Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.07.2016., 10:18   #281
Evo opet podsjećam na perzeide Maksimum je sa 11.-12. kolovoza (četvrtak-petak), mi iz AD Beskraj ćemo najvjerojatnije do Petrove gore, pa tko želi neka se pridruži. Mjesec će smetati u prvom dijelu noći, no perzeidi su ionako najbrojniji nakon ponoći, a ove godine se očekuje ZHR oko 200. Nije na odmet promatrati i noć prije i noć kasnije, pa ako zbog poslovnih obaveza ne možete gledati u četvrtak, obavezno bacite pogled u petak!

Općenito o perzeidima pročitajte na mom webu.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2016., 22:19   #282
Prošle godine sam gledao cijelu noć i bilježio meteore na papir. Najviše što sam vidio je 80 meteora po satu (negdje iza 3 sata u noći). Ove godine ću svakako gledati u nadi da će vrijeme biti super i da ću napokon imati priliku vidjeti preko 100 meteora po satu. Kakva su predviđanja na nekim stranicama, moglo bi to i do 120 s obzirom na dostupne uvjete gdje se promatra

Veselimo se glavnom događaju naravno, ali gledat će se i u noć prije do nekog doba. Valjda pola 2.
__________________
Oni koji se pretjerano bave malim stvarima često postaju nesposobni za velike
Omega Phoenix is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2016., 16:13   #283
Petrova gora Star Party počinje sutra! U suvbotu u17h, Korado Korlević ima predavanje o svjetlosnom onečišćenju u lovačkom domu Muljava... dođite! http://www.ad-beskraj.hr/pgsp/pgsp-2016
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2016., 09:42   #284
Ima li zainteresiranih za putovanje u USA sljedeće godine za potpunu pomrčinu Sunca 21. 8. 2017.? Posjetili bi NY, Floridu i Kennedy Space Center, te naravno liniju totaliteta negdje u unutrašnjosti. Okvirni troškovi sa avionom 1500-1800 EUR.

http://www.greatamericaneclipse.com/...laces-to-view/

Putovanje je u organizaciji astronomskog društva Beskraj, dakle stručna i iskusna ekipa sa savjetima za fotkanje.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2016., 23:55   #285
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Ima li zainteresiranih za putovanje u USA sljedeće godine za potpunu pomrčinu Sunca 21. 8. 2017.? Posjetili bi NY, Floridu i Kennedy Space Center, te naravno liniju totaliteta negdje u unutrašnjosti. Okvirni troškovi sa avionom 1500-1800 EUR.

http://www.greatamericaneclipse.com/...laces-to-view/

Putovanje je u organizaciji astronomskog društva Beskraj, dakle stručna i iskusna ekipa sa savjetima za fotkanje.
Na koliko dana planirate putovanje?
__________________
'' Od onih, što vole slobodu duha, daha, pokreta, mira. ''
Infinitezimalna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 08:20   #286
Quote:
Infinitezimalna kaže: Pogledaj post
Na koliko dana planirate putovanje?
Barem deset, kad smo već tamo da nekaj i vidimo
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2016., 08:31   #287
Sljedeći ponedjeljak je opet "superMjesec", ali ovaj je najveći od 1948. godine. Iako je to nešto što nije vidljivo golim okom već samo prebrojavanje piksela na digitalnim fotkama, ipak pokušajte pronaći neko mjesto gdje možete vidjeti i ufotkati Mjesec pri izlasku.

U ponedjeljak Mjesec izlazi u 16:52 (Zagreb, za ostale gradove napravite search na linku). Za proračun gdje Mjesec točno izlazi pogledajte MoonCalc kartu - centrirano je na Zagreb, vidikovac na neboderu gdje će Mjesec izaći blizu katedrale. Ako bude vedro, iz AD Beskraj ćemo vjerojatno ići tamo.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2016., 16:38   #288
Je li tko vidio sjajni fireball jučer (22.11.)? Imamo dva očevica iz ZG:

"Iz Zagreba, Gundulićeva ulica, oko 22:30 na zapadu vidio veliki sjajni meteor/bolid. Kaže kako je njegov sjaj odgovarao sjaju Mjeseca u četvrti. Ima i svjedoke."

"Jučer sam otprilike u to vrijeme ugledao kratki bljesak na nebu u smjeru juga-jugozapada (gledano iz blizine Petrove crkve u Vlaškoj). Objekt je bio intenziteta signalne rakete u padu, ali je padao znatno brže i bio intenzivno bijele boje. Zbog visoke zgrade koja mi zaklanja horizont, imao sam pogled na njega možda dvije sekunde."
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2016., 18:55   #289
Ovih dana u večernjim satima nam iznad glave ponovo prolazi Svemirska stanica. Pogledajte točno vrijeme na linku, podaci su za Zagreb.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 13:46   #290
Zvijezda KIC 9832227 je kontaktna dvojna zvijezda koja će se 2022. spojiti u jednu - rezultat ćemo moći vidjeti na nebu kao "novu" zvijezdu magnitude 2 - znači da će se bez problema vidjeti golim okom iz bilo kojeg grada. Zvijezda se nalazi u zviježđu Labuda koji je vidljiv na proljeće pred jutro te cijelu noć tijekom ljeta i jeseni. Detaljnije informacije na Astronomy.com.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 00:45   #291
može jedno pitanje.

upravo sam pogledao kroz prozor i vani nema mraka vidim doslovno sve u dvorištu i šire. Nisam nikad uočio ovoliki izražen manjak mraka

kako dolazi do te pojave, o čemu ovisi?
__________________
sa marottom kod interkriminalaca :kava:
mikidragi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 20:02   #292
Svjetlosno zagađenje + refleksija istog na snijegu i to je to
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2017., 23:20   #293
e hvala.

evo i danas
__________________
sa marottom kod interkriminalaca :kava:
mikidragi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 08:39   #294
Efekt može biti izraženiji ako dugo vremena provedete u mraku ili recimo spavate pa se probudite. Tad su oči priviknute na tamu pa nam se okoliš zbog toga čini svjetlijim nego obično.
__________________
Somewhere, something incredible is waiting to be known.

http://www.youtube.com/Zvjezdoznanci
Acheron is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2017., 08:57   #295
Zadnjih par veceri bilo je malo maglovito (bar kod mene), svjetlost lampi odbija se od snijega i osvjetljava taj sloj magle... Svijetli ko blesavo, nema noci...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2017., 17:56   #296
45P komet će biti vidljiv u subotu ujutro od 00:30 kada se pojavljuje na noćnom nebu (Herkul zazvežđe). Poznat je po svojem prepoznatljivom zelenom sjaju ali pripremite dvogled ili sl. da ga uočite.



Link.
Alen13ASC is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2017., 09:12   #297
Quote:
Alen13ASC kaže: Pogledaj post
45P komet će biti vidljiv u subotu ujutro od 00:30 kada se pojavljuje na noćnom nebu (Herkul zazvežđe). Poznat je po svojem prepoznatljivom zelenom sjaju ali pripremite dvogled ili sl. da ga uočite.
Prolem stvara i Mjesec koji smeta
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2017., 22:38   #298
Danas Mjesec nakratko prolazi kroz Zemljinu sjenu stvarajući pomrčinu u polusjeni.

Info od NASA-e.
Alen13ASC is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 00:03   #299
Quote:
Alen13ASC kaže: Pogledaj post
45P komet će biti vidljiv u subotu ujutro od 00:30 kada se pojavljuje na noćnom nebu (Herkul zazvežđe). Poznat je po svojem prepoznatljivom zelenom sjaju ali pripremite dvogled ili sl. da ga uočite.



Link.
To sad za pola sata? Joj, baš ću pogledati...
__________________
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=GGUCBOGcvz0"]Game of Thrones & Thompson - Neka ni'ko ne dira u moj mali dio svemira[/URL]
Gošća is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2017., 13:27   #300
Riblje mu paštete, zbog oblačnog neba (tokom dana je bilo vedro) nisam mogao ispratiti pomrčinu i P45 komet. Šteta a baš sam veliki hype stvorio..
Alen13ASC is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:11.