Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fotografija > Fotoaparati i oprema

Fotoaparati i oprema Tvornica fotografija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2015., 23:24   #5481
Pa dobro je da je uopće i ostao koji, navodno ih je dosta teško naći... Odličan je to aparat, računaj da je nekad koštao oko 3.600 kn pa...
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 13:43   #5482
Pozdrav,
može savjet koji aparat od ova dva izabrati Nikon L-830 ili Canon SX510hs?
Aparat mi treba za putovanje na koje uskoro idem.
nikola-hr is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2015., 18:03   #5483
šta mi možete reći o ovom?

nikon mi je fizički najmanje privlačan, ali

http://versus.com/en/nikon-coolpix-p...ympus-xz-2-ihs

http://snapsort.com/compare/Nikon-Co...ympus-XZ-2-iHS

http://www.dxomark.com/Cameras/Compa...-iHS___939_841

http://www.2cameraguys.com/Nikon-COO...ympus-XZ-2.htm

http://cameradecision.com/compare/Ol...n-Coolpix-P340
lovačkagozba is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2015., 01:23   #5484
Nikon nije uopće loš ali u ovim testovima se da naći nekoliko neistina...

Nikon je na prvom linku između ostalog dobio bodove na račun toga jer "ima" optički viewfinder - gdje mu je da mi je znat???

Nikon ima i "much longer focal lenght" - za čitavih 8mm na užem kraju - ne'š ti razlike... Ali dobro, širi je za 2mm na širem kraju - to bi se već moglo reći da je dosta.

Olympus "nema" manual shutter speed??? WTF, ima ga u 2 moda - u prioritetu brzine zatvarača i u full manuelnom...

Meni je kod Olympusa jedna od najznačajnijih odlika veliki otvor blende kad je full zoomiran - znači f/2.5 kod Olya naspram f/5.6 naspram Nikona što je više od 4 puta više svjetla + to omogućuje da se i s tako malim senzorom naprave solidne portretne fotke (ima lijepi bokeh, tzv. zamućenje pozadine) dok s Nikonom i ne baš...

Nemoj me krivo shvatit, taj Nikon je odličan aparat ali ovakve neke stranice su očito pod utjecajem marketinga i Nikon pod obavezno mora ispasti bolji jer je, eto, Nikon...

Zadnje uređivanje deya100 : 11.01.2015. at 01:32.
deya100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 08:33   #5485
Pozz ekipa !

Imam dvojbu oko 2 kompakta i mislim da sam dobro odabrao temu.

Sada imam Canon SX510 HS novi naravno. Plačen 1599 kn. Nudi mi se isto tako novi Fuji s2980 koji je plačen 1299 kn.. Sad me zanima koji je od ta 2 bolji i po čemu osim po zoomu i MPX jer se to vidi na očigled. Koliko bih trebao tražiti doplate ako dam Canona za Fujija..


Hvala !
__________________
1.st' class only !
1142007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 08:44   #5486
Pomoć, tražim kompakt, nešto što je uvijek u jakni. Molim preporuku jer se ne mogu snaći. Tražim nešto vrhunski po kvaliteti, cijena recimo nije bitna. Treba mi za putovanja, šetnje, priroda, obitelj....... Hvala.
svuki49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 09:04   #5487
Quote:
svuki49 kaže: Pogledaj post
Pomoć, tražim kompakt, nešto što je uvijek u jakni. Molim preporuku jer se ne mogu snaći. Tražim nešto vrhunski po kvaliteti, cijena recimo nije bitna. Treba mi za putovanja, šetnje, priroda, obitelj....... Hvala.
Sony RX1R.

Ak misliš na unutrašnji džep jakne, onda Sony RX100 mk3.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 13:26   #5488
Question

Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Sony RX1R.

Ak misliš na unutrašnji džep jakne, onda Sony RX100 mk3.
hvala na super preporuci, ali onako iskreno, jel se isplati za RX1R dati 2K eurića više nego za RX100mk3?????????
svuki49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 14:00   #5489
Quote:
svuki49 kaže: Pogledaj post
hvala na super preporuci, ali onako iskreno, jel se isplati za RX1R dati 2K eurića više nego za RX100mk3?????????
Osobno, da imam želju i/ili potrebu potrošiti tolku lovu na fotić, dao bi bez trunke razmišljanja lovu za RX1R.

Zašto? Carl Zeiss 35mm f/2 objektiv ispred full-frame senzora. Bez zooma, mehanički prsten blende, mehanički prsten fokusa. Isprobao sam jednog, i nemam prigovora, osim na cijenu.

Za mene, teško da može bolje od toga. Alternative bi mi bile ili fotić s izmjenivim objektivima (no to ima manu povećanih dimenzija, i naravno, moraju postojati objektivi koje želim), ili dva fotića fiksnih objektiva (mana tog je dupla cijena) - npr. kombinacija hipotetskog RX1R-W s 28mm Zeiss objektivom, i jednako tolko hipotetskog RX1R-N s 40mm ili 45mm Zeiss objektivom. Mogu oba biti i f/2.8, kad smo već kod toga.

E sad, jel se to *tebi* isplati - nemam pojma.
Ako ti treba zoom - ne, uzmi RX100. Ako ti treba stati u unutrašnji džep jakne, ili u džep košulje - ne, uzmi RX100. Ako pitaš jel ti treba RX1 - ne, vrlo vjerojatno ti ne treba. Čak i ako imaš viška love da možeš kupiti oba bez da osjetiš, vrlo vjerojatno, zapravo gotovo sigurno ti ne treba RX1.

No, pitao si za "nešto vrhunski po kvaliteti", a RX1 je definitivno točan odgovor na to pitanje.

Alternativno, klasu iznad RX100 su Ricoh GR, Fuji X100T, Sigme dp1, dp2 i dp3, u Merrill i Quattro verzijama. Sva četiri su fiksnih objektiva, u rasponu od širokokutnih 28mm-e objektiva na Ricohu GR i Sigmi dp1, preko 35mm objektiva na Fujiju X100, do 40mm-e objektiva Sigme dp2, ili 75mm-e objektiva na Sigmi dp3. Opet - ako ne znaš u čem je fora s objektivima bez zooma - zaobiđi sve navedenog.

TL;DR: uzmi RX100 mk3, ili mk2 ako misliš da ti je 5k kn ipak previše.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 14:03   #5490
Jer može meni netko pomoći u odabiru ? Fuji s2980 ili Canon sx510 i koliko ima razlike između ova dva modela, tj ako nekom dam canon koliko bih trebao tražirti razlike ? ?
__________________
1.st' class only !
1142007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 15:13   #5491
Quote:
elkarrde kaže: Pogledaj post
Osobno, da imam želju i/ili potrebu potrošiti tolku lovu na fotić, dao bi bez trunke razmišljanja lovu za RX1R.

Zašto? Carl Zeiss 35mm f/2 objektiv ispred full-frame senzora. Bez zooma, mehanički prsten blende, mehanički prsten fokusa. Isprobao sam jednog, i nemam prigovora, osim na cijenu.

Za mene, teško da može bolje od toga. Alternative bi mi bile ili fotić s izmjenivim objektivima (no to ima manu povećanih dimenzija, i naravno, moraju postojati objektivi koje želim), ili dva fotića fiksnih objektiva (mana tog je dupla cijena) - npr. kombinacija hipotetskog RX1R-W s 28mm Zeiss objektivom, i jednako tolko hipotetskog RX1R-N s 40mm ili 45mm Zeiss objektivom. Mogu oba biti i f/2.8, kad smo već kod toga.

E sad, jel se to *tebi* isplati - nemam pojma.
Ako ti treba zoom - ne, uzmi RX100. Ako ti treba stati u unutrašnji džep jakne, ili u džep košulje - ne, uzmi RX100. Ako pitaš jel ti treba RX1 - ne, vrlo vjerojatno ti ne treba. Čak i ako imaš viška love da možeš kupiti oba bez da osjetiš, vrlo vjerojatno, zapravo gotovo sigurno ti ne treba RX1.

No, pitao si za "nešto vrhunski po kvaliteti", a RX1 je definitivno točan odgovor na to pitanje.

Alternativno, klasu iznad RX100 su Ricoh GR, Fuji X100T, Sigme dp1, dp2 i dp3, u Merrill i Quattro verzijama. Sva četiri su fiksnih objektiva, u rasponu od širokokutnih 28mm-e objektiva na Ricohu GR i Sigmi dp1, preko 35mm objektiva na Fujiju X100, do 40mm-e objektiva Sigme dp2, ili 75mm-e objektiva na Sigmi dp3. Opet - ako ne znaš u čem je fora s objektivima bez zooma - zaobiđi sve navedenog.

TL;DR: uzmi RX100 mk3, ili mk2 ako misliš da ti je 5k kn ipak previše.
.....osobno se (laički) dvoumim između Ricoh GR (Limited-sviđa mi se ???) i RX100 mk3. U istom su cijenovnom rangu, a o kvaliteti bih ipak volio čuti Vas znalce, koji su voljni pomoći sa + i - savjetima. Hvala
svuki49 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 17:31   #5492
Quote:
svuki49 kaže: Pogledaj post
.....osobno se (laički) dvoumim između Ricoh GR (Limited-sviđa mi se ???) i RX100 mk3. U istom su cijenovnom rangu, a o kvaliteti bih ipak volio čuti Vas znalce, koji su voljni pomoći sa + i - savjetima. Hvala
Pa, uspoređivanje Ricoha GR i Sonyja RX100 mk3 je vrlo nezahvalno, i zapravo ovisi kaj točno trebaš i na koje kompromise si spreman.

Ricoh GR je zvijerčina teže kategorije, rađena prvenstveno za uličnu fotografiju - ima tonu povijesti iza sebe (Ricohova linija GR fotića postoji od ranih 1990ih), ima veliki i sposobni APS-C senzor kakvog ima hrpa DSLR fotića, ima fantastičan Ricohov user-interface i odličan, fiksni, 28mm-e objektiv, te ima kritično bitan fičr koji ga stavlja koplje iznad vrlo, vrlo sličnog Nikona Coolpix A - ima snap-focus, dakle, kad fotić zaključi da nije uspio isfokusirati, a okidač je pritisnut do kraja, prebaci objektiv u hiperfokalu, tak da bude što više kadra u fokusu. Dušu dalo za uličnu fotografiju.

S druge strane je Sony RX100 je consumer-grade fotić s daleko manjim, 1" senzorom (i dalje bitno veći od većine drugih kompakata) i zoom objektivom, koji je širi na širem kraju, te čak i zoomira - iskoristiv je i za portrete, što GRov širokokutni objektiv baš i nije, bar ne bez dosta kreativnosti.

U automobilističkom svijetu, Sony RX100 bi bio Lexus IS-F, a Ricoh GR bi bio Mitsubishi Lancer Evolution MR FQ400.

Da, s oba fotića je moguće fotkati na izletima, putovanjima, po prirodi, oba su iskoristivi za obiteljske fotke. Ali, jedan je nekompromisna zvijer koja očekuje isti takav stav od svojeg vlasnika (Ricoh GR, Lancer Evolution), dok će drugi biti osjetno fleksibilniji (Sony RX100, Lexus IS-F).

Realno, kolkogod ja osobno preferirao Ricoha GR, rekal bi da bi ti kao amateru bio praktičniji i korisniji Sony RX100.
Ili, ajmo ovak: da kupujem fotić starcima, kupio bi im RX100.
elkarrde is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 16:55   #5493
Pozdrav, dal ima ko iskustva sa Ricoh GR?
Nek napiše koju riječ o dotičnom..
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 17:33   #5494
Elkarrde ti je iznad tvog posta napisao...tesko ces ovdje naci nekoga sa iskustvom koristenja tog aparata.
Ti nikako da se odlucis, jel se nisi neki dan raspitivao za Fuji X100, a prije njega za RX100...
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 18:13   #5495
Fuji x100 je u igri odnosno x100s, al je problem nac ga rabljenog, a to je jako tesko..
Al ipak gledam dal postoji alternativa i kolko vidim, nema nis pametnije i bolje od Fujia (u tom cjenovnom rangu).
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 18:43   #5496
Meni se taj Fuji svidja izgledom, obozavam retro dizajn na svemu pa tako i na foticima, svidja mi se i sto ima veliki senzor, odlican objektiv, ali ima masu stvari koje mi se na njemu ne svidjaju i zbog kojih ga ne zelim,a to su:

-poprilicno veliki fotic
-iskljucivo jedna fokala
-tradicionalno los video mode kod Fujia
-dosta spor
-uzasno visoka cijena obzirom na ove objektivne nedostatke

Ako gledas Sigmu DP i Ricoh GR nisu ni oni bez nedostataka koliko sam citao, ali imaju neke svoje jake adute koji su dovoljni uzem krugu obozavatelja...dosta ovih nedostataka koje sam naveo za Fuji odnosi se i na Sigmu i Ricoha.
Od tih egzoticnih fotica najvise bih volio probati Sigmu DP jer fotke imaju neki poseban smek, boje su prekrasne...nazalost ne mogu zamisliti da mi je to jedini fotic.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 19:50   #5497
Talking

Quote:
ocean77 kaže: Pogledaj post
Meni se taj Fuji svidja izgledom, obozavam retro dizajn na svemu pa tako i na foticima, svidja mi se i sto ima veliki senzor, odlican objektiv, ali ima masu stvari koje mi se na njemu ne svidjaju i zbog kojih ga ne zelim,a to su:

-poprilicno veliki fotic
-iskljucivo jedna fokala
-tradicionalno los video mode kod Fujia
-dosta spor
-uzasno visoka cijena obzirom na ove objektivne nedostatke
Pa i nije bas tak velik, drzal ga u ruci..
Prime mi je prednost, nikakvi zoomovi i sl.
Video me ne dira, rijetko kad snimam, a opet, video i nije bas tak kriminalno los.
100S je znacajnije brz spram 100, mada je i na potonjem to podiglo na jos visu razinu zadnjim updejtom.
Istina, skup ko vrag, preskup...
Fotke na njemu su brutalne, a najjaci adut su ISO performanse..
A da ne govorim rucne kontrole koje su nadomak prsta, odlicno..

Sigma je odlicna, sve do ISO 800, nakon toga pocinje sum znacajniji i to je ona veca mana, ak se gleda low light uvjeti, bar iz onog sto sam cital o doticnoj na netu..
Bome, Ricoh GR je dost hvaljen fotic...
Al i dalje je favorit Fuji
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 16:33   #5498
Previse je tu kompromisa kod Fujia, a ja bi ga najvise volio imati zbog dizajna.Sto se tice high ISO meni to nicemu ne sluzi, nikada nemam potrebu ici iznad ISO 800, a tu su dobri manje vise svi.Na Lumixu imam brze prime objektive pa mi je u 90% slucajeva ISO 400 plafon.Ako vec gledas nesto tako razmotri Lumix LX100.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 18:56   #5499
Tebi, al meni, nema tu nekih vecih kompromisa. Ne znam dal si se druzio s fujiem, al ono kratko vrijeme koje sam proveo s njim (x100) ostao sam paf.
Da se razumijemo, i kod tvog gm1 postoje kompromisi, koji se meni ne dopadaju..
Eventualna prednost bi bila kompaktnost, al niposto presudna, tak da cak dajem prednost kvaliteti fotke ispred kompaknosti aparata...

Ovaj LX100 nije los, al je skup, blizu 7tkn..
zvonac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 20:58   #5500
Quote:
zvonac_1 kaže: Pogledaj post
Tebi, al meni, nema tu nekih vecih kompromisa. Ne znam dal si se druzio s fujiem, al ono kratko vrijeme koje sam proveo s njim (x100) ostao sam paf.
Da se razumijemo, i kod tvog gm1 postoje kompromisi, koji se meni ne dopadaju..
Eventualna prednost bi bila kompaktnost, al niposto presudna, tak da cak dajem prednost kvaliteti fotke ispred kompaknosti aparata...

Ovaj LX100 nije los, al je skup, blizu 7tkn..
Na GM1 nije prednost samo kompaktnost...tu je i kvaliteta slike usporediva sa bilo kojim m4/3 foticem...mana je jedino sto je ljudima naviknutim da svaku funkciju kontroliraju preko kotacica, a ne na touch ekranu i tu staju sve njegove "mane"...meni je cak to sa touch kontrolama kod njega super jer imam 4 Fn tipke cijelo vrijeme raspolozive na ekranu pa svaki parametar mjenjam u sekundi i sto se toga tice nista sa Fuji-em nebi bio brzi.
Nekome moze biti mana i to sto nema hot-shue, ali ja nemam potrebu za blicevima pa me to ne smeta...ono sto je meni prednost je iznimna kompaktnost, zatim tihi mode rada (electronic shutter) kada skljoca potpuno besumno, odlicni mali brzi prime objektivi, siroki spektar brzih objektiva povoljne cijene, video mode koji mnogi usporedjuju kvalitetom sa GH4, iznimno brzi AF, doslovno trenutno fokusira i okida (pogotovo sa 14mm objektivom), jako brzo radi, od paljenja do prve fotke manje od sec, wifi povezivost sa iPad Air-om ili bilo cime na iOS-u ili Androidu pa ga mogu kontrolirati i na taj nacin kao i prebaciti fotke koje mi se svidjaju u mobitel za minutu...meni je GM1 preporod, prvi fotic s kojim sam u potpunosti zadovoljan i tesko da cu ga mjenjati...eventualno kupiti neki novi, ali njega svakako ostaviti...na jednom forumu (stranom) lik koji ga je kupio, kupio je jos jednoga ako mu ovaj rikne, a prestane se proizvoditi pa da ne mora traziti rabljene.
Pogledaj si GM5, nesto je veci, ali ima EVF i vise kontrolnih tipki i kotacica po tijelu.
Meni je GM5 dalekooo bolja kupnja neko Fuji X100S...Fuji je prekrasan aparat koji bi najradije imao i stavio kao ukras koliko je lijep.
Fuji ima dobar IQ tu nema spora, ali masu stvari nema i to me odbija.
ocean77 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:43.