Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2012., 13:06   #1
Turska TV industrija - turske serije: NOVOSTI

Topic je posvećen TURSKOJ TV INDUSTRIJI i svemu što se vrti oko nje (gledanost i mjerenje iste, najave novih serija, vječita nagađanja tko će igrati s kim - za koga – na kom kanalu i kojem terminu, koji novi projekti nas čekaju, hit serije i one koje se ukidaju nakon nekoliko epki, liste najplaćenijih glumaca/ica, producentske kuće koje su ostvarile najviše zarade i one koje su propale, gdje su neke serije prodane/otkupljene, kada i gdje neka TR serija kreće sa emitiranjem na našim prostorima, scenaristi, redatelji, skladatelji, zanimljivi intervjui koji nam daju backstage uvid, općenito o turskoj „dizi“ industriji …. itd. ….).





Za početak bih se osvrnula na ono najvažnije bez čega ne bi ni bilo turskih serija (neki kažu i sapunica) koje su na našim prostorima stekle iznimnu popularnost, na producentske kuće. U Turskoj ih je veliki broj, ali samo nekoliko je zaista uspješno. Najpoznatije producentske kuće su:

- AY YAPIM, vlasnik Kerem Çatay, serije: Kuzey-Güney, Ezel, Fatmagülün Suçu Ne? (Izgubljena čast), Yaprak Dökümü (Kad lišće pada), Aşk-ı Memnu (Strasti orijenta/Zabranjeno voće), Dudaktan Kalbe (Kismet/ Plač violine) itd.

- TIMS, vlasnik Timur Savci, serije: Muhteşem Yüzyıl (Sulejman veličanstveni), Suskunlar, Kavak Yelleri, Küçük Sırlar (Male tajne), Bir Bulut Olsam (Da sam oblak) itd.

- D PRODCUTIONS, vlasnik Dogan Yayin Holding, serije: Öyle Bir Geçer Zaman Kİ (Kako vrijeme prolazi), Kayıp Şehir (Izgubljeni grad), Gümüş, Asmalı Konak, Ay Tutulması itd.

- PANA FİLM, vlasnik Raci Şaşmaz, serije: Kurtlar Vadisi & Kurtlar Vadisi Pusu (Dolina vukova / sve sezone), Makber, Kurt Kanunu, Ayrılık itd.

- TMC FİLM, vlasnik Erol Avcı, serije: Bir Çocuk Sevdim, Aşk ve Ceza (Ljubav i kazna), Kapalıçarşı, Binbir Gece (1001 noć), Bıçak Sırtı itd.

- AVŞAR FILM, vlasnik Şükrü Avşar, serije: Lale Devri (Polje lala), Yer Gök Aşk (Ljubav, vjera, nada), Ihlamurlar Altinda (Pod lipom), Kirik kanatlar (Slomljena krila) itd.

- SÜREÇ FİLM, vlasnik Ali Gündoğdu: Ustura Kemal, Uçurum, Hayatımın Rolü, Adanalı, Bütün Çocuklarım itd.

- GOLD FILM, vlasnik Faruk Turgut, serije: Hanımın Çiftliği (Polja nade / Nasleđe jedne dame), Kötü Yol, İffet, Bitmeyen Şarkı, Sensiz Olmaz, Yalancı Bahar, Ömre Bedel itd.

- FOCUS FİLM, vlasnica Nilgün Sağyaşar, serije: Beni Affet, Derin Sular, Deniz Yildizi, Sensiz Yaşayamam, Unutma Beni itd.

- MINT PRODUCTIONS, vlasnik Birol Güven, serije: Seksenler, Babam Sağolsun, Zengin Kız Fakir Oğlan, Yalanci Romantik itd.





Napomena: Na topicu se ne raspravlja o radnji neke serije, ljepoti pojedinih glumaca ili koja serija je kome najbolja svih vremena, niti je ovo tema za fan-art uratke i slične stvari (sve navedeno radite na pripadajućim topicima dotičnih serija/glumaca/glumica).
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •

Zadnje uređivanje Mina : 30.08.2012. at 14:20.
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 13:09   #2
Popis serija koje su išle u 2012., koje nastavljaju u sezonu 2012./2013. i koje nove ulaze u sezonu. POPIS

Još jedan popis sa kratkim opisima (neke serije fale). POPIS

SEZONA 2011./2012.

U sezoni je bilo 39 serija koje su ostvarile ukupni promet od 655 milijuna TL (61,5 milijuna TL profita), a završila se sa 4 serije koje je producirao Kerem Catay (AY YAPIM). Ostvario je 75 milijuna TL prometa (7,2 milijuna TL profita) i tako izbio na 1. mjesto najuspješnijih producenata za prošlu sezonu. Profit je ostvario sa dvije serije koje su išle na Kanalu D (Fatmagülün Suçu Ne? & Kuzey/Güney) i dvije koje su išle na ATV (Al Yazmalım & Son). Prošlosezonski pobjednik Timur Savci, vlasnik TIMS produkcije, u utrci je imao tri serije (Muhteşem Yüzyıl, Suskunlar i Mazi Kalbimde Yaradır), ostvarivši 42 milijuna TL prometa (4 milijuna TL profita). Najproduktivniju sezonu je imao vasnik kompanije Süreç Film, Ali Gündoğdu, koji je radio na čak 7 projekata (Alemin Kıralı, Kalbim Seni Seçti, Yahşi Cazibe, Uçurum, Türkün Uzayla İmtihanı, Sihirli Annem i Dedektif Memoli), ostvarivši 40 milijuna TL prometa (3,6 milijuna TL profita).



SEZONA 2010./2011.

U nastavku imate tabelu iz koje se vidi da je TIMS bio prvoplasirani po ukupnom profitu, a Kurtlar Vadisi Pusu naprofitabilnija serija. Od „Top 10 serija“ sa najvećom zaradom u 2010./11. na ATVu se emitiralo njih 4 (total: 79.870.000 TL), a na KANALu D također 4 (total: 73.929.000 TL).

Forbes je izdao listu najuspješnijih projekata za sezonu 2010./2011. pa tako kaže da se takmičilo 73 serije koje su producirale 34 producentske kuće, ostvarivši 600 milijuna TL prometa. Broj serija koje su se prikazivale na 6 nacionalnih kanala se sa 67 popeo na 73, u sezonu je ušlo 50 novih serija, ali 22 nisu dočekale njezin kraj. 35 starih serija je završilo sa emitiranjem. Prvi na listi najuspješnijih je TIMS produkcija u vlasništvu Timura Savcija ostvarivši 52 milijuna TL prometa (5 milijuna profita). Prošle godine je bio na 2. poziciji sa 34 milijuna TL prometa (3 milijuna profita). Prvo mjesto si osigurao serijama koje su išle na kanalima Star TV (Küçük Sırlar – turski Gossip girl), TRT1 (Mazi Kalbimde Yaradır – državna televizija), Fox (Çakıl Taşları), TNT (Kolej Günlüğü) i Show TV sa najuspješnijim projektom (Muhteşem Yüzyıl). Tako je Timur Savci zbacio sa trona Kerema Cataya koji je tamo bio posljednje dvije godine. Serije iz Keremovog AY YAPIMa koje su držale rekorde gledanosti su “Yaprak Dökümü”, “Fatmagülün Suçu Ne” i “Ezel”, ali najveći adut, „Yaprak Dökümü“ (Kad lišće pada) je pred kraj 2010. naglo pao za čak tri mjesta, na četvrtu poziciju. Drugim riječima, prošlogodišnji promet ostvaren hit-serijama u iznosu od 68 milijuna TL (6 milijuna profita), se ove sezone otopio za 32% i pao na 46 milijuna TL prometa (4,2 milijuna profita). Najvispreniji producent ove sezone je bio Birol Güven (MINT PRODUCTIONS). On je serijama “Papatyam”, “Arka Sıradakiler”, “Çocuklar Duymasın”, “Arka Sıradakiler”, “Öğretmen Kemal” i “Babam Sağolsun” uspio povećati svoj promet za čak 110% (48 milijuna TL prometa tj. 4,4 milijuna profita). Dogan holding je sa serijama “Öyle Bir Geçer Zaman Ki”, “Geniş Aile”, “Küçük Kadınlar” i “Şüphe” ostvario profit od 4,3 milijuna TL.

__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 13:12   #3
Bravo za temu
__________________
Jeste li se ikada probudili i poželjeli svoje snove nazad ? Ja jesam.- Eyşan ♥
Ezel ve Eyşan Unutamıyorum
S.N.O.B is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 13:22   #4
Mina

sjajna tema

Ono sto bih dodala na tvoj post jeste sljedece:
pana film se razlikuje od ostalih produkcijskih kuca jer oni imaju i svoju akademiju Pana Sinema Akademisi, ljudi rade na tome da stvore vlastite glumacke snage, sto je po meni veoma pozitivno.I izrodili su, za mene fantasticnog glumca, Görkema Sevindika koji ima tek 21 godinu.
__________________
“Se ti succede qualcosa, qualunque cosa, io li ammazzo tutti quanti.”-Ciro e Gennaro-best eefin ship ever! ❤ (ina84)
Adèle Delettre et Thomas Rocher
Xavi-8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 13:29   #5
Quote:
S.N.O.B kaže: Pogledaj post
Bravo za temu

Quote:
Xavi-8 kaže: Pogledaj post
Mina sjajna tema

hvala - hvala, pa bilo je i vrijeme, svi imaju svoje teme samo TR prodakšnz nema. znači raspalite i pišite i dopunjavajte. ja sam evo stavila samo nešto onako za početak, a puno znači i što xavi parla turkiš, prate druge serije i konta se u štošta.

Quote:
Ono sto bih dodala na tvoj post jeste sljedece:
pana film se razlikuje od ostalih produkcijskih kuca jer oni imaju i svoju akademiju Pana Sinema Akademisi, ljudi rade na tome da stvore vlastite glumacke snage, sto je po meni veoma pozitivno. I izrodili su, za mene fantasticnog glumca, Görkema Sevindika koji ima tek 21 godinu.
nisam to znala, to je baš odlično! gorkema ne znam (još, pretpostavljam) ...
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 14:08   #6
mina puno hvala za temu, jer konačno negdje možemo pisati o turskoj produkciji, bilo bi dobro da staviš onaj dio kako se mjerila gledanost u turskoj, a možda bi bilo dobro da ovdje stavimo i intervjue koje su dale ece i melek (za njih znam) kako se piše scenarij, pa o snimanju veličanstvenog stoljeća, jer još malo i počinje nova sezona

moram priznati da je meni taj dio iz intervjua s distirbuterom najbolji (sad vidimo da producenti nemaju gotovo ništa s tim gdje će se serija prodati ), a ima i fenomenalan način kako gleda serije
moram priznati da me svi u toj industriji oduševljavaju, jer izgleda da nitko ne gleda serije koje proizvodi, ni producenti, ni glumci, ni disturbuteri

Quote:
~ Koji serije Vam se sviđaju?
Ja osobno ne gledam serije. Najviše jednu ili dvije epizode, i to samo kako bih utvrdio hoće li se nastaviti ili prekinuti sa snimanjem. Kad imam vremena više pratim informativne emisije. Ne znam što se događa u serijama, niti me briga. Također ne želim da moja djeca odrastaju gledajući serije.
tema je otvorena na dan kad su na Seoul International Drama Awards 2012. u Koreji,( gdje je danas i ceremonija ) "Ezel", Kenan Imirzalioglu i Beren Saat nominirani za najbolju seriju, glumca i glumicu. Sretno ! ♥

dok sam pisala zbog vremenske razlike ceremonija je održana i ezel je dobio specijalnu nagradu, a beren i kenan nažalost ništa. bravo za ezel, on je tako serija koja je prodana u najviše država svijeta i s najviše nagrada kako domaćih tuskih tako i stranih, čestitke i nagrađenom ezelu, a i nominiranim beren i kenanu
http://www.seouldrama.org/EN/event/News.aspx?idx=424

Zadnje uređivanje mrvica 1234 : 30.08.2012. at 14:35.
mrvica 1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 15:10   #7
Quote:
mrvica 1234 kaže: Pogledaj post

dok sam pisala zbog vremenske razlike ceremonija je održana i ezel je dobio specijalnu nagradu, a beren i kenan nažalost ništa. bravo za ezel, on je tako serija koja je prodana u najviše država svijeta i s najviše nagrada kako domaćih tuskih tako i stranih, čestitke i nagrađenom ezelu, a i nominiranim beren i kenanu
http://www.seouldrama.org/EN/event/News.aspx?idx=424
super zasluženo šteta za Kenana a i Berren

a i kakva mi je to konkurencija kad nema Cansu Dere
x files agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 15:36   #8
Merhaba,

I am from Turkey. Was googling something and was directed to here. Anyway I see that there is a lot of talk about Turkish series here. I always read in Turkish newspaper that Turkish series are really populair in foreign countries. So I was wondering if this is true? Because I don't trust what they are saying, so I am asking you guys.

That said I see that Ezel is really populair. If that's the case I should recommend a new series called Subat. Like Ezel was based on the Count of Monte Cristo, Subat is based on the classic tale of Beauty and the Beast. It stars Alican Yucesoy (from Suskunlar, also really good series) and Melisa Sozen. It will start in septermber.

------------

Ja sam iz Turske. Je googling nešto i bio je usmjeren na ovdje. Inače vidim da postoji mnogo govori o turskoj seriji ovdje. Uvijek sam pročitao u novinama da je turski Turski serije su stvarno populair u stranim zemljama. Tako sam bio zadivljen, ako je to istina? Jer ja ne vjerujem ono što oni govore, pa pitam vas dečki.

To je rekao vidim da Ezel stvarno populair. Ako je to slučaj sam trebao predložiti novu seriju pod nazivom Šubat. Kao Ezel je na temelju Grof Monte Cristo, Šubat se temelji na klasičnoj priči o Ljepotica i zvijer. To još Alican Yucesoy (od Suskunlar, također jako dobra serija) i Melisa Sozen. To će početi u septermber.

--------------

(lol does this even make sense?)




TEASER 2
TEASER 1

Zadnje uređivanje Hrvatcasi : 30.08.2012. at 16:02.
Hrvatcasi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 13:24   #9
Zašto su turske serije tako popularne? (izvor)

Kivanca vole na Bliskom istoku, Kenana na Balkanu

Prije nekoliko dana je predsjednik Abdullah Gul zajedno s Firatom Gulgenom iz Calinos Holdinga posjetio Dubai. Svrha ovog putovanja bila je distribucija turskih televizijskih serija. Gulgen je izjavio da danas, više nego ikada, distribucija serija doživljava svoj procvat. Od 2001. godine je prodano 80 serija u preko 40 zemalja, a sljedeće ciljano područje je Daleki istok. Kivanc Tatlitug na Bliskom istoku a Kenan Imirzalioglu na Balkanu imaju veliku bazu obožavatelja, a poznati su kao diplomati za serije. Za potrebe ovog intervjua smo se susreli s Gulgunom u njegovom uredu u Kavaciku.

~ Znamo da su turske serije vrlo popularne u nekim zemljama. Kako smo to postigli?
To postignuće je razlog moje križobolje (odgovara sa osmijehom), navodeći da je bol uvjetovana time što previše vremena provodi u avionima. Prva serija koja je prodana u inozemstvo je "Deliyurek", u Kazahstan. Cijena je u to vrijeme bila 30,000 dolara po epizodi. Mi smo prvi počeli prodavati serije i u tom trenutku smo bili vodeći. Danas je godišnji prihod od prodaje 60 milijuna dolara. Trenutno pregovaramo i oko zajedničkih ulaganja (projekata).

~ Koja je metodologija za utvrđivanje prodajne cijene?
Naše serije su vrlo slične onima iz Latinske Amerike. Serija ima više epizoda, svaki tjedan počinje tamo gdje je stala prethodnog tjedna. Ljubavne priče, bogati protiv siromašnih, jaki protiv slabih, međusobni odnosi su osnova njihove radnje. U to vrijeme je Turska jednu epizodu kupovala po cijeni od 30,000-40,000 $, pa smo stoga odlučili primijeniti istu metodologiju.

~ Zašto kupuju naše serije?
Naše serije prikazuju priče koje su bliske tim zemljama: Turska, Makedonija, Albanija, Bugarska, Grčka, Rumunjska, Slovenija … svi smo kulturološki jako slični. U tom smislu nema sličnosti sa serijama kao što su "Lost" ili "CSI Miami", zar ne? No, sve serije imaju neku očinsku figuru kao što je to u "Yaprak Dokumu" (Kad lišće pada). Kad gledatelji prate seriju poistovijete se i kažu: "Ovo je moja priča.". Pogledajte glumce, oni izgledom nalikuju gledateljima iz tih zemalja. Vole naše likove. Kivanc Tatlitug na Bliskom istoku i Kenan Imirzalioglu na Balkanu su iznimno popularni. Bez obzira u što bili uključeni, ti ljudi će ih pratiti.

~ Tko je još popularan?
Bez dvojbe Kivanc Tatlitug i Kenan Imirzalioglu. Stavite fotografiju Kivanca na komad papira i to možete prodati kao seriju. Ostali su Tuba Buyukustun, Songul Oden, Murat Yildirim, Beren Saat, Hazal Kaya .....

~ Koji žanr je gledateljima najprivlačniji?
Općenito su to svi žanrovi koji uključuju ljubavne priče ili obiteljsku dramu. Također na Bliskom istoku najviše obožavaju serije gdje ima luksuza i Istanbula. Nepoželjne su humoristične serije (sitcom) ili one sa previše akcije. Pravilo televizijske industrije je čini se "jednostavno glupo - Simple Stupid". Jednostavno-glupe produkcije gledatelji lakše razumiju.

~ Kako prodajete serije?
Nakon što kupimo prava na neku seriju sudjelujemo na međunarodnim sajmovima. Redovito posjećujemo naše klijente. U svakoj državi imamo tri konkuretna klijenta, inzistiramo na tome da su najbolji. Ne želimo biti povezani sa kanalima koji će uništiti seriju, radije ju u tom trenutku nećemo ni prodati. Također ne dopuštamo da jedan kanal emitira seriju u isto vrijeme kada i drugi kanal koji je također od nas kupio neku seriju. Cijeli postupak ugovaranja traje oko šest mjeseci.

~ Da li ostali iz ove industrije rade na sličan način?
Postoje dvije ili tri profesionalne tvrtke u distribucijskoj industriji. Televizijski kanali su i sami ušli u taj biznis, ali si rade medvjeđu uslugu. Glavna svrha TV kanala nije distribucija, oni se ne razumiju u to. Producent proizvodi, kanal emitira, distributer distribuira. Tako se to radi u cijelom svijetu. Međutim neki su si rekli "Sad ću i ja prodavati serije". Ako serija ne postigne dobru gledanost u premijernom prikazivanju, ta zemlja više neće kupiti drugu. Cijena serije se nikada ne bi trebala spustiti na razinu sapunica, jer u tom trenutku gubi na vrijednosti. Na primjer, ako je prvi serijal "Ask-i Memnu" (Strasti orijenta), a onda pokušate prodati stariju seriju, kao što je "Gumus", gdje u objema glumi Kivanc Tatlitug, i to ne ostvari dobar rejting, u tom trenutku ste zatvorili vrata serijama u kojima glumi Kivanc Tatlitug. Sve se to mora uraditi studiozno.

~ Vi dakle niste uključeni u produkciju?
Mi jesmo uključeni u produkciju, ali ne u onaj backstage dio, poput izgradnje, materijala itd. Osobno ne sudjelujem u tom dijelu koji rješavaju iskusni stručnjaci. Ja sam više uključeni u priču i kostur serije, ne bavim se detaljima.

U NEKIM ZEMLJAMA SE SERIJE PRIKAZUJU ISKLJUČIVO NA TURSKOM

Nakon što je prodaja završena, kupac ima pravo ukloniti određene scene. Kod nas se na primjer ne zamagljuju cigarete. Također imaju mogućnost sinkronizirati ili titlovati seriju. Međutim mi bismo radije da se emitira na turskom, jer želimo da gledatelji nauče i razumiju turski jezik.

~ Koji serije Vam se sviđaju?
Ja osobno ne gledam serije. Najviše jednu ili dvije epizode, i to samo kako bih utvrdio hoće li se nastaviti ili prekinuti sa snimanjem. Kad imam vremena više pratim informativne emisije. Ne znam što se događa u serijama, niti me briga. Također ne želim da moja djeca odrastaju gledajući serije.

~ Zašto?
Nisam pristalica načina kako se prikazuje život u serijama. Ne vjerujem da međusobni odnosi mogu biti tako razorni, niti da ljudi mogu biti toliko opasni ili prijetvorni. Prošli tjedan sam pročitao kako su se neki ljudi u istočnoj Europi smrzli na ulicama! Vidio sam svojim očima da naši građani nisu ostavili svoje da se smrzavaju nakon potresa u Vanu. Mi smo nesebični ljudi, prijateljski nastrojeni, odgovorni i želimo pomoći. Ako se pitate zašto prodajem serije, to je zato što su američke serije na nas ostavile snažan dojam. Naše serije rade isto to kad ih gleda međunarodna publika. Nakon što pogledaju seriju to ljude dovodi u našu zemlju, a onda upoznaju prave Turke. Od kada su serije krenule sa prikazivanjem na Bliskom istoku stopa turizma je porasla za 350%. Kad se vrate kući postaju ambasadori dobre volje. Postoji i strateški aspekt u tome što radimo. Prije 15 dana smo s našim predsjednikom posjetili Dubai (Abu Dhabi). Gdje god smo bili predsjednika su pitali u vezi serija. Naš ministar vanjskih poslova je suočen s tim kud god išao. U avionu je bilo gotovo 200 poslovnih ljudi, svi su rekli da prije nego što počnu sastanak razgovaraju o serijama, znači prije nego što krenu sa pravim poslovima. Naš ministar vanjskih poslova izjavio je u Bosni "bosanski i srpski narod su se spojili zahvaljujući popularnosti turskih serija". Ako dva bivša protivnika mogu sjediti u lokalnom kafiću i skupa gledati "1001 noć", onda je to najbitnija stvar. Donedavno su naši avioni bili konkurencija na Egejskom moru, ali kada imate situaciju da jedan od dva Grka prati tursku seriju sa titlovima, onda idemo u pravom smjeru.

~ Kako ste se našli u ovom poslu?
Završavao sam magisterij na Boston Collegeu s namjerom da radim u bankarskom i financijskom sektoru. Ali ovo nekako leži u obitelji. Cuneyt Arkin je ujak moje majke. Moj otac Melih Gulgen je producent. Ja osobno ne znam napraviti ni poštenu fotografiju, ali se razumijem u trgovinu (kupovina i prodaja). Nakon završetka obrazovanja radio sam u jednoj distribucijskoj firmi u New Yorku kao prodajni predstavnik za Bliski istok. Prisustvovao sam sajmu u New Orleansu gdje je sam vidio kako se u tri dana sklapaju sporazumi teški 4 milijuna dolara, pa sam pomislio "Ovo je profitabilna industrija. Da je riječ o oružju ne bi se toliko prodalo.“ Poslije, u 1997. u Los Angelesu, osnovao sam Calinos Entertainment, a 2000. sam si rekao "zašto ne bih počeo prodavati turske serije?".

PRODAO SAM KURTLAR VADISI (DOLINU VUKOVA) KAO LJUBAVNU PRIČU

Vlasnik televizijske kuće u Makedoniji je primio telefonski poziv svog najvećeg oglašivača iz telekomunikacijske branše koji mu rekao: "Više se neću oglašavati kod tebe, dok ljudi prate „Yaprak Dokumu – Kad lišće pada“ nitko ne priča na telefon, otići ćemo u stečaj!“. Načelnik policije u Kazahstanu je napisao pismo zahvale jednoj TV stanici "Molim vas, nastavite emitirati serije ove kvalitete, dok one idu razina kriminala je gotovo nula!". Kada sam otišao na Bliski istok da prodam seriju "Kurtlar Vadisi – Dolina vukova", rekla sam: "Ovo je velika ljubavna priča.". Direktor TV stanice mi odgovorio "Ako ti tako kažeš, onda je OK.“. Mjesec dana nakon što je serija krenula on me nazvao i rekao: "Brate, rekao si da je to ljubavna priča, a mi ju kupili ... kakva je to ljubavna priča? Je li glavni lik zaljubljen u svoj pištolj? (smijeh) ". Ta serija je postala jedna od najpopularnijih. Kada je krenulo arapsko proljeće sve se zaustavilo, ali sada se polako vraća. Vlasnici televizijskih postaja su se promijenili. Počele su se pojavljivati nove TV stanice. Imali smo neke teške trenutke, ali ništa zbog čega bi sada trebalo dizati paniku. Oko godinu i pol dana smo radili s našim scenaristima i savjetnicima (profesorima) na serijalu "Fatih Sultan Mehmet Han". Potpisali smo ugovor s uspješnim producentom. Glumac koji će portretirati Fatiha će ga prikazati iz drugačije perspektive. Ne radimo nešto znanstveno, međutim ne govorimo ni o haremskoj priči. Emitiranje predviđamo za januar (2013.). Ideja da ćemo ovo moći prodati na međunarodnoj razini me zabrinjava. Trenutno radimo i na tome.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 16:58   #10
Dobra idaja za temu samo da ne bude kao Turska kava

E što se tiče gledanosti...u posljednjih 10 godina ovo su najgledanija finala serija, dvije od ovih serija bile su kod nas

1- Asmalı Konak: 28.50 reyting - yüzde 81.0 izlenme payı
2- Aşk-ı Memnu: 27.09 reyting - yüzde 67.31 izlenme payı
3- İkinci Bahar: 24.9 reyting - yüzde 51.09 izlenme payı
4- Yaprak Dökümü: 23.62 reyting - yüzde 57.79 izlenme payı

http://www.gazeteciler.com/rating/so...si-28016h.html

Na ovoj web tv možete gledati seriju Osmanska vremena s legendarnom Turkan Soray s prijevodom na bosanski http://www.trtbosanski.com//bs/galle...nska-vremena/2 a od ove sezone u seriji će glumiti i Ozcan Deniz (potvrđeno je)...serija nema neku gledanost i prikazuje se na TRT...a novu epizodu ubacuju petkom...Tako ćemo ove sezone u Turskoj imati tri povijesne serije....malo previše
__________________
Zašto se korste #metle s malom drskom a ne one s velikom???
seeni is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 17:16   #11
mina_jasmina Super si se setila.

Hrvatcasi hoşgeldin
Bhea is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 23:16   #12
hrvatcasi, welcome - dobro došla! yes, turkish series are very popular!!!

mrvice evo našla ...

Quote:
mina_jasmina kaže: Pogledaj post
leptiriću, evo ja ću kopirati postove koje sam na nekim drugim TR serijama stavljala (recimo ovdje), jer nas je to isto zaokupilo.

što znače ovi rejtinzi? evo našla sam objašnjenje za jednu od epki muhtesema:

The second episode of the soap was watched by one out of every two upper and middle class people watching television in its time slot, according to media researchers. The second episode broke the viewership record set by the first episode as well. Although the soap was sharply criticized by viewers for its overly long summary part, it earned a 15.26 rating and 35.33 viewership rating among all watchers and a 22.42 rating and 51.82 viewership rating for upper and middle class viewers.

- u 1. tablici (TOTAL) znači imamo prvi broj "rejting", a drugi broj "postotak gledatelja", i to u odnosu na sve gledatelje.

- u 2. tablici (A/B) imamo opet prvi broj kao "rejting", a drugi broj kao "postotak gledatelja" s tim da se ta A/B tablica odnosi samo na srednji i viši sloj stanovnika.

- ako pogledate, taj 1. broj "rejting" određuje mjesto na tablici, pa tako netko može imati veći % gledatelja, ali ako mu je manji prvi broj (rejting), ipak će biti niže pozicioniran.



----------------------------------------------
MJERENJE GLEDANOSTI?!

- treba razlikovati panel od peoplemetra. panel je kao uzorak, tj. broj kućanstava koji reprezentiraju cijelu tursku. peoplemetar je zapravo uređaj+upravljač za TV koji se da svakom ukućanu koji gleda TV. recimo u jedno kućanstvo (panel) sa 4 osobe (2 odrasle osobe, 1 tinejdžer, 1 dijete ispod 5 godina starosti) bi prema tome došlo 3 peoplemetra (upravljača). ti se podaci onda očitavaju svaki dan.

- prema popisu stanovništva 2011. u RH ima 4.290.612 stanovnika, tj., 1,535.635 kućanstava i 2,257.515 stambenih jedinica. koji je HR uzorak? 760 kućanstava čine panel, a u njima je raspoređeno 1.086 peoplemetara. (jednostavnije rečeno, 1.086 ljudi u RH reprezentira ukupno stanovništvo ispred TV ekrana)

- u turskoj je panel 2,500 kućanstava (piše na nielsen-turska!) u kojima je instalirano između 3,500 - 4,000 peoplemetra. turska ima 73,722,988 stanovnika, te 17,955,000 kućanstava sa tv-om (TV households). (jednostavnije, u turskoj max. 4,000 ljudi predstavlja cjelokupno stanovništvo koje broji skoro 74 milijuna.)



... a evo i još jedan link sa popisom svih TV kuća, broj kućanstava za 2009.

... stavljam linkove NIELSENA koji radi mjerenje kako u turskoj (mada mislim da su ugovorili nekog drugog u međuvremenu, ali princip je isti), tako i kod nas u RH. isti je sustav. koga zanima, sve piše na hrvatskom jeziku, znači to je taj sustav mjerenja koji ide u 7 koraka kako u turskoj, tako i kod nas: (stranica NIELSEN TR)

1. Bazično istraživanje
2. Panel televizijskih gledatelja
3. Peoplemetar
4. Prijenos podataka
5. Centralni proizvodni software
6. Baza TV programa, prekida i spotova
7. Aplikacijski software za klijenta

-------------------------------------------------------------------

dalje, pisali i raspravljali smo i o ovoj zanimljivosti:

Because KanalD own the most part of rating calculators. The series that were on the 1st place according to the ratings while layin on KanalD, now lost their ratings in Star, that shows the real viewers of the series Akasya Duragi and Genish Aile are very few in fact. So they are finishing both series because of the low ratings. The series if KanalD guarantee 5-6% of share already before starting, and if we add 3% of viewer share to that, so KanalD series will always be on the 1st place. If Fatmagul or Kuzey-Guney were aired on another channel they wouldn't have the same ratings for sure. So, no series aired on other channels will be able to enter the first 5 until they change the rating system totally.

KANAL D posjeduje najveći broj uređaja za mjerenje gledanosti. serije koje su išle na KANALU D, a prema rejtingu su bile na 1. mjestu, sada su pale u rejtingu od kada su na STAR TV, što zapravo pokazuje da je pravi broj gledatelja serija AKASYA DURAGI i GENISH AILE jako mali. zato završavaju obje serije, zbog loše gledanosti. ako serija ide na KANALU D u startu joj garantirani udio od 5-6%, a ako tome dodamo 3% udjela gledatelja, njihove serije će uvijek biti na 1. mjestu. da se FATMAGUL ili KUZEY-GUNEY prikazuju na nekom drugom kanalu, ne bi sigurno imale ovaj rejting. tako da nijedna serija koja ide na na drugim kanalima neće uspjeti ući u prvih 5 dok se ne promijeni sistem mjerenja gledanosti."
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 23:29   #13
Raspored serija u sezoni 2012/2012

Show Tv

“FATİH” –
„USTURA KEMAL” – 4.09. – Utorak – 20.00
“PİS YEDİLİ” – 5.09. – Srijeda – 20.00
“SUSKUNLAR” – 6.09. – Srijeda – 20.00
„ADINI FERİHA KOYDUM-EMİR’İN YOLU” – 7.09. – Petak – 20.00
„EVE DÜŞEN YILDIRIM” – 8.09. – Subota – 20.00
„DÜŞMAN KARDEŞLER” – 9.09. – Nedelja – 20.00


Kanal D:

“Arka Sokaklar” – 3.09 – Ponedeljak – 20.00
“Sultan” – Ponedeljak – 21.15
„Öyle Bir Geçer Zaman Ki” – 4.09. – Utorak – 20.00
“Kuzey Güney” – Srijeda – 20.00
“Veda” – 6.09 – Četvrtak – 20.00
“Yalan Dünya” – Petak – 20.00
“Kötü Yol” – Subota – 20.00
“Akasya Durağı” – Subota – 22.15
“Umutsuz Ev Kadınları” – Nedelja – 20.00
“Kanıt” – Nedelja –
“Kayıp Şehir” –



Star TV

“Hayatımın Rolü” – Ponedeljak– 20.00
„Ağır Roman Yeni Dünya” – 25.09. – Utorak –
“Sudan Bıkmış Balıklar” – Utorak –
“Muhteşem Yüzyıl” – 12.09 – Srijeda – 20,00
„Babalar ve Evlatlar” – 20.09 – Srijeda –
“İşler Güçler” – Četvrtak – 22.00
„Dila Hanım” – 14.09. – Petak –
“Behzat Ç.” – Petak – 23.00
"Yetenek Sizsiniz" - 15.09. - Subota –
“Bir Erkek, Bir Kadın” –
“Evlerden Biri” –
“Çıplak Gerçek” – kraj listopada
“İffet” – kraj listopada
„Atlılar” – studeni




ATV
“Hayat Devam Ediyor” – 20.08. – ponedeljak– 22.50
“Uçurum” –
“Huzur Sokağı” –
“Karadayı” –
“Benim İçin Üzülme” –
“Alemin Kıralı” – 25.08 – Subota– 16.55
“Krem” – 26.08. – Nedelja– 20.00
„Son Yaz Balkanlar 1912"
„Alev Alev” –


FOX
„Unutma Beni” – 10.09. – ponedeljak – 15.00
„Deniz Yıldızı” – 10.09. – ponedeljak – 19.15.
“Yer Gök Aşk” – 10.09. –ponedeljak – 20.45
„”
„Day Break” – utorak – 00.30
„”
„Criminal Minds” – srijeda – 00.45
„Dinle Sevgili” – 30.08 – četvrtak – 19.15
„Aşkın Halleri” – četvrtak – 20.30
„White Collar” – četvrtak – 23.45
„Arayıcının Efsanesi” – petak – 21.30
“Lale Devri” – 8.09. – subota – 19.45
„Criminal Minds:Suspect „ – subota – 23.45
“Dedemin Dolabı” – 2.09. - nedelja – 19.45
„Canım Benim” – nedelja – 22.45
„Harem” –
„Merhaba Hayat” –
„Esir Şehrin Gözyaşları” –
„Yalancı Romantik” – 17.00
„Zehirli Sarmaşık” – svaki dan – 10.30



TRT 1
"Leyla ile Mecnun" – ponedeljak – 19.50
"Bir Zamanlar Osmanlı Kıyam" –
"Sakarya – Fırat" –
"Avrupa Avrupa" – nedelja – 19.50
"Seksenler" – utorak – 19.50
“Zengin Kız Fakir Oğlan” – 30.08. – četvrtak – 19.50
"Şubat" –

ostaje pitanje da li će to tako i ostati ili će biti nekih promjena, za sada je jedino kanal d kao najjači kanal izdao promo svojih serija

http://www.youtube.com/watch?v=etUM6...layer_embedded


Zadnje uređivanje mrvica 1234 : 30.08.2012. at 23:35.
mrvica 1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 23:47   #14
Evo i ja se pridružujem pohvala za temu.
Drago mi je da se može raspravljati o turskim serijama i produkciji na jedan malo drugačiji način od onog: "joj, jeste vidjele što je bio sladak..."!

Dakle, svaka čast curama ( i dečkima) na detaljnom poznavanju produkcije, ja nisam u tome toliko, ali me je fasciniralo kako su u kratko vrijeme Turci zavladali ovim prostorima ,ha, ha, ha! Mislim preko serija of kors. Pitala sam se zašto i naravno evo ovaj producent koji je imao intervju je između ostalog potvrdio ono što sam mislila.
Turci jednostavno znaju napraviti dobru priču sa puno običnih likova, sve normalno začine i sa puno blještavih interijera i ekterijera, dosta promocije vlastitih prirodnih i kulturnih dobara, daju nam najljepše primjerke muškog i žesnkog roda za past oči i to je to.
U svojim pričama ne bježe od tradicionalnog obrasca ponašanja ali pokažu i moderne obrasce, tako da se u tome svi mogu pronaći.
Mislim da bi trebali i mi učiti od njih.
Drugo mene je fascinirala i veličina produkcije, odnosno broj snimljenih serija, dužina tih serija sve su oko 80 epizoda, a i bome broj glumaca, lijepih, manje lijepi, starih, debelih, mršavih ama ima ih ihihi!!


Kroz sve to oni promišljeno ostvaruju svoje ciljeve promovirajući svoju zemlju ne samo na turističkom planu, nego i kulturnom i gospodarskom. Tko bi rekao, da će im serije otvarati vrata izvozu ostalih proizvoda, da će im strani fakulteti povećavati broj studenata koji uče njihov jezik, da će im turizam porasti za 350%, tako se radi promišljeni plan 21 ( učite naši lajbeki, učite, ).
ribica0903 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 01:14   #15
ribica turci su iz serija napravili pravi biznis i serije su sada sporedne jer uz serije prodaju i sve ostalo i prije svega ruše tabue, ali evo došli su upravo do tamo do kud je došao sulejman veličanstveni, dalje u evropi ne mogu ili tek su sporadično tamo kao i sulejman

gledanost po tv kućama za prvih 6 mjeseci, daleko najjači kanal godinama je kanal d i on ima najgledanije serije i gotovo sve serije koje smo mi gledali su s kanala d: 1001 noć, asi, strasti orijenta, kad lišće pada, moja majka, polje nade, fatmagul i onda smo gledali i nešto atv: ezel i ljubav i kazna i sulejman kojeg sada gledamo išao je na show tv, a od 01.01. ove godine je na star tv

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

[IMG][/IMG]

izvor: http://www.gecce.com/haber/2012de-en...di-194283.html

i to je turska, zbog malo žešće ljubavne scene kažnjava se kanal d s dosta lira, sulejmanu su blokirali nekih 7 minuta

http://www2.dizifilm.com/haberdetay.asp?newsid=213016

Zadnje uređivanje mrvica 1234 : 31.08.2012. at 01:30.
mrvica 1234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2012., 23:27   #16
nastavak ... ps. hajde nadji one intervjue ece&melek, a bilo je zanimljivosti i na drugim temama (kako se glumci spremaju za ulogu itd.)

Quote:
mina_jasmina kaže: Pogledaj post
Mjerenje gledanosti Nego, kako se uopće mjeri gledanost? Istraživanje gledanosti televizijskih postaja u Hrvatskoj obavlja tvrtka AGB Nielsen media research. Gledanost se mjeri pomoću tzv. peoplemeter uređaja. Ciljana populacija broji 4.161.532 ljudi, odnosno osobe starije od četiri godine, za koje se smatra da su TV gledatelji, pojasnili su nam iz Odjela za odnose s javnošću HTV-a. Uzorak kojim se mjeri što i koliko gledamo čini 2047 osoba koje žive u otprilike 760 kućanstava.

U tim je kućanstvima instalirano 1080 peoplemetara (neka kućanstva imaju više televizora), uređaja sličnih vanjskome modemu, koji su spojeni s televizorom i daljinskim upravljačem te bilježe kada i koliko se gleda koja emisija. Uređaji mjere gledanost iz minute u minutu te šalju podatke u AGB Nielsen, gdje se sortiraju i obrađuju.

Inače, pri mjerenju gledanosti razlikuje se AMR (Average minute rating, odnosno prosječan broj ljudi prisutan u svakoj minuti – „koliko ljudi iz ciljane populacije gleda određeni sadržaj – dakle, koliki postotak od 4.161.532 gledatelja“) i SHR (Share, ili ostvareni udio u ukupnoj gledanosti svih koji su gledali – „koliko ljudi od onih koji imaju uključen TV gleda određeni sadržaj – dakle, ne cijela ciljana populacija, već samo oni koji imaju uključen TV”).

Jedan posto gledanosti AMR-a znači da se taj postotak množi s jedan posto od spomenutih 4.161.532, što konkretno znači da ako je neki sadržaj gledalo 1 posto gledatelja, to u apsolutnim brojevima znači njih 41.615 gledatelja, 10 posto bilo bi 410.615 i tako dalje.
Quote:
mina_jasmina kaže: Pogledaj post
* Ciljana populacija u RH broji 4.161.532 ljudi, odnosno osobe starije od četiri godine, za koje se smatra da su TV gledatelji.

* Nielsen provides detailed analyses drawn from minute-by-minute tuning and viewing data, from a panel representing the urban Turkish population aged 5+. .. ispada da se u TR mjeri samo ono što gledaju ljudi iz urbanih sredina i koji su stariji od 5 godina, a to je prema nielsenu cifra od 51,657,783 turaka. znači on što gledaju ljudi sa sela nije bitno



.. prema tome ako HR varijantu stavim u TR varijantu: Ciljana populacija u TR broji 51.657.783 ljudi, odnosno osobe starije od pet godina, za koje se smatra da su TV gledatelji. Inače, pri mjerenju gledanosti razlikuje se AMR (Average minute rating, odnosno prosječan broj ljudi prisutan u svakoj minuti – „koliko ljudi iz ciljane populacije gleda određeni sadržaj – dakle, koliki postotak od 51.657.783 gledatelja“) i SHR (Share, ili ostvareni udio u ukupnoj gledanosti svih koji su gledali – „koliko ljudi od onih koji imaju uključen TV gleda određeni sadržaj – dakle, ne cijela ciljana populacija, već samo oni koji imaju uključen TV”). Jedan posto gledanosti AMR-a znači da se taj postotak množi s jedan posto od spomenutih 51.657.783, što konkretno znači da ako je neki sadržaj gledalo 1 posto gledatelja, to u apsolutnim brojevima znači njih 516.577 gledatelja, 10 posto bilo bi 5.165.778 i tako dalje.

... sinoć je SUS-ov AMR bio 5,45 u TOTAL grupi, što bi značilo da je seriju u apsolutnim brojkama pratilo 2.815.349 ljudi. u A/B grupi (tzv. platiše) je AMR bio 7,5, ali ne znam koji je panel ljudi u pitanju kako bih izračunala, tj. koji broj turaka od 51.657.783 su zapravo platiše?
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2012., 10:57   #17
@mina_jasmina, hvala na temi! Hayirli olsun!

Osobno, nikad prije nisam čuo za ovu "MINT productions", gdje ju nađe! Mašala!

Quote:
mrvica 1234 kaže: Pogledaj post
i to je turska, zbog malo žešće ljubavne scene kažnjava se kanal d s dosta lira, sulejmanu su blokirali nekih 7 minuta
Čitam komentare ispod članka o kažnavanju Kanala D, mišljenje naroda je podjeljeno, jedni kažu kako scene odgovaraju vremenu i mjestu, te su primjerene te ne previše eksplicitne, dok drugi u cijelu priču uvlače vjeru te govore kako je taj kanal jako gledan te da ne može širiti takvu poruku...

Još jednom, hvala na temi... nadam se ugodnom druženju!
halitmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 13:45   #18
merhaba svima koji su se tek pridružili i koji će se tek pridružiti.

mrvice, pa to zaista ima milijun kojekakvih serija! treba se probiti kroz tu šumu. što se tiče one liste, baš zanimljivo. znači OBGZK je najuspješnija serija, potom ide MY, a ipak dosta iza je FSN (govorim za ovu platiša-grupu tj. A/B). u total grupi je na 2. mjestu FSN i tik do nje MY. iznenađena sam da je K/G na 9. poziciji kod platiša, a u totalu serije uopće nema! kakva je to serija "yalan dunya"? odmah iza fatme? nikad čula

ribice, meni je ovo u vezi turizma zaista fasicnantana podatak. našla sam i prigodan članak u vezi toga OVDJE. kaže da je broj turista iz arapskih zemalja porastao za 50%, usprkos strogom viznom režimu, a sve zahvaljujući TR serijama.

halite, nisam ni ja nikad čula, nego vidjela na onoj listi. inače, MINT Productions znači "MadeInTurkey Productions". što se tiče slobodnijih scena, znam da je bila velika rasprava oko prve bračne noći u ASI, mislim, razvrat na kvadrat.

seeni, onu seriju sam pogledala 1. epku, malo mi je više kao komedija čudim se da će OD biti dio te serije. 80% gledanost, ajme meni, to će biti teško prešišati.

... u OVOM članku Tarık Pabuccuoglu kritizira komercijalizaciju serija, ljudi ne idu u kazalište, a od 120 serija koje krenu, samo mali broj opstane, a što se dešava sa ekipom (oko 50 ljudi), ništa, ostanu bez posla.

.. još nešto smo davno komentirali, naime, produkcijske kuće mogu aplicirati i na subvencije, ali ih to obvezuje na određene stvari. tako je negdje pisalo da žele podići razinu svijesti o leukemiji u TR, pa mnoge serije taj element ubacuju u scenarij jer iz određenog fonda dobiju lovu, za uzvrat moraju progovoriti o toj bolesti. tako u OVOM članku pišu o podizanju svijesti u vezi zemljotresa kroz prikaz u seriji MY. ne govori se da je ministarstvo sufinanciralo tako nešto, ali ipak vjerujem da je TIMS dobio lovu iz nekog fonda.

Quote:
Turkish TV series are set to participate in a new campaign from the Urban Planning Ministry to raise earthquake awareness by including scenes that illustrate the dangers of temblors in the country, daily Hürriyet reported today.

As part of the campaign, “Muhteşem Yüzyıl” (Magnificent Century), which follows the intrigues of the harem during the reign of Süleyman the Magnificent, will reportedly be asked to include a dramatization of the 1509 earthquake in Istanbul that killed 13,000 people, according to daily Akşam.

National and regional private broadcasts, as well as state TV and radio stations, will air at least 90 minutes a month of programming that educates the public on subjects such as urban transformation and how to reduce disaster risks.

The ministry will also open Facebook and Twitter accounts to provide up-to-date news about urban transformation and studies about seismic zones, according to reports.
__________________
• • • My creative process & ultimate inspiration • • •

Zadnje uređivanje Mina : 01.09.2012. at 13:53.
Mina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2012., 20:49   #19
Dobro me je nasmijala ova vijest da je bračna noć u Asi izazvala veeeelike rasprave o ćudoređu.

Pa Asi mi je prototip turskih ćeloljuba. Dajte me sjetite te noći. Pa tamo osim onog poljupca na kiši nije bilo napetih scena ni jednom.

U Strastima Orijenta kažu da je scena u stakleniku izazvala čak i posebne emisije sa stručnim gostima koji su raspravljali o sex-u , c,c,c,c,c!!!
U Strastima je istina erotizam prštao na sve strane ali u potpuno normalnim kućnim uvjetima, dakle obučeni glavni glumci prolaze jedno pored drugog u potpuno osvijetljenom dnevnom boravku , a ono sex na ex.

Moje jedino ćuđenje u svemu ovome je da je sex-a premalo u turskim serijama, a da su oni definitivno jako licemjerni jer kultura koja je vjekovima kao najnormalnije ponašanje imala hareme u kojima je jedan muški mogao ševiti svakih šesnaest minuta drugu djevicu bez njene osobne privole i želje, kultura koja je kao mušku zabavu normalno smatrala i dan danas smatra ples trbušnih plesačica , a s druge strane svojim ženama ne dozvoljava otkriti ni lice, e, pa ....sad ću samo staviti smajlića da mi riječi ne bi bile oštre.

Inače ova nova serija što ju je najavio Hrvatcasi Subat mi se čini dosta zanimljiva. Pogledala sam ona dva klipića i sviđa mi se.
Tema Ljepotice i zvijeri mi je uvijek bila jako romantična ( kao Fantom u operi i dr.). Ovdje mi je lijepa glavna glumica, glavnog glumca nisam dobro vidjela, ali pripovjedač mi je dobar ( Jašaran iz Fatmagul), ovdje čisto drugačiji.
ribica0903 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2024., 20:40   #20
Rebrendiranje Foxa u Turskoj

https://prsdube16.blogspot.com/2024/...html#gsc.tab=0

Nameće se pitanje da li će doći samo do promene imena ili će se strukura programa menjati kao i šta će se dešavati dalje sa započetim serijama i ostalim projektima?
__________________
“I survived because the fire inside me burned brighter than the fire around me.” – J. Graham
Krsmanka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:40.