Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2013., 23:47   #61
Quote:
MillionMan kaže: Pogledaj post
carsigmulac,

Tehnologiju kolonizacije imamo. Nemamo tehnologiju i financijsku isplativost za put do najbliže susjedne zvijezde. Sonda Voyager 1 lansirana je 1977. i tek sad je izašla iz Sunčevog sustava.

bas imam pitanje na ovo. koliki mislis da domet radio signala moze ici?
Jednostavan odgovor bi bio - dok nenaiđe na prepreku.

Stvar je u tome da je radio signal elektromagnetni val, i daljina na kojoj ćeš ti primati ovisi snazi predajnika - predajne stanice - koja emitira val te o

Osjetljivosti radio prijemnika da primi, filtrira i pojača korisnu informaciju iz tog radiovala.

Za komunikaciju sa Voyager sondama koriste se neke od najvećih paraboličnih antena a najveća ima promjer "tanjura" 305 m.
carsigmulac is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2013., 12:15   #62
Jel mi zna netko objasniti nejasnoću prilikom povratka u zemljinu atmosferu i slijetanja: Znači pri povratku se razvijaju enormne brzine što stvara enormno trenje i zagrijavanje i vrlo je riskantno.
S obzirom da je to tako problematično zašto se ne koriste nekakvi reverse motori/rakete koji bi imali zadaću samo smanjiti brzinu na prihvatljivu i sigurnu
(napr. na brzinu običnog aviona)?
Skeewe is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 10:28   #63
Quote:
Skeewe kaže: Pogledaj post
Jel mi zna netko objasniti nejasnoću prilikom povratka u zemljinu atmosferu i slijetanja: Znači pri povratku se razvijaju enormne brzine što stvara enormno trenje i zagrijavanje i vrlo je riskantno.
S obzirom da je to tako problematično zašto se ne koriste nekakvi reverse motori/rakete koji bi imali zadaću samo smanjiti brzinu na prihvatljivu i sigurnu
(napr. na brzinu običnog aviona)?
mislim da je ovdje problem gravitacija koja je prejaka da bi ikakvi "mali" motori uspjeli usporiti letjelicu....sjeti se koliki motori su za podizanje letjelice prema gore...
imam negdje neki dokumentarac o tome pa ću postaviti na YT...

https://www.youtube.com/watch?v=jGu8...ature=youtu.be


eto, moraju se slijediti točno određena i provjerena pravila da bi povratak uspio...ako bi brzina bila manja, letjelica bi pala kao kamen.
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!

Zadnje uređivanje lampion : 27.10.2013. at 11:44.
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 15:06   #64
Quote:
Skeewe kaže: Pogledaj post
Jel mi zna netko objasniti nejasnoću prilikom povratka u zemljinu atmosferu i slijetanja: Znači pri povratku se razvijaju enormne brzine što stvara enormno trenje i zagrijavanje i vrlo je riskantno.
S obzirom da je to tako problematično zašto se ne koriste nekakvi reverse motori/rakete koji bi imali zadaću samo smanjiti brzinu na prihvatljivu i sigurnu
(napr. na brzinu običnog aviona)?
Zato sto se leti brzinama za koje je potrebno skoro jednako goriva za usporit kao pri lansiranju (rijec je tipicno o 6-7 km/s, odnosno oko 25 tisuca kilometara na sat).
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.