Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2012., 23:17   #1
3. IMOTSKA BOJNA,RATNICI S DALMATINSKOG KRŠA

3. Imotska bojna učestvovala je u bitkama od Kruševa,Zadra do Dubrovnika,uvik su bili di je naj teže.U obrani Zadra su odigrali jednu od presudnih bitaka!
Sve su to bili mali ljudi velikog srca i velike hrabrosti,strah i trepet za našeg ljutog neprijatelja.Bili su i ostali ponos Imotske Krajine,inat prema jačem neprijatelju su uvjek pokazivali.Jednom riči HEROJI!!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 23:56   #2
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
3. Imotska bojna učestvovala je u bitkama od Kruševa,Zadra do Dubrovnika,uvik su bili di je naj teže.U obrani Zadra su odigrali jednu od presudnih bitaka!
Sve su to bili mali ljudi velikog srca i velike hrabrosti,strah i trepet za našeg ljutog neprijatelja.Bili su i ostali ponos Imotske Krajine,inat prema jačem neprijatelju su uvjek pokazivali.Jednom riči HEROJI!!
Ja bih još dodao, bili su veliki i hrabri ljudi uglavnom s područja Imotskog i zapadne Hercegovine.
hum5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 16:10   #3
Quote:
hum5 kaže: Pogledaj post
Ja bih još dodao, bili su veliki i hrabri ljudi uglavnom s područja Imotskog i zapadne Hercegovine.
da bilo je Hercegovaca,tada se Hrvati nisu dilili,niti im je tribalo slati pozive,bilo je više dobrovoljaca nego pušaka.
Nažalost IMOTSKA BOJNA je imala i dosta gubitaka,poginulih i ranjenih!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 20:13   #4
Spomenik palim Imoćanima u Zadru na dnu Bulevara. Po mom sudu loša lokacija, trebao je biti preko puta di je bista Ante Starčevića, ili preko prema kolodvoru di bi se vidija. Ovako ga se niti ne vidi.

http://www.057info.hr/vijesti/2008-0...a-pale-imocane
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 00:02   #5
imaju spomen ploče na mistima pogibije,naj bitnije je da se ti ljudi i njihova žrtva za sve nas nikada ne zaborave.
Nažalost Imoćani imaju spomenika i spomen ploča po ciloj RH.
Van Imotskog veliki popis poginulih Imoćana nalazi se u Trstenom pored same magistrale.
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 18:13   #6
TOMISLAV SMOLJKO - TREĆA IMOTSKA BOJNA

Biokovska javila se vila
ustajte se, moja braćo mila
skupite se u Imotskom gradu
osnivajte veliku brigadu.
Vidjela sam, spremaju granate
Srbi kane uništit' Hrvate
od objave nije dugo prošlo
mladića je puno u grad došlo.
Pred općinskom zgradom oni stoje
uzvikuju: "Branit ćemo svoje! "
nisu prošla niti dva-tri dana
Treća bojna već je formirana.
Stožer glavni već su izabrali
pred narodom prisegu su dali
trenirali po brdu i polju
a imaju strjeljivo i zolju.
Samo pištolj i pokoju pušku
zato snagu imali su mušku
ispred njih vođa je na čelu
milina je vidjet' ga na djelu.
Zdenko Šanić pun vojnog iskustva
ne trebaju mu nikakva uputstva
u gradu vodi svaku vježbu vojnu
hrabro vodi svoju Treću bojnu.
Još ću neke spomenuti borce
neovisne naše mirotvorce
Vinko Žužul u bazenu krvi
kad su borbe on je uvijek prvi.
On na branik domovine stade
i svoj život za Hrvatsku dade
i Kutleša Branko ima dio
u istoj je borbi poginuo.
Josip Jović i Mandarić Drago
Treće bojne to je pravo blago
hrabri momci, a iskusni borci
od prvoga dana dragovoljci.
Živko Đuzel, uz njega je Kuki
jedan drugom pomažu u muci
i četnike držeći za mete
braću svoju hoće da osvete.
Spomenut ću Mustapić Milana
silna borca od prvoga dana
puno braće za Hrvatsku dade
povrh Slanog od granate pade.
Ne bih mog'o još za deset sati
sve vojake naše nabrojiti
nema mjesta diljem Dalmacije
Treća bojna da branila nije.
Branili su Kruševo i Zadar
u početku bez iskustva kadar
brzo zanat ispekoše tada
zovu ih iz Šibenika grada.
Čavoglave, naše slavno mjesto
Imoćani branili su isto
i Pribude od Srbina štite
ne strahuju što im oni prijete.
Imotici doletješe oni
okupator iz nje da se goni
ne žaleći ni truda ni muke
već oružje latiše u ruke.
Pa oko nje već se obruč steže
Srbi iz nje bezobzirno bježe
strašna borba tamo se vodila
opet s brda javila se vila.
Imoćani, moja braćo mila
srpska vojska i sad se slomila
ubijaju i dijete i ženu
uništit će cijelu okolinu.
Kad zapuše digoše se oni
i onda ih voze kamioni
i tu oni četnike sprašiše
mlade žrtve od smrti spasiše.
I Topolo oni očistiše
pa svi vele, sad se lakše diše
strašni borci što ne žele novac
dalje idu čistiti Treskovac.
Srbi ne će s ovim se miriti
svoje snage počeše širiti
svako moćno oružje imadu
onda tuku po selu i gradu.
Na najviši vrh su se popeli
i Golubov kamen zauzeli
s njega daju crtati karte
kamo slati topovske granate.
Ove kote visina je velika
Srbi vide sve do Dubrovnika
tri su puta naši pokušali
ne bi li ih s brda istjerali.
Vilim Božić specijalce vodi
al' Srbima uopće ne naškodi
komisija odlučila vojna
da u pomoć dođe Treća bojna.
Odlučiše svi zapovjednici
Treća bojna da bude u špici
da se krene kad se noć uhvati
a podršku topnici će slati.
I krenuše u zadatak sveti
taj Golubov kamen zauzeti
jedna ura po ponoći bila
kad je Bojna u napad krenula.
To četnici odjedanput shvate
te počeše bacati granate
na sve strane štekću mitraljezi
svaki vitez u zaklonu leži.
A od vatre i gustoga dima
sve izgleda kao Hirošima
kad se naši začuše topnici
ispod brda čuju se povici.
To su naši, idemo sad dalje
doć' će čedo u zmajeve žvalje
pritišću ih naši sa svih strana
sve uz pjesmu Jure i Bobana.
Osjetiše na vrhu četnici
da se bliže pjesma i povici
sad nemaju drugoga izbora
četnik s brda silaziti mora.
Sami bježe da ne budu žrtve
ostavljaju ranjene i mrtve
odustaju četnici od bitke
a uz strašno velike gubitke.
Dva su naša borca poginula
šestorica rane zadobila
tu su Žužul i Kutleša pali
i svoj život za Hrvatsku dali.
U Zagrebu naši metropolci
poslušajte što su dali borci
pa iz malog Imotskoga grada
mnoga žrtva za Hrvatsku pada.
Mogli bi se malo zamisliti
pa nas češće dolje posjetiti
mnoge mlade žive udovice
što imaju dvoje-troje djece.
Bar stambeno pitanje im riješit'
makar malo stanje im pospješit'
jer se djeca moraju othranit'
tko će sutra Lijepu našu branit'?
Odgojismo borce odabrane
vitezove, Sokolove zvane
hrabre borce, ne prezaju ništa
ni od jednog hrvatskog bojišta.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 20:14   #7
Pozdrav svim pripadnicima 3. Imotske bojne iz Zadra, puno puta sam proša kraj spomenika palom hrvatskom sokolu, zanima me da li je on tu stvarno i poginija oko borbi za vojarne u blizini?Tako smo mi svi mislili ali sada nisam siguran jer se ginulo i na Bokanjcu, Dračevcu..Naime te je sada zgrada Županije i mnogima bode oči taj spomenik, a ne znaju ili ne žele znati da nije tog mladog života pitanje di bi danas bili, i bi li nas bilo uopće..
Pozdrav iz Zadra!!
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 22:44   #8
To je sad zgrada Ureda državne uprave za Zadarsku županiju.
To je bila i zgrada Zadarske županije do 2001 .
Triba biti precizan, da se ne unosi zabuna kod ljudi.
Zgrada Zadarske županije je na rivi kod Morskih orgulja u nekdšnjem Domu JNA, nekadašnjem zapovjedništvu Talijanske Marine, KuK Marine a podignuta je 1906. na mjestu Hrvatske čitaonice

https://www.google.hr/search?q=spome...rZGpviaM2AW6M:
__________________
Pola sata ćete ostati na ručku i onda možete otići, Franjo Tuđman generalima, Brijuni 31. VII 1995.
"Prije će Sava uzvodno poteći nego Hrvati dobiti državu", J. B. Tito, Karađorđevo, 2. XII 1971.
"Republika Hrvatska najveći je pobjednik u ovom ratu, najveći su gubitnik hrvatski Srbi, najviše zbog vlastite nesposobnosti i tvrdoglavosti", lord David Owen, 27. I 1996, UN, New York. "Uzalud vam sav tisak i sve radio postaje, našim srcima nikad nećete ovladati", nadbiskup Alojzije Stepinac, Zagreb, na blagdan sv. P&P 1942.

Zadnje uređivanje pp5d6 : 13.02.2017. at 23:57.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2017., 08:10   #9
Thumbs up

točno pp5d6, to je Ured državne uprave za Zadarsku županiju, ali je mi zovemo zgrada Županije, jer u bivši Dom JNA (sjedište Zadarske županije) ne idemo kad nam treba neki dokument ili slično, onako trivijalno zovemo Županija, ali svaki Zadranin zna na što se misli i di je taj spomenik..pozdrav
Marella09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2017., 23:21   #10
a šta je sa splitskom, sinjskom, drniškom bojnom?
fairline is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 21:54   #11
General HOS-a Ante Prkacin iznio je podatak da je najveca mobilizacija, za vrijeme Domovinskog rata, u podrucjima kada nisu bila obuhvacena ratom su Imotski i Slavonski brod. I dalje kaze da ni Imocani ni Brodjani nisu strasljivi.

Tko hoce trazit korjene toga moze ih pronaci u stradanjima Imocana u drugom svjetskom ratu u knjigama mr. sc. Blanke Matkovic "Imotska krajina u dokumentima OZN-e i UDB-e i Narodne milicije (1944.-1957.)" i "Split i Srednja Dalmacija u dokumentima OZN-e i UDB-e 1944.-1962. Zarobljenicki logori i likvidacije". Gradonacelnik Imotskog Ivan Budalic odbio je pomoci (Hrvatski tjednik, 24.8.2017., str 43). A ima i predavanje o tome:
A. u Imotskom 11.9.2017., Rendicev prolaz 11.10.2017 u 19h,
B. Podstrani, Trg dr. Franje Tudmana, Zgrada Opcine, 12.10.2017., u 19h
C. Zagreb, Tribina grada Zagreba, Kaptol 27, 18h30min

Uglavnom, koliko ja poznajem Imocane mogu reci da su i bistri i hrabri i da vole Hrvatsku drzavu.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:07   #12
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
General HOS-a Ante Prkacin iznio je podatak da je najveca mobilizacija, za vrijeme Domovinskog rata, u podrucjima kada nisu bila obuhvacena ratom su Imotski i Slavonski brod. I dalje kaze da ni Imocani ni Brodjani nisu strasljivi.

Tko hoce trazit korjene toga moze ih pronaci u stradanjima Imocana u drugom svjetskom ratu u knjigama mr. sc. Blanke Matkovic "Imotska krajina u dokumentima OZN-e i UDB-e i Narodne milicije (1944.-1957.)" i "Split i Srednja Dalmacija u dokumentima OZN-e i UDB-e 1944.-1962. Zarobljenicki logori i likvidacije". Gradonacelnik Imotskog Ivan Budalic odbio je pomoci (Hrvatski tjednik, 24.8.2017., str 43). A ima i predavanje o tome:
A. u Imotskom 11.9.2017., Rendicev prolaz 11.10.2017 u 19h,
B. Podstrani, Trg dr. Franje Tudmana, Zgrada Opcine, 12.10.2017., u 19h
C. Zagreb, Tribina grada Zagreba, Kaptol 27, 18h30min

Uglavnom, koliko ja poznajem Imocane mogu reci da su i bistri i hrabri i da vole Hrvatsku drzavu.
Slavonski Brod nije bio zahvaćen rataom ? Mislim da je općina (bivša ) Sl Brod prva po pogibiji djece..
https://www.forum.hr/showthread.php?t=555783

https://www.youtube.com/watch?v=0_UzqywlqAE

nisam iguran dali je Prkačin bio na nekakvim drogama kada je to rekao ili je to informacija iz Lošine knjige ?
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:22   #13
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Slavonski Brod nije bio zahvaćen rataom ? Mislim da je općina (bivša ) Sl Brod prva po pogibiji djece..
https://www.forum.hr/showthread.php?t=555783

https://www.youtube.com/watch?v=0_UzqywlqAE

nisam iguran dali je Prkačin bio na nekakvim drogama kada je to rekao ili je to informacija iz Lošine knjige ?
Ne citate pazljivo, napisao sam: "kada nisu bila obuhvacena ratom".

Slavonski brod bio je bombardiran i tocno je da u Slavonskom brodu poginulo djece, ima spomenik poginuloj djeci. Uglavnom, Vase poveznice potvrdjuju to sto sam rekao za Brodjane.

Za Vase blacenje admirala Lose, unatoc svemu sto sam Vam prethodno naveo i sto je lako provjerljivo, bez komentara.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:31   #14
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Ne citate pazljivo, napisao sam: "kada nisu bila obuhvacena ratom".

Slavonski brod bio je bombardiran i tocno je da u Slavonskom brodu poginulo djece, ima spomenik poginuloj djeci. Uglavnom, Vase poveznice potvrdjuju to sto sam rekao za Brodjane.

Za Vase blacenje admirala Lose, unatoc svemu sto sam Vam prethodno naveo i sto je lako provjerljivo, bez komentara.
ispričavam se. dali bi bil ljubazni pa definirali što točno znači "područje obuhvaćeno ratom i područje koje nije obuhvaćano ratom " ... Pada mi na pamet da npr ni Sisak nije bio "obuhvaćen ratom " A isto tako su dali veliki broj branitelja , gardijsku brigadu čak (ne samo bojnu) i isto taku su bili vrlo hrabri
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:41   #15
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
ispričavam se. dali bi bil ljubazni pa definirali što točno znači "područje obuhvaćeno ratom i područje koje nije obuhvaćano ratom " ... Pada mi na pamet da npr ni Sisak nije bio "obuhvaćen ratom " A isto tako su dali veliki broj branitelja , gardijsku brigadu čak (ne samo bojnu) i isto taku su bili vrlo hrabri
To znaci da je stanje takvo da oblacis uniformu i odladis u rat, a da u tvom dvoristu ne padaju granate. Ides da bi pomogao Vukovaru naprimjer kao sto su isli i Hercegovci, ili kao sto su general Glasnovic i njegov brat, general Ante Gotovina itd. dolazili iz dijaspore.

Alternativa je ponasanje kao sto su bili clanovi partije i najglasniji u Hrvatskom Saboru iz partije, a koji su rat gledali iz Zagreba na televiziji. Vjerojatno ima neka iznimka.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 22:44   #16
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
ispričavam se. dali bi bil ljubazni pa definirali što točno znači "područje obuhvaćeno ratom i područje koje nije obuhvaćano ratom " ... Pada mi na pamet da npr ni Sisak nije bio "obuhvaćen ratom " A isto tako su dali veliki broj branitelja , gardijsku brigadu čak (ne samo bojnu) i isto taku su bili vrlo hrabri
Sisak.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:02   #17
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Sisak.
Pa gdje je to od Imocana i Brodjana.

Evo jednog primjerka, nije bas nesto za povijesne teme, ali govori kao svjedok dogadjenja, 50:27, https://m.youtube.com/watch?v=Uy5oIV73XEk. Biti ce da je pomislio na 22.6.1941. Cini mi se da se srami pricati o junastvu.

Samo da ga stavis kraj prosjecnog Imocana, a govoru tijela i retorici da i ne govorimo.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2017., 23:21   #18
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
To znaci da je stanje takvo da oblacis uniformu i odladis u rat, a da u tvom dvoristu ne padaju granate. Ides da bi pomogao Vukovaru naprimjer kao sto su isli i Hercegovci, ili kao sto su general Glasnovic i njegov brat, general Ante Gotovina itd. dolazili iz dijaspore.

Alternativa je ponasanje kao sto su bili clanovi partije i najglasniji u Hrvatskom Saboru iz partije, a koji su rat gledali iz Zagreba na televiziji. Vjerojatno ima neka iznimka.
ah...sada mi je puno jasnije Ali opet..nameće mi se pitanje kako onda Sl Brod nije bio obuhvaćen ratom ? Kako su ona jadna dječica nastradala .U čijem su dvorištu bila ta djeca ?

Preporučam sa Loše prijeći na braću Grim . Filozofia je otprilike podjednaka , ali su teme lakše .
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 10:39   #19
Quote:
The Worm kaže: Pogledaj post
Preporučam sa Loše prijeći na braću Grim . Filozofia je otprilike podjednaka , ali su teme lakše .
Specijalni rat protiv Hrvatske vojske 1991.-1995.
__________________
Smrt fašizmu sloboda narodu
The Instruktor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 11:51   #20
Quote:
The Instruktor kaže: Pogledaj post
Specijalni rat protiv Hrvatske vojske 1991.-1995.
Hvala na preporuci .Međutim , niste mi odgovorili na pitanje o djeci iz SB
__________________
“A revolution is not a bed of roses. A revolution is a struggle between the future and the past.
The Worm is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:09.