Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.04.2016., 18:50   #541
Quote:
hidrolina kaže: Pogledaj post
hej.

mene zanima jedna stvar. pri kraju sam jednog studija koji silom prilika moram studirati. razmišljala bih da upišem medicinu kao drugi studij. jesam li jako prestara s 27/28 godina upisati drugi faks? sada imam 24 i već mi je dosta i uopće se ne veselim raditi u struci. zanima me samo jedna stvar... akoje itko odavde upisao medicinu "naknadno" u životu - od čega ste živjeli? ja bi se jako dobro rapitala, pogledala rasporede jer ja planiram raditi. je li to ikako izvedivo ako upišem medicinu. toleriraju li to profesori. ima li uopće smisla nadati se da ću je uspijeti završiti jer jedno je upisati fakultet, a drugo je završiti ga... nisam u mogućnosti da uzmem 6 godina slobodnog dok je ne završim, a nisam baš optimistična jer sam na dosadašnjem faksu uspijela raditi samo kad sam pordužila godinu studiranja.

što vi mislite?
ima li tko ikakav savjwt?
ili da igram loto?

mislim da ti je bolje radit godinu-dvije non-stop i ustedit sto vise love da mozes nekoliko godina posvetit se samo studiju. kad krenes studirat mozes jos radit ljeti 2-3 mjeseca. pa onda kad nestane love opet uzet godinu pauze i radit. nije idealno, ali mozda nemas bolje rjesenje.

vjerojatno bi ti se isplatilo radit u inozemstvu tih godinu dvije-prije upisa studija. a mozda i uzeti kredit. ja trenutno radim nesto slicno, samo ne znam jos hocu li se vracat studiju
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2016., 19:33   #542
Nije kasno nikada dok god imate ideju zasto to radite i plan kako izvesti. Mislim da je prednost studiranja u malo "zrelijim" godinama to sto je pristup samom studiju puno ozbiljniji i osoba zna sto zeli. Bar bi trebala znati.
__________________
Ucite dico.
Surround is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2016., 11:08   #543
zanima me sljedeće ako mi netko može dat odgovor...

prije 15 g. sam upisala fax, nisam završila, odustala sam nakon godine dana.
nekad je za upis bilo dovoljno ocjene iz srednje i polaganje prijemnog.
da li je danas državna matura obavezna za upis na bilo koji fax ili postoji neka mogućnost za nas koji smo davno završili školovanje da ne moramo polagat državnu?

tnx
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 12:20   #544
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
zanima me sljedeće ako mi netko može dat odgovor...

prije 15 g. sam upisala fax, nisam završila, odustala sam nakon godine dana.
nekad je za upis bilo dovoljno ocjene iz srednje i polaganje prijemnog.
da li je danas državna matura obavezna za upis na bilo koji fax ili postoji neka mogućnost za nas koji smo davno završili školovanje da ne moramo polagat državnu?

tnx
pa zavisi koji faks želiš upisati. ja bih prvo vidio koji faks želim upisati, pa vidjeti koji su uvjeti za to. makar mislim da negdje postoji mogućnost i bez mature, barem su prije neki fakulteti to imali.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2016., 22:01   #545
Ne moraš uopće polagati državnu maturu, ali bez nje nemaš šanse skupiti dovoljno bodova.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2016., 06:47   #546
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
zanima me sljedeće ako mi netko može dat odgovor...

prije 15 g. sam upisala fax, nisam završila, odustala sam nakon godine dana.
nekad je za upis bilo dovoljno ocjene iz srednje i polaganje prijemnog.
da li je danas državna matura obavezna za upis na bilo koji fax ili postoji neka mogućnost za nas koji smo davno završili školovanje da ne moramo polagat državnu?

tnx
Nemoj se toliko hvatati za rijec matura. Da je ostao stari sustav polagala bi prijemni ispit, a sad se ne zove prijemni nego matura i to je to.
Ne moras je polagati, ali samo s ocjenama iz skole tesko da mozes skupiti dovoljno bodova, jedino ako nije neki trazeni faka. No ako ti, recimo matematika nosi samo 5% bodova, mozes ne polagati matematiku.
Rhaego is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 10:03   #547
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
zanima me sljedeće ako mi netko može dat odgovor...

prije 15 g. sam upisala fax, nisam završila, odustala sam nakon godine dana.
nekad je za upis bilo dovoljno ocjene iz srednje i polaganje prijemnog.
da li je danas državna matura obavezna za upis na bilo koji fax ili postoji neka mogućnost za nas koji smo davno završili školovanje da ne moramo polagat državnu?

tnx
možeš i bez mature se upisati ako si maturirala prije negoli je uvedena državna matura, ali nadam se da si bila odlikaš jer ti je velika konkurencija

no možeš i pristupiti državnoj maturi, samo pošalješ kopije svojih svjedodžbi iz srednje škole na Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja Ulica Damira Tomljanovića-Gavrana 11, 10020 Zagreb, dobiješ šifre, lozinke i prijaviš se na web portal postani student, tamo biraš koju ćeš razinu polagat a ili b, vidiš kad je ispit mature, di trebaš ići polagati, izabereš koji fax želiš, možeš ih i više,i naposlijetku tamo vidiš na koji si fakultet upala, možeš se ulogirati čim se objave službeni rezultati i onda odabereš jedan na koji želiš ići...
topaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2016., 10:20   #548
Quote:
Surround kaže: Pogledaj post
Nije kasno nikada dok god imate ideju zasto to radite i plan kako izvesti. Mislim da je prednost studiranja u malo "zrelijim" godinama to sto je pristup samom studiju puno ozbiljniji i osoba zna sto zeli. Bar bi trebala znati.
istina je da su puno ozbiljniji....uglavnom stariji studenti već imaju i svoju djecu, puno obiteljskih obaveza, treba račune platit, obuć i nahraniti familiju a većina njih i radi, kako bi uopće i mogli platiti fakultetsku godinu...

onaj tko ide tada studirat je iz razloga da stvori sebi i svojoj obitelji ljepšu budućnost, da bi dobili bolji posao u boljim radnim uvijetima i sa većom plaćom i naravno da bi svojoj djeci jednoga dana bili uzor...

ja znam jednu curu u braku sa 28 je upisala privatni fax, ujutro je ustajala u 7 na posao,odmah nakon posla na predavanje, došla bi doma u 21 sat, malo učila i otišla spavati...tako 3 godine ! bila je najbolji student, a da ne govorim da jedna godina košta 30 000 kn !

i znam jednu curu koja je direkt nakon srednje upisala fax, odlikaš, prva na listi...i onda je pala 2 godinu, starci su to tajili da nitko ne sazna bilo ih je sram, jedva su je nagovorili da završi do kraja, njoj se nije dalo, sve su joj plaćali, ona nije ni morala radit....ipak je završila fax i sad radi u struci

i jednu moju prijateljicu iz osnovne, nakon srednje koju je jedva završila, upisala privatni fax preko debele veze, starci joj sve plaćali, nije morala raditi...nije izlazila na ispite...od svoje 18-te pa do 28 godine je studirala...konačno je završila, i nije mogla nać posao 1 godinu, pa je upisala još nešto, sa svojih 31 god još uvijek studira, živi sa stracima i nikada nije radila...
topaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2016., 14:00   #549
Quote:
Coffey kaže: Pogledaj post
zanima me sljedeće ako mi netko može dat odgovor...



prije 15 g. sam upisala fax, nisam završila, odustala sam nakon godine dana.

nekad je za upis bilo dovoljno ocjene iz srednje i polaganje prijemnog.

da li je danas državna matura obavezna za upis na bilo koji fax ili postoji neka mogućnost za nas koji smo davno završili školovanje da ne moramo polagat državnu?



tnx


He, da čuješ tek moju priču. Položio sve ispite osim diplomskog na VII stupnju na elektrotehnici u Osijeku.....došla djeca,.....neki problemi (da ne idem u detalje) zbog kojeg je studij stao i sad izgleda da mi ništa ne vrijedi. Sve pada u vodu zbog prelaska na bolonju.


Sent from my iPhone using Tapatalk
manki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2016., 22:34   #550
Hvala vam na odgovorima, iako kasnim
__________________
Like the drink, only not spelled the same.
Coffey is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 19:16   #551
Ako je možda netko upućen pa da mi kaže, jer ovi iz mzos ništa ne odgovaraju na email. Starija sam od 25 godina, i upisala sam preddiplomski prije pet godina ali ga nisam završila, ispisala sam se nakon jedne godine. Da li ja sad plaćam punu školarinu ako budem upisivala ponovno faks ili mogu na teret ministarstva?
kocelot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 19:29   #552
Quote:
kocelot kaže: Pogledaj post
Ako je možda netko upućen pa da mi kaže, jer ovi iz mzos ništa ne odgovaraju na email. Starija sam od 25 godina, i upisala sam preddiplomski prije pet godina ali ga nisam završila, ispisala sam se nakon jedne godine. Da li ja sad plaćam punu školarinu ako budem upisivala ponovno faks ili mogu na teret ministarstva?
Ako si dosad studirala na teret ministarstva onda ćeš morati platiti prvu godinu studija, a ostale godine plaćaš po ostvarenim ECTS-ima.
GotU is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2016., 23:56   #553
Quote:
GotU kaže: Pogledaj post
Ako si dosad studirala na teret ministarstva onda ćeš morati platiti prvu godinu studija, a ostale godine plaćaš po ostvarenim ECTS-ima.
znam da se prije dvije godine moglo na teret ministarstva bez obzira što se prije tog studiralo, i to samo ako si stariji od 25 godina. Čini mi se da su ukinuli tu mogućnost.
kocelot is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 00:35   #554
Quote:
kocelot kaže: Pogledaj post
Ako je možda netko upućen pa da mi kaže, jer ovi iz mzos ništa ne odgovaraju na email. Starija sam od 25 godina, i upisala sam preddiplomski prije pet godina ali ga nisam završila, ispisala sam se nakon jedne godine. Da li ja sad plaćam punu školarinu ako budem upisivala ponovno faks ili mogu na teret ministarstva?


Ja sam stariji od 25 s pričom par postova iznad. Uglavnom nudi mi se opcija upisa prve godine bez školarine. Plaća se prijenos ecta bodova pri upisu u više godine...


Sent from my iPhone using Tapatalk
manki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2016., 00:37   #555
Quote:
kocelot kaže: Pogledaj post
znam da se prije dvije godine moglo na teret ministarstva bez obzira što se prije tog studiralo, i to samo ako si stariji od 25 godina. Čini mi se da su ukinuli tu mogućnost.
da. sad ovisi o tome jesi li i koliko bila uspješna na prijašnjem faksu. u slučaju ispisivanja moraš platiti sljedeću upisanu godinu kako bilo. kao redovna onda možeš računati na ostale godine besplatno ukoliko normalno riješiš godinu (mislim da je 55 ects-a uvjet).

jedino ako postoji neka shema za ljude koji su stariji od prve generacije državne mature.
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2016., 07:07   #556
Quote:
pukylly kaže: Pogledaj post

jedino ako postoji neka shema za ljude koji su stariji od prve generacije državne mature.

Da. Upravo o tome se radi. Taj program upisa za starije koji sam ja spomenio podrazumjeva priznavanje one stare mature....ako se isti ukine stariji studenti prije upisa na fakultet ce morati ponovno polagati drzavnu maturu.




Sent from my iPhone using Tapatalk
manki1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2016., 11:15   #557
Quote:
manki1 kaže: Pogledaj post
Da. Upravo o tome se radi. Taj program upisa za starije koji sam ja spomenio podrazumjeva priznavanje one stare mature....ako se isti ukine stariji studenti prije upisa na fakultet ce morati ponovno polagati drzavnu maturu.




Sent from my iPhone using Tapatalk
nikad čula da takvo što postoji, znam za ljude koji su maturirali prije državne pa su se mogli prijavljivati samo na temelju školskih ocjena što ih nije daleko dovelo jer im je u samom startu nedostajalo xy bodova koje ima konkurencija koja je polagala državnu maturu
Sharpey Shuffle is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2016., 11:20   #558
na nekim fakultetima postoji shema i mogućnost upisa za prijave preko referade, dakle mimo mature i konkurencije. samo kaj je taj studij najčešće izvanredan. mislim da je to za ljude koji su stariji od 91.-og godišta (prve generacije mature).
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2016., 04:41   #559
Tako puno ljudi opsjednuti godinama i starosti, ja sad imam 32 i položio sam DM A razinu matematike, eng, hrv i fizike i s tim uspjehom idem pravac na PMF u Splitu smjer fizika ali tek sljedeće godine.
Zašto?Zato jer mogu i zato jer želim imat sredstva za život u drugom gradu bez da moram raditi i studirati. Odlučio sam da mi treba "x" količina novaca za nesmetan studentski život i imam 1 godinu da to spremim i pripremim se psihički i financijski za jako težak faks.
Nisam zasnovao obitelj, dapače samac sam i mogu raditi sa svojim vremenom što želim i sad je šansa. Imam dosta radnog iskustva i susretao sam se sa svakakvim barbarima i krkanima na poslu i to samo zbog razloga što se nisam postigao više uspjeha u 20im ali sve ima svoj razlog.
Godine nisu bitne i nema se smisla zamarati s koliko godina ćete završiti faks, u jednom trenutku imat ćete 40 ili 50 s faksom ili bez faksa a na Vama je da uradite pravu stvar.
Studiranje je lako ako studirate ono što volite a ne ono što tržište zahtjeva od Vas i baš se poklopilo da ja volim rješavati probleme i volim fiziku i eto me.
Uostalom tko kaže da neće biti zanimljivo u "poznim" godinama na faksu opet, ja znam da se radujem svemu tomu i jedva čekam da sjednem za klupu.

Samo hrabro i odlučno i sve će se isplatit na kraju.
Kzaar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 12:05   #560
Ja imam više od 35 godina i planiram upisati ove jeseni fakultet. Imam svoj cilj i nastojat ću ga ostvariti u roku. Za upis nas starijih prije državne mature na nekim fakultetima postoje izdvojene kvote za takve studente, izvanredne naravno i školarinu u iznosu od 5.500 kn na više,ovisno o faksu i smjeru koji želite studirati. Tako je bilo prošle godine a ove se očekuje da će uvjeti biti isti. Referade su rijetko gdje pouzdane i točne, recimoi sad je već gotovo polovica 8.mjeseca a oni još ne znaju točne i detaljen uvjete upisa na jesenskom roku
drvokljuc is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.