Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.10.2008., 14:35   #1
Post, gladovanje...

Post je vrlo vazan za odrzavanje zdravlja. Samo osobe koje su savrsenog zdravlja mogu postiti bez uzimanja vode 1-3 dana, dok osobe koje imaju neke zdravstvene poteskoce trebaju postiti uz uzimanje velikih kolicina vode, cajeva ili sokova. Dakle, kod posta u svrhu lijecenja se uvijek koristi gladovanje s uzimanjem tekucine. Kod gladovanja duzeg od 3 dana obavezno je koristenje tekucine.

Ovdje je jedna zanimljiva domaca web stranica o terapeutskom gladovanju: http://www.izvor-zdravlja.hr/

Nacin i pristup lijecenja koji ova udruga koristi potpuno je u skladu s preporukama yogickog lijecenja i ayurvede. Gladovanje uz uzimanje velikih kolicina tekucina, sokova od svjezeg, organski uzgojenog voca i povrca. Rano ustajanje i rani odlazan na spavanje, boravak u prirodi, na svjezem zraku i umjeren tjelesni napor. Uz sve se preporucuje uzimanje samo vegy hrane nakon oporavka i izljecenja putem gladovanja. Zanimljivo je vidjeti kako lijecnici i nutricionisti na Zapadu dolaze do istih spoznaja koje su poznate u yog, ayurvedi i kineskoj narodnoj medicini tisucama godina.
Fazlija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 12:21   #2
Liječenje gladovanjem

Lav Tolstoj je nekad rekao: »Ne uzeti hranu i piće više je od zadovoljstva - to je radost duše!«, ja bi dodala - i tijela, jer moje tijelo puno bolje funkcionara kad sam gladna, nego kad sam sita.

Međutim, kažu da ne smijem baš striktno gladovati jer imam premalen indeks tjelesne težine (164 cm, 45 kg).

Da li je netko imao neka iskustva s gladovanjem, i ako da - kakva?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2009., 18:09   #3
Gladovao sam prvo tri, pa pet dana. Od pozitivnih iskustava mogu ti spomenuti veliko izostrenje svih osjetila, izostanak nagona, (sexualnog najvise), i nakon posta me glad vise nije uopce mucila, tj slabije se osjeca, i promjena razmisljanja,drugaciji pogledi . ..
Od negative, glad, i povremeno razdrazljivost tijekom nejedice
rekao bih da je dosta vazno ciscenje crijeva pri postu ili prije bar, ili prehrana koja to omogucava.

ako si psihicki spreman(spremna), nema problema . . .
minmasin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 21:04   #4
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Lav Tolstoj je nekad rekao: »Ne uzeti hranu i piće više je od zadovoljstva - to je radost duše!«, ja bi dodala - i tijela, jer moje tijelo puno bolje funkcionara kad sam gladna, nego kad sam sita.

Međutim, kažu da ne smijem baš striktno gladovati jer imam premalen indeks tjelesne težine (164 cm, 45 kg).

Da li je netko imao neka iskustva s gladovanjem, i ako da - kakva?
Neishranjena si i još bi pričala o gladovanju
Da ti nisi jedna od onih anoreksičarki?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 21:56   #5
Nitko još mi nije rekao da sam anoreksična.
I živo mi se fučka kako izgledam.
A natjerati me da nešto pojedem je bio problem i kad sam bila mala beba. Tad sam jednostavno pljuvala sve što su me stavljali u usta, a kasnije, kao djete, razradila sam cijeli sistem skrivanja i iznošenja hrane iz kuće (da je dam mačkama i psima).
Jednostavno puno bolje osječam i funkcioniram kad jedem što manje.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 22:19   #6
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Nitko još mi nije rekao da sam anoreksična.
I živo mi se fučka kako izgledam.
A natjerati me da nešto pojedem je bio problem i kad sam bila mala beba. Tad sam jednostavno pljuvala sve što su me stavljali u usta, a kasnije, kao djete, razradila sam cijeli sistem skrivanja i iznošenja hrane iz kuće (da je dam mačkama i psima).
Jednostavno puno bolje osječam i funkcioniram kad jedem što manje.
Ajde dobro, ako je tebi dobro i zdrava si i još te to čini veselom nek ti bude. Jel uzimaš kakve vitaminske pripravke, minerale ili slično?
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2009., 22:36   #7
Gledam da ne uzimam previše odjednom, da jedno ne poništi djelovanje drugog. Trenutno uzimam fitoval i ferrocet.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2009., 00:51   #8
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Lav Tolstoj je nekad rekao: »Ne uzeti hranu i piće više je od zadovoljstva - to je radost duše!«, ja bi dodala - i tijela, jer moje tijelo puno bolje funkcionara kad sam gladna, nego kad sam sita.

Međutim, kažu da ne smijem baš striktno gladovati jer imam premalen indeks tjelesne težine (164 cm, 45 kg).

Da li je netko imao neka iskustva s gladovanjem, i ako da - kakva?
nista od gladovanja imas premali indeks tezina prema tvojoj visini trebala bi imati 55kg da bi imala savrseni indeks, gdje ti je nestalo tih 10kg mogla bi dobiti slabinu i vrtoglavicu od manjka energije kad bi krenula gladovati jer tvoje tijelo treba hranu odnosno energiju da bi opstala na zivotu

evo mozes provjeriti
http://www.plivazdravlje.hr/zdravlje-online/bmi


inace je princip gladovanja slijedeci bar kak sam procitao hrpu knjiga:

prije dva tri dana kad ces ostaviti hranu moras se prebaciti na laksu prehranu tipa vegetarijanstvo znaci zelenje i svakim danom jedan obrok smanjiti i tada dojde prekid hrane jer se nesmije nista naglo zbog kontra efekta i tako mozes piti samo vodu ili vocne sokove iz kucne radinosti (od npr. jabuke, kruske itd.), a ne industrijske sokove i tako za pocetnika 1-3 dana nejesti nista i piti puno tekucine i zatim se vratiti nazad na prehranu onim putem kad ste imali laksi oblik prehrane i to po jedan obrok na dan navise

ovo je sigurniji postupak znaci nista naglo to bi jos vrijedio za jedan dan gladovanja al za dva tri dana pa i vise nikako jer tada ce organizam dozivjeti šok, i usput ovisno o nasoj psiholoskoj spremnosti mozemo gladovati i vise dana no to nije potrebno dosta je i 3 dana u mjesec dana da se ociste crijeva i mjehur i ostali otrovi iz tijela


ovaj postupak nisam radio, vec sam pokupio informacije iz hrpu knjiga i sa neta
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 20:20   #9
Lightbulb 93!

Telema!

Moja majka i stric izlječili su se od tumora (za koje su lječnici tvrdili da je jedini preostali "ljek" operativni zahvat) primjenom malo "agresivnijih" djeta. Majka je jednom tjedno provodila "mjesečevu" djetu (24 sata na vodi i prirodnim sokovima); stric je koristio nešto slično, ali je primjenjivao čajeve u nešto dužem vremenskom trajanju (mjesec dana). I jedan i drugi izlječili su se od tumora (nestali su) te se riješili suvišnih kilograma. Zaključak je da u nedostatku hrane koju svakodnevno (uglavnom) nekontrolirano unosimo (više nego što nam je potrebno-zavedeni osjetilom okusa ili mentalnim&emotivnim problemima), tijelo "pojede" jedino što preostaje - u ovom slučaju tumor&suvišne kilograme. Mater je i nakon izlječenja nastavila sa programom "mjesečeve" djete. Sada ima 60 godina a izgleda kao curica; ima više energija&poleta i daleko je aktivnija i poduzetnija nego prije 20 godina. Kada god uzmogne pješači i pliva; izbjegava sve vrste prijevoza koliko god je moguće. Unosi što veće količine tekućine, uglavnom čistu vodu.

Tijelo ne uzima energiju samo iz hrane; daleko bitniji izvori energije su izvori prane (sunce&zrak). Smislena povećana tjelesna aktivnost (pri tome ne mislim klasični zapadnjački pristup - teretana) unosi veće količine prane (či) u organizam; koja lječi, iscjeljuje, regenerira i pomlađuje fizički organizam i blagotvorno djeluje na duhovne, duševne, mentalne i emotivne potencijale i sposobnosti.

Na neki način, mi smo zapravo solarne ćelije; što potvrđuju različiti rituali "obožavanja" sunca koje se podučavaju u raznolikim duhovnim tehnikama.

Moja iskustva sa kontroliranom prehranom su: povećana energija, polet, radost življenja, čišći&intezivniji osjećaji, jasne misli, snažniji um, moćna vizualizacija, osjećaj mladosti, manifestacija djetinje prirode, intezivniji kontakt sa svojom suštinom i istinskom prirodom, uvećana kreativnost i nadahnuće. Kontrolirana prehrana ne znači gladovanje - to znači prehrana pod voljom, slabost i malaksalost treba izbjegavati; čovjek treba biti snažan, moćan i SLOBODAN.

Agape!
__________________
TELEMAAGAPE
LJUBAWOLJA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2009., 22:26   #10
@LJUBAWOLJA

super iskustva iz prve ruke

no problem je inace u velikoj mjeri sta cesto zapadnjaci nemogu izdržati ni pol dana bez hrane pa mu se cini nemoguca misija gladovati bar jedan dan, a kamoli tri i vise dana, sto inace jako dobro dojde kao ciscenje organizma od hrpetinu toksina i ostalih stvari koje nesluze tijelu...
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 18:50   #11
Talking

Ovo prolječe odgladovala sam 42 dana.
Inaće sam osoba koja zbilja, ali zbilja voli papati, ali izdržala sam i čak sam se i divila koliko je zapravo išlo lagano.
Najprije sam rekla da će trajati nekih 10-14 dana, ali kad je to došlo, rekla sam, ajde idem na 20, tako je došlo i to, pa na 30 dana, i tada nisam niti razmišljala o tome da stanem dok ne zvrši 42 dan!
Nevjerojatno iskustvo!!!
Puno sam čitala o tome, vani se puno više priča o tome, tzv master cleanse, kod nas je to još uvijek slabo poznato i ljudi su skeptični vezano uz to da tijelo ostane nekoliko dana pa i više bez hrane, ali vjerujte mi da je nevjerojatno iskustvo.
Pripremam se ovih dana krenuti na novo putovanje, trajalo bi nekih 3 tjedna, možda i više...
Ako bi netko također, neka se javi, možemo zajedno!
eustahije1704 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 21:58   #12
@eustahije1704

navedi par stvari, iskustva pozitivnih i negativnih i zbog cega si krenula i jesi li rijesila kakve probleme, jer ljudi nevole bas slusati ili citati: bilo je super super ili nevjerojatan osjecaj i te sheme jer imaju onda osjecaj da je ta osoba skrenula jer joj je postalo dosadno i da to nevodi nikamo ili rijesava bilo koji problem

npr. i ja bi isao na ciscenje al kraj svoje bake koja kuha jer smo u istoj kuci svi skupa nema sanse jednostavno je neizvedivo ni na jedan dan pa i kraj staraca nije nista bolje odmah kuka/kukaju cim ujutro recimo nejedem ili navecer ponekad nejedem jer nisam gladan, a za rucak kuka kak malo jedem, unatoc tomu kaj ocistim citav tanjur
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 11:23   #13
Quote:
SAS kaže: Pogledaj post
@eustahije1704

navedi par stvari, iskustva pozitivnih i negativnih i zbog cega si krenula i jesi li rijesila kakve probleme, jer ljudi nevole bas slusati ili citati: bilo je super super ili nevjerojatan osjecaj i te sheme jer imaju onda osjecaj da je ta osoba skrenula jer joj je postalo dosadno i da to nevodi nikamo ili rijesava bilo koji problem

npr. i ja bi isao na ciscenje al kraj svoje bake koja kuha jer smo u istoj kuci svi skupa nema sanse jednostavno je neizvedivo ni na jedan dan pa i kraj staraca nije nista bolje odmah kuka/kukaju cim ujutro recimo nejedem ili navecer ponekad nejedem jer nisam gladan, a za rucak kuka kak malo jedem, unatoc tomu kaj ocistim citav tanjur
Nisam skrenula, sasvim sam normalna osoba, iako ljudi koji o terapeutskom gladovanju ništa ne znaju, vjerojatno tako misle.
Pročitala sam nekoliko knjiga o tome, Paavo Airola Gladovanje uz sokove, Mahalov, lječenje gladovanjem, ima i zanimljiv blog gosp. Lepine koji je na taj način izlječio rak debelog crijeva, Breusova totalna terapija... i još puno, puno zanimljivih stranica...
Na gladovanje smo se odlučili tata i ja, tata koji je prije nekoliko godina operirao štitnjaču i imao nekoliko kilograma viška i ja koja sam željela razbistriti razmišljanje o svojoj budučnosti, ciljevima koji su nekako postali neostvarivi... i naravno radi poboljšanja općeg psihičkog i fizičkog stanja.
Sve se rezbistrilo nakon nekih desetak dana gladovanja, znala sam što želim, vratila se volja da to sve izvršim, pri tome mislim na završetak fakulteta koji se poprilično odužio. Nikada u životu nisam imala toliko volju za radom, sve obaveze izvršavala sam bez ikakvog problema, vesela, poletna... ljudi koji nisu znali što je tome uzrok čudili su se koliko sam se promjenila, oživila, koliko zračim pozitivnom energijom...

Naravno, trebaš biti okružen ljudima koji ipak nešto znaju o tome i razumiju tvoje razloge, inače češ doživjeti poprilično negativnih iskustava, znam, jer sam se opekla, rekavši o tome ljudima koji su obične neznalice i ne slušaju, a kamoli da se potrude razumijeti. Trube svoje i po njihovim riječima ispadneš totalan luđak. No, ako se odlučiš na gladovanje moraš biti spreman ignorirati takav negativan stav.
eustahije1704 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 14:33   #14
Hvala svima koji su tu podijelili s nama svoja iskustva.

Međutim, zanima me još nešto: raspitujući se i pretražujući literauru načula sam da postoji bolesti i stanja koja gladovanje može pogoršati.

Da li ima netko i takvih iskustva?

I još uvijek ostaje ono moje pitanje s početka: da li smije gladovati osoba koja već ima manjak kilograma?
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 15:14   #15
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Hvala svima koji su tu podijelili s nama svoja iskustva.

Međutim, zanima me još nešto: raspitujući se i pretražujući literauru načula sam da postoji bolesti i stanja koja gladovanje može pogoršati.

Da li ima netko i takvih iskustva?

I još uvijek ostaje ono moje pitanje s početka: da li smije gladovati osoba koja već ima manjak kilograma?
Pročitala sam da osoba koja ima manjak kilograma nabi smjela gladovati više od tri dana, nakon kojih treba imati hranjivu prehranu, pa ponovo nakon nekog vremena tri dana.
eustahije1704 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 00:31   #16
osobi kojoj fali 10 kila do idealne tezine u tvojem slucaju 55kg na visini od svega 164cm kao sto je kod tebe slucaj Begemotica nedolazi u obzir jer se to vec vodi kao anoreksija, jer gladovanjem organizam se okrece prvo na mrtve stanice to su npr. mrtve stanice koze i slicno pa onda na masne naslage po citavom tijelu pa tek onda ide na krajnje na organe, e sad ti ides gladovati ti ces problem samo povecati i bit ces za nista jer organizam ako nedobiva hranu preko usta tada trazi alternativnu hranu za energiju citavog tijela, i sad kod tebe organizam nema alternativnu hranu osim mrtve stanice koze, valjda ti je sad sve jasno da je to preveliki problem sta si premrsava tak pise i u knjigama, a to je potvrdila eustahije1704

za medicinu to je slucaj anoreksija, problem prehrane, pa se probaj prvo time pozabaviti, zasto si tako mrsava jel je mozda upitanju kakva bolest za koju niti neznas da ju imas ili je u pitanju psiholoski problem, iskrena preporuka da to malo bolje istrazis
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 13:28   #17
Evo, sad sam bila kod prijatelja, i kod njih je u gostima jedna doktorica s istoka, tamo i službena medicina ima potpuno drugačiji stav prema onom što na zapadu se smatra alternativom, i ona već preko vizualnog pregleda da kod mene u organizmupotrošena skoro sva energija, da moram podhitno nekako "napuniti bateriji". Probat ću si kupiti u ljekarni ono sranje od energetskih pripravaka, jer nema šanse da jedem neku previše krutu hranu. I navalit ću na sokove i sočno voće.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 19:27   #18
Ja sam gladovao dva puta, jednom 12 dana, jednom 15 (od čega 3 bez vode).
Čitao sam knjigu od Drage Plečka. Ne znam točan naslov, nešto yoga,zdravlje...
Radi se o gladovanju s vodom (ili bez), dakle bez ikakvog unosa sokova i sl.
Htio sam izliječiti jedan zdravstveni problem i nisam uspio. Nisam primijetio neke pozitivne efekte.
Jako sam ovisan o unosu hrane, jer sam nakon par dana počeo gubiti snagu i bio sam posve nesposoban. Plečko kaže da je nakon devet dana odigrao nogometnu utakmicu, a ja nisam mogao pretrčati 1 mm. Trudio sam se održati uobičajeni tempo života - svaki dan trčim ili nešto treniram - ali nisam uspio nimalo.
Uobičajena težina mi je bila 60 kg na 180 cm visine. Nisam anoreksik, jedem koliko god hoću, naprosto se ne lijepi.
Kod drugog gladovanja izgubio sam gotovo 10 kg i došao na 50,5 , izgledao sam kao neuhranjeni logoraš. Po završetku sam, nakon nekog vremena, došao na 64-65 kg i tu kilažu od tada i imam, dakle ipak nešto pozitivno. Tako da oni koji planiraju izgubiti kilograme gladovanjem, to baš i nije neka metoda.
an-arhos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 22:41   #19
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
. . . i ona već preko vizualnog pregleda da kod mene u organizmu potrošena skoro sva energija, da moram pod hitno nekako "napuniti bateriji". Probat ću si kupiti u ljekarni ono sranje od energetskih pripravaka, jer nema šanse da jedem neku previše krutu hranu. I navalit ću na sokove i sočno voće.
Umjesto energetskih pripravaka iz ljekarne, kao mnogo bolje rješenje, preporučam terapije bioenergijom po metodi Z. D.
vjekos30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2009., 22:55   #20
@an-arhos

nisi anoreksican to kaze svatko tko ima problema sa manjkom kilazom koja se vodi kao anoreksija, to kazem bez zajebancije jer su takva iskustva iznijeli i sami doktori klasicne medicine u razgovoru sa pacijentima koji su se suocavali i suocavaju sa takvim oblikom problema/bolesti


taj problem manjak kilaza se nemre rijesiti gladovanjem treba vidjeti koji je uzrok tomu problemu da nije upitanju mozda kakva bolest za koju niti neznas da ju imas pa organizam trosi nenormalno energije za borbu, naravno to vrijedi, ako imate normalan unos prehrane, ako je u pitanju bolest moze svremenom biti jos gore


evo mozete izracunati indeks tezine i visine

http://www.plivazdravlje.hr/zdravlje-online/bmi

jer npr. ako je tijelom sve uredu onda je problem psiholoski kao manje jedete pa ste vi tada vec dulje vrijeme na gladovanju odnosno vec jeste na gladovanju samo biste pogorsali sadasnje stanje, no to nije tema manjak ili visak tezine vec tema nacin i iskustva gladovanja za rijesavanje nekih drugih problema
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:51.