Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2006., 12:32   #6461
Ili Besna Kobila. Ako misliš na planinu, onda oba velikim slovom. Ako je u pitanju žustra forumska rasprava, onda oba malim slovom i odvojeno zarezima od ostalog dela rečenice. Molim, moramo ostati na intelektualnom nivou.
__________________
Ako ti jave: umro sam,
a bio sam ti drag
,
... preporuka za sig je do tri reda uključujući i prored
žaoka_ is offline  
Old 27.05.2006., 13:30   #6462
Quote:
stitch kaže:
Treba mi kontekst. Može i jedan i drugi prijedlog.
Citat: "U sklopu opće strategije izbjegavanja nastajanja otpada, cilj je postizanje značajnog smanjenja količine otpada koji se konačno odlaže (smanjenje od cca. 20% do 2010. u usporedbi s 2000. godinom, te smanjenje od cca. 50% do 2050. godine), te količine proizvedenog opasnog otpada (smanjenje od cca. 20% do 2010. u usporedbi s 2000. godinom, te smanjenje od cca. 50% do 2020. godine)."
pepa is offline  
Old 27.05.2006., 15:35   #6463
Quote:
žaoka_ kaže:
Ili Besna Kobila. Ako misliš na planinu, onda oba velikim slovom. Ako je u pitanju žustra forumska rasprava, onda oba malim slovom i odvojeno zarezima od ostalog dela rečenice. Molim, moramo ostati na intelektualnom nivou.
Nisam baš siguran... Mene nervira što se piše Velika Kapela, npr.
Nymann is offline  
Old 27.05.2006., 15:57   #6464
Quote:
stitch kaže:
Stručna matematika je tautologija. Ja bih to nazvao praktičnom matematikom. Ili gospodarstvenom. Ili tekstilnom.

Umoran sam.
Enklitikice...
Nymann is offline  
Old 27.05.2006., 16:49   #6465
Quote:
pepa kaže:
Citat: "U sklopu opće strategije izbjegavanja nastajanja otpada, cilj je postizanje značajnog smanjenja količine otpada koji se konačno odlaže (smanjenje od cca. 20% do 2010. u usporedbi s 2000. godinom, te smanjenje od cca. 50% do 2050. godine), te količine proizvedenog opasnog otpada (smanjenje od cca. 20% do 2010. u usporedbi s 2000. godinom, te smanjenje od cca. 50% do 2020. godine)."
Dobro je. Ali kažemo i da ćemo štogod smanjiti za 20 posto.
stitch is offline  
Old 27.05.2006., 16:50   #6466
Quote:
Nymann kaže:
Enklitikice...
Stručna matematika je termin, metajezik. I enklitika stoji tamo gdje i treba biti.
stitch is offline  
Old 28.05.2006., 08:24   #6467
Quote:
Nymann kaže:
Nisam baš siguran... Mene nervira što se piše Velika Kapela, npr.

zašto? da je Velika kapela, moglo bi značit i crkvena građevina... doduše , naglasak bi bio na kapEla.


čini se da ih još ima koji ne razlikuju kApelu od kapEle, nažalost čula sam novinara na tv... kad je izvještavao nedavno s autoputa kod kapEle...grrrrrr
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 28.05.2006., 12:43   #6468
Quote:
stitch kaže:
Stručna matematika je termin, metajezik. I enklitika stoji tamo gdje i treba biti.
Meni je to sintagma iza koje ne sledi enklitika i koja se njome ne može razbiti na dvoje. Tako da bih ja to je prebacio u jest.
Nymann is offline  
Old 28.05.2006., 12:45   #6469
Quote:
Dunj@ kaže:
zašto? da je Velika kapela, moglo bi značit i crkvena građevina... doduše , naglasak bi bio na kapEla.


čini se da ih još ima koji ne razlikuju kApelu od kapEle, nažalost čula sam novinara na tv... kad je izvještavao nedavno s autoputa kod kapEle...grrrrrr
Navikavam se.
Nymann is offline  
Old 28.05.2006., 12:59   #6470
nije tebe išlo, nego novinara s htv, koji bi to morali znati i koji imaju i lektorsku i fonetsku službu.


inače kapele su malene crkvice, gotovo se može reći priručne.... u kojima se služi misa eventualno jednom godišnje na dan posvećen svecu.


ali ne mora ni tad, ako je još manja...tek krov za mali oltarić ...ponekad su više na grobovima onih koji su si to mogli priuštiti...

meštrović je tako gradio i kapelice... mislim i onu za sebe, samo su to prezvali u mauzolej... znaš već kada.

ali sve sam to ja sama zaključila, nije to stručno objašnjenje.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 28.05.2006., 13:38   #6471
Quote:
Nymann kaže:
Meni je to sintagma iza koje ne sledi enklitika i koja se njome ne može razbiti na dvoje. Tako da bih ja to je prebacio u jest.
I ja bih. No, ja bih rekla i enklitičica. Ili ti to pokušavaš kajkati?
Didi is offline  
Old 28.05.2006., 13:51   #6472
Quote:
Didi kaže:
No, ja bih rekla i enklitičica. Ili ti to pokušavaš kajkati?
Jooj, vid' stvarno...
Nymann is offline  
Old 28.05.2006., 23:53   #6473
Monegaška ili Monaška princeza

Bok svima, molim vas što je ispravno kazati:
Monegaška princeza ili Monaška princeza.
Pretpostavljam da je ovo prvo, Monegaška prnceza, ali mi treba stvarno netko tko može objasniti zašto, o kakvom se iznimku radi, korijen je "Monah", latinski, grčki, hebrejski i ima li opće to značenje to veze s "Monah" ili nema?


Hvala i pozdrav,
erorodic
erorodic is offline  
Old 29.05.2006., 08:02   #6474
Quote:
erorodic kaže:
Bok svima, molim vas što je ispravno kazati:
Monegaška princeza ili Monaška princeza.
Pretpostavljam da je ovo prvo, Monegaška prnceza, ali mi treba stvarno netko tko može objasniti zašto, o kakvom se iznimku radi, korijen je "Monah", latinski, grčki, hebrejski i ima li opće to značenje to veze s "Monah" ili nema?


Hvala i pozdrav,
erorodic
ja bih rekla monačka princeza. od monako, a ovo monegaška smo tko zna od koga nekritički uzimali.


ako je država monaco, onda je monačka kraljevna.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 29.05.2006., 12:06   #6475
Ne možeš izmišljati nove prideve...
Nymann is offline  
Old 29.05.2006., 12:40   #6476
nisam ja, nisam ja....čpr

ni monačku ni kraljevnu... uostalom, prije princeze bila je kraljevna.


o monačkoj je govorio stjepan težak, čini mi se, u emisiji na radio sljemenu ponedjeljkom.

inače sam i ja slušala monegaška i čudila se od kuda to. i dalje ne znam od kuda se pojavio ovaj g....
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 29.05.2006., 12:40   #6477
Quote:
samoborec kaže:
Postoji li pravilo kako nazivati stanovnike nekog mjesta:
Samobor - Samoborac
Jastrebarsko - Jaskanac
Dugo Selo - Dugoselcan?
Zapresic - Zaprescan?
Novi Vinodolski - Novljan?
Novalja - Novljan?
Rijeka - Rijecanin ili Rijecan?
Ivanic Grad - ?
Sveti Ivan Zelina - ?
__________________
Nemam potpisa.
samoborec is offline  
Old 29.05.2006., 12:44   #6478
uostalo, lektor stitch me nije ispravio, a jedino njegovu ću poslušat, bar donekle.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 29.05.2006., 12:54   #6479
Quote:
samoborec kaže:


ako se smijem ubacit, navodno nema pravila...odnosno pravilo je ono kako sami sebe neki mještani nazivaju... svojevremeno je bilo pitanje i o vukovarcima, tj ide li vukovarac ili vukovarčanin, težak je odgovorio da to određuju sami žitelji vukovara..

ok, slažem se iako se tu zna fulati i naglasak i kad se na općoj razini zna ili pretpostavlja znanje... čak i naglasak imena samog mjesta.
evo danas ponovo slušam na tv.... jAsenovac, naglasak na a, a nije nego jasEnovac.... tek pri kraju je netko od gostiju počeo govoriti jasEnovcu.

i "moje" selo oduvijek krivo naglašavaju, ali bože moj ....to je tek nepoznato selo...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Old 29.05.2006., 20:24   #6480
Quote:
Nymann kaže:
Meni je to sintagma iza koje ne sledi enklitika i koja se njome ne može razbiti na dvoje. Tako da bih ja to je prebacio u jest.

Bi li napisao Iva Profančić jest učenica?
Loreleis is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.