Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2009., 11:54   #1
"Nosač zvuka"

Zanima me može li tko od lingvista (na ovom forumu, ili općenito) objasniti logiku iza navedenog naziva.

Ako se, naime, priča o mediju na kojem možemo pohraniti informaciju o zvuku, pod tim se podrazumjeva bar 7 različitih medija - fonografski medij, gramofonski, magnetni audio, magnetni video, optički diskovi (CD, DVD i Blue Ray). Dapače, ako se uzme u obzir da optički diskovi spremaju informaciju u obliku digitalnih bitova, u gornju listu mogu ući i bušene kartice.

Ako stvar ograničimo na doslovnu "pohranu zvuka", gornja lista se svodi na fonografski i gramofonski medij (analogno pohranjivanje u obliku utora).

Postoji li neka interna logika u pojmu koja bi uporabu ograničavala na CD, ili je u pitanju (kako mi pada na pamet dok ovo pišem) jednostavna uporaba u smislu "bilo koji medij koji ima informaciju o zvuku" (recimo, u reklamama za glazbu)?
Lucifer-extian is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 21:18   #2
Koliko sam ja primijetio u uvriježenoj uporabi, riječ je o općenitom nazivu za medij na kojem je pohranjen zvuk. Sintagma nije pretjerano spretna, ali ni ne para uši.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 21:54   #3
Znači bilo koji medij, a ne neki specifični?
Lucifer-extian is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2009., 22:01   #4
Quote:
Lucifer-extian kaže: Pogledaj post
Znači bilo koji medij, a ne neki specifični?
Pa naravno. Čak djeluje i intuitivno, premda spada u nekakve "novohrvatske" inačice. Ljudi jednostavno trebaju naviknuti na to. Ima puno nelogičnijih isfuravanja novih izraza koji se gotovo ne mogu provariti osim u pisanom obliku. Ako i tako.
__________________
The Greatest Hazard In Life Is To Risk Nothing.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:55.