Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.05.2012., 13:10   #2001
Za ovaj dio o kreditu znam da može, bitno je da se ne uplaćuje na vaš račun. Kada se uplaćuje kredit - plaća se na žiro račun banke sa pozivom na broj koji vam je dodijeljen. Ne stižu novci vama nego banci. Mislim da tu mogućnost morate prvo provjeriti u firmi, da li su oni voljni to i napraviti.
Na drugi dio vašeg pitanja, na žalost ne znam odgovor, iako pretpostavljam da može ali samo u slučaju zaostataka jer se uzdržavanje plaća mjesečno, ne znam kako bi se gledalo na tako veliku jednokratnu uplatu. Nadam se da će vam netko upućeniji odgovoriti
mala plava 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 13:41   #2002
WTF?!?

Dobili smo opomenu pred ovrhu za (navodno) neplaćene račune (komunalna naknada i naknada za uređenje voda), a kao neplaćeni navedeni su računi iz 2001.,2004.,2005., 2010. i veljače 2011. god.

Kao prvo: račun iz 2011. godine još ću provjeriti, ali ove ostale nema šanse da provjerim.
Ako ću uopće išta provjeravati, jer:
ne nastupa li za tu vrstu računa zastara nakon godinu dana?
(To bi značilo čak i za račun iz veljače 2011.?)

Kako reagirati na ovu opomenu pred ovrhu, ako stvarno vrijedi zastara?

Zadnje uređivanje Špranja : 28.05.2012. at 14:34.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 28.05.2012., 14:21   #2003
Na zastaru se morate vi pozvati. Nastupom zastare dug ne nestaje, nego prestaje pravo vjerovnika da pravnim putem naplati svoje potrazivanje.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 15:03   #2004
Samo da napomenem da se apsolutno ne kužim u ovrhu.

Došao mi je prijedlog za ovrhu zbog neplaćenog računa za pauka.
500 kuna + 205 kuna za javnog bilježnika.

Ja to trenutačno ne mogu platiti, a 10.6 će mi sjesti prva plaća.
Od te plaće banka mi mora oduzeti 1000 kuna da pokriju minus koji imam još od studentskog računa.

A i ovo će mi vjerojatno sjesti na naplatu.
Ako ne budem imala toliko novaca na računu, tko ima prednost?
Mislim, hoće li ovi uzeti tih 705 kuna pa će me banka gnjaviti da platim minus ili će banka uzeti svojih 1000 kuna pa će me ovi i dalje gnjaviti za dug pauku?

Mogu li oni zbog tog duga meni zaplijeniti auto?
__________________
Jedino što se mora je - umrijeti.
dejjja is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 16:25   #2005
pozdrav,
dobio sam opomenu pred ovrhu zbog duga prema mirovinskom i zdravstvenom, inače imam obrt...dug sam u ovoj godini uredno podmirivao i smanjio za 5tkn, ostatak je još 38tkn
bio sam u poreznoj i pitao za mogućnost obročne otplate na što je referent rekao da nemože i da dug treba u cijelosti podmiriti, kako trenutno nemam mogućnosti to napraviti zvao sam HOK i raspitao se o mogućnosti obročne otplate na što sam dobio pozitivan odgovor...
uglavnom treba pisati zahtjev za obročnim plaćanjem s time da se 20% uplati odmah a ostatak na 10 rata...e sad zanima me da li to prolazi ili ne, zahtjev ću predati sutra u lokalnu PU a ako ne prođe šaljem direktno u ZG, što se dešava ako u međuvremenu nastupi blokada računa jer je na opomeni rok za plaćanje prije ovrhe(blokade računa obrta) 8 dana?
__________________
Bolje živjeti cijeli život kao bogataš, nego sedam dana u bijedi!
FIDODIDO is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2012., 23:23   #2006
Molila bih da mi netko odgovri ako zna. Ukoliko izgubim sud koliko su parnični trškovi jer mi je prijedlog ovrhe oko 3000 kn,a žalila sam se na jedan račun od 300 kn? Hvala
JOSIPA28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 15:37   #2007
Quote:
JOSIPA28 kaže: Pogledaj post
Molila bih da mi netko odgovri ako zna. Ukoliko izgubim sud koliko su parnični trškovi jer mi je prijedlog ovrhe oko 3000 kn,a žalila sam se na jedan račun od 300 kn? Hvala
Pristojba na prigovor ti je 200 kn, pristojba na presudu će biti isto 200 kn, plus trošak zastupanja tužitelja, koji ti je za svako ročište 500 kn + pdv. S time da ako priznaš na prvom ročištu, ovaj trošak pristojbe na presudu i trošak jednog zastupanja se uzimaju 50%. (dakle nije 500 + pdv + 200, vec 250 + pdv + 100). Ako priznaš prije prvog ročišta onda najvjerovatnije nema ni troška zastupanja.

I to ti je to. Sa svakim ročištem, radnjom, podneskom tužitelja trošak raste.

A onda kad izgubiš, ako presuda postane pravomoćna, pa krenu s njom u ovrhu ide ti novi trošak ovrhe od 500 + pdv + 200...
flint is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 15:44   #2008
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Na zastaru se morate vi pozvati. Nastupom zastare dug ne nestaje, nego prestaje pravo vjerovnika da pravnim putem naplati svoje potrazivanje.
Baš gledam na temi o zastarama računa, pa nailazim i na ovo pisamce koje je autorica jednog posta dobila od distributera toplinske energije i to nakon nakon što se (opravdano) pozvala na zastaru potraživanja iz opomene:
Quote:
Mjesec dana kasnije su mi poslali odgovor "Sukladno članku 93. stavak 3. Općih uvjeta za opskrbu toplinskom energijom (NN 129/06), distributer toplinske energije
ima pravo po nalogu opskrbljivača toplinskom energijom obustaviti isporuku toplinske energije na obračunskom mjernom mjestu
tarifnog kupca ako tarifni kupac ni nakon isteka roka iz opomene nije platio dospjelu novčanu obvezu".
Znači li to da vjerovnik nakon zastare gubi pravo da pravnim putem naplati potraživanja, ali to može učiniti na druge načine, npr. ucjenom da će korisniku biti prekinuta opskrba, ukoliko ne podmiri dug?
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 15:48   #2009
Ucjena je kazneno djelo. Osim pravnog puta, jedini nacin namirenja je da duznik dobrovoljno plati dug. Nemaju pravo prekinuti opskrbu zbog svog propusta.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 22:56   #2010
Tu vas štiti i Zakon o zaštiti potrošača, ali ne znam sad napamet odredbu...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 00:58   #2011
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Ucjena je kazneno djelo. Osim pravnog puta, jedini nacin namirenja je da duznik dobrovoljno plati dug...
Pa o tome i govorim: naravno da nitko neće otvoreno ucijeniti, ali i sama kažeš kako zastarom dug ne "nestaje". Pa onda "oni" samo lijepo i fino poručuju (nikome ne prijeteći i nikoga ne ucjenjujući ): "Ako postoji dug, distributer ima pravo (po tom i tom članku blablabla...) prekinuti opskrbu..." (Pročitaj još jednom lukavu formulaciju iz citata u mom prethodnom postu...)

Pa onda ti, naravno, "dobrovoljno" platiš dug (bez obzira što je sam račun u zastari).

Zadnje uređivanje Špranja : 31.05.2012. at 01:03.
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 08:22   #2012
FLINT

Quote:
flint kaže: Pogledaj post
Pristojba na prigovor ti je 200 kn, pristojba na presudu će biti isto 200 kn, plus trošak zastupanja tužitelja, koji ti je za svako ročište 500 kn + pdv. S time da ako priznaš na prvom ročištu, ovaj trošak pristojbe na presudu i trošak jednog zastupanja se uzimaju 50%. (dakle nije 500 + pdv + 200, vec 250 + pdv + 100). Ako priznaš prije prvog ročišta onda najvjerovatnije nema ni troška zastupanja.

I to ti je to. Sa svakim ročištem, radnjom, podneskom tužitelja trošak raste.

A onda kad izgubiš, ako presuda postane pravomoćna, pa krenu s njom u ovrhu ide ti novi trošak ovrhe od 500 + pdv + 200...
Hvala na odgovoru. Što znači priznati prije prvog ročišta,kada i kako da to napravim? kad me oni pozovu ili kada? Pitam jer stvarno nemam pojma o tome! Hvala!
JOSIPA28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 09:03   #2013
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
"Ako postoji dug, distributer ima pravo (po tom i tom članku blablabla...) prekinuti opskrbu..." (Pročitaj još jednom lukavu formulaciju iz citata u mom prethodnom postu...)
Pa onda ti, naravno, "dobrovoljno" platiš dug (bez obzira što je sam račun u zastari).
Nije to nista lukavo, nego nezakonito i njihov los pokusaj da se primjene odredbe koje se ovdje ne mogu primjeniti.
Nemaju pravo prekinuti opskrbu. Obrati se Potrosacu, oni ce ti najbolje objasniti koji ti je iduci korak.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 09:39   #2014
evo link sa stranice Državnog inspektorata...

http://www.inspektorat.hr/cesta-pita...t0WGBp1jAN1xsA
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 09:46   #2015
Quote:
JOSIPA28 kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru. Što znači priznati prije prvog ročišta,kada i kako da to napravim? kad me oni pozovu ili kada? Pitam jer stvarno nemam pojma o tome! Hvala!
Znači da odeš na sud, saznaš si broj spisa na Povrv kancelu, i onda ili: (i) odeš direktno do suca i zamolis ga da ti na zapisnik uzme izjavu da povlacis prigovor, ili (ii) napises nesto u tom stilu, (povlacim prigovor na rjesenje javnog biljeznika to i to, izjavljen tad i tad), ostavis prazno za broj spisa koji ti kszu na sudu, upises ga rucno, i predas to na urudzbenom. Trebaju ti tri primjerka.

Naravno, vec je x puta na ovom podforumu napisano, ali ne steti ponoviti da tebi nista ne prijeci da dug otplacujes vec sada, malo po malo, i time si smanjujes dugovanje, plus obavezno se probaj dogovoriti s ovrhovoditeljem za neku obrocnu otplatu da ti ne krenu u novu ovrhu jednom kad ovo postane pravomoćno.
flint is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 12:31   #2016
Nisam citala prethodne odgovore (isprika svima)..... Molim mozete li mi reci koliko se dugo MORAJU cuvati racuni u Hrvatskoj? Mislim konkretno na racune za struju, vodu grijanje etc.
Maxima is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 13:18   #2017
Quote:
Maxima kaže: Pogledaj post
Nisam citala prethodne odgovore (isprika svima)..... Molim mozete li mi reci koliko se dugo MORAJU cuvati racuni u Hrvatskoj? Mislim konkretno na racune za struju, vodu grijanje etc.
to je jako teško za reći, najsigurnije bi ti bilo 10 godina, jer nije stvar samo u različitim zastarama već i pokretanju postupka tj zaprimanja kod javnog bilježnika do dostave... tako da 10 godina je jedino dovoljno sigruno vrijeme...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2012., 23:02   #2018
ovako, moj stari je bio jamac covjeku koji je nedavno preminuo... e sad, otplatio mu je cjeli kredit i za vrijeme kredita mu nije mogao nista zbog neplačanja... zanima me dal se moze sad nakon isteka kredita sta napraviti??? moram napomenuti da je od zavrsetka kredita proslo oko 5godina, mozda je sad i prekasno... hvala unaprijed )
cvjecarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 02:24   #2019
Pa ne može mu ništa kad je čovjek umro, zaboga.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 05:06   #2020
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Pa ne može mu ništa kad je čovjek umro, zaboga.
moze, traziti povrat novca od nasljednika...tuzbom
kresimirn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:22.