Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2011., 19:48   #61
Zanima me točno koliko jedan kalj dimenzije 21.5 X 21.5 standard,grije kubika 1m3 ili 1.3m3 ?
Logan-tenis is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2011., 13:36   #62
Quote:
Logan-tenis kaže: Pogledaj post
Zanima me točno koliko jedan kalj dimenzije 21.5 X 21.5 standard,grije kubika 1m3 ili 1.3m3 ?
Pa 1m2 peći iznosi po nekima 0,6-0,8 KW, dok je po drugima raspon od 0,3- 0,9 kw.
16 TL is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 13:19   #63
Poštovani forumaši imam jedno pitanje za stručnu osobu što se tiče kaljeve peći.
prije 6 mjeseci kupili smo kuću u kojoj je kaljeva peć ukratko rećeno prezadovoljni smo, kupili smo suhu bukovinu i rezultat
je izvanredan super grije cijelu kuću a malo troši, kad se jednom zagrije uz minimalno drva super zadržava toplinu, e sad
jedino neznamo kada je ugrađena ta peć bivši gazda također nezna jel kad je on kupio kuću prije 6 godina ona je već bila tu
susjedi kazu da je ugrađena prije 10 godina al da je prvih 5 godina jako malo korištena jel je tom čovjeku ta kuća služila za
vikendicu, pa zimi nije baš dolazio.
Mene zanima koje su indikacije (pokazatelji)da je peć potrebno presložiti, što se poćne događati sa njom.
Napominjem da su sve cigle uvjek jako zagrijane da ih se nemože dirati, dima nema uopće da bi izlazilo van, uvjek mogu
naglo otvoriti vrata i neće izaći dima nimalo, uglavnom nema nikakvog mirisa ni dima. prije 4 godine ugrađen je šmidlerov
dimljak koji je navodno jako kvalitetetan i skup.
ja sam mislio iduće lijeto platit majstora kodrić sileksa da mi presloži peć kako bi imao orjentir kada sam presložio i koliko ću biti
miran sa tim, a opet si mislim ako nije potrebno zašto bi bacao novce, pa vas molim da mi kažete kako ću znati da je potrebno
hitno presložiti peć jel sad stvarno funkcionira bezprijekorno samo su malo fuge potamnile a drugo je sve u najboljem redu.
DINO_PODSTANAR is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.12.2011., 18:07   #64
Obožavam stare kaljeve peći, prekrasne su mi vizualno, tako se lijepo mogu uklopiti u moderne interijere. Ne znam zašto ih čupate van, čak i ako su izvan funkcije mogu izgledati efektno. I toplina iz njih je fenomenalna, dugo su tople i kad se prestane ložiti. Jednom sam skoro stan kupila zbog prljavo roza kaljeve peći neuobičajena oblika.
Isla Misla is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 00:09   #65
savjet

Quote:
DINO_PODSTANAR kaže: Pogledaj post
Poštovani forumaši imam jedno pitanje za stručnu osobu što se tiče kaljeve peći.
prije 6 mjeseci kupili smo kuću u kojoj je kaljeva peć ukratko rećeno prezadovoljni smo, kupili smo suhu bukovinu i rezultat
je izvanredan super grije cijelu kuću a malo troši, kad se jednom zagrije uz minimalno drva super zadržava toplinu, e sad
jedino neznamo kada je ugrađena ta peć bivši gazda također nezna jel kad je on kupio kuću prije 6 godina ona je već bila tu
susjedi kazu da je ugrađena prije 10 godina al da je prvih 5 godina jako malo korištena jel je tom čovjeku ta kuća služila za
vikendicu, pa zimi nije baš dolazio.
Mene zanima koje su indikacije (pokazatelji)da je peć potrebno presložiti, što se poćne događati sa njom.
Napominjem da su sve cigle uvjek jako zagrijane da ih se nemože dirati, dima nema uopće da bi izlazilo van, uvjek mogu
naglo otvoriti vrata i neće izaći dima nimalo, uglavnom nema nikakvog mirisa ni dima. prije 4 godine ugrađen je šmidlerov
dimljak koji je navodno jako kvalitetetan i skup.
ja sam mislio iduće lijeto platit majstora kodrić sileksa da mi presloži peć kako bi imao orjentir kada sam presložio i koliko ću biti
miran sa tim, a opet si mislim ako nije potrebno zašto bi bacao novce, pa vas molim da mi kažete kako ću znati da je potrebno
hitno presložiti peć jel sad stvarno funkcionira bezprijekorno samo su malo fuge potamnile a drugo je sve u najboljem redu.
Moje poštovanje.Ako vam peč dobro grije,ne puši na fugama i vratima ložišta onda je sve u redu.Kanali u peči nisu začepljeni.Nije potrebno čiščenje.Kod čiščenja peć nije potrebno svu rastavljat nego se samo otklopi na poklopcu,podignu crepovi i usisivačom s kantom za pepel usišete pepeo s dna kanala.To se tadi ako je peć zidana sa okomitim kanalima.Ako su vodoravni kanali onda se buše otvori na 2-3 kalja koja se zatvaraju sa ukrasnim čepovima.
JURE313 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2012., 01:24   #66
Quote:
Isla Misla kaže: Pogledaj post
Obožavam stare kaljeve peći, prekrasne su mi vizualno, tako se lijepo mogu uklopiti u moderne interijere. Ne znam zašto ih čupate van, čak i ako su izvan funkcije mogu izgledati efektno. I toplina iz njih je fenomenalna, dugo su tople i kad se prestane ložiti. Jednom sam skoro stan kupila zbog prljavo roza kaljeve peći neuobičajena oblika.
i ja isto ovako mislim i osjecam. u kuci imam takvu pec uz centralno i ne mogu opisati razliku. to mi je ko neki ritual, to odrzavanje vatre, dizanje u 5 ujutro da se ne ugasi i nanasanje cjepanica. valjda je to znak da starim

sad prodajem stan i vec kad skicam neke stanove ili kuce za kupnju ne bi imala nista protiv da bude i neki kamin, zbog ugodaja, a i zlu ne trebalo, ako stvarno zagusti kako neki pricaju

istina, ima ih i ruznih, ali imam na tavanu tri secesijska kamina koje smo izvadili kad smo preuredivali bakin stan za prodaju
Clea is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2012., 23:58   #67
Da malo pokrenem ovu temu... Kroz neko vrime selim u novi (stari) stan kojeg kompletno preuređujem te umisto stare kaljeve peći (stara 40ak godina) radim novu pa me sad zanima vaše mišljenje čiji kaljevi su najkvalitetniji? U Splitu jedino Zagorka ima izložbeni salon tako da im je to velika prednost ali ni ostali nisu problem. Lako se riješi transport.

P.S. predložite samo hrvatske proizvode jer se vodim sa onim kupujmo hrvatsko....
Planinarenje is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 01:54   #68
imam pitanje:

zar su stari kaljevi stvarno toliko isluženi? zašto ne jednostavno njih iskoristiti?
vojnik švejk is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2012., 02:35   #69
Quote:
JURE313 kaže: Pogledaj post
Poštovani,pridružio bih se vašoj temi.Kaljevu peć koristim već 10 godina.Zadovoljan sam sa njom.Svake treće godine osobno je ćistim i vadim pepel iz kanala koji se taloži tokom grijanja i sužava kanale.Ove godine morao sam je preziđavati jer su u ložištu popucale šamotne ploće.Uspješno sam to uradio.Sada bih pitao dali tko šta zna o ventilatorskom toplozraćnom ulošku.Ugradio ga je Petar Martinović iz Rume,on ga je izmislio i patentirao.Probao sam stupiti sa njim u kontakt ali bez uspjeha.Pogledajte na google Petar Martinović kaljeva peć.Na koji naćin radi ta njegova peć.Ako tko zna šta o tome javite.Hvala
Evo i mene zanima jeli netko ugradio išta slićno ovome gore i na koji naćin te kao funkcionira od kojeg materijala ako netko ima kave slike bilo bi super. Hvala
hajsek is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2012., 22:40   #70
kaljeva peć

Quote:
hajsek kaže: Pogledaj post
Evo i mene zanima jeli netko ugradio išta slićno ovome gore i na koji naćin te kao funkcionira od kojeg materijala ako netko ima kave slike bilo bi super. Hvala
Upravo sam ovih dana završio izgradnju svoje peći koja će grijati na topli zrak dvije prostorije na katu.U stvari napravio ju je kolega majstor po mojoj ideji. .U stvari nije još sve završeno,ali to je to.Majstor se bavio s osnovnim stvarima (zidanje,izvedba kanala i ložišta) a ja sa razvodom zraka i šminkom

Zadnje uređivanje dadobjelovar : 17.09.2012. at 22:47.
dadobjelovar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 11:50   #71
preslagivanje kaljeve peći

Quote:
verma kaže: Pogledaj post
Kod preslagivanja kaljeve peći,bilo bi dobro da imaš prvo nekog od pećara koji bi vidio u kojem je stanju peć.

Šamotno brašno i staklenu vodu koristi još mali broj pećara (stariji pećari),
sad postoji šamotni malter -mješavina gline i šamota koja se mješa sa običnom vodom. Za prelaganje peći potrebni ti je još dodatni materijal tj. šamotne ploće koje dolaze unutar ložišta,biber crijep,šamotna opeka....
Možda se neki dio tih šamota može iskoristiti ali ako ideš preslagivat peć,preporučujem ti kompletan novi šamotni materijal koji dolazi iznutra.
1. Staklenu vodu nikada nisu koristili pravi meštri (pečari) nego priučene neznalice !!
Zida se ilovačom i šamotnim brašnom !!
2. Preslagivanje se radi svako 7-8 godina (tvornički normativ) , ali, to nije potrebno ako peć funkcionira kao i prve godine grijanja!!
3. Puno ljudi nije zadovoljno njezinim grijanjem a za to su krivi ili loši meštri ili trgovci kojima je interes prodati peć bez obzira dali je ona dovoljne površine za vaš stan pa vam uvale peć koja može ugrijati 25-30 m2 za stan par puta veči....
gcajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 22:17   #72
Evo ovako danas mi se po drugi put dogodilo da mi peć baci dim i pepel na vratasca pepelnjaka i cijev dimnjaka inace je ljetos presložena i majstor je slagao okomite kanale to se nije događalo dok su kanali bili vertikalno sad me već po malo strah i ložit da nebi elsplodirala trebam savjet što mi je činiti. Hvala
hajsek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2012., 22:26   #73
Quote:
hajsek kaže: Pogledaj post
Evo ovako danas mi se po drugi put dogodilo da mi peć baci dim i pepel na vratasca pepelnjaka i cijev dimnjaka inace je ljetos presložena i majstor je slagao okomite kanale to se nije događalo dok su kanali bili vertikalno sad me već po malo strah i ložit da nebi elsplodirala trebam savjet što mi je činiti. Hvala
kanali nemaju veze sa povratom dima ! Dali je bilo nekog vjetra koji na kapu dimnjaka nabije reful vitra? To je u večini slučajeva razlog za povrat dima!
Drugi razlog može bit i upaljena kuhinjska napa....
pozdrav
gcajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2012., 20:49   #74
Quote:
hajsek kaže: Pogledaj post
Evo ovako danas mi se po drugi put dogodilo da mi peć baci dim i pepel na vratasca pepelnjaka i cijev dimnjaka inace je ljetos presložena i majstor je slagao okomite kanale to se nije događalo dok su kanali bili vertikalno sad me već po malo strah i ložit da nebi elsplodirala trebam savjet što mi je činiti. Hvala
Okomito i vertikalno je isto
__________________
"Some things are too hot to touch
The human mind can only stand so much"

- Bob Dylan
Johnny B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2012., 01:32   #75
Quote:
Johnny B. kaže: Pogledaj post
Okomito i vertikalno je isto
bitno da sam razumija šta je tija kazat....
gcajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2013., 21:13   #76
Quote:
hajsek kaže: Pogledaj post
Evo ovako danas mi se po drugi put dogodilo da mi peć baci dim i pepel na vratasca pepelnjaka i cijev dimnjaka inace je ljetos presložena i majstor je slagao okomite kanale to se nije događalo dok su kanali bili vodoravno sad me već po malo strah i ložit da nebi elsplodirala trebam savjet što mi je činiti. Hvala
ma zajeb htio napisat vodoravno a ja opizdio po okomitom i vertikalnom
hajsek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 00:27   #77

Quote:
hajsek kaže: Pogledaj post
ma zajeb htio napisat vodoravno a ja opizdio po okomitom i vertikalnom
gcajo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 21:21   #78
Quote:
Mačakvn kaže: Pogledaj post
Ima li netko ili možda zna gdje se mogu naći fotografije zidanja kaljeve peći po sistemu korak po korak ili nešto slićno, neki link itd.

toga bi trebalo biti na netu.U mom slučaju,skopčah kako se radi krušna peć.U slici
Black animal is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2014., 21:03   #79
Majstor za kaljevu pec

Quote:
DINO_PODSTANAR kaže: Pogledaj post
Poštovani forumaši imam jedno pitanje za stručnu osobu što se tiče kaljeve peći.
prije 6 mjeseci kupili smo kuću u kojoj je kaljeva peć ukratko rećeno prezadovoljni smo, kupili smo suhu bukovinu i rezultat
je izvanredan super grije cijelu kuću a malo troši, kad se jednom zagrije uz minimalno drva super zadržava toplinu, e sad
jedino neznamo kada je ugrađena ta peć bivši gazda također nezna jel kad je on kupio kuću prije 6 godina ona je već bila tu
susjedi kazu da je ugrađena prije 10 godina al da je prvih 5 godina jako malo korištena jel je tom čovjeku ta kuća služila za
vikendicu, pa zimi nije baš dolazio.
Mene zanima koje su indikacije (pokazatelji)da je peć potrebno presložiti, što se poćne događati sa njom.
Napominjem da su sve cigle uvjek jako zagrijane da ih se nemože dirati, dima nema uopće da bi izlazilo van, uvjek mogu
naglo otvoriti vrata i neće izaći dima nimalo, uglavnom nema nikakvog mirisa ni dima. prije 4 godine ugrađen je šmidlerov
dimljak koji je navodno jako kvalitetetan i skup.
ja sam mislio iduće lijeto platit majstora kodrić sileksa da mi presloži peć kako bi imao orjentir kada sam presložio i koliko ću biti
miran sa tim, a opet si mislim ako nije potrebno zašto bi bacao novce, pa vas molim da mi kažete kako ću znati da je potrebno
hitno presložiti peć jel sad stvarno funkcionira bezprijekorno samo su malo fuge potamnile a drugo je sve u najboljem redu.
Ja sam nasao majstora za kaljevu pec na sajtu http://www.dvakalja.com/majstori-koje-preporucujemo.php
ima dovoljno majstora sa kojima se sigurno nesto moze dogovoriti.
Meni je Dejan prezidao kaljevu pec pre tri godine i vrlo sam zadovoljan , sad pregovaramo oko ciscenja ali za sad nema nikakvih naznaka da pec slabije vuce ali ja povremeno palim kockice za izbacivanje cadji - ciscenje kaljeve paci jednom u mesec dana i to traje 5-10 minuta i stvarno pec bolje vuce i ne moze se lako zaprljati.
Iscelitelj is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 29.01.2014., 21:22   #80
Dva kalja - peci

Quote:
FreeFlyer kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

zanima me da li netko ima informacija o kvaliteti kaljevih peći proizvođaća "Dva Kralja" iz Vojvodine.

Mogu se kupiti tu u Hr, pa me zanima kakva je kvaliteta u odnosu na Zagorku i slične domaće ili zapadno uvozne kaljeve peći/elemente.

Navodno su jedini koji rade ručno. Da li je to garancija kvalitete ili nekvalitete...

Svaka pomoć i info dobro je došla.

Thnx

FF
Pozdrav,
moram reci da sam ja veoma zadovoljan kvalitetom i grejanjem , kaljeve peci od dva kalja , jedino moram reci da su mnogo neodgovorni sa vremenom , tri puta su mi prezakazivali termin , na kraju sam vec bio na kraju zivaca i dosli su , kazu imaju previse poisla u sezoni a u vansezoni niko ne radi peci, treba da zaposle vise majstora ali kako sam shvatio , nece da odaju tajnu porodicnog zanata , meni je to licno bezveze i to sam im rekao , treba im sto vise majstora da ne cekamo po 30 dana za ugradnju i sad su stavili majstore na sajt , ha , ha , mogli su to i kad je meni trebalo.
Imas Na http://www.dvakalja.com/majstori-koje-preporucujemo.php
Meni vise za kucu ne treba ali se treba kod njih raspitivati jer neki put imaju bolju ponudu nego firma (valjda imaju neke popuste koje mi nemamo) a ja cekam da renoviram vikendicu pa cu i tamo staviti isti sistem ali sam video da tamo moram staviti i antifriz u sistem zbog mrazeva ako zamrznu cevi mogu ispucati ima tu dosta toga sto treba znati ja sam tu nepotkovan , pa povremeno pitam nekog tamo sta bi mi savetovao i spremam se za par godina da uradim najbolje ali i najjeftinije u vikend kuci,
Ako sam nesto pomogao , dobro , vazno da nisam naskodio, ha , ha.
Iscelitelj is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:06.