Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Alternativno liječenje

Alternativno liječenje Sve ono što ne spada u službenu medicinu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2009., 21:03   #21
Cak i krace od 2 minute ostavljati. Svaka vrsta caja ima svojevrstan sweet spot ostavljanja listica u vodi i kada ga pogodite ma nema bolje stvari od salice biljke cajevca, bio to zeleni ili crni caj.

Osobno iskustvo - pai mu tan je zeleni caj s vrlo malo bijelog. Meni je gadan, isto kao i onaj najskuplji bijeli caj kojeg sam isprobao.

Od zelenih mi je najbolji Gunpowder Temple of Heaven, a od crnih Irish Breakfast.

Inace te cajeve pijem jako razblazene, na 1.2L vode mi ide jedna mala zlicica (ne ona mala zlica, nego ona jos manja ) i gunpowder ostavljam 2 minute, a irish oko 3 minute.

Isprobao sam sigurno 15ak vrsta ali ta dva su mi najbolja.

EDIT:
zeleni caj ide na 60-80 stupnjeva vodu, ja ostavim jedno minutu do dve kad provri voda da se ohladi, a crni caj obvezno u kipucu vodu!
__________________
Do you have a nice signature?
Reisser is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 01:21   #22
ja ga vec pravim kojih 2 tj,posuda od 1.5 lit,ugrijem vodu...taman da ne provrije stavim caj i drzim...dok se ne ohali,onda ga ocjedim i pijem cijeli dan.A stavljam jednu jušnu žlicu na tu kolicinu vode.OK tako?!I da,jel bolje kad se caj da se odma ocjedi nakon 2.3 min ili moze ostati i duze.Iako kasnije bude puno tamniji i gorci,al meni odgovara okus.Mislm jel se time ne gubi kvaliteta?!
Esseker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 01:45   #23
Ako se ocijedi nakon 1-3 min. djeluje tako da razbuđuje a nakon 3-5 min. smiruje.
Tammy is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 13:30   #24
Problem su teski metali, posebice aluminij. I fluor. Sto se caj duze ostavlja u vodi, to se vise ti otrovi izlucuju. Camellia Sinensis voli vuci aluminij i fluor iz zemljista, a znamo da se dosta cajeva uzgaja u Indiji i Kini gdje je briga za okolis na niskoj razini tako da nekad koncentracije te dve supstance budu ekstremno visoke u dobivenom napitku.

Dakle, sto krace ostavljati. Nije to vruci napitak od koprive il neznam cega pa da se ostavi 15 min.

Jos jedna zanimljivost je nacin pripreme u Kini - oni uopce ne ostavljaju listice u vodi, nego ih preliju vodom vise puta (komplicirana procedura) i piju iz jako malih posudica.
__________________
Do you have a nice signature?
Reisser is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2009., 13:41   #25
Quote:

Zanima me koji,gdje kupiti doticni caj.Ima ih dosta u ponudi,al neznam koji je od njih ori-điđi tj onaj pravi.
ako si iz Zg


http://www.kucazelenogcaja.com/index.php?kateg=1
Mano is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2009., 23:19   #26
Quote:
Esseker1 kaže: Pogledaj post
Arigatou!
Ja sam mislio da je to od posebne biljke pravljeno-Zeleni caj.Ja sam nasao neki KUKICHA u rinfuzi.ok je
meni je kukicha prefini, onak mi ima neki dimljeni šmek i baš su mi super grančice

top čaj mi je trenutno majčina dušica, tak da sam zelene, bijele i ine zapostavila, kolko vidim sad je žuti aktualan
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 12:24   #27
Quote:
The_Man1 kaže: Pogledaj post
Tajna pripreme zelenog čaja je u tome da se voda zagrije na 70 - 80 stupnjeva te da prelije čaj, poklopi posuda te tako drži između 2,5 do 3 min. Nakon 3 min. čaj postaje sve gorčiji umjesto osvježavajući.
Slazem se. Ja zakuham vodu i umjesto da mjerim temperaturu, pustim 5-7 min da se ohladi prije nego sto prelijem caj. Prevruca voda ga spali pa postane gorak.

Quote:
Esseker1 kaže:
ja ga vec pravim kojih 2 tj,posuda od 1.5 lit,ugrijem vodu...taman da ne provrije stavim caj i drzim...dok se ne ohali,onda ga ocjedim i pijem cijeli dan.
Nedavno je bio prilog na TV-u o cajevima gdje je receno da zeleni caj nije preporucljivo kuhati u vecoj kolicini i ostavljati za kasnije, za razliku od primjerice rooibosa kod kojeg to nema veze. Nije dano neko znanstveno objasnjenje, ali do slicnog sam zakljucka dosao i sam ranije. Bilo da bih ga ostavio u termosici bilo u staklenoj posudi, caj mi jednostavno promijeni okus i to mi vrijedi za sve cajeve iz porodice Camellia sinensis.

Quote:
larlar kaže:
meni je kukicha prefini, onak mi ima neki dimljeni šmek i baš su mi super grančice
I moj je favorit trenutno Kukicha. Super je taj njegov kremasto-dimljeni okus i najvise me od svih cajeva podsjeca na kavu (iako ima najmanje kofeina). Probao sam proizvodjace Mitoku i Muso i nisam primijetio bas neku razliku. Mozda je Mitoku bio malo jaci.

Sencha (Muso), za kojeg kazu da ide u red cjenjenijih cajeva u Japanu, je intenzivniji i okusom i mrisom, i na njega treba malo navikavanja. Meni zaziva laganu alergijsku reakciju (rinitis).

Jel zna netko gdje se moze kupiti ovakav cajnik?

http://img135.imageshack.us/img135/7824/cajnik.jpg
rubik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2009., 22:13   #28
baš sam si danas kupila novu dozu kukiche (mitoku) - u dućanu zdrave hrane
pošto se njegova priprema razlikuje od ostalih vrsta, evo kratki info za kukichu

Quote:
KUKICHA
Kukicha se pravi od grančica i nešto starijih listova. Grančice se ručno beru tijekom jeseni i zime jer tada biljka sadrži najmanje kofeina. Upravo zbog manjka kofeina, kukicha se bitno razlikuje od ostalih čajeva i stoga je pogodan za bebe, malu djecu i osobe osjetljive na kofein. Nakon branja, grančice se izlažu pari, zatim suše, umataju u papir i tako čuvaju dvije do tri godine. Nakon toga se i poprže ne bi li dobile specifičan okus.
Kukicha čaj je iznimno bogat kalcijem (i stoga dobar za osobe kojima smeta mlijeko) te olakšava probavu (izvrsno uravnotežuje alkalna i kisela svojstva). Sadrži tanin koji pomaže u detoksikaciji organizma od nikotina, narkotika, lijekova, pa čak i radiaktivnosti. Od svih vrsta, kukicha čaj sadrži najveći postotak tanina.
Priprema: U kipuću se vodu dodaju grančice, na smanjenoj vatri treba kuhati 2 do 5 minuta. Grančice se mogu prokuhavati
dvaput.
ne znam za ovaj tvoj čajnik, al menio je prekrasan ovaj od boduma sa stiskalicom listića u sredinihttp://tbn2.google.com/images?q=tbn:...%2520press.jpg
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 10:09   #29
je imate pravo,evo vec duze vrijeme pijem Pai mu tan superior,pio sam i Sencha ja mislim,al kukicha(taj sam malim grancicama je bio super).Vjerujem da cu preci na kukichu opet....it's so good....
Esseker1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 12:31   #30
@larlar Imam vrlo slican cajnik ovome s tvoje slike.

http://img151.imageshack.us/img151/7824/cajnik.jpg

Sad bih zelio nabaviti mali keramicki za samo jednu osobu, koji je saliven iz jednog komada.
rubik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 19:14   #31
One Zelene cajeve koji se prodaju u filter vrecicama,da li to valja piti,ili nemaju veze sa pravim zelenim cajem?
Da li ti cajevi(filter) imaju uopce antioksidanse i sve ono sto se prepisuje zelenom caju?
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2009., 21:45   #32
po mom iskustvu, naravno da su čajevi u listićima superiorni vrećicama (poogotovo čajevi kupljeni u čajotekama ili u specijaliziranim dućanima)
prednost vrećica je da su praktične i štede vrijeme i suđe..a opet je to ista biljka, ne? no i tu ih ima boljih i lošijih, meni je dosta dobar twiningsov jasmin/naranča/vanilija u vrećicama i franckov zeleni mi je ok

@rubik lijep ti je čajnik!
di si ga kupio?
larlar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 11:22   #33
Hvala,znaci mogu piti i dalje filter caj dok ne kupim pravi.

Ovakav cajnik su imali u neckermannu vrlo povoljno.
utisana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 11:54   #34
Ne mora a priori znaciti da je caj u vrecici losiji od caja u listicima, jer ima proizvodjaca koji imaju u ponudi oba i sve ovisi o kvaliteti listica. Za pretpostaviti je da vecina nece bas birati najkvalitetniju sirovinu za masovnu proizvodnju. Najveca razlika, pod uvjetom da se koristi ista kvaliteta listica, je u tome sto su u vrecicama uglavnom listici sameljeni, a tada dolazi do hlapljenja etericnih ulja koja daju aromu caju pa dobiva jednolicniji okus. Kada se cjeloviti listici caja pripremaju u salici (ili u cajniku), rasporedjeni su na sirem prostoru pa se tako stvaraju bolji preduvjeti za oslobadjanje svih sastojaka iz njih. Opcenito, primijetit ces da su cajevi u vrecicama okusom vise-manje slicni jedni drugima, a i ponuda u supermarketima je takva da imas uglavnom zeleni (kao zajednicki nazivnik) ili zeleni plus neka aroma: jasmin, menta, bergamot itd. Kazem zajednicki nazivnik jer postoji citav spektar zelenih cajeva koji se razlikuju po vremenu branja, dijelova biljke koji se koriste, po procesu obrade (npr. japanski i kineski tip)... dakle, sve su to faktori koji variraju kemijski sastav caja, sto dovodi i do razlike u okusu. Npr. larlar je gore napisala da je kukicha bogatiji kalcijem i ima nizu razinu kofeina. No svima su u osnovi zajednicki polifenoli, koji djeluju kao antioksidans ili L-teanin, koji ima povoljan ucinak na mentalne sposobnosti i neutralizira stetna djelovanja kofeina. Kad nutricionisti savjetuju pijenje zelenog caja, gotovo sam siguran da ne misle na cajeve u listicima, jer znaju da vecina pije uglavnom caj iz vrecica. Ja pijem i jedne i druge, ovisno o tome koliko imam vremena, volje i koliko sam raspolozen za rituale kuhanja (i pranja sudja).


@larlar
Hvala! Kupljen je u Domi.

Bas dobro da si spomenula Twiningsov jasmin, jedan od mojih omiljenih. Taj caj je odjednom isceznuo sa svih polica prije cirka 3-4 mjeseca i vise se nikad nije pojavio. Ostala su samo ona 5x5 pakiranja u kojima imas 5 vrecica od svake vrste. U medjuvremenu sam pio neki Ahmad tea s jasminom, koji nije los, ali nije to to.
rubik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 11:59   #35
mene zanima smije li se stavljati med u zeleni čaj? mislim gubi li svojstva ili ne ako stavim malo???
__________________
stiže nam Hannah
40+
lillyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 14:37   #36
Quote:
lotta kaže: Pogledaj post
mene zanima je li bijeli čaj bolji od zelenog?
navodno ima više antioksidanata od zelenog čaja, s druge strane antioksidanti crnog čaja se bolje apsorbiraju u tijelu.

ja pijem zeleni cedevitin i ok mi je. pila sam i oed svakavih listića, ali cedevitin me zasad najbolje razbuđuje.
__________________
Netko je rekao: "Ne usudim se stati i razmisliti jer bih mogao shvatiti kako krenuti ispočetka"
Athony de Mello
izgubljena is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 16:39   #37
Quote:
lillyrose kaže: Pogledaj post
mene zanima smije li se stavljati med u zeleni čaj? mislim gubi li svojstva ili ne ako stavim malo???
Pitas za med ili za caj? Caj ne gubi svojstva, med gubi ako je caj topao, jer je termolabilno ono sto je dobro u medu, osim naravno, okus ostaje.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2009., 20:43   #38
pitam za čaj, netko je rekao da se zeleni čaj ne šećeri, pa zato...
__________________
stiže nam Hannah
40+
lillyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2009., 17:16   #39
Quote:
lillyrose kaže: Pogledaj post
pitam za čaj, netko je rekao da se zeleni čaj ne šećeri, pa zato...
Svi cajevi se mogu seceriti, ali stoji da se tradicionalno ne secere, zbog obicaja. Inace, seceri su hrana patogenima, pa se ni jedan uvarak (makar i od biljke cajevca) ne seceri kad se koristi kao lijek, ali je i to zbog medicinskih razloga.
Alan_SP is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2009., 19:12   #40
Gle, caj je samo jedan, caj (tea) od biljke Camellie Sinensis. Sve ostalo je uvarak kako ti kazes ili po engleski herbal infusion!

The Chinese character for tea is , but it is pronounced differently in the various Chinese dialects. Two pronunciations have made their way into other languages around the world[43]. One is , which comes from the Amoy Min Nan dialect, spoken around the port of Xiamen (Amoy). This pronunciation is believed to come from the old words for tea 梌 (tú) or 荼 (tú). The other is chá, used by the Cantonese dialect spoken around the ports of Guangzhou (Canton), Hong Kong, Macau, and in overseas Chinese communities, as well as in the Mandarin dialect of northern China.

Dakle, rijec caj je prijevod rijeci za napitak od biljke Camellie Sinensis i ne moze se koristiti rijec uvarak za napitke od te biljke.


Sto se tice secera, on meni upropasti okus caja. Mnogi secere jer im je gorak, a to je znak da su ga predugo ostavili u vodi, ali eto, lakse je slijediti ono sto pise na uputama caja nego malo eksperimentirati i ostavljati listice caja malo krace u vodi.
__________________
Do you have a nice signature?
Reisser is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:34.