Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Ex-YU

Ex-YU Teme o bivšoj nam državi

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2008., 00:53   #61
Naprosto je nevjerovatno kako vi jednosmjerni volite mlatiti praznu slamu. Te neke statistike, te broj povratnika u rodno selo, te ovo te ono...
I uprkos svoj toj solidarnosti u baratanju ciframa i neprovjerenim faktima, ne vidite da ste svi isti bez obzira na nacionalnu pripadnost.
__________________
Jer ljevica se ponavlja k'o pokvarena traka, a desnica još samo za onaniju je šaka
vik071 is offline  
Old 27.06.2008., 02:07   #62
Ajme ja evo plačem,Bošnjaci nestaju u Hercegovini,ma nije moguće....jel se to iseljavaju u Anadoliju??????
Ček Bošnjaci,jesu to potomci Bogumila,dobrih Bošnja,Turaka,Srba,Hrvata,Jugoslavena,cvijeća....j el se na njih misli????
albatros5 is offline  
Received Infraction
Old 28.06.2008., 02:49   #63
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Saznao sam interesantnu statistiku za Nevesinje danas

33% stanovnistva je starije od 65 godina. Svaki treci covjek penzioner, a vjerovatno svaki drugi preko 50 godina. Ja vam kazem molit ce te Bosnjake da se vrate u istocnu Hercegovinu
Problem je izgleda sto kad jednom neko odatle ode,vise se ne zeli vratiti...
__________________
Ko želi da ostavi alkohol
može ga ostaviti kod mene
Unared zahvalan
sdespot is offline  
Old 28.06.2008., 04:45   #64
Quote:
Prolaznik_ kaže: Pogledaj post
Janja je prije rata imala negdje oko 14.000 Bosnjaka, no, ipak se vecina vratila, dakle negdje preko 9.000.
Ravno 10.000 je bilo Muslimana u Janji 1991., ali sta je slagati za 40%?
Pavo B. is offline  
Old 28.06.2008., 05:23   #65
Quote:
hercegovac1981 kaže: Pogledaj post
Pusti je da lupeta bez veze ako će joj tako biti lakše. Dovoljno je pogledat rezultate općinskih izbora da se shvati da ti tzv. bošnjaci nikad više neće vladat općinom Stolac. Oni ionako figuriraju tamo ko neki nevidljivi ljudi. Niko ih ništa ne pita, niti se oni šta pitaju i niko ih ne j... ni pola posto. Tamo su a kao da nisu tamo.
Veoma je vazno da su TAMO, znas, jer bolje je da su TAMO nego da nisu, a za ostalo ce se polako sve da rijesi, ako Bog da.
Prolaznik_ is offline  
Old 28.06.2008., 05:26   #66
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Ravno 10.000 je bilo Muslimana u Janji 1991., ali sta je slagati za 40%?
Tako sam cuo od nekih ljudi, a istina da nisam provjeravao, no, sad sam pogledao i u pravu si.
Prolaznik_ is offline  
Old 28.06.2008., 11:27   #67
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Saznao sam interesantnu statistiku za Nevesinje danas

33% stanovnistva je starije od 65 godina. Svaki treci covjek penzioner, a vjerovatno svaki drugi preko 50 godina. Ja vam kazem molit ce te Bosnjake da se vrate u istocnu Hercegovinu
I sve to bez nekog linka, pa da ti na rec poverujemo.


Quote:
Struktura stanovništva
Na podrucju opštine Nevesinje živi 18.210 stanovnika od cega su 9.937 domicilna lica, a izbjeglih i raseljenih lica ima 8.273. Takode su prisutne visoke dnevne i mjesecne migracije. Penzionera je 2.415, starih lica bez porodicnog staranja 555, starih osoba preko 60 godina 4.500, a korisnika tude njege 131. Podatke o broju stanovnika treba uzeti okvirno jer postoje jake ekonomske migracije.
http://vasionahr.mojblog.hr/p-idem-na-put/155096.html


Quote:
Na području ove opštine danas živi 18.210 stanovnika, od čega je 9.937 domicilnog, a 8.273 izbjeglog i raseljenog stanovništva. Zaposleno je oko 3.000 lica, dok se na Birou za zapošljavanje nalazi 3.200 lica. Penzionera je 3.000, starih lica bez porodičnog staranja 555, starih osoba preko 60 god. 4.500, a korisnika tuđe njege 131.
http://www.telefonski-imenik.com/nevesinje/index.htm


Prvo govori 13.26% Penzionera a drugo 16.4%. Prvo govori 24.7% preko 60 god kao i drugi link.

Inace opstina je sve do '00 imala pozitivan prirodan prirestaj a sa takvom strukturom st. kao sto ti iznosis to ne bilo ni teoretski moguce.

Opstina nema sigurno 18.000 st. ali nije odnos izmedju radnog i izdrzavanog st. (penzionera) nije mnogo drugaciji (mozda ima malo veci udeo penzionera).

Osim toga bio sam u Nevesinju i uoste mi ne deluje da tamo ima toliko starih.
Herc_ is offline  
Old 28.06.2008., 17:03   #68
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Saznao sam interesantnu statistiku za Nevesinje danas

33% stanovnistva je starije od 65 godina. Svaki treci covjek penzioner, a vjerovatno svaki drugi preko 50 godina. Ja vam kazem molit ce te Bosnjake da se vrate u istocnu Hercegovinu
Quote:
Herc_ kaže: Pogledaj post
I sve to bez nekog linka, pa da ti na rec poverujemo.
Dobro BOSHNJAK je malo slagao ... ali ne bih rekao da je baš puno slagao

Na zvaničnoj stranici opštine Nevesinje stoji sljedeće:

Quote:
Starosna struktura stanovništva

do 6 godina 7-15 ... 16-30 .. 31-60 ... preko 60 .. UKUPNO

..... 682 ... 2.668 ... 3.140 .. 5.525 ..... 6.265 ..... 18.280




U opštini Nevesinje ima 2.504 penzionera.
Dakle, otprilike svaki treći je preko 60 (a ne 65) god., samo oko trećine stanovnika je ispod 30 god. a katastrofalno izgleda broj djece do 6 godina, kojih je čak 4 puta manje nego djece od 7-15 godina.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Old 28.06.2008., 21:34   #69
Ljudi vi ko da ne znate raliku izmedju male lazi i velike lazi?

Preko 60, preko 65, u cemu je razlika? Kad iskazes malu laz isto k'o da si istinu reko

U tacnost brojki ne bih ulazio, samo bih skrenuo paznju na "starosnu piramidu" koja je kompletno naopacke okrenuta u poredjenju sa klasicnim oblikom. Ako je ovo tacno onda se moze reci da nestanak u Hercegovini je realnij scenario za Srbe nago za Bosjnake.
BOSHNJAK is offline  
Old 29.06.2008., 00:43   #70
Quote:
BOSHNJAK kaže: Pogledaj post
Ljudi vi ko da ne znate raliku izmedju male lazi i velike lazi?

Preko 60, preko 65, u cemu je razlika? Kad iskazes malu laz isto k'o da si istinu reko

U tacnost brojki ne bih ulazio, samo bih skrenuo paznju na "starosnu piramidu" koja je kompletno naopacke okrenuta u poredjenju sa klasicnim oblikom. Ako je ovo tacno onda se moze reci da nestanak u Hercegovini je realnij scenario za Srbe nago za Bosjnake.

ne valja ici previse istocno ni previse zapadno od doline neretve, to je cinjenica u hercegovini. decenijama su srbi bili ti koji su drzali zemlju dolinom neretve. Nisam sigurna koliko su te zemlje prodali.u svakom slucaju otisli su istocnije. koliko ce se to pokazati pogresnim, vidjet cemo. Za stocane se ja nesto posebno ne brinem bez obzira na bahato ponasanje forumasa ovdje.
ONO STO JE BITNO, svi bosnjaci, a pogotovo oni iz sr. bosne (vares, kakanj, zenica, travnik) bi trebali dobro procitati ove postove koje pisu pojedini hrvati-forumasi i njihovu bahatost te dijeljenje prava Bosnjacima Stoca(bez obzira sto ovo nije tacno) pa slijedeci put kad krenu hrvati kmecati kako su ugrozeni i cmizdriti da nam ne padne na pamet pokazati saosjecanje.
Nit je tacno da su ugrozeni nit zasluzuju saosjecanje.
Istocna hercegovina se prazni, to je tacno. Bosnjaci su donekle i drzali neki nivo ali otkako su oni otisli, otislo je i educirano stanovnistvo. Znam sigurno da je situacija stanovnistva u zdravstvenoj zastiti katastrofalna. Zap. hercegovina je slicna. Hrvati ce uvijek radije spičiti u zagreb kad god im se ukaze prilika na to. Sto se bosnjaka tice, uvijek je jaca bila migracija stanovnistva iz istocne hercegovine prema sarajevu (citave kolonije gacana i trebinjaca) nego iz doline neretve. Malo je mostaraca koji sele u sarajevo. znam neke ali ne mnogo.najveca migracija bosnjaka je naravno bila po svijetu i to93' godine. sve ostalo je smijesno za pricu.
__________________
If you wind up with a boring, miserable life because you listened to your mom, your dad, your teacher, your priest or some guy on TV telling you how to do your shit, then YOU DESERVE IT.
- Frank Zappa
nordea is offline  
Old 29.06.2008., 02:45   #71
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
ne valja ici previse istocno ni previse zapadno od doline neretve, to je cinjenica u hercegovini. decenijama su srbi bili ti koji su drzali zemlju dolinom neretve. Nisam sigurna koliko su te zemlje prodali.u svakom slucaju otisli su istocnije. koliko ce se to pokazati pogresnim, vidjet cemo. Za stocane se ja nesto posebno ne brinem bez obzira na bahato ponasanje forumasa ovdje.
ONO STO JE BITNO, svi bosnjaci, a pogotovo oni iz sr. bosne (vares, kakanj, zenica, travnik) bi trebali dobro procitati ove postove koje pisu pojedini hrvati-forumasi i njihovu bahatost te dijeljenje prava Bosnjacima Stoca(bez obzira sto ovo nije tacno) pa slijedeci put kad krenu hrvati kmecati kako su ugrozeni i cmizdriti da nam ne padne na pamet pokazati saosjecanje.
Nit je tacno da su ugrozeni nit zasluzuju saosjecanje.
Istocna hercegovina se prazni, to je tacno. Bosnjaci su donekle i drzali neki nivo ali otkako su oni otisli, otislo je i educirano stanovnistvo. Znam sigurno da je situacija stanovnistva u zdravstvenoj zastiti katastrofalna. Zap. hercegovina je slicna. Hrvati ce uvijek radije spičiti u zagreb kad god im se ukaze prilika na to. Sto se bosnjaka tice, uvijek je jaca bila migracija stanovnistva iz istocne hercegovine prema sarajevu (citave kolonije gacana i trebinjaca) nego iz doline neretve. Malo je mostaraca koji sele u sarajevo. znam neke ali ne mnogo.najveca migracija bosnjaka je naravno bila po svijetu i to93' godine. sve ostalo je smijesno za pricu.
Ovo je najbolji dokaz i primjer koliko su Hrvati ravnopravni u toj vražjoj Federaciji i zašto Hrvati trebaju dobiti svoju hrvatsku federalnu jedinicu.
Konačno je jedan tzv.Bošnjak pokazao kako on vidi multietničku Bosnu.....
Samo nasatvite otkrivati i pokazivati svoje pravo lice.
albatros5 is offline  
Old 29.06.2008., 08:21   #72
Quote:
nordea kaže: Pogledaj post
ne valja ici previse istocno ni previse zapadno od doline neretve, to je cinjenica u hercegovini. decenijama su srbi bili ti koji su drzali zemlju dolinom neretve.

Moze koja informacija vise, koja i gdje se nalazi ta zemlja u dolini Neretve koju su Srbi drzali ?

Do Mostara, prostor uz Neretvu je klisura-kanjon, od Mostara do Capljine bas i nema nesto previse plodne zemlje zemlje sa izuzetkom Broćna koje je 100% hrvatsko, i ukoliko se ne varam, plodna zemlja uz dolinu Neretve pocinje tek od Capljine, a Srbi su tamo prisutni u simbolicnoj manjini.
pjosip is offline  
Old 29.06.2008., 11:08   #73
Quote:
pjosip kaže: Pogledaj post
Moze koja informacija vise, koja i gdje se nalazi ta zemlja u dolini Neretve koju su Srbi drzali ?

Do Mostara, prostor uz Neretvu je klisura-kanjon, od Mostara do Capljine bas i nema nesto previse plodne zemlje zemlje sa izuzetkom Broćna koje je 100% hrvatsko, i ukoliko se ne varam, plodna zemlja uz dolinu Neretve pocinje tek od Capljine, a Srbi su tamo prisutni u simbolicnoj manjini.
Vrapčići, Žitomislić, Klepci, Prebilovci (tamo su ustaše počinile stravične zločine nad srpskim stanovniuštvom u WW2).
Tel Aviv is offline  
Old 29.06.2008., 11:22   #74
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Vrapčići, Žitomislić, Klepci, Prebilovci (tamo su ustaše počinile stravične zločine nad srpskim stanovniuštvom u WW2).

Ne sumnjam ja da su ustase cinile zlocine, ali ono sto sam citao o Prebilovcima i ostalim srpskim selima je da su ti zlocini bili takvih razmjera da ni macka ne bi ostala, a kad ono, ostadose i Prebilovci i Klepci i Vrapcici i stanovnistvo u njima, toliko su ih pobili te ustase da su sva ta sela postale 1992. cetnicke vojne utvrde zamisljene kao mostobrani srpskoj vojsci za izbijanje na Jadran.

Tako i Srbi u Hrvatskoj, a Srbi u cijeloj BiH su toliko poklani da su na prvom poslijeratnom popisu bili u relativnoj vecini na podrucju Bosne i Hercegovine.

Da ga yebes, tu svasta nesto ne stima.
Ringo59 is offline  
Old 29.06.2008., 11:39   #75
Quote:
Ringo59 kaže: Pogledaj post
Ne sumnjam ja da su ustase cinile zlocine, ali ono sto sam citao o Prebilovcima i ostalim srpskim selima je da su ti zlocini bili takvih razmjera da ni macka ne bi ostala, a kad ono, ostadose i Prebilovci i Klepci i Vrapcici i stanovnistvo u njima, toliko su ih pobili te ustase da su sva ta sela postale 1992. cetnicke vojne utvrde zamisljene kao mostobrani srpskoj vojsci za izbijanje na Jadran.

Tako i Srbi u Hrvatskoj, a Srbi u cijeloj BiH su toliko poklani da su na prvom poslijeratnom popisu bili u relativnoj vecini na podrucju Bosne i Hercegovine.

Da ga yebes, tu svasta nesto ne stima.
Nije cijelo selo ubijeno, ali značajan broj stanovnika jeste.
U jamu Golubinku kod Međugorja bačeno je oko 600 zaklanih srpskih žena i djece iz tog kraja.
Da, tamo kod Međugorja gdje "se pojavila" Gospa.

Prema Bogoljubu Kočoviću u ndh stradalo je oko 370,000 Srba, što ja mislim da je realna cifra.
Tel Aviv is offline  
Old 29.06.2008., 12:01   #76
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Nije cijelo selo ubijeno, ali značajan broj stanovnika jeste.
U jamu Golubinku kod Međugorja bačeno je oko 600 zaklanih srpskih žena i djece iz tog kraja.
Da, tamo kod Međugorja gdje "se pojavila" Gospa.

Prema Bogoljubu Kočoviću u ndh stradalo je oko 370,000 Srba, što ja mislim da je realna cifra.
da, ali ih nisu sve pobili ustaše, niti su svi pobijeni. srbe su ubijali i njemci, talijani, partizani, četnici (bilo je međusobnih obračuna koliko hoćeš), tifus, kao što ih je mnogo i izginulo u borbenim jedinicama.
isto tako je i prema istom kočoviću preko 200 000 hrvata stradalo, i isto tako su prepune raznorazne jame diljem slovenije, hrvatske i BIH hrvatskih kostiju. i čitav niz katoličkih sela u tom djelu hercegovine je uništen još 41., kao što su hrvati u okolici mostara ubijani još u travnju 41. od strane kraljevske vojske koja je bježala pred švabama, kao i da se hrvate teroriziralo i godinama prije rata, sve do uspostave banovine hrvatske. mnogi su hrvati samo čekali priliku za osvetu i kad su je dobili s ustaškim režimom, su je brutalno iskoristili. srbi su se potom svetili njima i tako u krug. s time treba prestat.
uvije treba biti svjestan i žrtava druge strane, a ne kao muslimani nakon ovog rata živjet u fikciji o dobrim "nama" i zlim "njima". srbi su iz drugog svjetskog rata izašli sa slikom o vlastitim ogromnim žrtvama, i zanemarivim ostalih naroda. iz te slike rodio se novi rat devedesetih.
divizija is offline  
Old 29.06.2008., 12:22   #77
Quote:
Tel Aviv kaže: Pogledaj post
Vrapčići, Žitomislić, Klepci, Prebilovci (tamo su ustaše počinile stravične zločine nad srpskim stanovniuštvom u WW2).
Vrapcice i Tasovcice su bili mjesanih naselja dok su Zitomislici ,Klepci i Prebilovci bila mala sela.
frane2110 is offline  
Old 29.06.2008., 12:51   #78
Glede teme i iseljavanju Bošnjaka iz hercegovine, vidim da se tu misli isključivo na istočnu hercegovinu, pa kad se malo pogleda prijeratni popis ispada da je u istočnoj hercegovini živjelo 15-tak tisuća Bošnjaka. Par tisuća u Trebinju, par u Gacku, par u Nevesinju, par u Bileći, i ako odbijemo Foču za koje se spori je li to istočna Bosna ili stara hercegovina gdje ih je živjelo najviše, oko 20 tisuća. Dolazimo do broja od 15-tak tisuća.

Ako tome i pridodamo zapadnu hercegovinu sve tamo do Livna gdje je po popisu iz 91-ve živjelo od Livna do Stoca 26 000 muslimana, a kad odbijemo Livno i Duvno koji se ne računaju u hercegovinu dolazi se do pola tog broja dakle oko 13 tisuća, tisuća gore tisuća dole. I to u općinama Stolac, Čapljina i nešto malo Ljubuški.

dakle o kakvom se to iseljavanju govori kad od Livna do Foče nije živjelo 40-tak tisuća Bošnjaka-muslimana. A tako ogromno područje. Istočna hercegovina je inače nenaseljen kraaj, nešto je bolje zapadna naseljena.


Inače na ovom forumu su najglasniji muslimani-hercegovci i najviše oni galame o etničkom čišćenju a kad pogledaš oni nisu bili ni 3% muslimanske populacije u Bosni. 3%, to je to, niti toliko.

Iseljavanje Bošnjaka iz hercegovine je ko da ja pričam o iseljavanju Hrvata iz Višegrada, Bratunca ili Vlasenice , ili da Srbi pričaju o iseljavanju iz Duvna, Čitluka ili Viteza.
Inkvizitor is offline  
Old 29.06.2008., 13:18   #79
Quote:
Inkvizitor kaže: Pogledaj post
Glede teme i iseljavanju Bošnjaka iz hercegovine, vidim da se tu misli isključivo na istočnu hercegovinu, pa kad se malo pogleda prijeratni popis ispada da je u istočnoj hercegovini živjelo 15-tak tisuća Bošnjaka. Par tisuća u Trebinju, par u Gacku, par u Nevesinju, par u Bileći, i ako odbijemo Foču za koje se spori je li to istočna Bosna ili stara hercegovina gdje ih je živjelo najviše, oko 20 tisuća. Dolazimo do broja od 15-tak tisuća.

Ako tome i pridodamo zapadnu hercegovinu sve tamo do Livna gdje je po popisu iz 91-ve živjelo od Livna do Stoca 26 000 muslimana, a kad odbijemo Livno i Duvno koji se ne računaju u hercegovinu dolazi se do pola tog broja dakle oko 13 tisuća, tisuća gore tisuća dole. I to u općinama Stolac, Čapljina i nešto malo Ljubuški.

dakle o kakvom se to iseljavanju govori kad od Livna do Foče nije živjelo 40-tak tisuća Bošnjaka-muslimana. A tako ogromno područje. Istočna hercegovina je inače nenaseljen kraaj, nešto je bolje zapadna naseljena.


Inače na ovom forumu su najglasniji muslimani-hercegovci i najviše oni galame o etničkom čišćenju a kad pogledaš oni nisu bili ni 3% muslimanske populacije u Bosni. 3%, to je to, niti toliko.

Iseljavanje Bošnjaka iz hercegovine je ko da ja pričam o iseljavanju Hrvata iz Višegrada, Bratunca ili Vlasenice , ili da Srbi pričaju o iseljavanju iz Duvna, Čitluka ili Viteza.
Zbilja ih je bilo malo tamo. Ali ne mogu se iselit kad ste ih do posljednjeg strpali u logore, pocerali i pobili.

http://www.slobodan-milosevic.org/do...ian/3-IZ-A.htm

http://www.eparhija-zahumskohercegov...m/?q=node/1511
http://eparhija-zahumskohercegovacka...e/gal14/album/

http://www.eparhija-zahumskohercegov...m/?q=node/1680
http://eparhija-zahumskohercegovacka...e/gal31/album/
rasko is offline  
Old 29.06.2008., 13:46   #80
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
da, ali ih nisu sve pobili ustaše, niti su svi pobijeni. srbe su ubijali i njemci, talijani, partizani, četnici (bilo je međusobnih obračuna koliko hoćeš), tifus, kao što ih je mnogo i izginulo u borbenim jedinicama.
isto tako je i prema istom kočoviću preko 200 000 hrvata stradalo, i isto tako su prepune raznorazne jame diljem slovenije, hrvatske i BIH hrvatskih kostiju. i čitav niz katoličkih sela u tom djelu hercegovine je uništen još 41., kao što su hrvati u okolici mostara ubijani još u travnju 41. od strane kraljevske vojske koja je bježala pred švabama, kao i da se hrvate teroriziralo i godinama prije rata, sve do uspostave banovine hrvatske. mnogi su hrvati samo čekali priliku za osvetu i kad su je dobili s ustaškim režimom, su je brutalno iskoristili. srbi su se potom svetili njima i tako u krug. s time treba prestat.
uvije treba biti svjestan i žrtava druge strane, a ne kao muslimani nakon ovog rata živjet u fikciji o dobrim "nama" i zlim "njima". srbi su iz drugog svjetskog rata izašli sa slikom o vlastitim ogromnim žrtvama, i zanemarivim ostalih naroda. iz te slike rodio se novi rat devedesetih.
Ja sam svijestan da je bilo i srpskih zločina nad hrvatima i muslimanima tokom WW2.

Da, treba prestati s tim osvetama. I ja sam potpuno siguran da je prestalo konačnim Dejtonskim razgraničenjem.

Svako na svoju stranu i da živimo kao dobri susjedi da nam se zlo više nikad ne ponovi.
Tel Aviv is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.