Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2005., 15:33   #1
Question Anemija

malac mi ima 13 mjeseci i dijagnosticirana mu je sidropenicna anemija (valjda sam dobro napisala). dobiva zeljezo, al ja bih mu htjela nabildati malo prehranu da mu se digne imunitet jer je stalno bolestan. ima netko kakvu sugestiju? dajem mu twinlabove multivitamine za djecu, al kak se ja ne kuzim bas u vrste, ne znam ima li boljih. navodno su dobri i oni od dr.theissa.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 17:26   #2
Cini mi se da Twinlabovi bilo vitamini ili minerali, imaju velike doze bez obzira da li se radi o preparatu za djecu ili odrasle, pa usprkos uputstvu na bocici, mozda da se ipak savjetujes s doktorom glede potrebne kolicine dnevnog unosa.
Isto tako, uzmi u obzir koliko su mu uopce potrebni s obzirom da vec uzima zeljezo i da ce mu ono pomoci podignuti imunitet koji mu je zbog sideropenicne anemije (anemija zbog nedostatka zeljeza), pao.
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 17:41   #3
ok, ovo sve radim u dogovoru s pedijatrom. zanima me koliko treba da mu krvna slika bude koliko toliko ok.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 17:56   #4
Najcesci uzrok sideropenicne anemije je nedovoljna kolicina zeljeza u hrani i po prethodno napisanom pretpostavljam da se u slucaju tvog sina radi o tome. U tom se slucaju zeljezo obicno uzima tri mjeseca a po potrebi i dulje.
(Drugi rjedji uzrok sideropenicne anemije je nesposobnost djece da apsorbiraju zeljezo iz hrane, npr. kod celijakije).
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 18:30   #5
Quote:
plavva kaže:
ok, ovo sve radim u dogovoru s pedijatrom. zanima me koliko treba da mu krvna slika bude koliko toliko ok.
treba 2 mjeseca da novi eritrociti budu opet nabildani željezom ... i onda kad korigiraš anemiju klinac više neće biti stalno bolestan (to ti je zatvoreni krug - klinac se razboli jer je anemičan, a onda tijekom bolesti postane još vipe anemičan) Svakodnevno mu daj preparate željeza (daj vidi jel' ima sad na tržištu neki od kojeg ne posive zubi)

pusti vitamine i slične pizdarije (to je za stare babe ), nego daj klincu da se konačno najede crvenog mesa (daj mu teleće šnicle) i jaja, naročito žumanjke

a nije da ti to već nisam rekla, ali zalud kad slušaš new age nutricioniste
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 19:42   #6
postoje i oni od kojih ne posive zubi, samo ne znam jel i za male klince.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 19:46   #7
Quote:
allegra kaže:
treba 2 mjeseca da novi eritrociti budu opet nabildani željezom ... i onda kad korigiraš anemiju klinac više neće biti stalno bolestan (to ti je zatvoreni krug - klinac se razboli jer je anemičan, a onda tijekom bolesti postane još vipe anemičan) Svakodnevno mu daj preparate željeza (daj vidi jel' ima sad na tržištu neki od kojeg ne posive zubi)

pusti vitamine i slične pizdarije (to je za stare babe ), nego daj klincu da se konačno najede crvenog mesa (daj mu teleće šnicle) i jaja, naročito žumanjke

a nije da ti to već nisam rekla, ali zalud kad slušaš new age nutricioniste
joj ubit cu se kak ja ne jedem uopce crvenb meso, odnosno jedem minimalne kolicine, a zbog alergija se uzasno bojim jaja pa mu ih nisam bas davala, ocito sam mu "pomogla" kvalitetnom i nadasve zdravom prehranom kokos. mega kokos. a dobro, sad bar znam.
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 19:51   #8
daj mu čokolešnik, to ti je obogaćeno željezom.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 19:51   #9
Quote:
alexxx kaže:
daj mu čokolešnik, to ti je obogaćeno željezom.
zezas me?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 19:52   #10
Nije to ništa, ima i gorih slučajeva. Prije nekoliko godina u Sloveniji je dijete umrlo jer su ga roditelji hranili vegetarijanski.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 20:07   #11
plavva, ne zezam te, nije da ima tolko željeza da izliječi anemiju, al obogaćen je. zato kod mene ima prednost pred čokolinom

stitch, nije umrlo od vegeterijanske prehrane nego jer su mu roditelji debili, pošto ima ljudi koji se hrane vegeterijanski i imaju skroz dobru krvnu sliku. nažalost ne spadam među te , ali tu ima još faktora. ali iz hrane koja nije meso se može dobit dosta željeza.
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 20:10   #12
Pa nisam rekao (ili implicirao) da je umrlo od prehrane, nego od nedostatka mesa u njoj, budući da sam se nadovezao na Plavvinu priču. Sve dok dijete ne prođe pubertet, ono mu treba, jer sadrži proteine i slične spojeve neophodne za rast i razvoj.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 20:17   #13
Quote:
plavva kaže:

joj ubit cu se kak ja ne jedem uopce crvenb meso, odnosno jedem minimalne kolicine, a zbog alergija se uzasno bojim jaja pa mu ih nisam bas davala, ocito sam mu "pomogla" kvalitetnom i nadasve zdravom prehranom kokos. mega kokos. a dobro, sad bar znam.
Primjerice kod vecine dojencadi nije vazno sto je umjetno ili prirodno mlijeko kojim se hranilo sadrzavalo malo zeljeza, jer ona mogu trositi zalihe zeljeza stvorene prije rodjenja. No, na primjer nedonoscad ima male zalihe zeljeza te su stoga sklona sideropenicnoj anemiji.

Premda sideropenicnu anemiju mora lijeciti lijecnik, pomoci ces mu prehranom koja sadrzi mnogo zeljeza (meso - narocito govedina i jetra, kruh od mekinja, lisnato tamnozeleno povrce i suseno voce). I svjezim vocem i povrcem za vrijeme obroka, jer namirnice koje sadrze vitamin C pospjesuju apsorpciju zeljeza.
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 20:30   #14
Quote:
Aenea kaže:
I svjezim vocem i povrcem za vrijeme obroka, jer namirnice koje sadrze vitamin C pospjesuju apsorpciju zeljeza.
e pa da, uz šniclu mu daš svježu papriku ili kiselo zelje ... tak imaš i željezo i C vitamin a to sve može jesti u ovoj dobi

a nisu samo nedonoščad sklona sideropeniji, nego i i velika dojenčad, tj. ona koja dosta narastu
do 6. mjeseca imaju zalihe željeza još od majke, a onda, ako ne dobivaju dovoljno željeza u hrani, nastaje sideropenija.

zato mi nikako nije jasna ova nova moda da klincima koji su na majčinom mlijeku ne treba uvoditi meso i jaja do tko zna kojeg mjeseca

Plavva, što se jaja tiče nezgodan je bjelanjak i to za djecu koja imaju sklonost neurodermitisu ... ali ako ti kliniac do godine dana nije dobio neurodermitis, onda mu možeš slobodno dati kompletno jaje

P.S. ali da ne bude zabune, anemiju moraš korigirati preparatima željeza jer obogaćena hrana neće biti dovoljna ... tek kad se nalazi normaliziraju možeš ukinuti željezo.
I da, kad počne uzimati željezo stolica će mu postati crna ... da se ne zabrineš
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 20:37   #15
ajd da se i ja malo ubacim unaprijed čisto preventivno
oću trebat ja u trudnoći uzimat ekstra željezo? mislim, od djeteta ionako nemam namjeru radit vegeterijanca pošto i sama imam problema s krvnom slikom like oduvijek, al ovo ono. i neću bit trudna još neko vrijeme, al ne škodi znat
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 20:41   #16
ne znam kakva je sad moda, ali kad sam ja bila trudna onda se preporučivalo svakoj trudnici (i onoj koja nije bila anemična) preparate željeza i folne kiseline kroz cijelu trudnoću
allegra is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 20:43   #17
Quote:
allegra kaže:


a nisu samo nedonoščad sklona sideropeniji, nego i i velika dojenčad

Nigdje ni nije napisano da su samo nedonoscad sklona, skloni su i odrasli, trudnice, starije osobe .
Aenea is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 20:56   #18
plavva daj mu suhe marelice da gricka,sjemenke tikve.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 21:29   #19
Daj mu povrće zelene boje.
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2005., 21:38   #20
Moja beba pije Ferrum Lek tekuće željezo. Ima okus po karameli

Evo, našla sam ti još nešto:

"Željezo - se nalazi u hemoglobinu, bjelančevini u crvenim krvnim zrncima koja prenosi kisik iz pluća u tkiva. Ono je sastavni dio mioglobina, bjelančevine koja tijekom velikih napora opskrbljuje mišiće dodatnim gorivom. Željezo se u hrani nalazi u dva oblika. Fero željezo ( vezano uz hemoglobin) koje se nalazi u crvenom mesu, piletini, plodovima mora i drugim namirnicama životinjskog podrijetla i feri željezo (vezano uz slobodne proteinske nosače) koje se nalazi u tamnozelenom povrću, proizvodima od cjelovitih žitarica, orasima i drugoj biljnoj hrani. Kava, čaj, namirnice od soje, velike količine kalcija, cinka i mangana spriječavaju apsorpciju željeza. Nedostatak željeza lišava tkivo kisika i može doći do anemije. Budući da željezo jača imunološki sustav, nedostatak željeza može povećati sklonost infekcijama. Dodaci koji sadrže samo željezo se smiju uzimati samo pod liječničkim nadzorom jer je željezo toksično u velikim dozama. "
Tijana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:58.