Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 20.04.2012., 00:41   #1
Ratna zbivanja u Banja Luci 1992.g.

Pokrecem ovu temu iz razloga sto me zanimaju dogadjaji u Banja Luci u vrijeme samog pocetka rata u BiH 1992.g. Naime Banja Luka je jedan od zapravo rijetkih gradova u Bosni u kojem prakticki nije bilo rata,odnosno nije bilo borbi izmedju vojski sukobljenih strana. Nije bilo bombardiranja grada,zgrade su sve ostale citave i prakticki nema nikakvih znakova po kojima bi se vidjelo da u ostatku zemlje bijesni rat. No,bilo je slijedeceg-bilo je masovnog protjerivanja stanovnistva prilikom cega je nesrpsko stanovnistvo masovno protjerano iz svojih kuca i stanova. Iz nekoliko izvora saznao sam kako se to radilo,bilo je masu slucajeva da su nesrbi iz Banja Luke jednostavno,koliko god to nevjerojatno zvuci,zamijenili kuce sa Srbima iz npr. Rijeke. Nevjerojatno mi zvuci ta prica o mijenjanju kuca i stanova,jer to nije bio rijedak slucaj,stvar je u tome da se to radilo masovno. E sad zanima me detaljnije cinjenice vezane uz dogadjanja u Banja Luci. Kako to da je grad pao u srpske ruke prakticki bez ispaljenog metka, jer borbi tamo nije bilo. Na koji nacin su se "mijenjale" kuce, jel to islo preko oglasa u novinama, ili na neki drugi nacin? Zasto nije bilo organiziranog otpora nesrpskog stanovnistva i kako to da je jedan grad tako lako pao, zapravo u nekoliko mjeseci sve je. bilo gotovo i Srbi su ga zauzeli bez ikakve borbe. Volio bih malo vise prodiskutirati o tom cini mi se pomalo nepoznatom slucaju u hrvatskoj javnosti. Teske su se borbe odvijale izmedju srpskih i hrvatskih snaga u bosanskoj posavini, no Banja Luku Bosnjaci prepustili su Srbima bez borbe? Da li je u pitanju bio kakav deal ili ovi naprosto nisu mogli vjerovati sto se dogadja i jos uvijek mislilu da rata nece biti?
John_Wayne is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:00.