Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.05.2012., 22:04   #21
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Ako se dobro sjećam, mogla sam upisati ili ekonomski ili organizaciju.
E, sad, nije da je bilo nemoguće upisati nešto drugo. Trebao si položiti diferencijalne ispite i onda se upisati.
Ovo stvarno nisam znala. Znaci nisi mogao na bilo koji fax, pa da ti se boduje to sto imas, a ako nemas nema ni bodova...ali imas pravo pristupiti...i biti odbijen, jer nemas dosta bodova.
Pa bili su prijemi ispiti, sto bi imalo veze ako nisi imala mozda neku ocjenu iz nekog predmeta (kojeg mozda nisi imala) i nisi imala te bodove...
Prvi glas ...to o polaganju nekakvih diferencijalnih ispita...
I dan danas mozes probati upisati fax, iako nemas maturu...ali onda neces imati bodove s mature i nisi konkurentan....tj. tesko ces se upisati, ali nitko ti ne brani da pokusas.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:10   #22
Rečenica 'ja svome djetetu neću dati da upiše srednju školu po svome izboru' zavrjeđuje parcijalni ban na ovom PDF-u.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:15   #23
Koji se to fakultet može upisati bez državne mature???

Koliko znam, čak ni 'stara' diploma ne omogućava upis bez državne mature.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:24   #24
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Koji se to fakultet može upisati bez državne mature???
Koliko znam, čak ni 'stara' diploma ne omogućava upis bez državne mature.
Koliko ja znam bilo koji ...iako ne tvrdim da sam u pravu.
Ali citala sam o tome i tak sam procitala. Mozes se prijaviti za upis i bodovat ce ti se predmeti i uspjeh na kraju. Ako nisi imao maturu onda nemas bodove s mature i to je to...
Naravno, to ne vrijedi za zadnje tri generacije koji maturu imaju, vec za one koji nisu imali..
Mozda se nesto promijenilo, ne znam...
A mozda i danas mozes nesto upisati...privatno...ioanako se sve vise-manje placa.

Edit:
C/P:
Kandidati koji danom 31. siječnja 2012. godine još nisu navršili 24 godine, a završili su najmanje četverogodišnje srednje obrazovanje prije 2010. godine, mogu polagati ispite državne mature koje je visoko učilište utvrdilo kao uvjete za upis. Na studijski se program mogu prijaviti i ako ne polože ispite državne mature, no u tome slučaju ne dobivaju bodove koji se odnose na taj dio vrjednovanja, već za upis konkuriraju samo s ocjenama koje su stekli tijekom srednjega obrazovanja, posebnim postignućima i rezultatima dodatnih provjera posebnih znanja, vještina i sposobnosti koje provodi visoko učilište.


Kao izuzetak, pojedina visoka učilišta u sklopu svojih uvjeta za rangiranje na studijski program zahtijevaju prijelaz određenoga ukupnog bodovnog praga i praga na ispitima državne mature. Stoga je za upis na takve studijske programe potrebno položiti tražene ispite državne mature.


Kandidati koji su do uključivo 31. siječnja 2012. godine navršili 24 godine moraju provjeriti na visokome učilištu postoje li za njih posebni uvjeti upisa i posebna kvota za upis. Ako ne postoje, za njih vrijede ista pravila kao i za kandidate mlađe od 24 godine.
https://www.postani-student.hr/Ucilista/Default.aspx

Zadnje uređivanje kajpa : 19.05.2012. at 22:30.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:26   #25
Ne možeš upisati nijedan faks bez državne mature.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:37   #26
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ovo stvarno nisam znala. Znaci nisi mogao na bilo koji fax, pa da ti se boduje to sto imas, a ako nemas nema ni bodova...ali imas pravo pristupiti...i biti odbijen, jer nemas dosta bodova.
Pa bili su prijemi ispiti, sto bi imalo veze ako nisi imala mozda neku ocjenu iz nekog predmeta (kojeg mozda nisi imala) i nisi imala te bodove...
Prvi glas ...to o polaganju nekakvih diferencijalnih ispita...
I dan danas mozes probati upisati fax, iako nemas maturu...ali onda neces imati bodove s mature i nisi konkurentan....tj. tesko ces se upisati, ali nitko ti ne brani da pokusas.
E, draga, znaš li ti tko je bio Sandokan? Boško Buha? Ili barem Rok Petrovič?

Ja znam. I to znači da sam jako stara teta.

Stvar je bila ovakva. Mi eksternu maturu nismo imali. Imali smo završni ispit (i to prva generacija nakon 8 godina pauze) koji je bio samo neki završetak srednje škole (nama su nakon štrajka odobrili polaganje samo iz 2 predmeta).

Upisi na fakultet - ako si dolazio npr. iz ekonomske (gdje si fiziku slušao samo godinu dana) a želio si studirati fiziku, morao si polagati diferencijalni ispit iz tog predmeta. Nakon što si položio, mogao si se prijaviti.

Ako je prijava na fakultet bilo previše, selekcija se je napravila kroz prijemni ispit koji je defacto odlučio o upisu. Naravno da je utjecaj imao i uspjeh iz srednje (od 10 - max. 40% ovisno o fakultetu), ali je kvaka bila u tome što nije bilo toliko odlikaša kao danas te da nije bio neki problem upisati se npr. na pravo ili medicinu kao vrlo dobar učenik. A oni sa dvojkama se ni nisu baš previše rivali na neke teže fakultete.

Po meni je nama svima školovanje bilo puno manje stresno nego što je djeci danas kada svi moraju imati 5,0.
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:42   #27
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ne možeš upisati nijedan faks bez državne mature.
Akademiju dramske umjetnosti možeš (ili to nije fakultet? )

To znam jer je moje drago dijete prije tri godine odlučilo da će ona biti glumica i da će napraviti sve da bude glumica, a onda je pročitala u novinama da ni maturu ne treba za to i to svima nama jako radosno objasnila.

Edit: krivo, išla sam provjerit na stranicu ADU-a i traži se i ovdje položena državna matura. Znači, kriva informacija u novinama (kao da bi me trebalo čuditi).
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:49   #28
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
E, draga, znaš li ti tko je bio Sandokan? Boško Buha? Ili barem Rok Petrovič?Ja znam. I to znači da sam jako stara teta.
Paa, pupoljak bas nisam...
Quote:
Upisi na fakultet - ako si dolazio npr. iz ekonomske (gdje si fiziku slušao samo godinu dana) a želio si studirati fiziku, morao si polagati diferencijalni ispit iz tog predmeta. Nakon što si položio, mogao si se prijaviti.
Ali zar si iz svoje mogla samo na jedan (ili dva) faxa?
Taj si ispit polagao gdje...na skoli, na faxu, negdje sastrane?

Quote:
Ako je prijava na fakultet bilo previše, selekcija se je napravila kroz prijemni ispit koji je defacto odlučio o upisu.
Da, znam, zato sam i mislila da su i oni iz strukovnih mogli ravnopravno na prijemni...a ako nisu imali bodova uz srednje iz fizike ili ne znam cega...da jednostavno nisu imali te bodove...

Quote:
Po meni je nama svima školovanje bilo puno manje stresno nego što je djeci danas kada svi moraju imati 5,0.
Ustvari i ne moraju (osim za tzv. prestizne fakultete)...mnogi i sa prosjecnim ocjenama iz srednje napisu solidno maturu i upisu fax.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:57   #29
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Da, znam, zato sam i mislila da su i oni iz strukovnih mogli ravnopravno na prijemni...a ako nisu imali bodova uz srednje iz fizike ili ne znam cega...da jednostavno nisu imali te bodove...

Ustvari i ne moraju (osim za tzv. prestizne fakultete)...mnogi i sa prosjecnim ocjenama iz srednje napisu solidno maturu i upisu fax.
Mogli su, nakon diferencijalnih. Fakulteti su imali uvjete za upis zapravo prilagođene gimnazijalcima. Recimo, za upis na ekonomski nisi trebao slušati nijedan ekonomski predmet u srednjoj školi, a za upis na naki fakultet gdje se je slušala i fizika, si morao imati fiziku u srednjoj školi sve 4 godine.

Stvar je bila u tome da su i programi na fakultetu bili prilagođeni gimnazijalcima te na ekonomskom nikakvo predznanje iz ekonomskih predmeta nije bilo potrebno jer smo počeli sve opet od početka (što je mene ubilo u pojam), a npr. fiziku negdje drugdje su počeli gdje su u gimnaziji stali. A to je tražilo određeno predznanje kojeg mi iz ekonomske nismo imali i tako su nas prisilili da to naučimo sami prije nego krenemo na fakultet.

Gdje su bili diferencijalni. Ministarstvo ih je organiziralo u Ljubljani, na nekom fakultetu.

A ovo drugo - mene čudi sva ta histerija oko državne mature. Ja sam mislila kakav je to baubau i išla sam pogledat zadatke. Matematiku više razine rješila sam 74%. I to 20 godina nakon srednje škole.
A vidim da je za prolazak dovoljno cca 30%. Gdje je nestalo onih standardnih 50% za pozitivnu ocjenu?
koka2004 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 22:59   #30
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Ne možeš upisati nijedan faks bez državne mature.
Oni koji su zavrsili srednju skolu/gimnaziju prije 2010 - mogu upisati bez mature.
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Akademiju dramske umjetnosti možeš (ili to nije fakultet? )

To znam jer je moje drago dijete prije tri godine odlučilo da će ona biti glumica i da će napraviti sve da bude glumica, a onda je pročitala u novinama da ni maturu ne treba za to i to svima nama jako radosno objasnila.

Edit: krivo, išla sam provjerit na stranicu ADU-a i traži se i ovdje položena državna matura. Znači, kriva informacija u novinama (kao da bi me trebalo čuditi).
Za one koji zavrsili skolu prije 2010 moze i bez mature....i ADU i drugo
Ovdje pise:
Za pristup natječaju i Prijamnom ispitu za upis bilo kojeg preddiplomskog studija ADU preduvjeti su:
- završena četverogodišnja srednja škola
- položena državna matura za kandidate koji su završili srednješkolsko obrazovanje 2010. ili kasnije
- prijava Središnjem prijavnom uredu pri Agenciji za znanost i visoko obrazovanje i evidencija u Nacionalnom infomacijskom sustavu prijava na visoka učilišta (www.postani-student.hr)
- potvrda o uplati troškova provođenja prijamnog ispita na žiro-račun ADU ( 2390001-1100013453 / 500,00 kn / pod "odobrenje" upisati OIB kandidata )
- izrada i predaja pristupnih radova u studentsku referadu ADU u roku definiranom specifičnim uvjetima prijamnog ispita za odabrani studij
- osobni identifikacijski dokument (osobna iskaznica ili putovnica) prilikom pristupa provjerama prijamnog ispita
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:03   #31
ADU baš i nije ogledni primjer. Može primjer 'običnog' faksa koji se može upisati bez drž.mature?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:04   #32
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Rečenica 'ja svome djetetu neću dati da upiše srednju školu po svome izboru' zavrjeđuje parcijalni ban na ovom PDF-u.
Imaš mogućnost prijave - ne vidim zašto je ne bi iskristio. Pišem ovdje kao član foruma a ne kao moderator.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:06   #33
Quote:
koka2004 kaže: Pogledaj post
Mogli su, nakon diferencijalnih. Fakulteti su imali uvjete za upis zapravo prilagođene gimnazijalcima. Recimo, za upis na ekonomski nisi trebao slušati nijedan ekonomski predmet u srednjoj školi, a za upis na naki fakultet gdje se je slušala i fizika, si morao imati fiziku u srednjoj školi sve 4 godine.
Na kraju krajeva...slicno kao i danas. Oni koji odu u strukovnu, a ipak pozele neki fax koji trazi predmet koji nisu imali, mozda ce ga morati poloziti kao izborni...i sami nadoknaditi rupu.
Quote:
A ovo drugo - mene čudi sva ta histerija oko državne mature. Ja sam mislila kakav je to baubau i išla sam pogledat zadatke. Matematiku više razine rješila sam 74%. I to 20 godina nakon srednje škole.
A vidim da je za prolazak dovoljno cca 30%. Gdje je nestalo onih standardnih 50% za pozitivnu ocjenu?
Ne znam, ne bih htjela biti pre kriticna...ali isla si u ekonomsku i neku si matematiku imala valjda...i bila dobra u njoj, ako se ne varam.
Drugo...u kojim si uvjetima to radila...nije isto biti nervozni klinac na maturi i doma rjesavati zadatke u fotelji...da si bila tamo s njima mozda bi ti postotak drasticno pao...a ako bi znala da si o tome ovisi buducnost pao bi jos dosta...
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:10   #34
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ja recimo nisam pobornik gimnazija, možda ću biti i grozna majka jednog dana jer neću dati svom djetetu makar imao sve 5.0 da upiše gimnaziju.
Ja u stvari uopce u ovo ne vjerujem. Naravno, vjerujem da sada to mislis, ali ne vjerujem da ces ti svom djetetu zabraniti da ode u gimnaziju, ako ima dobre ocjene i ako to zeli.
Evo, znam jednu mamu koja je to isto rekla prije 2 godine...bas cekam sad da vidim sto ce biti....
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:10   #35
Ja sam završila srednju strukovnu školu koja nije imala nikakve veze s mojim fakultetom. Iskreno u to doba nisam ni znala što želim upisati - doslovno smo odlučivali po putu za upis..
Često razgovaram s roditeljima djece koja nemaju potencijala za gimnaziju. No, nekako svi jako forsiraju gimnaziju i meni nisu baš jasni ti roditelji..
Znam par kolega koji imaju gimnazijalce od skoro 30 godina (koji su bili dobi gimnazijalci) i oni ih financiraju za apsolutno sve. Nemaju nikakve ambicije, upisani na fakultete ali sve to stoji.
Mene takve situacije plaše.
Da, istina je. Moje dijete je još suviše malo da bih mogla sada procjeniti i apsolutno tvrditi da ću je usmjeravati ka nečem drugom a ne gimnaziji. Naravno da je moguće da se kroz godine sve promjeni. Kako je netko napisao - vidjet ću kroz nekih 4-5 godina.
Sin je strukovna škola ali usko vezan uz matematiku koja je njegove područje.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:11   #36
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Oni koji su zavrsili srednju skolu/gimnaziju prije 2010 - mogu upisati bez mature.
Mogu ADU - ostale fakultete ne mogu.
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:12   #37
Pišeš kao roditelj koji već unaprijed proglašava svoje 14-godišnje dijete nesposobnim da donese razumnu odluku o svojoj budućnosti. Tužno.

Naravno da ne kršiš nijedno formalno forumsko pravilo, samo što ispisuješ rečenicu koja podcjenjuje i ne poštuje dijete.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:17   #38
Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Mogu ADU - ostale fakultete ne mogu.
Dala sam link u kojem pise da mogu...
Mozes li ti dati neki link/argument koji kaze da ne mogu?
Btw, jesi li ti nastavnik u OS ili srednjoj, ako smijem pitati?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:17   #39
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Pišeš kao roditelj koji već unaprijed proglašava svoje 14-godišnje dijete nesposobnim da donese razumnu odluku o svojoj budućnosti. Tužno.

Naravno da ne kršiš nijedno formalno forumsko pravilo, samo što ispisuješ rečenicu koja podcjenjuje i ne poštuje dijete.
Moj sin je sam odlučio za srednju školu. Njegovi mama i tata su jedino mogli utjecati ali nisu. On ima želju za studiranjem jako veliku i jako je dobar učenik i ne vidim razlog zašto ne bi upisao željeni fakultet.
Možda sam u prvom postu prenaglila jer sam neki dan pričala s gđom čija je kći jedna od "tih" gimnazijalaca i priča kako živi..uplašilo me - živa katastrofa.
No, naravno meni kao roditelju će biti ne moguće utjecati ako moje dijete jednog dana kaže: želim u gimnaziju.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 23:23   #40
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
No, naravno meni kao roditelju će biti ne moguće utjecati ako moje dijete jednog dana kaže: želim u gimnaziju.
Hm...veliki preokret...ti si ista ona koja je napisala ne tako davno (tocnije, danas prije podne)
Quote:
Ja recimo nisam pobornik gimnazija, možda ću biti i grozna majka jednog dana jer neću dati svom djetetu makar imao sve 5.0 da upiše gimnaziju.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:55.