Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.04.2012., 13:26   #1
Question Contractura Dupuytren

Molio bih savjet.

Supruga (44 g.) je imala 3 operacije na desnom dlanu (tetiva iza malog prsta) u zadnje tri godine.
Dijagnoza:
St.post resectio partialis fascie palmaris manus dex. (Contractura Dupuytren)
St.post resectio anusli fibrosi digiti IV et V manus dex

Kako je situacija ista (gora) da li ima kakav savjet, osim promjene posla, jer firma u kojoj radi nema lakši posao pa može dati samo otkaz (ili ga dobiti).
Trenutno ima uputnicu za reumatologa (Polyartritis nonspecifica)!?
Bila je i kod jednog privatnog ortopeda koji kaže da "nema sreće" i da se treba operirati dok se stanje ne sanira.

Pozdrav iz Osijeka.
dadf4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 15:25   #2
Bok! S obzirom da sam fizioterapeut mogu ti iz iskustva reći da je recidiv (ponovno vraćanje bolesti/stanja) nakon operacije dosta visok, skoro i 70 %. To naravno nije nikakva utjeha ali neka zna da je nažalost to česti slučaj. Ne znam kakvim se poslom bavi ali ponavljane mikrotraume (koje možda izazivaju nekakvi pokreti na poslu) igraju veliku ulogu u razvoju bolesti. A ona sigurno nakon operacija ode neko vrijeme na bolovanje/fizikalnu i odmah mora nastaviti s radom, što joj naravno odmaže... Nažalost operacija je zadnji izbor liječenja ali sam čula da postoje i nekakvi lijekovi pa se obavezno raspitajte (nisam doktor i u to se ne kužim). Ali zašto vam to uopće pišem, sigurno ste nakon 3 operacije postali stručnjaci

Reumatologu je poslana da se vidi da li se radi o nekakvoj vrsti artritisa (poliartritis-upala više zglobova u tijelu) pa stoga ima problema sa "zadebljanjem tkiva", odnosno fibrozom. On će joj napraviti nekakve specifične testove i vjerojatno poslati na daljnje pretrage, najvjerojatnije imunološke.

Moj savjet: iako znam da su privatnici skupi... kada i ako opet dođe do operacije savjetovala bih kvalitetnu kineziterapiju (s nekim tko će joj se baš posvetiti i odraditi to kako treba, a ne na mjestu gdje sve ide kao na traci i pacijenti nakon dva dana nauče vježbe te sami to rade do kraja terapije - na nesreću/sreću radim u bolnici u takvom okruženju i znam koliko ljudi sebi lošeg mogu napraviti ako ih se pusti da sami sebi budu terapeut).

Posao neću reći da promjeni jer u današnje vrijeme to je znanstvena fantastika.

Nadam se da sam bar malo pomogla!
jadro_keks is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 22:19   #3
Hvala na savjetima.

Pozdrav.
dadf4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:47.