Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2011., 22:26   #1
Pomoć oko kupovine terenca

Kao što naslov kaže, treba mi pomoć oko izbora terenca (dobro, ne bas terenca, vec SUV-a), zivim na selu pa zimi zna biti veselo sa snijegom, a treba mi i dosta prostora pošto sam dobio prinovu, stoga moj najdrazi Fiat Bravo 1.2 16v (80KS) mora da ide (a sluzi me vec dvije godine i 60.000km bez greske). Evo nekih auta koja mi se svidjaju, pa me zanimaju vasa misljenja. Opcija je i dizel i benzin, snaga 90-110kW, godiste mladje od 2000. i obavezno Euro 3 norma.

Evo nekih koji mi se svidjaju:

Kia Sorento 2.5CRDi



Opel Frontera 2.2DTI



Nissan X-Traile 2.2dCi



Mitsubishi Pajero 2.TD



Hyundai Santa Fe 2.0 CRDi



Eventualni neki Jeep ili Ford takodje dolaze u obzir, ali oni su rijetki sa "normalnim" motorima, uglavnom se po oglasima vrte zvjerke sa 4 i vise litara zapremine, a to mi fakat ne treba.

Sva vasa iskustva, prijedlozi i savjeti su dobrodosli, budžet mi je 7-8.000 eura

Hvala unaprijed!!
Zombie_666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 22:43   #2
po meni (a to ne znači da sam u pravu) mislim da je santa fe jako dobar izbor
imao ga priliku voziti,živahan motor,lijepo povuče,stalni pogon,udoban-upravljiv i definitivno kvalitetan motor i i sam auto je čisto OK
čak je i potrošnja solidna grad do 10L
__________________
Lakše je postaviti glupa pitanja nego ispravljati glupe odgovore!!
mmiksi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 22:44   #3
Imao sam priliku voziti sva navedena vozila osim x-traila, za 7000-8000 eura teško ćeš naći Kiu sorento i X trail u solidnom stanju, od ovog što si nabrojao savjetovao bi ti Pajero kao možda naizgledniju i najbolju opciju za taj novac, dizeli su poznati po kvaliteti i robusnosti. Probaj naći auto od prvog vlasnika i nikako ne iz uvoza.Mjesta imaš koliko želiš, čak i varijante sa 7 sjedala (ako ti to nešto znači), unutrašnjost je prilično sirova ali kvalitetna. Ako biraš Fronteru radije uzmi benzinca sa plinom, dizeli i nisu bili simbol kvalitete (kao uostalom ni Frontera, ali dobar primjerak služit će dugo), računaj na skuplje rezervne dijelove, a djelove od konkurencije vrlo je teško pronaći. Uostalom, većina će se složiti da je Fronteru vrijeme pregazilo, a 8000 eura je prilično velik novac za taj auto. Ne želim ti davati suvišne savjete, ali probaj razmisliti i o nissan terranu 2.7 td ...

Zadnje uređivanje STINGer : 25.05.2011. at 11:28.
Maaxim is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 23:17   #4
biraj između Mitsubishi Pajero i Nissan X-Trail

ostalo ili nisu terenci (Hyundai, Kia) ili su kvarljivi (Opel)

po mom misljenju Nissan X-Trail je pravi stroj njega uzmi jednostavno ima kvalitetu pouzdanost robusnost i PRAVI je terenac (kao i Pajero), stvarno koda se vozis u tenku. Japanski terenci su majka svih majki i to mora svima bit jasno TOCKA
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 23:29   #5
Quote:
mmiksi kaže: Pogledaj post
po meni (a to ne znači da sam u pravu) mislim da je santa fe jako dobar izbor
imao ga priliku voziti,živahan motor,lijepo povuče,stalni pogon,udoban-upravljiv i definitivno kvalitetan motor i i sam auto je čisto OK
čak je i potrošnja solidna grad do 10L
Hm, to već zvuči primamljivo.

Auto bih kupovao u Njemačkoj, isključivo od prvog vlasnika (šverceri ne dolaze u obzir), imam tamo zeta i sestru koji se bave autima pa ne bi bio problem naći dobar primjerak šta god da izaberem. I meni se Santa Fe svidja, ima ih jako mnogo ovamo u BiH a i servisna mreža je solidna.

Auto mi ne treba za ono pravi teren, lov, planinu i slično, već za snijeg (dakle pogon na sve točkove, kao i izvedba istog su mi vrlo bitni), sem toga putevi ovdje u BiH su najvećim dijelom jako brdoviti (kvalitet podloge je relativno OK) pa zimi bez 4x4 pogona i malo višeg klirensa postaje komplikovano "stići i uteći". Sem toga, mislim da su ovi veliki SUV-ovi su dosta sigurniji za putnike.

Inače, meni se od svih terenaca uvijek najvise svidjao Nissan Patrol GR, onaj veeeeliki dugački i široki, ali on mi je totalno preveliki i nepotreban, a matori su oni mnogo. Jednom sam zaglavio na Majevici (isao sam prema Tuzli i dalje prema Sarajevu) i zavalio je gadan snijeg, formirala se kolona, niko ni makac, ni lanci ne pomažu. Kakvo sam samo strahopoštovanje osjetio kada sam vidio jednog Patrola (sa vojnim tablicama) kako lijepo obilazi kolonu kroz neugažen snijeg od oko 30-35cm koji je u medjuvremenu napadao (proveo sam tu 7 sati dok neki bageri nisu pročistili put). Tada sam zaista odlučio da ću kad-tad kupiti nešto što može da se izbori sa takvim i sličnim uslovima.
Zombie_666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2011., 23:49   #6
santa fe i sorento nisu terenci i vrijeme je i jednog i drugog pojelo, Frontera?! najlošiji od svih, biraj između Pajera i X-traila, X-trail sa 2.2 motorom troši 7-8 litara u prosjeku ako ga se ne špana iznad 140 i najatraktivniji je od svih jer se praktički isti još uvijek proizvodi al teško za te pare
veco009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 00:54   #7
Quote:
BB87 kaže: Pogledaj post
biraj između Mitsubishi Pajero i Nissan X-Trail

ostalo ili nisu terenci (Hyundai, Kia) ili su kvarljivi (Opel)

po mom misljenju Nissan X-Trail je pravi stroj njega uzmi jednostavno ima kvalitetu pouzdanost robusnost i PRAVI je terenac (kao i Pajero), stvarno koda se vozis u tenku. Japanski terenci su majka svih majki i to mora svima bit jasno TOCKA
G?
Maaxim is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 01:01   #8
Quote:
Maaxim kaže: Pogledaj post
G?
mislis Merc G ? odlican je no previse kosta i zato mu je slaba prodaja, uostalom koliko sam cuo ugasili su proizvodnju G klase

Ameri imaju dobre Pick-upove najbolje na svijetu (Ford, Dodge,..) mogu i te bestije posluzit al to su obicno veliki potrosaci goriva nerjetko i sa 8 klipova masine, to guta

od onog sto je autor nabrojao da mu se svidja, nek se okrene japancima i nadje nekog u dobrom stanju, nece pozaliti..
BB87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 01:28   #9
Sorento i xtrail su tu negdje po terenskim sposobnostima i potrošnji nafte, Pajero bi bio najbolji izbor(još ako ima ugrađene špere), , santa fea i ono što neću ni imenovati zaboravi odmah.

ali znaj da ćeš dati davanja državi
http://sucic.info/katv/katv_izracun.php

takva da možeš za te pare kupit mnogo noviji terenac u Hr, jer platiš 5, a ne cca 60% davanja, nameta, špedevea i sl.

Inače su ti sve to suvovi sa lošom ili ne baš tako jako lošom prohodnosti po terenu, jedino što sam vidio da stvarno čupa iz blata je bio stari pajero(al je imo monsterice i obje manualne špere)
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 09:22   #10
Quote:
BB87 kaže: Pogledaj post
mislis Merc G ?
Vjerujem da misli na G točku, odnosno, da te zahebava jer nastupaš k'o sestra glavarica u samostanu: "Tako je kako ja kažem i TOČKA!"
__________________
Leave the gun. Take the cannoli.
Horsefly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 09:35   #11
Pravi terenci(od navedenih): Micu buši pajero sport, opel frontera, kia sorento

Onaj ko tvrdi(ima vas dvojica) da je nissan x trail pravi terenac, a kia sorento nije nema pojma o terencima.
C2H5OH is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 11:23   #12
Quote:
C2H5OH kaže: Pogledaj post
Pravi terenci(od navedenih): Micu buši pajero sport, opel frontera, kia sorento

Onaj ko tvrdi(ima vas dvojica) da je nissan x trail pravi terenac, a kia sorento nije nema pojma o terencima.
ne tvrdim da je pravi terenac, siguran sam da je pajero bolji na terenu al ipak ima zastarjeli dizajn itd. frontera je smeće amen ali sorento terenac?? većina sorenta ni nema 4X4 pogon. Definitivno sam siguran da se u blatu puno bolje snalazi x-trail od sorenta
veco009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 11:37   #13
A zombie lijepo napisao u prvom postu da hoće SUV I da, stari sorento je terenac klasične koncepcije, nikakav suv

Fronteru čuješ kako hrđa za tihih noći, Pajero sport je trom i pije ko smuk, terrano ista stvar (pogotovo 2.7 verzija)

Od ostalog gledaj kaj je u najboljem stanju za lovu koju imaš
__________________
[OO]\___Y___/[OO]
_SS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 12:08   #14
Quote:
veco009 kaže: Pogledaj post
ne tvrdim da je pravi terenac, siguran sam da je pajero bolji na terenu al ipak ima zastarjeli dizajn itd. frontera je smeće amen ali sorento terenac?? većina sorenta ni nema 4X4 pogon. Definitivno sam siguran da se u blatu puno bolje snalazi x-trail od sorenta

haha. Baš si našao uspoređivati x-traila, premoćnu mašinu...

Ima mi ga stara (dizlo 2.2), dok si nisam kupio defića dobro sam se uvjerio što sve može, tj. što se sa njim NE može. Također sam vidio i 1. gen kie. Nisam baš bio oduševljen nijednim, ali xtrail je mogao manje. Doduše, većinu prepreka je prošao, bar one u koje se nisam uvalio namjerno, da vidim što može. Dobar je na "lock" po ledu, uz kvalitetne zimske gume. Fina kontrola po snijegu, ali da ćeš sa njim isprtit stazu kroz cijelac, to možeš samo sanjat, il se vozit iza patrola...

Stara kia može proć, pajero isto, ovo druga je sve(samo) šminka. Oplo nema ni to
jedino, xtrail dizel troši uvjerljivo najmanje. Ide i do 6.5 l otvorene ceste, ovisi o nozi, po gradu cca 8.5l STVARNE potrošnje. I Nije tako trom na ravnome kao pajero. Tako da je dobar i isplativ ako se po terenu(lakšem) koristi manje od 5% vremena a i ne kvari se skoro uopće.

Ali da je terenac, nije
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork

Zadnje uređivanje Felicius : 25.05.2011. at 12:17.
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 12:43   #15
Ljudi, ali meni i ne treba pravi terenac, pisao sam o tome, niti masina s kojom cu gaziti kroz pola metra snijega. Treba mi SUV sa 4x4 pogonom koji ce mi zimi biti sigurniji i sposobniji od sadasnjeg Fiata (koji me inače zaista izvanredno sluzi). Što se pravog terenca tiče, Nissan Patrol GR sa 4.0 dizel motorom je moj san, ali toliko vozilo mi jednostavno ne treba jer ne idem na blato, kamenje i van puteva. Bitno mi je da vozilo ima nesto visi klirens (a to ima gotovo svaki SUV), mnogo prostora (mada mi ne treba ni 7 sjedala kao što ima Hyundai Galloper, ali ne bi bilo šteta imati i to) te 4x4 pogon (ne razumijem se mnogo u razne vrste 4x4 pogona koje su sad aktuelne, pa ako neko zna više o tome nek me malo prosvijetli). Takodje, ABS i vazdusni jastuci su totalno obavezni.

Bas sad gledam ovaj Galloper, valjajul oni čemu, jel vozio neko?



Kod njeg mi se svidja što je nekakav kockast i masivan, ono kao pravi terenci, a ima solidan klirens zbog snijega. Kakav on ima pogon, zadnji stalno a prednji se uključuje?

Pazite, ne treba mi "pravi" terenac za teški teren, vec veliko i sigurno vozilo za ljeto i zimu (naravno, na dobrim gumama se ne smije šparati).
Zombie_666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 13:11   #16
Quote:
Felicius kaže: Pogledaj post
haha. Baš si našao uspoređivati x-traila, premoćnu mašinu...

Ima mi ga stara (dizlo 2.2), dok si nisam kupio defića dobro sam se uvjerio što sve može, tj. što se sa njim NE može. Također sam vidio i 1. gen kie. Nisam baš bio oduševljen nijednim, ali xtrail je mogao manje. Doduše, većinu prepreka je prošao, bar one u koje se nisam uvalio namjerno, da vidim što može. Dobar je na "lock" po ledu, uz kvalitetne zimske gume. Fina kontrola po snijegu, ali da ćeš sa njim isprtit stazu kroz cijelac, to možeš samo sanjat, il se vozit iza patrola...

Stara kia može proć, pajero isto, ovo druga je sve(samo) šminka. Oplo nema ni to
jedino, xtrail dizel troši uvjerljivo najmanje. Ide i do 6.5 l otvorene ceste, ovisi o nozi, po gradu cca 8.5l STVARNE potrošnje. I Nije tako trom na ravnome kao pajero. Tako da je dobar i isplativ ako se po terenu(lakšem) koristi manje od 5% vremena a i ne kvari se skoro uopće.

Ali da je terenac, nije
čovjek ni ne traži terenca a omjer uloženo dobiveno x-trail je daleko bolji od svih, evo ti samo gledaj potrošnju njega i ostalih, pajero je nesumnjivo najbolji za po snijegu i blatu al to čovjeku ni ne treba vidiš da se dosad tamo vozio sa bravom , a što se tiče sorenta i x-traila ja baš imam obrnuta iskustva od tebe... naravno da ne smatram x-traila nekakvim punokrvnim terencem al za veliku većinu ljudi sasvim dovoljan
veco009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 14:34   #17
galloper ti je prepakirani stari pajero, i kao takav klasični terenac kojem je bolje van asfalta neg na njemu. Od svih koje si do sad nabrojao samo x-trail i santa fe su suv-ovi sličniji autima neg terencima i nije im mjesto van asfalta.
I vidim da ti je sigurnost jako bitna stavka, razmisli kolko ti je baš potreban terenac/suv jer ih limuzine, karavani pa i noviji monovolumeni debelo šišaju po tom pitanju. tek zadnje generacije suv-ova se mogu mjerit s normalnim autima po tom pitanju
__________________
[OO]\___Y___/[OO]
_SS_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 16:07   #18
Quote:
_SS_ kaže: Pogledaj post
galloper ti je prepakirani stari pajero, i kao takav klasični terenac kojem je bolje van asfalta neg na njemu. Od svih koje si do sad nabrojao samo x-trail i santa fe su suv-ovi sličniji autima neg terencima i nije im mjesto van asfalta.
I vidim da ti je sigurnost jako bitna stavka, razmisli kolko ti je baš potreban terenac/suv jer ih limuzine, karavani pa i noviji monovolumeni debelo šišaju po tom pitanju. tek zadnje generacije suv-ova se mogu mjerit s normalnim autima po tom pitanju
Hvala na zaista korisnim savjetima. Što se tiče vožnje na cesti, nikad ne vozim preko 80km/h niti mi je bitna neka pretjerana brzina i starnost, vazno je da stignem tamo gdje sam krenuo, pa mi se zato i svidja galloper. On mi je bas ono klasika, veliki, sirok, dugačak. Kod njeg me jedino brine motor, dal nije ca 100KS nekako malo za ovako veliko vozilo? Mislim, ima on zapremine, al kakav je sa potrošnjom, tj. dal motor mora da radi forsirano da bi ga pokretao? Ovdje u BiH su ograničenja brzine luda 100%, novi zakon o saobraćaju nema veze s mozgom, gotovo nigdje ne mozes voziti ni 60 na sat, jedino ako ulovis priliku kroz neku divljinu da raspalis 80 na sat par kilometara.


Jel neko vozio gallopera, kakav je sa potrošnjom, pouzdanošću? Kakav je inae taj 2.5 motor u njemu?
Zombie_666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 16:23   #19
U svemu ovome najbitnije je da pronađeš kvalitetan polovnjak, odnosno, ako pronađeš dobro očuvan auto, pa da je bilo koji od ovih i da ti ulazi u novce, uzmi.. Mislim da je tako pametnije nego da se baziraš konkretno na neki model

Za sniježnu cestu su ti svi nabrojani gotovo identično sposobni, uz odgovarajuće gume

Ja bi X-traila, mislim da najviše zadovoljava tvoje uvjete, ali prvenstveno se baziraj da pronađeš pravu stvar!
__________________
Proklet bio dan kad su se stvari s interneta počele vrednovat u stvarnom svijetu...
casualRi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2011., 19:56   #20
Quote:
casualRi kaže: Pogledaj post
U svemu ovome najbitnije je da pronađeš kvalitetan polovnjak, odnosno, ako pronađeš dobro očuvan auto, pa da je bilo koji od ovih i da ti ulazi u novce, uzmi.. Mislim da je tako pametnije nego da se baziraš konkretno na neki model

Za sniježnu cestu su ti svi nabrojani gotovo identično sposobni, uz odgovarajuće gume

Ja bi X-traila, mislim da najviše zadovoljava tvoje uvjete, ali prvenstveno se baziraj da pronađeš pravu stvar!
Čovjek ti je sve rekao...

Kod x-traila stvarno ne trebaš forsirat motor dok voziš, ak stalno šaltaš na 1800 okretaja i ne prelaziš 80km/h potrošnja ne prelazi 7l. Jedino kao i svi viši auti na autocesti pati, ali opet ne preko 10l/140 km/h. Pogon je zadnji ili 4x4. Imaš i "lock" opciju, a to je blokada diferencijala, koju pališ samo na skliskom(snijeg, led, blato). 4x4 diže 1-2 l gore potrošnju.

jedino gume na njemu nisu baš čestih dimenzija, mislim da su od kombija, a ne od auta dimenzije...215/65/16 i ne trebaju ti 2 seta, samo kupi 1 set zimskih svake 2-3 sezone...bar je u zg skupo mijenjati gume svake sezone, a i zimske su bolje po plitkom blatu od cestovnih.
__________________
"If Chuck Norris were to be reincarnated as a car, he would be the Land Rover Defender."
Volvo 850 R. Bork Bork Bork

Zadnje uređivanje Felicius : 25.05.2011. at 20:07.
Felicius is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:06.