Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.04.2024., 15:08   #1
Hipohondrija, zdravstvena anksioznost i ovisnost o internetu

Vjerojatno me svi koji su redovito na podforumu zdravlje već znaju. Uglavnon ovdje dolazim zbog raznih nespecifičnih tegoba, kojima ne znam uzrok. U potrazi za uzrokom dolazim do raznih samodijagnoza. Stalno sam na ovom forumu i to dominantno na podforumima zdravlje i psihokauč.

No, sve više vjerujem da nema nikakvog fizičkog uzroka mojim simptomima i da se radi o čistoj hipohondriji, povezanoj s ovisnosti o internetu.
Stoga, mislim da je najbolji lijek da odem s tog foruma. Već sam više puta pokušavao s mijenjanjem lozinke, promijenio bih lozinku u neku velo kompliciranu koju ne bih zapamtio, no uvijek bih se vratio pomoću zaboravljena lozinka opcije.

Sada, ovom temom odlučujem da stvarno s ovog foruma odlazim zauvijek i molim forumaše da ako me ikad vide da sam se vratio upozore na ovu odluku.
Admimistratore i moderatore bih molio da mi daju trajni ban.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 16:25   #2
To neće riješiti tvoje probleme. Ako misliš da je uzrok psihogen, naruči se kod psihijatra.
Ne bi vjerovao kako kurativna može biti combo farmakoterapija+psihoterapija. Govorim iz vlastitog iskustva.
-skyfall- is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 16:39   #3
Ili i psihijatru i psihoterapeutu.
Nisu svi psihijatri i psihoterapeuti, pa ako otprve ne naletiš na nekog s kim ti je ok, traži dalje.

Probaj se koncentrirati na neke druge teme osim zdravlja.
Odn., probaj ponekad samo registrirati kako se fizički osjećaš naprosto kao dio tebe, i to pustiti. OK, tako se osjećam. Ali ću svejedno, bez obzira na to kako se osjećam, čitati knjigu, gledati film, posaditi cvijeće, otići na cugu s frendom, usisati stan...
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 20:12   #4
Ima nekoliko stvari za koje sam skužio da mi djelomično poboljšavaju tegobe:
- fizička aktivnost, ali uz dovoljno vremena i za odmor
- smanjenje stresa, kada riješim neku stresnu situaciju to je privremeno poboljšanje, no brzo se vrati na staro
- kada postignem neki veći uspjeh, npr. u srednjoj školi bi mi se simptomi poboljšali kada bih išao na natjecanja, ali nakon što bi natjecanja završila s vremenom bi se opet pogoršalo
- hladno vrijeme, primjetio sam da sam većinu godina bolje u kasnu jesen i zimu, no prošle zime sam obolio od hripavca, pa nisam bio bolje.

Od fizičkih dijagnoza imam alergijski rinitis i astmu uzrokovane aleegijom na grinje i sindrom nemirnih nogu. 2.5. sam naručen u neurosan da vidimo što učiniti za te nemirne noge i kvalitetu sna.
Inače, priča sa mojin zdravstvenim problemima počinje 2017, kada sam imao 13 godina, tada sam dobio odjednom jako visoku temperaturu, završio u bolnici i dobio dijagnozu limfoma. Liječen kemoterapijom, 4 mjeseca jake, pa 1 godina slabije. Te nespecifične tegobe me muče više manje stalno od kraja kemoterapije.

Inače, trenutno čitam jednu knjigu o ovisnosti o internetu gdje piše da je da je sve to pažljivo dizajnirano da učini ljude ovisnima, internet, mobiteli, društvene mreže... Samo što sam ja zbog drugih problema vjerojatno podložniji toj zamci od zdravih ljudi.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 20:38   #5
Jesi li dobivao psihološku pomoć te 2013g?
Tada si prošao kalvariju s teškom bolešću, pa nije ni čudo da si anksiozan i hipohondar.
Možda vučeš psihotraume od tada još...
-skyfall- is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2024., 20:51   #6
2017. Je bila.
Dobivao sam psihološku pomoć, na odjelu je bio psiholog, a išao sam i psihijatru u Klaićevoj. Tada sam imao teške psihičke ispade, nalik na psihozu, bacao sam se po podu, vrištao, ostajao bez zraka, htio se ozlijediti, gubio kontakt sa stvarnošću. Dobivao sam Prazine 25 mg, Helex 0,25 mg, Amyzol 10 mg i Apaurin 5 mg, no navedena terpaije nije uspjela kontrolirati to.
Inače od malena sam zaostajao u socijalnom i emocionalnom razvoju. No, bez konkretne dijagnoze. Vjerojatno jer sam bio superodlikaš u osnovnoj, pa je to zamaskiralo probleme.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 11:57   #7
Jesi u sklopu terapije za limfom možda dobivao i kortikosteroid?
Medrol, Decortin ili neki drugi?
(Ne znam sva tvornicka imena)
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 12:36   #8
Da, deksametazon, 15 mg na dan tijekom 5 dana kemoterapije.
I sjećam se da su liječnik i psiholog rekli da bi on mogao to uzrokovati.
Kao da se od tih tada kemijski induciranih promjena na mozgu nisam do kraja oporavil godinama kasnije.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 13:12   #9
Da, kortić svašta moze izazvati, pa i psihozu.
To prođe.
Možda mogu neki put neke sitnice ostati, kao da to bude trigger, ali ne onako kako je bilo nego neka zbrčka smetnji.
Općenito terapija može ostaviti neke posljedice, nešto bude reverzibilno, nekom ostane - npr. neuropatija.

Od svega je najbitnije da si se ozliječio.
Ako je nesto ostalo možda da to tretiraš samo kao podsjetnik tog da si zdrav, jer u biti samo te inkomodira.
Pokusaj analizirati koliko ti je važno i što te stvarno ugrožava a što ne ali je neugodno.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 14:18   #10
Neuropatiju konkretno nisam imao, emng mi je uvijek bio dobar, liječnici su sumnjali da je neuropatija zbog stalnih bolova i nelagoda u nogama, no prošle godine sam otkrio da se radi o rls-u, koji i ti imaš. Za 2 tjedan imam termin u neurosan da vidimo što s tim rls napraviti. Možda ako njega stavimo pod kontrolu se i ostalo poboljša jer i loš san uzrokuje anksioznost i depresiju.

Inače, za ništa od trenutnih tegoba ne mogu sa sigurnošću tvrditi da je posljedica kemoterapije. Uz umor i bolove u mišićima (dominantmo nogama) zadnjih mjeseci primijećujem i oslabljen osjet okusa, pa lako moguće da me ove zime osim hripavca pokosio i covid.

No, sve u svemu gotovo sigurno nije neka konkretna, fizička bolest. Od mogućih objašnjenja ostajemo na psihičlim dijagnozama (anksioznost, depresija, adhd...) i na kontroverznim, slabo prepoznatim sindromima kao što si post covid, sindrom kroničnog umora i fibromijalgija. Činjenica je da su te tegobe tu, više ili manje već duže vrijeme, no zadnjih 6 mjeseci je veliko loše razdoblje, posljedica infekcija gotovo sigurno.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 16:13   #11
A kakav ti je inače društveni život? Jel imaš ekipu, izlaziš li, hobiji...
-skyfall- is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 16:40   #12
RLS ne boli.
Boli neuropatija.
Možda imaš kombinaciju.
A kemoterapija može ostaviti takve posljedice.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 19:04   #13
Nemam ekipu i ne izlazim. Kakvu takvu ekipu sam imao u 1. i 2. srednje. No, nažalost zbog svojih psihičkih problema sam ostao bez njih, svašta bih pisao u razrednu grupu kao što svašta pišem na forumu kad mi nije dobro i više se nisu htjeli družiti sa mnom. I mene je sram što sam sve pisao. Na fakultetu ima dosta ljudi s kojima sam dobar, ali nitko da sam baš super. Muči me i socijalna aksioznost. Sve u svemu nisam dovoljno stabilan i zbog toga ne uspijevam napraviti bliske odnose van obitelji. Jedino obitelj će sve oprostiti, ostali ako i izgleda kao da su oprostili, svejedno će pamtiti to i nakon nekoliko neugodnih situacija odnos se raspadne.
Od hobija se rekreativno bavim sportom, vozim bicikl i bavim se streličarstvom.

Neuropatija NIJE, EMNG potvrdio da je sve dobro. Prije mislim da je RLS i fibromijalgija. Ona uzrokuje bolove bez jasnog drugog uzroka.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Old Jučer, 23:16   #14
Piši dnevnik.
Sve ono što želiš nekom reći, ako je neka konfrontacija, prvo napiši u neku teku, papir i olovka u ruke, sve napisi i opiši, koliko god da ti je potrebno da izbaciš iz sebe,,to stavi na taj papir.
Tek nakon tog vidi što stvarno želiš reći nekom, što nakon tog prvog "praznjenja" preostane da želiš reći.
Samo trebas si stvoriti tu naviku, barem probati,,ali biti uporan,,bar mjesec dana.


Kako je islo s psihoterapijom?

E: poznam puno ljudi kojima je dugo trebalo da nadu prijatelje, koji su zivjeli bez nekog drustva, izlazaka itd.itd. ... i imaju normalne zivote kojima su zadoboljni. Ti imas, koliko? 23? Taman sjajno vrijeme da si pocnes poslagivati zivot, od terapije da ti se psihicko stanje uravnotezi, do stvari koje te interesiraju. Nemaju svi ljudi sto prijatelja, niti velika drustva. Imaju jedno-dvoje ljudi s kojima su bolji. Ne treba se opterecivati brojkama.
__________________
I'm a cynical idealist
Kad hodam ne zastajkujem i zemlju ne dodirujem
Forum.hr nije život nego njegov surogat
Sophsy is online now  
Odgovori s citatom
Old Danas, 08:31   #15
Ja nikad nisam imao neko društvo i većinu vremena sam svejedno bio u redu psihički. Za izlascima ni nemam neku želju. Imam 20 godona i 2.sam godina fakulteta. Nadam se da ga za 3 godine završavam. Ocjene su mi na fakultetu dobre unatoč svim problemima koje imam. Možda bih bio 5,00 da mogu učiti kako treba. Nakon faksa bih htio otići u inozemstvo. Mislim da mi je Skandinavija idelano mjesto za život. Tamo je klima hladnija, životni standard visok, a ljudi manje društveni nego tu.

Prošlo ljeto sam npr. psihički bio u redu. Trenutna kriza je krenula u jesen nakon što sam dobio hripavac. Definitivno mi je fizičko zdravlje glavni okidač.
Gafsi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:07.