Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.06.2008., 23:30   #21
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
gdje si ti vidio da se radujem ??
OK, sorry.
Povijest&Politika is offline  
Old 26.06.2008., 00:06   #22
Quote:
frane2110 kaže: Pogledaj post
sasvim normalno da ih negdje smjestite ,izgradise im nova naselja , odlaskom bosnjaka i dolaskom novih srba u Nevesinje broj st bi tribao biti poprilicno identican 91 .
http://storage.canalblog.com/12/52/92110/27219945.jpg
primjetija sam da ih takvih ima mnogo oko Bjeljine
Da, poslije rata, BN je postala veliko gradilište i konture modernog grada, ugodnog za život svih koji su se u njega doselili, već se osjećaju.

Broj stanovnika je negdje oko 50.000, pa je BN drugi po veličini grad u Srpskoj, nakon Banjaluke.
Tel Aviv is offline  
Old 26.06.2008., 00:07   #23
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post

ispao si glup ko x puta do sad pa jos pokusavas skrenuti paznju sa vlastite gluposti?
Cerekaj se varesanima u lice (ex-varesanima a danasnjim svjetskim stanovnicima). Ako je iko demografski ljohnuo, to su Hrvati iz BiH. Nigdje ih u Posavini i srednjoj Bosni. ono malo jada po Hercegovini i to je to ali ni izbliza onoj masi koja je zivjela u posavini i sr. bosni.
Zboris istocna hercegovina?A gdje su otisli gačani? U mostar, mahom. Gdje su nevesinjci?u mostaru.
A sta se to bitno desava i koliko je ljubinje sada?
Nigdje ih. grad staraca i oronulih kucica.Jos malo pa kupreska visoravan.
Pola stocana?
sinko medeni, prodji malo tim stocem. Pa mahni koji put tom svojom tupavom repinom pa da vidis sta se desava. Bijah na utakmici Turska-Hrvatska u stocu. Na samom kraju stoca, i to prema onim famoznim montaznim naseljima (gdje se nalaze izborna janjad) bijase okacena turska zastava. Malo po centru hrvatskih maica pa onda opet crvene majice. Neko rece, bilo problema. Nije. Hrvatići spičili a policija ih je morala cuvati da ne ostanu poderanih gaća i sa masnicama. Ne samo da ste upolovili broj Bosnjaka u Stocu vec ih je bilo nestalo. Nije bio niko. Nekim cudom vratise se toliko da sam jedva vozila auto od djece i naroda u setnji. Svaka cast stocanima.

PS haj jos jednom "pametnome dosta"
valjaj se u vlastitoj gluposti. Pametnome nikad nije dosta. Taj izraz su izmislili i koriste kretenasta djeca.
Hrvati iz tih krajeva su u prosperitetnoj i bogatoj Hrvatskoj, za razliku od turaka iz Stoca (čast poštenim Bošnjacima) koji imaju po 10 djece i primaju socijalnu pomoč iz hrvatskog đepa. Vraćaju se Bošnjaci u Stolac i neka se vraćaju samo neka shvate da Stolac nije Vareš i da če se morati pomiriti s tim da je to danas hrvatski grad u budučnosti vjerojatno u nekakvom hrvatskom kantonu.
Easternborder II is offline  
Old 26.06.2008., 01:43   #24
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Upravo je nehomogenost i "leopardova koža" prouzrokovala krvoproliće u BiH.

Ne, upravo ta homogenost grupa,dovela do problema,sa percepcijom veće homogenosti raste i doživljaj efikasnosti i supremacije grupe. Pri tome se potreba za osećanjem više vrednosti još pojačava i "mi" smo najbolji, najlepši, najčasniji, dok su "oni" lošiji, ružniji, nečasniji.
U tom mehanizmu leži srž razvoja stereotipa prema drugima, kako i osnov za generalizaciju po kojoj su svi pripadnici moje nacije dobri (pa je, samim tim, nemoguće da u mojoj naciji postoje ratni zločinci), dok su svi pripadnici tuđe nacije neprihvatljivi,ako oni nisu kao "mi" sto je problem da ih potamanimo.

Ta homogenost grupa na nac.osn.kod vas je izrodila rat(nazalost), odnosno nacionalizam kad je politicki instrumenat iskazuje ekspanzionističke ili iridentističke ambicije jer isticući ugroženost svoje, on ugrožava druge nacije. "oni će nas ponovo istrebljivati kao u prošlom ratu" ili "ako nam oni prete, onda treba da se naoružamo da bismo bili spremni na odbranu".
snezana mk is offline  
Old 26.06.2008., 01:50   #25
to ipak nije crtić.
dudu is online now  
Old 26.06.2008., 01:56   #26
e sad neka se vi mrzite homogenizirajte stvarajte umjetne nakaradne tvorbe furajte turbo-islam,turbo-katolčanstvo i turbo-pravoslavlje a ovo za kineze možda ne skoro ali ako se upane all together u EU moguće, da ne govorimo rumuni itd vald ćete se onda dogovorit bar što se verbalne komunikacije tiče
__________________
God bless the USA
and God bless Croatia
Black Ronin is offline  
Old 26.06.2008., 04:27   #27
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post

Ne, upravo ta homogenost grupa,dovela do problema,sa percepcijom veće homogenosti raste i doživljaj efikasnosti i supremacije grupe. Pri tome se potreba za osećanjem više vrednosti još pojačava i "mi" smo najbolji, najlepši, najčasniji, dok su "oni" lošiji, ružniji, nečasniji.
U tom mehanizmu leži srž razvoja stereotipa prema drugima, kako i osnov za generalizaciju po kojoj su svi pripadnici moje nacije dobri (pa je, samim tim, nemoguće da u mojoj naciji postoje ratni zločinci), dok su svi pripadnici tuđe nacije neprihvatljivi,ako oni nisu kao "mi" sto je problem da ih potamanimo.

Ta homogenost grupa na nac.osn.kod vas je izrodila rat(nazalost), odnosno nacionalizam kad je politicki instrumenat iskazuje ekspanzionističke ili iridentističke ambicije jer isticući ugroženost svoje, on ugrožava druge nacije. "oni će nas ponovo istrebljivati kao u prošlom ratu" ili "ako nam oni prete, onda treba da se naoružamo da bismo bili spremni na odbranu".
Odlicno napisano. Jer lako je biti bijel medju bijelima i rugati se i omalovazavati one druge boje... I jednu bitnu stvar moram spomenuti: kronicni manjak edukacije. Ne znam za druge drzave ali u BiH je 1991, cca. 18% populacije koji su bili (i ocigledno jos uvijek jesu ) funkcionalno nepismeni.
__________________
Jer ljevica se ponavlja k'o pokvarena traka, a desnica još samo za onaniju je šaka
vik071 is offline  
Old 26.06.2008., 07:50   #28
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
U Janju da, u grad Bijeljinu mnogo, mnogo manje.
U Janji se vratilo oko 9 ipo hiljada povratnika Bosnjaka, a ne znam za Bijeljinu koliko se hiljada vratilo od prijeratnih preko 20 hiljada Bosnjaka koliko ih je bilo u GRADU Bijeljini.
Prolaznik_ is offline  
Old 26.06.2008., 07:53   #29
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post

Ne, upravo ta homogenost grupa,dovela do problema,sa percepcijom veće homogenosti raste i doživljaj efikasnosti i supremacije grupe. Pri tome se potreba za osećanjem više vrednosti još pojačava i "mi" smo najbolji, najlepši, najčasniji, dok su "oni" lošiji, ružniji, nečasniji.
U tom mehanizmu leži srž razvoja stereotipa prema drugima, kako i osnov za generalizaciju po kojoj su svi pripadnici moje nacije dobri (pa je, samim tim, nemoguće da u mojoj naciji postoje ratni zločinci), dok su svi pripadnici tuđe nacije neprihvatljivi,ako oni nisu kao "mi" sto je problem da ih potamanimo.

Ta homogenost grupa na nac.osn.kod vas je izrodila rat(nazalost), odnosno nacionalizam kad je politicki instrumenat iskazuje ekspanzionističke ili iridentističke ambicije jer isticući ugroženost svoje, on ugrožava druge nacije. "oni će nas ponovo istrebljivati kao u prošlom ratu" ili "ako nam oni prete, onda treba da se naoružamo da bismo bili spremni na odbranu".
Ne, nisi u pravu.
Ja govorim o teritorijalnom rasporedu stanovništva i teritorijalnoj izmješanosti, a ne o nekom psihološkom poimanju o čemu ti pričaš.

Koji su krajevi najmanje stradali? Zapadna Hercegovina, Istočna Hercegovina, prostor Srbac-Prnjavor i još neki manje-više homogeni krajevi.

Koji su krajevi najviše stradali? Podrinje, Srednja Bosna, dolina Neretve, gdje je stanovništvo bilo izrazito izmješano.

Da li ti to nešto govori?
Tel Aviv is offline  
Old 26.06.2008., 07:58   #30
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
U Janji se vratilo oko 9 ipo hiljada povratnika Bosnjaka, a ne znam za Bijeljinu koliko se hiljada vratilo od prijeratnih preko 20 hiljada Bosnjaka koliko ih je bilo u GRADU Bijeljini.
Oko 4,000.
Tel Aviv is offline  
Old 26.06.2008., 08:17   #31
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Oko 4,000.
Cije su to procjene ?
Prolaznik_ is offline  
Old 26.06.2008., 10:51   #32
Ja se osobno za Hercegovinu ne brinem.
Istina je da je posljednjih godina jedan odredjeni broj Bosnjaka otisao prema Sarajevu, ali taj proces ce se ubrzo okrenuti kada se odredjeni politicki problemi rijese. Kao prvo Hercegovina ima znacajne prednosti u usporedbi sa Bosnom kao sto se savrsena klima i blizina mora. Vec sada bodatije Sarajlije pocinju masovno praviti vikendice u okolini Mostara. A posto je HNK kao sto kaze Gluon prosperitetniji dio BiH ocekujem mnogo gastarbeitera Bosnjaka iz siromasnijih djelova zemlje. Oni ce se vjerovatno koncentrisati na Mostar i Neum nako sto se u Neumu izgradi luka. Cifra od 30 000 do 40 000 je po meni realisticna slejdecih 10 godina.
bueno is offline  
Old 26.06.2008., 11:24   #33
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Ne, nisi u pravu.
Ja govorim o teritorijalnom rasporedu stanovništva i teritorijalnoj izmješanosti, a ne o nekom psihološkom poimanju o čemu ti pričaš.

Koji su krajevi najmanje stradali? Zapadna Hercegovina, Istočna Hercegovina, prostor Srbac-Prnjavor i još neki manje-više homogeni krajevi.

Koji su krajevi najviše stradali? Podrinje, Srednja Bosna, dolina Neretve, gdje je stanovništvo bilo izrazito izmješano.

Da li ti to nešto govori?
Dolazimo na isto, kazes da su najvise stradali izmjesani krajevi tacno, ali zasto ,zato jer postojimo "mi" koji smo značajno drugačiji od "njih", a "oni" – to su svi ostali koji ne pripadaju našoj grupi. Pojedinci koji bi mogli pripadati grupi (naciji), ali ne prihvataju potpunu homogenizaciju su "izdajnici"svatko je u tim izmjesanim krajevima tezio svojoj "grupi".
Jer kada ste pripadnik manjinskog naroda i ne osećate se preterano fanatičnim pripadnikom te nacije ili ste diskriminiran osjetit ce te potrebu za podrškom i sigurnošću sopstvenog naroda.
snezana mk is offline  
Old 26.06.2008., 11:33   #34
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
U Janji se vratilo oko 9 ipo hiljada povratnika Bosnjaka, a ne znam za Bijeljinu koliko se hiljada vratilo od prijeratnih preko 20 hiljada Bosnjaka koliko ih je bilo u GRADU Bijeljini.
To bi znacilo da su se Bosnjaci gotovo potpuno vratili u Janju... Sad koliko ih je u ukupnom udelu stanovnistva Janje,s obzirom da tamo ima sigurno par hiljada Srba koji su izbegli iz Tuzle i vecinski bosnjackih mesta u Federaciji...

Ako su se vratili,to je zaista lep primer...

Ako su ovi podaci tacni,danas u opstini Bijeljina ima negde oko 15 000 Bosnjaka. Neko je vec ovdi uradio procenu da oni cine 12 % ukupnog stanovnistva opstine,tj celokupna opstina danas ima izmedju 115 000 i 125 000 stanovnika.
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 26.06.2008., 11:41   #35
Inace Istocna Hercegovina spada u depopulacijske delove BiH,pa nije ni cudo sto se odatle sele Bosnjaci,jer se sele i Srbi. Nedostatak perspektive,ekonomskog kontinualnog razvoja verovatno su to razlozi za takvo stanje. A jos da pomislis da se neko pozeli vratiti.
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 26.06.2008., 12:13   #36
Quote:
snezana mk kaže: Pogledaj post
Dolazimo na isto, kazes da su najvise stradali izmjesani krajevi tacno, ali zasto ,zato jer postojimo "mi" koji smo značajno drugačiji od "njih", a "oni" – to su svi ostali koji ne pripadaju našoj grupi. Pojedinci koji bi mogli pripadati grupi (naciji), ali ne prihvataju potpunu homogenizaciju su "izdajnici"svatko je u tim izmjesanim krajevima tezio svojoj "grupi".
Jer kada ste pripadnik manjinskog naroda i ne osećate se preterano fanatičnim pripadnikom te nacije ili ste diskriminiran osjetit ce te potrebu za podrškom i sigurnošću sopstvenog naroda.
pa kakva većina i manjina, prblem i je da tu nije bilo prave većine i manjine, inače da je sukob bi bio znatno manjeg inteziteta. pogledaj malo strukturu stanovništva srednje bosne 1991., pa mi reci tko bi tu bio većina, a tko manjina
dudu is online now  
Old 26.06.2008., 12:57   #37
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Zadnji povratak u Federaciji se trenutno odvija za Hrvate u Travnik, a za Bosnjake u Hercegovinu. Nema masivnog povratka, ali se vracaju u manjim grupama, izbori u Oktobru ce pokazati uspjesnost povratka do sada
Ovde opet patite od prenategnutosti svojih brojeva (neosnovane procene koje hrani nedostatak popisa). Povratak u Stolac, Mostar i istocnu Hercegovinu, sve zajedno sa zivotom u Svedskoj i drugde po Skandinaviji. UNHCR je svojevremeno azurno belezio povratnicke statisticke svakog meseca na svom sajtu, sada to vise nije slucaj ali dok jesu nije bilo nekih vecih pomaka. Povratak je zavrsen i to jos 2002.

Quote:
Za istocnu Hercegovinu i tzv RS podatci su losi, ali to je kraj sa visokom stopom iseljavanja i sa ogromnom negativnom razlikom rodjeni/umrli, starci ne mogu odrzavati ekonomiju, vidjet ce te za nekoliko godina da ce Srbi moliti Bosnjake da se tamo vrate
Hmmm, to dolazi od pripadnika naroda koji je razbucao tzv. budzet tzv. Federacije .

Previdjas koncept globalizacije i cinjenicu da ce RS biti mocniji ekonomski igrac. Istocnoj Hercegovini sledi razvoj energetskog kapaciteta i razvoj turizma. Put do Meljina preko Zubaca je gotov i do 2011. ce biti zavrsen aerodrom u istima koji ce biti na pola puta Cilipa i Tivta. A bliskost Dubrovniku je vec uslovila skok cena nekretnina u srpskim selima Bobana. Nece istocna Hercegovina Republike Srpske vecito biti nerazvijena a tesko je vratiti se u Gacko i Bilecu nakon Malmea i Geteburga.
malesevac is offline  
Old 26.06.2008., 15:36   #38
Thumbs up

Istina je da Bosnjaci ''nestaju'' iz Hercegovine

Ima ih 5000 vise u Konjicu

Jablanica je sva Bosnjacka, cak i u Doljanima, situacija se okrenila u korist Bosnjaka

U Mostaru, cijela naselja su sada poduplana i vise od Bosnjaka

Prije rata, nije postojalo naselje Donji Kosor, tamo u zadnjih 3 godine, je skoro 100 kuca dignuto
Omjer Hrvata i Bosnjaka je bio pola/pola
Sad je 20 puta vise Bosnjaka u Kosoru

Gnojnice su imale 1000 Bosnjaka na popisu 1991
Gnojnice sad imaju 2000 Bosnjaka


Dracevice su imale 550 Bosnjaka
Dracevice sad imaju 1000 Bosnjaka

Kutilivac nekad 550, sad preko 1000 Bosnjaka
Potoci takodjer

Vrapcici sad imaju preko 2000 Bosnjaka

Kocine
Dzamija se pravi, sada ima troduplo vise stanovnika, prema carskim vinogradima

i ako ste mislili da lazem
imam rodjaka koji zivi tamo
i on ce vam lijepo masu slika postaviti
da vidite hrvatskog mostara
i tabli na prodaju na potezu opine-kocine-kosor
i pograd blagajski
slike ne lazu valjda
505BUZIM is offline  
Old 26.06.2008., 15:56   #39
broj bošnjaka u mostarskoj općini je isti kao i prije oko 30-35 tisuća, dok se broj hrvata skoro uduplao.
dudu is online now  
Old 26.06.2008., 16:19   #40
Quote:
bueno kaže: Pogledaj post
Ja se osobno za Hercegovinu ne brinem.
Istina je da je posljednjih godina jedan odredjeni broj Bosnjaka otisao prema Sarajevu, ali taj proces ce se ubrzo okrenuti kada se odredjeni politicki problemi rijese. Kao prvo Hercegovina ima znacajne prednosti u usporedbi sa Bosnom kao sto se savrsena klima i blizina mora. Vec sada bodatije Sarajlije pocinju masovno praviti vikendice u okolini Mostara. A posto je HNK kao sto kaze Gluon prosperitetniji dio BiH ocekujem mnogo gastarbeitera Bosnjaka iz siromasnijih djelova zemlje. Oni ce se vjerovatno koncentrisati na Mostar i Neum nako sto se u Neumu izgradi luka. Cifra od 30 000 do 40 000 je po meni realisticna slejdecih 10 godina.
Luka u Neumu
shteva is offline  
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:53.