  
Old 27.06.2003., 11:59   #8
Quote:
FFE kaže:
Zlatno pravilo-izmusti ce ti lovu gdje god mogu. Standard je ogroman, sukladno tome su i troskovi svega zivoga i nezivoga veliki. I udisanje zraka se placa.
Da al su zato i place dosta dobro adjusted tako da je vise manje OK.
Indi is offline  
Old 27.06.2003., 17:48   #9
Quote:
FFE kaže:
Zlatno pravilo-izmusti ce ti lovu gdje god mogu. Standard je ogroman, sukladno tome su i troskovi svega zivoga i nezivoga veliki. I udisanje zraka se placa.
BIS BIS BIS.,,,
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 27.06.2003., 17:48   #10
Quote:
Indi kaže:
Da al su zato i place dosta dobro adjusted tako da je vise manje OK.
Jesi kad platio porez u CH tj poreze????? Hehehehe,.....
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 27.06.2003., 21:18   #11
Bok Fancy, ja sam ZEMSKA I ne, nazaslost, il na srecu ne placam porez jer mi je firma takvog tipa...
Indi is offline  
Old 27.06.2003., 21:23   #12
ovo zvuci zanimljivo - u kojoj ili kakvoj firmi se mora raditi da se ne placa porez ?

Takva u Njemackoj ne postoji.

Ima slucajeva da TI ne placas porez ( rad za Crveni kriz recimo ) ali ga tvoj poslodavac placa za tebe. To ne ide od tvog brutto-a
Winona is offline  
Old 27.06.2003., 21:34   #13
Quote:
Indi kaže:
Bok Fancy, ja sam ZEMSKA I ne, nazaslost, il na srecu ne placam porez jer mi je firma takvog tipa...
A ti si ŽEMSKA,, U pa još mi je ljepše sa tobom pričati kad znam i ovaj detalj..
Nije valjda da ti je firma prijavlejna naKajmanskim otocia ili uLihtenštajn-u.???
Ili svake godine proširiš firmu za četvrtinu tako da izbijegneš porez zbog ulaganja,,itdd..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 27.06.2003., 21:36   #14
Ne dragi, firma je internacijonalnog tipa i ima slican status ko ambasade al nije.
Indi is offline  
Old 27.06.2003., 22:07   #15
Quote:
Indi kaže:
I ne, nazaslost, il na srecu ne placam porez jer mi je firma takvog tipa...
U Svicarskoj je evropsko sjediste UN-a i niza srodnih organizacija i njihovih fondova i nitko od njih ne paca CH poreze.
PowerLock is offline  
Old 27.06.2003., 23:15   #16
Quote:
Indi kaže:
Ne dragi, firma je internacijonalnog tipa i ima slican status ko ambasade al nije.
I onda kažu nema lopovluka na zapadu, ??Pa ima ga više nego na Istoku, samo na Istoku se mnogo više zna lopovluke dok na zapadu krijeu,, ..E ovo neznači da ti je firma lopovska ali da neplaćaš porez nemogu shvatit, a ako je tipa ambasade i ja bi otvorio jednu u mom stanu..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 27.06.2003., 23:17   #17
Quote:
PowerLock kaže:
U Svicarskoj je evropsko sjediste UN-a i niza srodnih organizacija i njihovih fondova i nitko od njih ne paca CH poreze.
A koliko si siguran,, znaš li koliko košta samo održavanje ove zgrade ili bilo koje druge ..To ti je kao Konzulat HR u Zurichu,, neplaća porez ali zgrada i osiguranje godišnje koštaju 2 milijuna CHF,,?Treba li komentar na ovo??
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 27.06.2003., 23:25   #18
Quote:
FANCY kaže:
A koliko si siguran,,
Potpuno sam siguran. UN ni njihovi zaposlenici ne placaju poreze ni jednoj zemlji na svijetu. A Amerikanci imaju grdnih pravnih problema i s naplatom najobicnijih kazni za parkiranje u New Yorku, pogotovu ako se je krivo parkirao neko u diplomatskom rangu. Najveci broj njih ima pravo i na koristenje UN putovnice dok su zaposleni i u slucaju da na tom poslu docekaju mirovinu dozivotno.
PowerLock is offline  
Old 27.06.2003., 23:56   #19
Vratite se na moje pitanje Gospodo !!!!
__________________
Grolsch - to je ono pravo !!!
Heineken za one koji se ne kuze...
Holandez is offline  
Old 27.06.2003., 23:57   #20
Quote:
PowerLock kaže:
Potpuno sam siguran. UN ni njihovi zaposlenici ne placaju poreze ni jednoj zemlji na svijetu. A Amerikanci imaju grdnih pravnih problema i s naplatom najobicnijih kazni za parkiranje u New Yorku, pogotovu ako se je krivo parkirao neko u diplomatskom rangu. Najveci broj njih ima pravo i na koristenje UN putovnice dok su zaposleni i u slucaju da na tom poslu docekaju mirovinu dozivotno.
Za pojedince i grupe sam siguran a UN je ipak nesto drugo a privatne firme opet nešto drugo. A ovo si svakako u pravu oko problema sa naplatom kazni i drugog..
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:41.