Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.11.2008., 23:54   #41
Quote:
hmmhmm kaže: Pogledaj post
Al' mene zanima jedna druga stvar: nikada se nisam susretao s njima pa me zanima na koji to način on može potvrditi da ja imam televizor/radio.
Dakle, ako ga pustim u kuću, on vidi tv, dal' ga slika s fotićem ili se njemu vjeruje na riječ kada kaže da ja imam TV prijamnik?
Čekaju da vrata otvori netko od starijih koji se navikao plašiti raznih "službenih organa", pa mu daju da potpiše. Jednom mom prijatelju su došli i dvojica drugih i predstavili se kao "inspektori". Ovaj odvalio od smijeha, čovjek bio načelnik u državnoj službi, pitao ih koji su odjel.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2008., 23:57   #42
Quote:
F10EXX kaže: Pogledaj post
Znaci, hrvatska drzava ne zeli poduzeti korake kako bi se proveo zakon. Bas me zanima na osnovu cega sudac temelji takvu odluku. Ako je nesto propisano zakonom, onda mora i postojati nacin da se neposlusne prisili na postivanje zakona.

Kakve neposlušne? Čovjek lijepo izajavi da nema radio i televizor i to je to. A onaj tko tuži mora dokazati da je u pravu, kao i u svakom drugom sporu. A dokazati baš i ne može. Čak niti totalitarna država kao što je bila SFRJ nije davala naloge za pretres za ustavom zaštićenu vrijednost kao što je privatnost stana. A u demokratskom društvu - nekakav nalog za pretres za prekršaj od 500 kuna bi bio protivan duhu Ustava i zakona. A i postupak bi bio nekoliko puta skuplji od kazne. Nema ni pravnog ni ekonomskog rezona.

Sustav pretplate kakav je sada funkcionira samo zato što ljudi padaju na blef, a HRT-u se više isplati da im dio ljudi ne plaća, nego da se uvede financiranje kako bi trebalo - iz Državnog proračuna, tako da se točno zna što se financira (javne potrebe) i koliko sati programa i za koji novac.

Pretplata je porez i to loš porez, jer:
- lako ga je izbjeći
- sustav naplate pomoću inkasatora je iznimno skup
- iznimno je nesocijalan, jer bakica s 900 kuna mirovine plaća jednako kao saborski zastupnik.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 08:58   #43
Nama su došli zapečatiti televizor kada smo odjavili pretplatu kod bake. Televizor je ionako bio pokvaren i jako star.
prilika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 18:10   #44
Useljavam u novi stan tj.zgrada je nova...do sad sam živjela s starcima...dakle hoće li mi striček doći na vrata s tri zadnje uplatnice jer nisam ništa prijavila? Kako da najblaže izbjegnem to plaćanje tv pretplate?
thune is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 00:29   #45
ako nisi ništa prijavila/potpisala može ti pjevat borbene...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 00:59   #46
Jel moze neko objasnit sto je to pecacenje televizora?
lxz1q is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 01:06   #47
jel mi mogu zapecatiti TV karticu u kompjuteru?
sto ako recimo odbijam gledati HRT jer više volim novu i rtl.... za koje ne treba pretplata....?
i zadnje, zasto problem HRT-a ne rijese kodiranjem?
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 01:54   #48
Ti ne placas pretplatu HRT-u nego pretplatnu na koristenje televizijskog prijemnika, sta god ti na njemu gledao (laicki receno). Taj "porez" onda dijele razne organizacije i televizije (oko 70% dobiva HRT)
Berner is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 03:22   #49
Quote:
Berner kaže: Pogledaj post
Ti ne placas pretplatu HRT-u nego pretplatnu na koristenje televizijskog prijemnika
na ceduljici piše HRT.
drugo, gdje je definiran "televizijski prijemnik" ?
trece, jel i za maxtv moram placat isto sranje (pretp da gledam na monitoru, a ne na "televizijskom prijemniku")
Weedeemer is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2008., 01:01   #50
Quote:
Weedeemer kaže: Pogledaj post
sto ako recimo odbijam gledati HRT jer više volim novu i rtl.... za koje ne treba pretplata....?
Nema to veze. A, uostalom, kako bi to dokazao?

Quote:
Weedeemer kaže:
i zadnje, zasto problem HRT-a ne rijese kodiranjem?
Pretplatu (točnije, pristojbu) plaćaš zato što imaš TV. Programi su besplatni.
Hmxhmx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 11:52   #51
Quote:
lxz1q kaže: Pogledaj post
Jel moze neko objasnit sto je to pecacenje televizora?
to je nešto što se više ne radi prilikom odjave rtv pretplate

danas se daje izjava kod JB-a...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2008., 13:09   #52
Kako se formira iznos RTV pristojbe?


Sve u vezi s RTV pristojbom propisuje Zakon o HRT-u, pa i njezin iznos, koji definira kao 1,5% prosječne neto mjesečne plaće zaposlenih u Republici Hrvatskoj, na temelju statističkih podataka za prethodnu godinu. Kad Državni zavod za statistiku (www.dzs.hr) objavio prosječnu neto mjesečnu plaću u prošloj godini, iznos pristojbe automatski se prilagođava Zakonu.



Zašto bih plaćao RTV pristojbu, ako ne gledam programe HRT-a?


RTV pristojba nije naknada za gledanje programa, nego - kako propisuje Zakon o HRT-u - naknada vlasnika radijskoga i/ili televizijskog prijamnika. Ako imate radijski ili televizijski prijamnik, Zakon vas obvezuje da solidarno sa svim drugim vlasnicima prijamnika sudjelujete u financiranju hrvatskoga javnog RTV servisa, to jest Hrvatske radiotelevizije, kao opće društvene potrebe. Primjerice, ceste su isto tako opća društvena potreba: svaki vlasnik registriranog automobila solidarno kod registracije plaća Naknadu za ceste, bez obzira na to koliko se tim cestama vozi. Ni porezna stopa ne određuje se prema tome koliko tko treba neku državnu službu koja se financira iz poreza. Razlika između poreza i RTV pristojbe jest u tome da se RTV pristojba plaća direktno HRT-u: to je jedan od elemenata osiguranja financijske neovisnosti javnog RTV servisa, iz koje tek onda može slijediti i svaka druga neovisnost - nužna za ispunjavanje obveza koje javni servis ima prema javnosti.



Moram li i dalje plaćati RTV pristojbu ako se pretplatim na neku uslugu distribucije programa među kojima su i HRT-ovi programi?

Morate. Što je sve točno uključeno u cijenu koju plaćate davatelju usluge distribucije trebali biste pitati ondje (vjerojatno tehnička usluga i dekodiranje programa koji nisu besplatni), ali HRT-ovi programi su javni i ne plaća se za njihovo gledanje. RTV pristojba je nešto drugo, nevezano za Vašu omiljenu seriju ili način na koji televizijska slika i radijski ili televizijski zvuk dolaze do Vas: ona je zakonom propisana naknada kojom kao vlasnik prijamnika, solidarno s drugim vlasnicima, sudjelujete u financiranju HRT-ovog javnog djelovanja. Dodatne informacije o tome zašto se plaća RTV pristojba možete pronaći na stranici "Što je javna televizija i zašto se plaća pristojba" u sklopu HRT-ovog weba, a i u nekim drugim "najčešćim pitanjima" na ovoj stranici.
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2008., 22:50   #53
Quote:
studentica21 kaže: Pogledaj post
aha.
kad smo kod tog financiranja...prva pretplata koju su inkasatori naplacivali jest iznosila 59kn (tako sam bar saznala kad su istu povecali na 63kune), medutim cijelo to vrijeme su naplacivali 60kuna.
meni ta jedna kuna nista u zivotu ne znaci al pomnozi to sa 100 000 naplacenih pretplata.

naravno sada ta pretplata iznosi 66kuna.na osnovu cega se to povecava?
1.5% prosječne plaće ti iznosi preplata....
Otto83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 02:04   #54
Quote:
IgorVG kaže: Pogledaj post
Znači sumasumarum, mogu mi staviti soli na rep? Bez obzira što se sa ulaznih vrata u stan vidi TV uređaj? Jer ionako mogu, ako dođe do komplikacija, prodati foru da je TV neispravan
ma nemaš brige neće ti nikada ni doći
meni ti je u poslovnom prostoru bio radio i doletio inkasator te mi je htio naplatiti pretplatu, pred njim sam isti radio izvadio iz ureda i spremio u auto.
samo se okrenuo i nisam ga vidio već 10 godina.
rob roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2008., 23:05   #55
pravno je dovoljno da ti imaš taj radio, a dal je on tebi u uredu, u autu ili u wc-u ne igra nikakvu ulogu...
__________________
Devils Advocate
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 00:21   #56
Malo sam pročitao ove stranice i došao do jedne zanimljve poslovne ideje.

Napravit ću internet stranicu i počet ću ljudima naplaćivat pretplatu ako imaju doma kompjuter, jer kao, ne mogu on meni dokazat da ne posjećuju moju stranicu!

Ovo je smiješno, ali dalo bi se usporediti s TV pretplatom?
Bljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 00:24   #57
Samo neka te zakonski podupre Sabor, neka u zakonu stoji da se taj porez ima uplatiti na tvoj tekući i na konju si.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 02:42   #58
Quote:
Bljo kaže: Pogledaj post
Malo sam pročitao ove stranice i došao do jedne zanimljve poslovne ideje.

Napravit ću internet stranicu i počet ću ljudima naplaćivat pretplatu ako imaju doma kompjuter, jer kao, ne mogu on meni dokazat da ne posjećuju moju stranicu!

Ovo je smiješno, ali dalo bi se usporediti s TV pretplatom?
ti plačaš signal, a ne TV! kriste jel vi čitate postove koji su več napisani!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 03:34   #59
Quote:
agent kaže: Pogledaj post
ti plačaš signal, a ne TV! kriste jel vi čitate postove koji su več napisani!
Ne plaćaš signal, već posjedovanje RTV-prijemnika.

To sa signalom nije korišteno u definiciji, jer bi onda oni s lošim signalom mogli reć da neće plaćat.

Zanimljivo, formalno bi firme morale plaćati za svaki prijemnik, dakle i svaki službeni mobitel koji ima radio. Po svim tim primjerima i izuzecima (tipa MaxTV preko monitora) se vidi da je sustav jednostavno zastario. Rađen je u doba kada je jedan TV ili radio bio bogatstvo u kući, i kada su razni "organi" imali autoritet naplaćivat.

Kao što sam rekao: lijepo popisat javne potrebe radija i televizije, pa onda transparentno plaćat iz proračuna, kao što se plaća npr. nacionalno kazalište ili bibloteka.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 14:32   #60
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Ne plaćaš signal, već posjedovanje RTV-prijemnika.

To sa signalom nije korišteno u definiciji, jer bi onda oni s lošim signalom mogli reć da neće plaćat.

Zanimljivo, formalno bi firme morale plaćati za svaki prijemnik, dakle i svaki službeni mobitel koji ima radio. Po svim tim primjerima i izuzecima (tipa MaxTV preko monitora) se vidi da je sustav jednostavno zastario. Rađen je u doba kada je jedan TV ili radio bio bogatstvo u kući, i kada su razni "organi" imali autoritet naplaćivat.

Kao što sam rekao: lijepo popisat javne potrebe radija i televizije, pa onda transparentno plaćat iz proračuna, kao što se plaća npr. nacionalno kazalište ili bibloteka.
al onda HRT ne bi bio nevosian, nego bi svaka šuša mogla radit šta hoće!
agent is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:05.