Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.01.2018., 12:05   #1181
ako čovjek to pročita u potpunosti:
ta je ideja sasvim ok :
1. Temelj se može i ojačati dopunskim slojem betona izvana, ali iznutra po nosivom zidu otkopavanjem i dobetoniravanjem
2. Ne možeš znati o vlazi prije kopanja- možda je i sasvim ok
3. Moguć je da su rogovi ok ali treba voditi računa o mogućoj zamjeni vanjskih, zabatnih rogova
4. Vanjska stolarija- nepoznanica o količinama i vrstama stolarije
5.10.000 kuna za 300 m2 zidova je premalo
6.
7. Trebati će intervencija u novim naponskim kablovima (elektra) i mjernim uređajima
8. Nije potrebno svekoliko oblaganje pločicama u kupaonici
9.Moglo bi proći po tom iznosu
15. Izolacija potkrovlja to može proći
i to je to , zasada bez fasade

Zadnje uređivanje kanjar : 05.01.2018. at 13:32.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 13:13   #1182
1. znači možda teoretski prolazi i jeftiniji fert strop kad bi se ojačalo temelj (ali onda imam hladni most jer izoliram iznutra)
7. me jako zanima, bilo kakav input cijenim. Mi možemo vući bužire i postaviti kutije i kasnije utičnice i prekidače, sve ostalo nam je SF. Znači ne znam uopće cijenu brojila, niti cijenu i trajanje zafrkancije s gospodom iz elektre. I naravno, u najgorem mogućem scenariju, što podrazumijeva nanovo slaganje uzemljenja (u hrvatskim kunama, može i eurima)

fasada bi mi bila zadnja, nek prolaznici misle da živim u ruini, a ono unutra svemirski brod :-D
maja00011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 13:31   #1183
1. "Bijeli strop" je ok u ovom slučaju
7. Odšeći do baze elektraša i vidi gdje piju kavu rano ujutro i znat ćeš puno, jako puno. Uzemljenje nije skupo, a gromobran je
donekle
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2018., 16:37   #1184
Pregradjivanje sobe kliznim vratima

Pozdrav svima;

Trebao bih jedan savjet, zivimo u manjem stanu i htjeli bi odvojiti dnevnu sobu i kuhinju kliznim vratima, e sada zanima dali netko ima iskustva s tim, koje firme to rade, kako se cijene krecu, gdje pitati i traziti ponudu itd... stan se nalazi u Zagrebu, širina sobe 3 m visina je 2.60, zamislili smo da spustimo malo strop i sa svake strane ide dio zida a u sredini dupla klizna vrata koja izlaze iz zida u kombinaciji drvo-staklo, napomenuo bih da ako je cijena dosta manja mogu onda ici i sa vodilice na zidu, stavio sam sliku samo kao primjer, to je otprilike to, takvo mutno staklo i ostalo, i zanima me također od cega je najbolje napraviti pregradni zid posto u građevini doslovno nemam nikakvog iskustva. Svaki prijedlog i savjet je naravno i vise nego dobrodosao i hvala unaprijed

upitnik20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 18:23   #1185
Koliko čujem, bijeli strop je skuplji od FERT-a.

Kad već nastojiš što više uštediti, ja bi išao na klasičan drveni strop, greda-daska-tvrda vuna-osb-završni pod. Vjerovatno će nešto zvuka proći, al si uštedio novac i vrijeme (nema podupirača 28 dana).

20 000kn je premalo za solidnu stolariju za kuću od 130m2. osim toga, ozbiljan proizvođač sam montira stolariju, a na tvoju montažu ne daje garanciju.
Naravno, ako kupiš u Pevecu, vjerovatno ćeš proći za 20 000kn.

Kod starih kuća bez podruma, meni je pod slaba točka. Znači upitna hidro i toplinska izolacija. Trebalo bi sve skidati do zemlje/nasipa, a to traje i košta.

Probaj naći kuću s podrumom

I ne vidim smisao u 20cm vune unutar kuće?? Pazi, to je ukupno skoro 50cm gubitka u oba smjera, ili oko 10m2 gubitka poda.

Čime misliš pogoniti podno grijanje? kaminom? ili plin/loža/nešto treće?
baustelac99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 09:23   #1186
Hvala na inputu, znači misliš da je drvo ipak najjeftinije? Što se zvuka tiče, prolazi kroz sve. Ok, drvo se baš ponaša kao zvučnik, al navikli smo jer i sad živimo u montažnoj kući gdje je jedan dio drveni pod kućne radinosti.

Što se stolarije tiče, iskreno baš sam zapela za jednu konkretnu kuću koja ne vrvi od otvora. Nije ni toliko važno jer stolarija dođe kao najmanja stavka, a i u kući u kojoj sada jesmo smo dvije godine živjeli sa prozorima koji su puhali (sjever-jug orjentacija) i otvarali se samo na kip :-D Za jedan prozor se brzo uštedi i tako se može mijenjati jedan po jedan naknadno.

Za podove mislim da sam navela da bi sve skidali i radili bitumen + 10cm stiropora. Znam, tu su iznenađenja samo takva, ali ona "moja" kuća ima suhi podrum i čak betonski temelj iako je iz '65.

Za vunu iznutra najviše pitam zbog funkcionalnosti, obzirom da nije stan od 50m2 već bi se išlo i u potkrovlje, mislim da je svejedno hoću li na kraju imati 170 ili 160m2. A ta "moja" kuća ima ukrase na fasadi koje ne bih dirala ni u ludilu.

Podno kombinacija vjerojatno plin ili pelet ako s plinom nešt ne štima + kamin na drva koji bi bio glavni izvor topline, morala bih pitati baš na podnom kakva iskustva ljudi imaju s tim jer ne bih da mi kamin zagrije cijeli dnevni dio i pod ostane ful hladan. Razmišljam i o jednostavnijoj varijanti kamin + klime jer se sada tako grijemo. Inače pošto ne volim plin, htjela sam TP zrak-voda. Ali poslovni prostor gdje radim ima TP i taj zvuk me iritira i izaziva osjećaj mučnine. Jel strgana il to stvarno tako zvuči?
maja00011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2018., 17:18   #1187
Quote:
maja00011 kaže: Pogledaj post
Za vunu iznutra najviše pitam zbog funkcionalnosti, obzirom da nije stan od 50m2 već bi se išlo i u potkrovlje, mislim da je svejedno hoću li na kraju imati 170 ili 160m2. A ta "moja" kuća ima ukrase na fasadi koje ne bih dirala ni u ludilu.
Na vama je da izaberete da li želite ljepotu ili nešto kvalitetno što će pružiti bolju kvalitetu života.
Ljepota se plaća extra. Znaci ako je fasada vani kamen, onda preko vune se stavi ne žbuka, već.. Kamen/cigla/štogod.


Quote:
maja00011 kaže: Pogledaj post
Podno kombinacija vjerojatno plin ili pelet ako s plinom nešt ne štima + kamin na drva koji bi bio glavni izvor topline, morala bih pitati baš na podnom kakva iskustva ljudi imaju s tim jer ne bih da mi kamin zagrije cijeli dnevni dio i pod ostane ful hladan. Razmišljam i o jednostavnijoj varijanti kamin + klime jer se sada tako grijemo. Inače pošto ne volim plin, htjela sam TP zrak-voda. Ali poslovni prostor gdje radim ima TP i taj zvuk me iritira i izaziva osjećaj mučnine. Jel strgana il to stvarno tako zvuči?
Svašta ljudi pricaju, ali drva+podno jednostavno nije dobra kombinacija nikako.

Ako vam je do "atmosfere" onda stavite kamin na bioetanol za ugođaj, a grijete se na bilo koji drugi energent koji ima mogućnost regulacije. Grijati se primarno na drva uz postojeći plinski prikljucak, pogotovo u izoliranoj kući (što planirate) je ludost. Pogotovo ako ipak stavite izolaciju iznutra i drveni strop i drasticno si smanjite termalnu masu. Di će toplina iz kamina/peći otići, kroz otvoren prozor?
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 07:34   #1188
Quote:
davorradman kaže: Pogledaj post
Na vama je da izaberete da li želite ljepotu ili nešto kvalitetno što će pružiti bolju kvalitetu života.
Ljepota se plaća extra. Znaci ako je fasada vani kamen, onda preko vune se stavi ne žbuka, već.. Kamen/cigla/štogod.




Svašta ljudi pricaju, ali drva+podno jednostavno nije dobra kombinacija nikako.

Ako vam je do "atmosfere" onda stavite kamin na bioetanol za ugođaj, a grijete se na bilo koji drugi energent koji ima mogućnost regulacije. Grijati se primarno na drva uz postojeći plinski prikljucak, pogotovo u izoliranoj kući (što planirate) je ludost. Pogotovo ako ipak stavite izolaciju iznutra i drveni strop i drasticno si smanjite termalnu masu. Di će toplina iz kamina/peći otići, kroz otvoren prozor?
Možete mi pojasniti ovo za kvalitetu? Predmetna kuća (koju uopće možda nikad neću kupiti) je cigla sa ukrasnim elementima na fasadi. Znači unutra bi u duhu vremena trebala ići tapeta, što se naravno ne bi dogodilo. Prvenstveno me zanima je li vuna izvedivo rješenje, znači da mi se ne namoči od ciglenog zida kondenzacijom. Meni je to i jeftinije rješenje jer to možemo sami i materijal je jeftiniji. Ako ne računamo gubitak na vrijednosti nekretnine zbog 10m2 manje kvadrature. Po fasadi ne znam prčkati sama, treba jezik držati ravno :-)

Za podno znam da ste u pravu, nije do atmosfere jer imam atmosfere u trenutnoj kući koliko god hoću, pepela, prašine i komada drveta posvuda. Najviše je do temperature koju postižem drvima, što znam opet ne ide s podnim. Razum kaže ili plinsko podno ili radijatorsko na drva - regulacija klimom koju ionako moram staviti. Termalnu masu nemam ni ovdje (Marlesica) i susjedi su zahvalni što im grijem ulicu kroz prozor koji je stalno otvoren.
maja00011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 07:39   #1189
Quote:
upitnik20 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima;

Trebao bih jedan savjet, zivimo u manjem stanu i htjeli bi odvojiti dnevnu sobu i kuhinju kliznim vratima, e sada zanima dali netko ima iskustva s tim, koje firme to rade, kako se cijene krecu, gdje pitati i traziti ponudu itd... stan se nalazi u Zagrebu, širina sobe 3 m visina je 2.60, zamislili smo da spustimo malo strop i sa svake strane ide dio zida a u sredini dupla klizna vrata koja izlaze iz zida u kombinaciji drvo-staklo, napomenuo bih da ako je cijena dosta manja mogu onda ici i sa vodilice na zidu, stavio sam sliku samo kao primjer, to je otprilike to, takvo mutno staklo i ostalo, i zanima me također od cega je najbolje napraviti pregradni zid posto u građevini doslovno nemam nikakvog iskustva. Svaki prijedlog i savjet je naravno i vise nego dobrodosao i hvala unaprijed

http://i63.tinypic.com/311l89w.jpg
Da i ja malo pomognem, svakako ide knauf zid za ovakva rješenja. Ako vam smeta šupalj zvuk, možete staviti osb ploče na profile prije knaufa ili jeftinije, dva sloja knaufa. Ne želite da vam se vibracije od hodanja prenose na zid radi 1000kn uštede. Ne znam tko u ZG proizvodi takva vrata, ali ako idete na vrata po mjeri ja ne bih spuštala strop jer cjenovno nema bitne razlike, a estetski je privlačnije da vrata idu od stropa do poda i na taj način nemate osjećaj odvojenih prostorija ako otvorite vrata.

Zadnje uređivanje City : 11.01.2018. at 14:33.
maja00011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 17:32   #1190
Prije svega da kažem da ja nisam nikako strucan, već samo neki lik na internetu
Majo, moja opaska za kvalitetu se odnostila na to da unutarnja izolacija je u svakom slucaju nekvalitetnije riješenje, i potencijalno opasno zbog kondenzacije i plijesni ako se ne napravi ispravno.
Izvedivo je, ali clanci koje sam treba se jako pažljivo izvesti. Treba paziti na zrakonepropusnost (kako vlaga iznutra ne bi ulazila kroz te rupice u izolaciju) te paronepropusno iznutra, zbog istog razloga.
Problem su svi otvori, te struja.
U većini izvora koje sam citao, ipak se u ovom slucaju preporuca stiropor.

Što se tice podnoga, ne razumijem vas komentar da sa "podnim ne možete postici temperaturu"? Temperaturu postizete sa termostatom koliku god hoćete. Moji roditelji imaju podno spojeno nažalost na drva, i toliko toplo bude da se mora držati prozor otvoren. Nema regulacije, jer je energent drva. Drva su za umirovljenike koji nemaju ništa pametnoga za raditi, IMHO. Nikakve prednosti nema spram plina ili struje.

Ako se ipak odlucite na unutarnju izolaciju, onda i klima je dobro riješenje, jer treba grijati samo zrak, ne i zidove/stropove, pa bi brzo ona to grijala.

U svakom slucaju, bilo podno ili ne, ako je izolacija iznutra, mozda ne bi bilolose staviti betonski pod zbog termalne mase.

A sad neka prokomentira netko sa vikendicom u gorskom kotaru ili lici, jer to su savršeni primjeri gdje unutarnja izolacija ima smisla
davorradman is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 20:11   #1191
Hvala Davore, liče na internetu :-) Realno nema se kako saznati neke stvari nego putem foruma. Upute na Knaufovim stranicama reču da vuna ide na goli zid pa tek onda brana. Evo ja ne razumijem zašto, možda da mi netko objasni matematikom, crtežom, udarcem u glavu. Vodim se po svojoj sadašnjoj kući (ponavljam, Marles) čije smo unutarnje i vanjske zidove imali priliku raskopati u više navrata. Parna brana nalazi se na onoj strani koja je izložena atmosferilijama i hladnoći, vani čak terpapir što znam da je zastarjelo. Prema unutra su samo lupljene osb ploče i knauf, nikakva folija. Znači kuća sada stoji evo 46 godina će ovog proljeća, vuna je potpuno netaknuta, nije ni malo spuznula prema dolje od plafona. Znam da nije isto jer ovdje nema kondenzata, al i taj terpapir se ohladi, ili je ventilirana fasada stvarno toliko efikasna? Da se ja uopće ne selim? :-D (još uvijek tražim načine kako sagraditi montažnu kuću za svoje silne pare, al mi ne ide)

Podno i drva sam mislila ne ide baš zbog regulacije - kamin je u dnevnom dijelu i grije ga pa se ne grije pod jer termostat kaže da je toplo i ne šiba vodu i šta sam onda vukla cijevi uopće. Za periode kad nas nema doma preuzeo bi plinski bojler (čitala ja da se može složit da rade zajedno). Klima je zakon u sadašnjoj kućici, imam jednu u dnevnom i jednu u najvećoj dječjoj sobi da dijete može spavati u miru i ne smrznut se (ili skuhat).

Što se termalne mase tiče, iznenadio bi se koliko se toplina (ili hladnoća) zavlači u namještaj, pogotovo ormare. Pamtim iz perioda dok nismo imali klime kako bi nas zapuhnuo hladan zrak kad bi otvorili ormar, a kakti zagrijali kuću nakon dužeg izbivanja.

Ajde da pitam još za nekakva podbijanja i ojačavanja temelja ako je kuća "malo" pukla. Ako nemam 10k eura za to onda ne smijem gledati takve kuće? Ona "moja" je tako fino pukla od vrha do temelja, vlasnici pune rupu silikonom, al baš im ne uspijeva :-D Nažalost kad smo ju išli gledati nisam primjetila tu pukotinu da pogledam dal je ima i na unutarnjoj strani zida. Naravno, idući put idem tamo sa građevincem i zamolit ću agenticu da nas ostavi malo duže, ako uspijem dižem i parket negdje po skrivećki :-D Neće skužit, dio plafona im stoji na podu :-D Da, mislim ju kupiti ekstremno jeftino.
maja00011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2018., 21:05   #1192
ne moraš dizati parket već na spoju zida i prema fasadi jače stisni nogom i tabanima udari jače i sagni se i probaj miris (suho ili vlažno). Ako imaš elasticitet parketa onda je podloga slaba
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 08:47   #1193
Treba, svega smo se nagledali u dvije runde potrage za kućom. U jednoj "suhoj" digla tapetu do pola zida.
maja00011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2018., 22:10   #1194
A druga polovica je išla teško, jako teško ? nije to to
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 09:28   #1195
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
A druga polovica je išla teško, jako teško ? nije to to
Valjda nije dovoljno dugo stajalo Bez plafona na podu i valovitog krova se ne isplati ni gledati
maja00011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 15:06   #1196
Ipak, ne razumijem sve. "Svaka roba ima svoga kupca". Zato preporučujem u ovim slučajevima tehničku osobu koja može indicirati
moguće probleme pri budućim adaptacijama ili barem , objaviti fotografije karakterističnih djelova
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2018., 20:38   #1197
Naravno, imam građevinca i arhitekta.
maja00011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 15:28   #1198
imam pitanje vezano za adaptaciju stana tipa 1940-1960god., cuo sam da se moze od 150-300EUR/m2 odprilike adaptirati stan.
a zanima me ako bi se tipa nesta malo bolje htjelo, tipa kao ovo:
https://eurovilla.hr/nekretnina/buza...arazom/415126/
koliko moram racunati eur po m2? neke odprilike cifre da znam gdje se to krece.
znaci bez namjestaja, ali sa kuhinjom i kupaonom...

ili npr. ovaj:
https://www.njuskalo.hr/nekretnine/s...oglas-24089993
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 15:31   #1199
Prijatelj je nedavno adaptirao stan da bude malo kao luksuznije, iako meni nije tolko dobar kao ovaj iz linka.
Cijena potpune adaptacije: 500e/m2
BB9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2018., 15:33   #1200
ne mogu vjerovati da sam prvi put dobio direktan odgovor na moje pitaje bez tipa "joj ne moze se to tak rec, samo je nebo granica" i bla bla...
eto, hvala ti.
Cydia is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.