Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2014., 08:52   #9021
Prije svega lijep pozdrav svim forumašima!

Od PBZ-a stigla obavijest 2.1.2014. Anuitet smanjen s 925 na 819 chf. E sad ono što je meni najzanimljivije je to sto mi je kamata do 31.12.2013. iznosila 5,15% ,a sad su mi kao fiksni dio odredili 5,17%!!!

Inače, kredit je stambeni na 20 godina, podignut 2007 s početnom kamatom 4,2%.
bobo75 is offline  
Old 08.01.2014., 12:05   #9022
Quote:
bobo75 kaže: Pogledaj post
Prije svega lijep pozdrav svim forumašima!

Od PBZ-a stigla obavijest 2.1.2014. Anuitet smanjen s 925 na 819 chf. E sad ono što je meni najzanimljivije je to sto mi je kamata do 31.12.2013. iznosila 5,15% ,a sad su mi kao fiksni dio odredili 5,17%!!!

Inače, kredit je stambeni na 20 godina, podignut 2007 s početnom kamatom 4,2%.
pozdrav..

Šprance za prigovor bankama zbog nepravilne primjene odredaba Zakona o potrošačkom kreditiranju: http://udrugafranak.hr/index.php/oba...m-kreditiranju

Žalbe su potrebne zbog toga što one mogu biti dokazni materijal u pojedinačnim privatnim tužbama za koje vjerujemo da će mnogi od vas poželjeti podići. Jedna takva žalba bit će dokaz da ste pokušali s bankom mirnim putem riješiti pravni spor te će Vam biti dio dokaznog materijala ako se odlučite na podizanje privatne tužbe nekad u budućnosti.



inace, svaka cast UF sto ste ubacili ovaj dio :

‘’Ovaj prigovor ne možete smatrati prijedlogom za raskid ugovora o kreditu niti ga tumačiti u smislu postojanja takve moje namjere. Dakle, moj ugovor o kreditu održava se i dalje na snazi dok ću nezakoniti dio toga ugovora, u slučaju negativnog odgovora pobijati svim raspoloživim pravnim sredstvima .’’
__________________
People organize because of solutions, not because of problems. They moan&complain about problems, but ORGANIZE because they believe/know/see or FEEL that there is a better way.
rocka is offline  
Old 08.01.2014., 14:01   #9023
Pozdrav!Od hypo banke još ništa ni kod mene.Ali je na netu rata smanjena cca 20%.Tako da čekam pisanu obavijest.No,zanima me da li pisati prigovor na njihovu odluku o novom načinu formiranja kamatne stope ili ne(od ove banke do sada nikakva takva odluka nije stigla pa pretpostavljam da će je sada poslati zajedno s odlukom o smanjenju kamate)?
nonconformist is offline  
Old 08.01.2014., 14:55   #9024
Hypo je stavio na svoje stranice obavijest
i da je počeo slati obavijesti klijentima
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Old 09.01.2014., 09:20   #9025
Pozdrav!
Još uvijek nisam dobio obavijest od PBZ. Da li je nekome 3,23% kamata još smanjena za npr. 0,2% kroz onu "inovaciju" ili to više ne vrijedi?
Hvala
frki5 is offline  
Old 09.01.2014., 11:19   #9026
mislim da nikome nece biti umanjena ta kamata na osnovu inovacije.
iz jednostavnog razloga jer je ta kmt propisana zakonom.

inovacija vrijedi recimo za vodjenje racuna ili pak za dizanje nekog novog kredita
fat_boy_slim is offline  
Old 09.01.2014., 13:49   #9027
što kažete na bohančeka?

Quote:
Zakonodavstvo koje definira načine i razloge promjene kamatnih stopa kod ugovora koji imaju promjenjivu stopu mijenjalo se nekoliko puta u posljednjih šest godina, no banke su u svakom trenutku sklapale ugovore i mijenjale stope po tada važećim propisima. Kad je kamatna stopa ugovorena kao varijabilna to znači da su njene promjene stvarna volja ugovornih strana, na više i na niže, da je na kreditoru ugovorno ovlaštenje i odgovornost kamatne stope savjesno mijenjati, a na potrošaču da po potrebi zatraži i sudsku odštetnu zaštitu za slučaj samovolje i zloupotrebe povjerenja od strane kreditora. Zakon o obveznim odnosima je u tome potpuno jasan, a on je usklađen sa svim mjerodavnim europskim smjernicama, pa je i sudska praksa mjerodavnih europskih jurisdikcija odavno afirmirala načelo po kojem banka samostalno smije određivati kamatnu stopu. Upravo ova tema primjer je gdje se stalnim plasiranjem jednostavne laži (da su sve promjene kamatnih stopa naviše nezakonite), pokušava učiniti da to bude prihvaćeno kao činjenica, a time i utjecati na sudbenu vlast.
spirou is offline  
Old 09.01.2014., 14:30   #9028
Vjerujem da mu moja osobna bankarica može objasniti kako će kamata rasti ako pada tečaj te padati ako tečaj raste te če time biti zaštičeni i banka i klijent.

Barem je meni tako objasnila, a i njoj je netko tako objasnio. Ali tako je kad onaj s kojim sklapaš posao drži figu u džepu...

I nisam čuo da je itko izjavio da kamata ne može rasti, ali ako u cijeloj eu kamata pada jer libor pada, pobuđuje se opravdana sumnja...
ninoras is offline  
Old 10.01.2014., 14:51   #9029
Dobio sam obavijest od Erstebanke o promjeni kamate na 3,23% u kojoj me obavještavaju i da mi je fiksni dio kamate 4,631% na koji se još dodaje 6 mjesečni CHF Libor. Ako me više zanima, trebam pročitati još dvije stranice u kojima se objašnjava metodologija izračuna.
U točki 6. te metodologije pišu izuzeci među kojima su i stambeni krediti uz valutnu klauzulu u CHF.

Po tome ispada da su odredili kamatu po metodologiji, a u toj istoj metodologiji piše da se na taj kredit to ne odnosi.
Znači odredili su kamatu, a to nisu smjeli??
Ne želim plaćati preporučeno pismo u ESB, HNB i MinFin, ako to nije potrebno.

Da li je još netko to primijetio ili sam nešto krivo shvatio?
mario1970 is offline  
Old 10.01.2014., 15:31   #9030
Quote:
mario1970 kaže: Pogledaj post
Dobio sam obavijest od Erstebanke o promjeni kamate na 3,23% u kojoj me obavještavaju i da mi je fiksni dio kamate 4,631% na koji se još dodaje 6 mjesečni CHF Libor. Ako me više zanima, trebam pročitati još dvije stranice u kojima se objašnjava metodologija izračuna.
U točki 6. te metodologije pišu izuzeci među kojima su i stambeni krediti uz valutnu klauzulu u CHF.

Po tome ispada da su odredili kamatu po metodologiji, a u toj istoj metodologiji piše da se na taj kredit to ne odnosi.
Znači odredili su kamatu, a to nisu smjeli??
Ne želim plaćati preporučeno pismo u ESB, HNB i MinFin, ako to nije potrebno.

Da li je još netko to primijetio ili sam nešto krivo shvatio?
Mario, sve dok tečaj CHF-a naprama Kn bude najmanje 20% veći nego što je bio na dan potpisa kreditnog ugovora imati ćeš (kao i svi mi) fiksnu kamatnu stopu od 3,23%.
Kada tečaj CHF-a naprama Kn bude uzastopnih 30 kalendarskih dana (ako se dobro sjećam) bude manje od 20% veći nego što je bio na dan potpisa kreditnog ugovora, tada će ti banka primjeniti kamatnu stopu prema izračunu koji si gore naveo. Ukoliko ne transferiraš kredit u Kn ili sa VK u €.
aspiriniks is offline  
Old 10.01.2014., 18:48   #9031
Quote:
mario1970 kaže: Pogledaj post
Dobio sam obavijest od Erstebanke o promjeni kamate na 3,23% u kojoj me obavještavaju i da mi je fiksni dio kamate 4,631% na koji se još dodaje 6 mjesečni CHF Libor. Ako me više zanima, trebam pročitati još dvije stranice u kojima se objašnjava metodologija izračuna.
U točki 6. te metodologije pišu izuzeci među kojima su i stambeni krediti uz valutnu klauzulu u CHF.

Po tome ispada da su odredili kamatu po metodologiji, a u toj istoj metodologiji piše da se na taj kredit to ne odnosi.
Znači odredili su kamatu, a to nisu smjeli??
Ne želim plaćati preporučeno pismo u ESB, HNB i MinFin, ako to nije potrebno.

Da li je još netko to primijetio ili sam nešto krivo shvatio?
Dobio sam i ja isto to.
Nisi pažljivo pročitao prvi list, piše da se metodologija primjenjuje i na tebe/nas od 30.12.2013. Kad sam dobio dopis shvatio sam da je vrijeme mira prošlo, da zaista treba slati prigovore, preporučeno s povratnicom. A može li preporučeno samo banci, a HNB i MFIN obično, od njih i tako ne očekujem ništa?

Zanimljivo, dopis je datiran 30.12, žig CityExpresa je 31.12.2013, a dostavljen je jučer, 09.01.2014. Čini mi se da netko laže, samo tko?
sivonja is offline  
Old 10.01.2014., 22:04   #9032
Pročitao sam pažljivo i znam da sam bio u pravu.
Upravo sam provjerio na stranicama Erstebanke.
Promijenili su metodologiju, ali su mi poslali staru verziju u koverti.
mario1970 is offline  
Old 10.01.2014., 22:51   #9033
Potvrđujem, isto sam u dopisu primio staru verziju metodologije, a na webu je nova važeća nakon 30.12.2013.
sivonja is offline  
Old 11.01.2014., 13:58   #9034
debilana je uopće da se ikoga nekakvim glupavim zakonom "spašava" u vidu odnosa na CHF. jer u ukupnoj sumi glavnica se porastom chf povećava 30ak%.
bitna je i bitnija stvar da je kamata najveći problem svih kredita. kad kamata ode za jedan posto godišnje gore, ukupna povratna cifra se za rok od 30 godina povećava puno više nego porastom samog chf.

nama je kamata otišla za 2% gore što je na kreditu od 30 godina ukupna kamata 180% glavnice.

da je kamata ko u normalnom svijetu 1,5 - 2,5% , kamata bi na glavnicu u ukupnom otplatnom roku iznosila uvrh glave 70% glavnice. to je neznatno i nevrijedno spomena.
nek si svako izračuna kolika je razlika pušione po chf i pušione po kamati. što je veća pušiona?

nek se građane "spasi" od lihvarskog bankarstva i kamatarenja u hrvata, od ovakvih bedastoća i mazanja očiju...
šliper is offline  
Old 12.01.2014., 11:04   #9035
Quote:
šliper kaže: Pogledaj post
nek se građane "spasi" od lihvarskog bankarstva i kamatarenja u hrvata, od ovakvih bedastoća i mazanja očiju...
Neka ih se spasi i od "bankarske matematike".
Kamata se JESTE smanjila na 3.23 i udio kamate u anuitetu je pao, ali se iz potpuno nejasnog razloga POVEĆAO UDIO GLAVNICE!!!!!
Zato i učinci ovog zakona jesu manji od onih projiciranih. I opet nikom ništa....

Očito je obračun rađen metodom obračuna kao da se uzima novi kredit u preostalom iznosu samo s kamatom 3.23%. Umjesto da se u dosadašnjem anuitetu udio kamate smanji za razliku od trenutne do 3.23%. Dakle, još jedna prevara!
SwissChoco is offline  
Old 12.01.2014., 12:23   #9036
Quote:
SwissChoco kaže: Pogledaj post
Neka ih se spasi i od "bankarske matematike".
Kamata se JESTE smanjila na 3.23 i udio kamate u anuitetu je pao, ali se iz potpuno nejasnog razloga POVEĆAO UDIO GLAVNICE!!!!!
Zato i učinci ovog zakona jesu manji od onih projiciranih. I opet nikom ništa....

Očito je obračun rađen metodom obračuna kao da se uzima novi kredit u preostalom iznosu samo s kamatom 3.23%. Umjesto da se u dosadašnjem anuitetu udio kamate smanji za razliku od trenutne do 3.23%. Dakle, još jedna prevara!
Swissy, otplata u jednakim mjesecnim anuitetima , racuna se na preostalu glavnicu. Svaki mjesec vracas isti iznos chf (anuitet), pa se udio glavnice i kamate (unutar anuiteta) mijenja iz mjeseca u mjesec. Iznos kamate se smanjio zbog 3.23, i moras osjetiti instant jump udio glavnice, zbog formule jednakih mjesecnih anuiteta.

Da je placanje u ratama, onda bi svaki mjesec placao razlicite rate, razliciti iznos kamate, ali isti iznos glavnice.
__________________
People organize because of solutions, not because of problems. They moan&complain about problems, but ORGANIZE because they believe/know/see or FEEL that there is a better way.
rocka is offline  
Old 12.01.2014., 21:53   #9037
Pozdrav svima!
Dali je kome od vas u erste banci smanjena kamata ?
Meni je ista kao sto je i bila nema nikakve promjene i vidu smanjenja rate ostala je ista .
Iryna is offline  
Old 13.01.2014., 00:00   #9038
U obavjesti koja je od Erste došla prije 3 dana piše da će u siječnju poslati novi izračun. Upravo provjerio na IB, tamo sve stoji po starom, a tako je i naplaćen posljednji anuitet. Valjda čekaju kraj mjeseca za slanje, a prije sljedeće rate.
sivonja is offline  
Old 13.01.2014., 07:07   #9039
Quote:
sivonja kaže: Pogledaj post
U obavjesti koja je od Erste došla prije 3 dana piše da će u siječnju poslati novi izračun. Upravo provjerio na IB, tamo sve stoji po starom, a tako je i naplaćen posljednji anuitet. Valjda čekaju kraj mjeseca za slanje, a prije sljedeće rate.
Pa zato mi nije jasno. I ja sam dobila obavijest prije par dana ali na IB isto kao sto si rekao ,nema promjene.
Iryna is offline  
Old 13.01.2014., 08:53   #9040
Umjesto komentara...

http://slobodnadalmacija.hr/Hrvatska...9/Default.aspx
__________________
Life's a Bitch and Then You Die
zvonkotelefonko is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.