Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2005., 15:32   #1
Vjeronauk u školi - združeni topic

Ja sam izričito protiv naučavanja (samo jedne vjere) u školama i vrtićima. I to zato što djeca do puberteta ionako ne mogu o Bogu, vjeri i crkvi zdravorazumski promišljati. Dijete ne može vjeru razumjeti, može samo naučiti nešto vezano za vjeru raditi ili pričati. Kako bilo da bilo, mislim da je učenju vjere mjesto u crkvi i kod kuće, a ne u vrtićima i školama.

Nedavno sam izvukla iz svoje arhive svoj molitvenik za djecu koji me pratio tokom osnovne škole. Po prvi puta sam ga nakon 15 godina ponovno pročitala i sablaznila se.
Na samom početku molitvenika pod naslovom MOJE DOBRE ODLUKE kao važnije od odluke o slušanju roditelja u svemu dobrom (na što sam se posebno iznenadila da ne piše slušati roditelje bezuvjetno) navedene su slijedeće:

nijedan dan bez molitve
nijedna nedjelja i blagdan bez mise
što češće na ispovjed
ne izostaviti sat vjeronauka.

Zaista zastrašujuće ako uzmeš u obzir da to čitaju djeca.
Kao predzadnja je slušati svoju savjest (što bi po meni trebalo biti na prvom mjestu), a među svim tim dobrim odlukama nalazi se i ova:

MISLITI NA SMRT I BOŽJI SUD.

Zašto bi, zaboga, dijete trebalo misliti na smrt (ili uopće bilo koje mlado biće)?

Slijedeći molitvenik dijete će trebati:

UJUTRO - moliti jutarnju, anđeosko pozdravljanje, molitva prije doručka, poslije doručka

POPODNE - moliti anđeosko, prije ručka, poslije ručka

NAVEČER - moliti anđeosko, prije večere, poslije večere, prije spavanja večernju...

U OSTALO VRIJEME PO POTREBI- kad si u napasti, ako si sagriješio, u smrtnoj pogibelji, kad čuješ psovku, a postoje i strelovite molitve koje "kao strelice ljubavi često odapinjemo u nebo".

U sve ovo nismo ubrojali krunice, mise, križni put, ispovjed, pobožnost majci bozijoj, presvetom srcu isusovom, molitve koje se mole pred slikom raspela itditditditditd.....

Naravno, da ne spominjem neke komentare unutra tipa MOLITVA ZA POKOJNE VJERNE (POGANI NIŠTA), konstantno spominjanje da su djetetovi roditelji samo ovozemaljski roditelji i da nikako ne smije zaboraviti na veliku poslušnost nebeskim roditeljima....

Da li je to zaista potrebno?

I još nešto. Da li je zaista potrebno po vjeri razlikovati prijatelje u vrtiću? Svojedobno sam za Božić bila u vrtiću. Svoj djeci su se radile čestitke sa borom, samo se jednoj malenoj čiji su roditelji jehovini svjedoci radila čestitka sa kućicom u snijegu. Uostalom, to je toliko glupo jer su ljudi masovno neinformirani!!! Okićeno drvce je tek relativno nedavno uvedeno i nema veze sa vjerskim uvjenjima - ono je vezano uz Božić je je to postalo običaj. Djeca nisu kužila, al su znala da je različita i gotovo. Kao što djeca u školi vide tko ide na vjeronauk a tko ne ide.
Da li je to zaista sve potrebno???
caregiver is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 15:51   #2
Re: Što mislite o vjeri i djeci, vjeronauku u sklopu škole i/li vrtića?

Quote:
caregiver kaže:
Ja sam izričito protiv naučavanja (samo jedne vjere) u školama i vrtićima.

.
(Da ne citiram cijeli tekst)
.
.

Da li je to zaista sve potrebno???
U principu se slazem sa time. Mislim da je to nepotrebno, ali poslije rata se pojavila potreba isticati rzlike izmedju ljudi, a samim tim izmedju djece, samo iz razloga da bi se znalo da su "ONI" drugaciji, valjda mali, zeleni i tkoznkakvijos, samo su se dobro kamuflirali u ljudsko oblicje.
Vjeroucitelji su u skolama uzeli maha u najmanju ruku kao da predaju ONO i DSZ ili TIPS u bivsoj drzvai, kao da je to najvazniji predmet.
Crkva i obitelj je mjesto za ucenje vjere.
Moja djeca nece ici na vjeronauk u skoli.
A sad ih u vrticu ne operecuju previse o tome.
__________________
epruveto sretan ti majčin dan
SANJAM U BOJAMA
ixox is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 17:28   #3
Re: Re: Što mislite o vjeri i djeci, vjeronauku u sklopu škole i/li vrtića?

Quote:
ixox kaže:

Crkva i obitelj je mjesto za ucenje vjere.
Slazem se

Grozno mi je sto je vjeronauk predmet u skoli i nikako ne bih da dijete ide na njega.
Ali 95 posto klinaca ide i bojim se da mi se dijete ne osjeti izolirano...
A na vjeronauk u vrticu mogu reci samo
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 17:30   #4
Uvijek sam za odvajanje crkvenog i svjetovnog, definitivno.
__________________
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 17:44   #5
Mislim da pričate bez veze. Pa nije taj vjeronauk obavezan, ako nećeš da ti dijete ne ide nemoj ga slat. Po meni puno se kvalitetnije uči u školi nego kaj će mali klinac na misi naučiti. Zujat če okolo i čekat da što prije prođe. U školi se to radi sa udžbenicima i sustavno.

Quote:
Naravno, da ne spominjem neke komentare unutra tipa MOLITVA ZA POKOJNE VJERNE (POGANI NIŠTA), konstantno spominjanje da su djetetovi roditelji samo ovozemaljski roditelji i da nikako ne smije zaboraviti na veliku poslušnost nebeskim roditeljima....

Da li je to zaista potrebno?
Kršćanstvo je takva religija, nema veze jel ti to učiš doma uz Bibliju, u Crkvi ili u školi. Ma ja mislim da je najbolje da budemo kršćani, ali da ništa ne učimo o vjeri i da ništa ne znamo o njoj
__________________
...jer dok budale uče na svojim, a pametni ljudi na tuđim greškama totalni kreteni kao što smo mi (Hrvati) ne učimo niti na svojim greškama… (Predrag Raos)
BlackStallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 19:28   #6
onda bi trebale postojat katolicke skole pa ako roditelji zele nek salju djecu tamo.tu se za vrijeme mise klinci skupe i drgi svecenik koj i ne vodi misu ih otpelja u zasebnu ucionicu i tamo ih uci o vjeri.imaju cak i za male bebice cuvanje za vrijeme mise,da roditelji mogu zajedno u miru biti bar malo.u svakom slucaju svjetovno je odvojeno od religije. osim "god bless Amerika"
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 20:01   #7
Protiv sam naucavanja bilo kojeg vjeronauka u DRZAVNIM SKOLAMA I VRTICIMA.To je posao roditelja, i vjerske zajednice kojoj pripadaju.

Protiv sam financiranja istih iz drzvnog proracuna.Protiv ugovora vjerskih organizacija i drzave o financiranju istih.

Protiv sam uvodjenja i dovodjenja ljudi pred gotov cin, biranjem da li ce placati "porez za kulturu" ili "porez za vjersku organizaciju".

Jos uvjek vjerujem u RH kao sekularnu drzavu, ali to sve vise slici na neku djecju naivnost.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 21:03   #8
Quote:
happygoose kaže:
Protiv sam financiranja istih iz drzvnog proracuna.Protiv ugovora vjerskih organizacija i drzave o financiranju istih.
I ja sam isto svakako isto protiv toga. Nijhe u redu da musliman ili ateista plaća katolike. Ali mislim da je za samu djecu kvalitetnije obrazovanje u školi nego što bi ga dobili u Crkvi. No ja ne razumijem zašto su ljudi toliko žestoko protiv te crkve Pa 95% Hrvata su katolici.
__________________
...jer dok budale uče na svojim, a pametni ljudi na tuđim greškama totalni kreteni kao što smo mi (Hrvati) ne učimo niti na svojim greškama… (Predrag Raos)
BlackStallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 21:23   #9
Quote:
Mislim da pričate bez veze. Pa nije taj vjeronauk obavezan, ako nećeš da ti dijete ne ide nemoj ga slat. Po meni puno se kvalitetnije uči u školi nego kaj će mali klinac na misi naučiti. Zujat če okolo i čekat da što prije prođe. U školi se to radi sa udžbenicima i sustavno..
...kad sam ja bila "mala" išlo se u crkvu na vjeronauk i to je sve skupa bilo jako lijepo i pobožno.
u isto vrijeme prilagođeno djeci,a i puno važnih podataka...
nisi bio svinja ako ne ideš na vjeronauk i svi su se "igrali" s tobom..
vjernik jesam...ali crkva u nas daje sebi malo previše maha...
a vjeroučitelja ima da ti se ...neki nikakve veze s vjerskim životom nemaju...
ma buuuua
__________________
Ti si ono o čemu sanjam, ti si ono čemu se nadam..odvedi me u svijet svoj, pod zemlju, nebo, nije važno, sljedbenik sam tvoj..
injanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 21:46   #10
Quote:
BlackStallion kaže:
I ja sam isto svakako isto protiv toga. Nijhe u redu da musliman ili ateista plaća katolike. Ali mislim da je za samu djecu kvalitetnije obrazovanje u školi nego što bi ga dobili u Crkvi. No ja ne razumijem zašto su ljudi toliko žestoko protiv te crkve Pa 95% Hrvata su katolici.
Posto si citirao moj post......osjecam se prozvanom

I ne zelim da me se krivo shvati...ja protiv nicijeg vjerskog uvjerenja nemam nista.

Pa tako ni protiv katolickih vjernika.

Ali kao sto sam navela ranije, Religiji u Drzavnim ustanovama poput vrtica, skole, nema mjesta na nacin na koji je ona danas inkorporirana, osim u knjigama i satovima opce kulture ili onoga sto se nekad ili jos uvjek zove Etika i Kultura.

Niti financiranje istih.

To je moje misljenje i stav.

Zao mi je ako si ti to shvatio drugacije.
Ali ovakve rasprave se isto tako vode i na Religiji, pa ako te zanima, posjeti i taj podforum, ima zanimljivih topica.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 11:40   #11
Quote:
BlackStallion kaže:
Mislim da pričate bez veze. Pa nije taj vjeronauk obavezan, ako nećeš da ti dijete ne ide nemoj ga slat. Po meni puno se kvalitetnije uči u školi nego kaj će mali klinac na misi naučiti. Zujat če okolo i čekat da što prije prođe. U školi se to radi sa udžbenicima i sustavno.
I kad ja odaberem da moje dijete nece ici u skoli na vjeronauk (jer je vec u skoli optereceno sa milion pizdarija ili je druge vjere ili nikave vjere), gdje ce ono biti tih 45 minuta? Na skolskom igralistu, kaficu ili lokalnom parku cekajuci dilere kako traze nove musterije? Da li se itko upita, kako se osjeca dijete koje mora biti odvojeno od ostalih taj skolski sat. Znaci, drugacije je od stalih, sto je povod da mu druga djeca izmisle pogrdni nadimak itd,itd...

I dalje protiv toga!!
__________________
epruveto sretan ti majčin dan
SANJAM U BOJAMA
ixox is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 12:41   #12
Quote:
BlackStallion kaže:
I ja sam isto svakako isto protiv toga. Nijhe u redu da musliman ili ateista plaća katolike. Ali mislim da je za samu djecu kvalitetnije obrazovanje u školi nego što bi ga dobili u Crkvi. No ja ne razumijem zašto su ljudi toliko žestoko protiv te crkve Pa 95% Hrvata su katolici.
Vjeronauku je mjesto u crkvi, tko hoce, nek izvoli. U skoli, vrticima etc. mu nije mjesto. Alergicna sam na one "katolike" koji pokusavaju naturiti svoju vjeru onima koji nisu vjernici. Ak' si vjernik, ostavi one koji nisu na miru.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 12:42   #13
Quote:
ixox kaže:
I kad ja odaberem da moje dijete nece ici u skoli na vjeronauk (jer je vec u skoli optereceno sa milion pizdarija ili je druge vjere ili nikave vjere), gdje ce ono biti tih 45 minuta? Na skolskom igralistu, kaficu ili lokalnom parku cekajuci dilere kako traze nove musterije? Da li se itko upita, kako se osjeca dijete koje mora biti odvojeno od ostalih taj skolski sat. Znaci, drugacije je od stalih, sto je povod da mu druga djeca izmisle pogrdni nadimak itd,itd...

I dalje protiv toga!!
Upravo tako.
__________________
Insomnia
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 12:48   #14
ja sam i na religiji pisala da su mi dijete od 8 godina vec sad naucili da se treba cistiti od grijeha
ne zelim da dijete odrasta uz ucenju da je grijesno. prekjucer je sam rekao da vise ne zeli ici na vjeronauk
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 12:50   #15
Ukoliko svećenici pretjeraju, potrebno je pokazati im Boga.
__________________
dr. Lebowski
walter is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:10   #16
Tko ima pravo OCJENJIVAT kakav sam ja vjernik (ili moje djete ili bilo tko drugi) s ocjenom od 1-5?

Kakao se može pod istim krovom učit da je čovjek postao čovjekom evolucijom (biologija), i da ga je stvorio Bog (vjeronauk)?

Moje djete na ide na vjeronauk. Na svu sreću vjeronauk je prvi ili zadnj sat (ove godine). Inače su znali bit (ima ih jedni 5-ero iz razreda koji ne idu na vjeronauk) u knjižnici s učkom ili knjiznicarom.
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 14:57   #17
ma koja Evropa, 21 stoljeće, mi punim gasom idemo u srednji vijek. Uskoro očekujem i obaveznu 1/10.

vjeri je mjesto u vjerskoj instituciji i toČka.
EncOre is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 17:47   #18
Quote:
ixox kaže:
I gdje ce ono biti tih 45 minuta? Na skolskom igralistu, kaficu ili lokalnom parku cekajuci dilere
Dilere on može čekat i bilo kad, a ne samo pod jednim satom. Protiv toga zla se bori jedino dobrim odgojem

Quote:
injnja:
nisi bio svinja ako ne ideš na vjeronauk i svi su se "igrali" s tobom..
Ja nisam išao na vjeronauk, pa svejedno nisam bio svinja i svi su s igrali sa mnom (tj. oni koje sam htio u svom društvu)

Quote:
Billi:
ne zelim da dijete odrasta uz ucenju da je grijesno.
Po kršćanstvu je svatko griješan. Ako se tebi il njemu to ne sviđa ne budite krščani nego ateisti ili neke druge vjere. Ne vidim u čem je porblem?
__________________
...jer dok budale uče na svojim, a pametni ljudi na tuđim greškama totalni kreteni kao što smo mi (Hrvati) ne učimo niti na svojim greškama… (Predrag Raos)
BlackStallion is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 18:00   #19
Quote:
BlackStallion kaže:

Ne vidim u čem je porblem?
nema ga vise
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2005., 11:59   #20
Quote:
FFE kaže:
Vjeronauku je mjesto u crkvi, tko hoce, nek izvoli. U skoli, vrticima etc. mu nije mjesto. Alergicna sam na one "katolike" koji pokusavaju naturiti svoju vjeru onima koji nisu vjernici. Ak' si vjernik, ostavi one koji nisu na miru.
slazem se s tobom
samo kako sprijeciti tu trendovsku posast i ne izlagati dijete tome
chani is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:43.