Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2018., 21:10   #1
posiljka zracnog/ vatrenog oruzja u RH

Bok svima
kratka prica: Zivim u Kanadi nekoliko godina I veliki sam ljubitelj zracnog oruzja. Da bih imao prosjecnu zracnu pusku (bilo koju sto ide brze od 500ftps- 500 feet u sekundi) se u Kanadi moram imati dozvola za vatreno oruzje. Iz razloga sto jos nisam punopravni drzavljanin nemam pravo (tj. ne zelim zasada to aplicirati) te bih zasada samo kupio on-line I poslao direktno u Hrvatsku k npr. roditeljima pa kada dodjem svake godine na mjesec dana da se gustam malo
E sad moje pitanje je dali itko smije primiti takvu posiljku tj dali ce ona uopce stici do primaoca kao regularni paket iako je jos u RH zracno oruzje potpuno legalno bez obzira na snagu I drugo pitanje hoce li MUP kazniti ili porezna oporezivati dodatno primaoca istog paketa?
zahvaljujem puno
panzerfreak is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2018., 12:28   #2
Ako je "zračno oružje čija je kinetička energija 10,5 J ili je brzina projektila veća od 200 m/s i kalibra većeg 4,5 mm" otac je dužan pušku prijavit policiji jer spada pod kategoriju C
čl.25 https://www.zakon.hr/z/270/Zakon-o-oru%C5%BEju
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 16:49   #3
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Ako je "zračno oružje čija je kinetička energija 10,5 J ili je brzina projektila veća od 200 m/s i kalibra većeg 4,5 mm" otac je dužan pušku prijavit policiji jer spada pod kategoriju C
čl.25 https://www.zakon.hr/z/270/Zakon-o-oru%C5%BEju
Kako će takva pušta uopće doći do njegovih doma? Jer ako sam shvatio mislim slati iz inozemstva u Hrvatsku?
Pero_Kanister is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2018., 19:33   #4
Čemu komplicirati, danas u Hrvatskoj i u Sloveniji imaš tako jakih zračnih pušaka da bi mogao i jelena skinuti. Samo dojdi kod nas i odmah si kupi i prepiši na nekog bilo na starog ili na nekog drugog i lijepo prijaviš i to je to.

500fps je pišljivih 152m/s, a kod nas se prodaju zračnice s 380m/s za 4.5mm, a ima i 5.5mm za 270-290m/s i 6.35mm mislim da ide oko 220m/s. Samo kaj je 6.35mm zakon, drži putanju i ide relativno daleko zbog težine diabole.

Imaš i puške na CO2 ili na komprimirani zrak da se netrebaš zezati s napinjanjem. Malo više doplatiš i moš pucat koliko hoćeš.
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2018., 11:10   #5
Quote:
Pero_Kanister kaže: Pogledaj post
Kako će takva pušta uopće doći do njegovih doma? Jer ako sam shvatio mislim slati iz inozemstva u Hrvatsku?
Poštom.Ne radi se o vatrenom oružju za koje vrijede posebna pravila.Nisam sisguran da li oni vani šalju oružje direktno ili u RH ovlaštenom trgovcu.Ionako su nadležni oni u Kanadi.

Al zašto se sekirat previše.Odluči koju bi pušku kupio,kontaktira trgovca u RH,plati (on ili stari) i stari preuzme pušku i ode prijavit.Carinu i pdv će se ionako platit a i cijena u kanadi i kod nas možda ne bi trebala bit u velikoj razlici.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2018., 22:42   #6
Pozdrav
Ako netko zna, što bi sve trebao proći da legalno kupim zračno oružje kategorije C od
privatne osobe iz druge države EU-a.
Točnije, htio bi kupiti zračnu pušku iz Turske jer je 600E jeftinija nego bilo gdje
drugdje u EU. Kako trgovina ne nudi online trgovanje zamolio bi poznanika da je kupi
i onda proda meni i pošalje poštom. Znam da je moram prijaviti kada je kupim ali,
što se sve treba napraviti/desiti da je ja tako kupim.
Hvala
Nektrio is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2018., 15:53   #7
Ništa posebno, legalno možeš uvesti oružje C kategorijea. No, da bi ga prijavio na MUP (što si obvezan jer je C kategorija u pitanju) moraš imati temeljem čega prijaviti. U mom slučaju, kada sam prodavao samostrel C kategorije unutar RH, sklopili smo kupoprodajni ugovor (običan napisali na računalu), no moraš navesti točnu marku, model, serijski broj, kalibar, izlaznu brzinu i snagu oružja jer su ti podaci bitni za prijavu. Mi ugovor čak nismo niti ovjeravali kod bilježnika.
Taj ugovor je meni služio za odjavu a liku koji je kupio za prijavu.
Arhont1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2018., 21:43   #8
Hvala na informacijama.
Da li znaš ako je izvedivo da neka fizička osoba iz Turske meni proda zračno oružje C kategorije.
Nešto u stilu: osoba X kupi pušku, prijavi je, odjavi je, pošalje je meni poštom sa priloženom
odjavnicom i ja je prijavim u MUP.
Da li uopće može neprijavljena puška putovati poštom preko granica (iako unutar EU)?
Davim sa time jer novim zakonom trgovine više nesmiju online prodavati oružje (što je debilana svoje
vrste). Naravno, možda ni fizička osoba ne smije "online" prodavati ali to je briga za kasnije.
Možda i neka druga ideja...?
Nektrio is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2018., 16:37   #9
Prvo provjeri uTurskoj kako se kod njih prijavljuje zračno oružje,ili se ne prijavljuje.Nije stvar naših nego njihovih zakona.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2018., 14:34   #10
Quote:
Nektrio kaže: Pogledaj post
Hvala na informacijama.
Da li znaš ako je izvedivo da neka fizička osoba iz Turske meni proda zračno oružje C kategorije.
Nešto u stilu: osoba X kupi pušku, prijavi je, odjavi je, pošalje je meni poštom sa priloženom
odjavnicom i ja je prijavim u MUP.
Da li uopće može neprijavljena puška putovati poštom preko granica (iako unutar EU)?
Davim sa time jer novim zakonom trgovine više nesmiju online prodavati oružje (što je debilana svoje
vrste). Naravno, možda ni fizička osoba ne smije "online" prodavati ali to je briga za kasnije.
Možda i neka druga ideja...?
Mislim da bi trebao dobro provjeriti što je sa trgovinom između fizičkih osoba. Neprijavljena puška (c kategorija) sigurno može putovati jer i kad je od pravne osobe (dućana) kupiš, opet nije prijavljena dok ju ti ne prijaviš. Ali ju slijedi ispravna i potpuna dokumentacija. Pazi na rok dostave jer ako bude duže od 8 dana (rok za prijavu od datuma kupovine/datuma na računu) možda bi mogao imati problema.

Mislim da ćeš ovdje teško dobiti odgovor na svoje pitanje jer ne vjerujem da je netko radio to što ti pokušavaš. Naravno s time ne mislim da radiš nešto krivo nego jednostavno vjerojatno nitko nije imao takvu situaciju.

A i zamisli da te taj zezne pa ti pošalje nepotpunu dokumentaciju (ne namjerno), šta ćeš onda? Pušku ne možeš prijavit, a ne možeš je se riješiti...
Arhont1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2018., 09:40   #11
Quote:
Arhont1 kaže: Pogledaj post
....., opet nije prijavljena dok ju ti ne prijaviš.......
Krivo! Trgovac se isto "razdužuje" u MUPu, nemoj prijaviti pa da vidiš!
Kupio sam DIANA M48 do još nisu bile kategorije - ova spada u C.
Onda su uvedene kategorije i išao sam ju prijaviti.
I onda:
-Treba račun na ime i prezime
-Trebaju tehnički podaci
I onda sam se počeo nadmudrivati jer sam pušku kupio davno prije.
I onda me poslali kući dok se ne konzultiraju
I onda, nakon tjedan dana opet u MUP: našli i oni podatke, račun vrijedio (bez imena i prezimena) i slikali ju sa svih strana jer takvu još nemaju u evidenciji.
Čemu mi služi? Tamanim štakore!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2018., 08:41   #12
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Krivo! Trgovac se isto "razdužuje" u MUPu, nemoj prijaviti pa da vidiš!
trgovac je u Turskoj a ne iz RH.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2018., 00:20   #13
Što se tiće mog problema sivkić je sve rekao. Ovdje se zna situacija, nepoznanica je Turska.
Koliko sam shvatio, tamo su pred cca godinu i pol donijeli zakon da se nesmije online prodavati zračno oruže. To uključuje i korištenje FB-a tj., ni privatno nesmiješ nekome prodati poštom pušku. Mora se osobno doći... Koliko sam shvatio.

Ma nebi ni ja imao problema sa time da trgovci nisu lo... nekorektni... Ako naruče zračnicu iz Turske košta ih manje od 50E slanje (manje ako uzmu više komada). Ako dodamo još 50-ak E za birokraciju i ultra velikih 100E zarade (to je 1/3 cijene puške) dobijemo oko 500E. NE 900E .....
Da ne govorimo da će dugoročno zaraditi 10X više na municiju s obzirom da guta pelete ko aždaja.

Mogu li ja nekako kupit neprijavljenu pušku pa je prijaviti u policiji (znaći bez da imam dokaz o porijeklu)? Znam što zakon kaže ali mislim da bi sada bilo dobro vrijeme da dopuste prijavu neprijavljenih zračnica. Legalizacija zračinca... :-D
Nektrio is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2019., 03:24   #14
Pozdrav svima,

Zanime me kakva je procedura sa uvozom oružja C kategorije iz Češke u HR?
Radi se o plinskom pištolju,pa me zanima ako ga naručim što mogu očekivati dok ga ne dobijem na kućnu adresu (da li će me MUP ili carina zvati itd.)?
Znam da ga se treba prijaviti u roku od 8 dana,i svu proceduru,ali me zanima što nekoga spriječava da naruči neko oružje recimo npr. zračnicu koja je neki veći kalibar i podliježe prijavi,a ne prijavi ju?
Da li oni na carini direktno šalju informacije na MUP jednom kad oružje stigne u HR na granicu?

LP
Tyrannosaurus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:14.