Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2008., 00:28   #1
Thumbs up Tko će sa mnom malo popričati, na ovom jeziku?

Salam,

sanga ye? sehath di kha da

Sta de lidu patama


Malo sam učio, hm, ovaj jezik, pa bih htio prodiskutirati o njegovom porijeklu, današnjem govornom području, jer ima puno razmirica oko istoga, nisam neki znalac, u biti nemam pojma, ali ako bi me netko želio više podučiti.
Hvala!
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 00:39   #2
mujhe ye bhasha nhin bol rhi hu. kya bhasa he?
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 00:47   #3
Quote:
chickeneye kaže: Pogledaj post
mujhe ye bhasha nhin bol rhi hu. kya bhasa he?

No poshve, poshve!
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 00:50   #4
Farsi

Ej , pileće oko, to nije farsi!
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 02:00   #5
Quote:
horzabed1 kaže: Pogledaj post
Ej , pileće oko, to nije farsi!
Volim paštu i bujnu maštu. Inače, "pileće oko" je tvojoj "škrbljivosti" nješto objasnilo na hindustanskomu.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 16:43   #6
Pashtu, bravo

Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
Volim paštu i bujnu maštu. Inače, "pileće oko" je tvojoj "škrbljivosti" nješto objasnilo na hindustanskomu.
Manana!

Sta de lidu patama
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 22:10   #7
Di si poligloto

A kaj ti to znači onak link je to ili kaj, ak je link ne radi, daj reci, ako mi možeš preporučiti kakv rječnik, (imam samo US koji je za kitu) ili mi bacit par fraza još, a ja tebi par friških šatri na Paktika province Pashtu.
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2008., 22:13   #8
Kita

Kakvu kitu ti to spominješ, ?
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 00:02   #9
Quote:
horzabed1 kaže: Pogledaj post
Ej , pileće oko, to nije farsi!
to i ja kazem
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2008., 00:44   #10
pashtu

Nije ni farsi, pashtu je, a od kuda znaš hindu, jel spikaš urdu, ili me samo jebeš.
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2008., 18:48   #11
Quote:
horzabed1 kaže: Pogledaj post
Kakvu kitu ti to spominješ, ?
Salamat ose dost ! Jor ye ? Ta da kum zay ye ?! Ta askar ye ?

Kita može biti ono na što ti ciljaš, a i nješto posvem ino. U mojemu slučaju to nije ni kitica, a ni kita cvieća. Odkri prvo jezik, a onda ćemo dalje - inače nije zabavno. Naravno, nije u pitanju ni povezica (link) na stanovitu stranicu. Sada na tvoje pitanje. Prvo, i to mislim ozbiljno, nauči arabicu na kojoj je standardiziran kandaharskí paštujskí jezik. Sveučilišta u Kabulu lagahno ga pokušavaju prilagoditi sjevernijemu narječju, ali ništor manje pismo ostaje udilj kandaharsko, uz manje glasovne izmjene. Svladaš li arabicu u Pakistanu ćeš naići obilna gradiva, rječnike i vrjela o paštujskomu. Nu, paštujski ima četiri došto različne narječne skupine od kojih dvie osnovne, onu mekku i onu tvrdu. Pisati latinicom ti ne preporučujem jere bo transkirpcija nije standardizirana. Uostalom, zašto ne svladaš darskí (parskí), itako je većinskí i službení u Afganistanu.

Shab bekheir be hamegi ! Khoda negahdar.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 01:01   #12
A haaaaaaaaa

Quote:
dementiapraecox kaže: Pogledaj post
Salamat ose dost ! Jor ye ? Ta da kum zay ye ?! Ta askar ye ?

Kita može biti ono na što ti ciljaš, a i nješto posvem ino. U mojemu slučaju to nije ni kitica, a ni kita cvieća. Odkri prvo jezik, a onda ćemo dalje - inače nije zabavno. Naravno, nije u pitanju ni povezica (link) na stanovitu stranicu. Sada na tvoje pitanje. Prvo, i to mislim ozbiljno, nauči arabicu na kojoj je standardiziran kandaharskí paštujskí jezik. Sveučilišta u Kabulu lagahno ga pokušavaju prilagoditi sjevernijemu narječju, ali ništor manje pismo ostaje udilj kandaharsko, uz manje glasovne izmjene. Svladaš li arabicu u Pakistanu ćeš naići obilna gradiva, rječnike i vrjela o paštujskomu. Nu, paštujski ima četiri došto različne narječne skupine od kojih dvie osnovne, onu mekku i onu tvrdu. Pisati latinicom ti ne preporučujem jere bo transkirpcija nije standardizirana. Uostalom, zašto ne svladaš darskí (parskí), itako je većinskí i službení u Afganistanu.


Shab bekheir be hamegi ! Khoda negahdar.
Salamona!
Koji jezik da otkrijem, zamolio sam za Pashtu, a ne star track jezik, pa ne bum ti ja pogađao tu. Da naučim arabicu, probao sam, ali nisam bio sav svoj, dari sam u početku malo učio, drago je ljudima, ali je u njihovoj vojsci pashtu službeni, pa sam imao problema, dva tarđumana, jedan za farsi, drugi za pashtu, pa uzbeci bulje. A da li je farsi dari, službeni, ne bih rekao, ako je u vojsci pashtu službeni , sumnjam da je u ostalim institucijama drugačije.

Nego, jel ti spikaš pashtu, ili ne , ako da reci? Ne moj mi tu postavljati enigmatiku, jer ti ja isto tako mogu postat neki Jaje, Paktika, sleng, pa buš buljio, i otkuda to sve znaš. ja sam ga pokušavao skužiti jer sam radio sa njima i velim nemam pojma, ali trudio sam se, a tebi Zangul keš, i pomozi.

Kuđamere, mere, mere, evo ti farsi
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 05:17   #13
Quote:
horzabed1 kaže: Pogledaj post
Salamona!
Koji jezik da otkrijem, zamolio sam za Pashtu, a ne star track jezik, pa ne bum ti ja pogađao tu. Da naučim arabicu, probao sam, ali nisam bio sav svoj, dari sam u početku malo učio, drago je ljudima, ali je u njihovoj vojsci pashtu službeni, pa sam imao problema, dva tarđumana, jedan za farsi, drugi za pashtu, pa uzbeci bulje. A da li je farsi dari, službeni, ne bih rekao, ako je u vojsci pashtu službeni , sumnjam da je u ostalim institucijama drugačije.

Nego, jel ti spikaš pashtu, ili ne , ako da reci? Ne moj mi tu postavljati enigmatiku, jer ti ja isto tako mogu postat neki Jaje, Paktika, sleng, pa buš buljio, i otkuda to sve znaš. ja sam ga pokušavao skužiti jer sam radio sa njima i velim nemam pojma, ali trudio sam se, a tebi Zangul keš, i pomozi.

Kuđamere, mere, mere, evo ti farsi
Pa kheyr ra-ghle malgerey ! Jesi li razumjeĺ sve (onih njekoliko pitanjâ na "kandaharskomu") što sam ti gorje napisala ?! Ne govorim o nikakovomu ST-jeziku jurve najobičnijemu "tamo njegdjer" jeziku. Ali pustimo kite, ovdje nijesu bitne. Vratimo se tvojemu upitu. Darskí je službení (zapisan u Ustavu) jezik koliko i paštujskí. Zapravo, biĺ je izključivo službení doklje se Britanci nijesu upetljali, pako za njima zapadna lutka zvana paštunskí kralj. Onda je pod Rusima vraćen darskí, da bi s pomoću Amerike talibani (većinskí Paštuni) nametnuli nanovo paštujskí. Nakon "oslobođenja" vraćen je darskí (znam iz prve ruke), eda bi na nagovor i pritisak Amerike biĺ postupno vraćan paštujskí i tako onemogućivan/otežavan Iranu dublji i jači upliv na iztočno područje; uzput "liepí" odobrovoljujućí ustupak većinskima Paštunima za suradnju. Danas su oba jezika službeno ravnopravna, s time da je darskí razširenijí i brojnijí među stanovničštvom. Nu u upravi i u školama se sve češće nameće (i rabi) paštujskí. U vojsci i u Vladi paštujskí je glavní jezik obćenja. A kako će sve okončati ?! Opet u krvi kada se Amerikanci povuku. Toliko za sažetak. Jezik (kandaharskí paštujskí) govorim koliko mi je dostajalo za uobičajeno sporazumievanje s različnima skupinama i čitanje dnevnih glasilâ u nastajanju - svakako podosta prije nere li je Hrvatska uobće "udahnula" afganistansku prašinu. Mogu li pomoći ?! Navela sam ti put, arabica je abeceda (alfa i omega) i bez nje težko da ćeš dalje od njekoliko fraza "za nabacivanje". Ali oprez, u paštujskomu možeš lakko izgovorno zamieniti "za" (ja), za "za" (idi), a i mnogo grublje "pogrješke". S darskime ti je lakše, i ako stvarno ne odiđeš u njekoju balučsku ili uzbečsku zabit, ne bi trjebaĺ imati veće probleme. Rječnik koji je tiskan za NATO možeš rabiti uglavnom "za nabacivanje", izgovor je bilježen za sricanje u slogu "ja dšo vos čuv" - naime tako to zvuči prosječnomu Afganistancu/ki. Kako sve to znam ?! Classified as top secret material. Ali recimo da CI zna sve o svima. Ukratko, nauči arabicu, po mogućnosti svladaj darskí (s njime sam se snašla sve do Tađikistana), na mrježi (Internetu) ne ćeš naići mnogo (ako uobće) na latinici, ali hoćeš sasvim dostatno na arabici (prjeko pakistanskih izvorâ). Eto, to bi bilo to. Pa kheyr ose aw khodafez.
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 19:57   #14
Quote:
horzabed1 kaže: Pogledaj post
Nije ni farsi, pashtu je, a od kuda znaš hindu, jel spikaš urdu, ili me samo jebeš.
lol, nitko te ne jebe studiram ga
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 02:47   #15
čut ćemo se

Salamona!


Nego kaj je to tak tajno, pa reci di si naučila jezik, ja velim bio sam dolje.
Khodafez
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 23:16   #16
Quote:
horzabed1 kaže: Pogledaj post
Salamona!


Nego kaj je to tak tajno, pa reci di si naučila jezik, ja velim bio sam dolje.
Khodafez
Ja pako velim, iz blizine vidjeh ملا محمد عمر i bijah davnije od tebe. Jošte su tada طالبان hodali uokolo. Ponavljam, CI sve zna i sve vidi, a gdjeno je FG u pitanju pojedinosti se ne govore - recimo da znam što je bilo i što će biti. Pročitaš li pomnije mojí prjedzadnjí upis sve ti je jasno. Čitamo se, a možebitno i ne. خداحافظ
dementiapraecox is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 01:00   #17
manana

kak si ti guba, kaj si radila za vojsku, kada znaš za nato rječnik?

Ili si bila SOF, kada su zbombali Kalinghi prison?

Ne kužim te nikaj, oprosti, ali malo si onak, zatvorena
horzabed1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 01:05   #18
....

jeli ovo:
rimtu ti tuki za hou da slismi da si sarpi...
pravilno napisano?
__________________
Croacia
trn is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 11:13   #19
namaste

Kya hal he?koi nai bat?
Me hindi bolti hu.Me bharat me jati thi,or hindi basa jannati thi.
koi hindi basa bolte he?
namaste
navina is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2008., 19:48   #20
Quote:
navina kaže: Pogledaj post
Kya hal he?koi nai bat?
Me hindi bolti hu.Me bharat me jati thi,or hindi basa jannati thi.
koi hindi basa bolte he?
namaste
mos mislit. ti si prva godina ?
chickeneye is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.