Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2013., 18:04   #21
Nema potrebe za takvim ambicioznim tvrdnjama. Treba drzati diskusiju na nekom nivou.
hidro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 18:52   #22
Quote:
hidro kaže: Pogledaj post
Nema potrebe za takvim ambicioznim tvrdnjama. Treba drzati diskusiju na nekom nivou.
na sta konkretno mislis?
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 19:36   #23
Ako si bio na ratistu i ako ti je glava bila u torbi tolike godine onda OK, o svakodnevnici u BL ne mozes znati.
Takvim tvrdnjama o 90% predratnih muslimana 1996 zaista nema mjesta.
hidro is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 19:48   #24
Quote:
hidro kaže: Pogledaj post
Ako si bio na ratistu i ako ti je glava bila u torbi tolike godine onda OK, o svakodnevnici u BL ne mozes znati.
Takvim tvrdnjama o 90% predratnih muslimana 1996 zaista nema mjesta.
Istina.
bukaumodi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 22:53   #25
Quote:
hidro kaže: Pogledaj post
Ako si bio na ratistu i ako ti je glava bila u torbi tolike godine onda OK, o svakodnevnici u BL ne mozes znati.
Takvim tvrdnjama o 90% predratnih muslimana 1996 zaista nema mjesta.
dobro ne mogu bas znati,jer sam znao po 3 mj biti odsutan,ali imao sam ja zenu u gradu,sestru,priatelje itd.
Ne znam,izvinjavam se ako sam nekoga uvirijedio,mozda sam i pretjerao,ali hocu reci da je stvarno puno puno muslimana otislo 96,iako oni danas govore da su 92.
Svi moji prijatelji muslimani koji nisu bili na ratistu otisli su 96 vecinom u Skandinavske zemlje.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 17:54   #26
e ja vam budem pisao o ovoj temi,samo kad se smirim jer sada bi je... mamicu i diverzantu i svima,ali to nema smisla. Razgovarat ćemo kao normalni ljudi,bez niskih strasti. Unaprijed isprika ako nekoga uvrijedim ili već jesam.
nimrodss is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2013., 00:31   #27
Igrom slučaja upoznat sam sa situacijom u tadašnjoj Banjaluci i mislim da je ovdje opisana vrlo ublažena verzija događanja. Tamo su se događale puno gore stvari koje su uostalom i opisane u brojnim knjigama i svjedočanstvima.

Vukovar je stradao izvana, a Banja Luka je stradala 'iznutra' gotovo jednako gadno. I nije istina da su iseljavanja bila 1995, većina je istjerana 1992/93. Nemam želju ići u detalje kojih ima jako puno ali tamo se desio genocid nažalost, po svim parametrima. Primjerice rukovodstvo je javno na radiju izjavljivalo da su 'djeca iz mješovitih brakova dobra samo za praviti sapun', ili da se 'zabranjuje nesrpkinjama da rađaju u BL rodilištima'. Nevjerojatne stvari u jednoj praktički Europi koja je prošla nacizam. Nesrbi istjerani, srušeni im vjerski i kulturni objekti, preimenovane ulice i naselja. Cilj je bio zatrti svaki trag da su tu živjeli 'nepodobni'. Svako neka sam zaključi na koju to ideologiju podsjeća.

Nažalost podaci forumašice o broju ubijenih Hrvata tamo su daleko podcijenjeni. Npr. prema knjizi Luke Gavranovića iz 1995. 'Završna etapa provedbe politike genocida' od sredine 1992-1995 na području Sjeverozapaden Bosne (uglavnom BL i okolica) ubijeno je 850 Hrvata civila.

http://www.hic.hr/books/genocidom-do...ljenja/p02.htm

Banjaluka je nažalost i danas vodeći bastion onoga što je uzrokovalo rat u Jugoslaviji. To je grad koji je danas izvana čist, ali koji je potpuno izmijenjen u svakom pogledu u odnosu na prijeratno razdoblje. Tamo je genocid i etničko čišćenje uspjelo, i danas smatraju da je sve u redu. Bez obzira tko je kriv jer naravno nisu krivi narodi nego pojedinci, to je jedna trajno neprirodna situacija.

Oni koji su sa takvim stvarima upoznati a to istovremeno na neki način to toleriraju, moraju se zabrinuti sa sudbinu čovječanstva ako to postane prihvatljiv kriterij i modus operandi.

Zadnje uređivanje rolandus : 29.09.2013. at 00:56.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 15:42   #28
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Igrom slučaja upoznat sam sa situacijom u tadašnjoj Banjaluci i mislim da je ovdje opisana vrlo ublažena verzija događanja. Tamo su se događale puno gore stvari koje su uostalom i opisane u brojnim knjigama i svjedočanstvima.

Vukovar je stradao izvana, a Banja Luka je stradala 'iznutra' gotovo jednako gadno. I nije istina da su iseljavanja bila 1995, većina je istjerana 1992/93. Nemam želju ići u detalje kojih ima jako puno ali tamo se desio genocid nažalost, po svim parametrima. Primjerice rukovodstvo je javno na radiju izjavljivalo da su 'djeca iz mješovitih brakova dobra samo za praviti sapun', ili da se 'zabranjuje nesrpkinjama da rađaju u BL rodilištima'. Nevjerojatne stvari u jednoj praktički Europi koja je prošla nacizam. Nesrbi istjerani, srušeni im vjerski i kulturni objekti, preimenovane ulice i naselja. Cilj je bio zatrti svaki trag da su tu živjeli 'nepodobni'. Svako neka sam zaključi na koju to ideologiju podsjeća.

Nažalost podaci forumašice o broju ubijenih Hrvata tamo su daleko podcijenjeni. Npr. prema knjizi Luke Gavranovića iz 1995. 'Završna etapa provedbe politike genocida' od sredine 1992-1995 na području Sjeverozapaden Bosne (uglavnom BL i okolica) ubijeno je 850 Hrvata civila.

http://www.hic.hr/books/genocidom-do...ljenja/p02.htm

Banjaluka je nažalost i danas vodeći bastion onoga što je uzrokovalo rat u Jugoslaviji. To je grad koji je danas izvana čist, ali koji je potpuno izmijenjen u svakom pogledu u odnosu na prijeratno razdoblje. Tamo je genocid i etničko čišćenje uspjelo, i danas smatraju da je sve u redu. Bez obzira tko je kriv jer naravno nisu krivi narodi nego pojedinci, to je jedna trajno neprirodna situacija.

Oni koji su sa takvim stvarima upoznati a to istovremeno na neki način to toleriraju, moraju se zabrinuti sa sudbinu čovječanstva ako to postane prihvatljiv kriterij i modus operandi.
A pazi,cuo si za borbe u posavinu i koridor 92,e pa vidis, 12 beba koje su umrle i koje su bile okidac za operaciju,od njih 12,5 su cini mi se bila muslimanska[bosnjacka].
Ne kazem ja da ljudi nisu otisli,ali opet ti kazem,puno puno njih je otislo 96,
A danas, ljeti uz vrbas ne mozes proci,Seher,Novoselija,dio Mejdana,sve vrvi od auta sa Svedskim i Danskim tablicama,svi oni dodju,i vecini nije zao.

Ja sam bio u ratu,ali i dan danas,sam barem 2 puta u sedmici pozvan na jedan od njihovih rostilja,pricam puno sa ljudima o svim temama,sami su izabrali da odu,pogotovo tad kad je bio koridor,jer su mogli,niko im nije branio.
Istina bilo je upadanja u stanove i tome slicno.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 17:07   #29
U Dansku i Svedsku se moglo otici 93,94. 95-te je vec bilo teze, jedino na osnovu spajanja porodice. 95-te u UNHCR u kampovima po Hrvatskoj su nudili uglavnom prekookeanske zemlje. Ti iz Danske i Svedske sto sreces vec po tome nisu mogli biti u BL do 96-te. To su te tehnikalije o kojima ne mozes puno znati.
I nisu upadali u stanove vec su ljudima uruceni otkazi u maju 1992 a kako su stanovi vecinom drustveni tako su slijedila i izbacivanja iz stanova. Mogla se onda srediti i radna obaveza i tome slicno. Iz privatnih domova nisu izbacivali do Oluje, mada sigurno da je bilo izuzetaka.
hidro is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2013., 17:33   #30
Quote:
hidro kaže: Pogledaj post
U Dansku i Svedsku se moglo otici 93,94. 95-te je vec bilo teze, jedino na osnovu spajanja porodice. 95-te u UNHCR u kampovima po Hrvatskoj su nudili uglavnom prekookeanske zemlje. Ti iz Danske i Svedske sto sreces vec po tome nisu mogli biti u BL do 96-te. To su te tehnikalije o kojima ne mozes puno znati.
I nisu upadali u stanove vec su ljudima uruceni otkazi u maju 1992 a kako su stanovi vecinom drustveni tako su slijedila i izbacivanja iz stanova. Mogla se onda srediti i radna obaveza i tome slicno. Iz privatnih domova nisu izbacivali do Oluje, mada sigurno da je bilo izuzetaka.
ne znam stari,tako je bilo vjeruj mi.
Ne kazem ja da oni nisu isli i 92 i 93,nadam se da razumijes sta govorim,isto tako ja tebe dobro razuimijem.

Odose ljudi na zalost,a sta sam se samo kolaca kao klinac najeo za bajram

A pazi,i danas ih dosta znam sto su ostali na nasoj strani pa ratovali u VRS, neki od nas su 2 krajisku brigadu VRS iz zezanja zvali 2 muslimanska brigada,bilo ih je bas dosta.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 13:33   #31
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
A pazi,cuo si za borbe u posavinu i koridor 92,e pa vidis, 12 beba koje su umrle i koje su bile okidac za operaciju,od njih 12,5 su cini mi se bila muslimanska[bosnjacka].Ne kazem ja da ljudi nisu otisli,ali opet ti kazem,puno puno njih je otislo 96,
A danas, ljeti uz vrbas ne mozes proci,Seher,Novoselija,dio Mejdana,sve vrvi od auta sa Svedskim i Danskim tablicama,svi oni dodju,i vecini nije zao.

Ja sam bio u ratu,ali i dan danas,sam barem 2 puta u sedmici pozvan na jedan od njihovih rostilja,pricam puno sa ljudima o svim temama,sami su izabrali da odu,pogotovo tad kad je bio koridor,jer su mogli,niko im nije branio.
Istina bilo je upadanja u stanove i tome slicno.
Okidac za operaciju prema Posavini bila smrt beba ....a smrt beba su proizveli doktorski javasluk u BL i politicka odluka da se iskoristi za propagandu Ona smrt beba u maju 1992 koja se svaljuje na UN i da su zabranili da se avionima prebaci kisik a zabrana letenja uvedena u oktobru 1992...a do tada i poslije toga sta je aviona i helikoptera preslo od Srbije do BL i nazad broja im se ne zna ali nisu smjeli uz sve one oficire, politicare , vojnike i MTS da ubace boce kisika za bebe...jer im nije UN dao I to je izgovor da se krene klati po Posavini.
rosinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 14:24   #32
Tu je jedino tacno da su bebe umrle.
Upravnik bolnice i sef SDS-a Radosav Vukic iz nekog razloga danas zivi u Beogradu. Neko bi ga vec trebao ispitati.
hidro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 15:01   #33
BOSNA

Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
dobro ne mogu bas znati,jer sam znao po 3 mj biti odsutan,ali imao sam ja zenu u gradu,sestru,priatelje itd.
Ne znam,izvinjavam se ako sam nekoga uvirijedio,mozda sam i pretjerao,ali hocu reci da je stvarno puno puno muslimana otislo 96,iako oni danas govore da su 92.
Svi moji prijatelji muslimani koji nisu bili na ratistu otisli su 96 vecinom u Skandinavske zemlje.
CUJTE,Meni je otac ubijen u kuci 1993 g,bas u kuci,maskirane osobe ,puske ,bum bum i ubijen hrvat ,slavlje do neba i nitko nista nezna,u gradu kojem nije bilo rata,zar je to potrebno bilo,ma sramite se ,zar to nije jadno ,moja obitelj koja je tu milion godina ,i sto sada,zadovoljni ste,imate drzvavu u kojoj je 90 % gladnih,ma dajte molim vas,ubice vas ona poslovica ,,srbuj brate makar slamu jeo,,
bosanac100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 15:10   #34
Quote:
bosanac100 kaže: Pogledaj post
CUJTE,Meni je otac ubijen u kuci 1993 g,bas u kuci,maskirane osobe ,puske ,bum bum i ubijen hrvat ,slavlje do neba i nitko nista nezna,u gradu kojem nije bilo rata,zar je to potrebno bilo,ma sramite se ,zar to nije jadno ,moja obitelj koja je tu milion godina ,i sto sada,zadovoljni ste,imate drzvavu u kojoj je 90 % gladnih,ma dajte molim vas,ubice vas ona poslovica ,,srbuj brate makar slamu jeo,,
Iskreno to da se lose toliko ziivi to narod "jauce" jer smo tako navikli.Stalno sam u Austriji,svaka 2 mjeseca,,i ne samo u Becu,putujem i po drugim zemljama,,vjeruj bolje ljudi zive u BL nego u pola tih gradova,,ali na zalost samo u BL.

Zao mi je zbog tvog oca,pogotovo jer je covjek ostao da zivi tu.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 21:57   #35
Nije ostao da živi u BL već je tu živio, tu je rođen. Slobodan čovjek nije dužan da pravda svoj ostanak ili odlazak.
hidro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 23:37   #36
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Iskreno to da se lose toliko ziivi to narod "jauce" jer smo tako navikli.Stalno sam u Austriji,svaka 2 mjeseca,,i ne samo u Becu,putujem i po drugim zemljama,,vjeruj bolje ljudi zive u BL nego u pola tih gradova,,ali na zalost samo u BL.

Zao mi je zbog tvog oca,pogotovo jer je covjek ostao da zivi tu.
Dobro diverzante, a od čega to narod u BL tako 'dobro' živi ako je plaća 150-300 EUR a cijene kao kod nas, usput i tolika nezaposlenost. Evo baš me zanima

Jel ima nekih firmi koje puno izvoze, ili nešto drugo. Pitam jer sam čuo sasvim druge priče. Da bi taj pravni entitet opstao prvo treba imati ekonomske snage da opstane. A ja to ne vidim već vidim samo daljnje urušavanje i rasprodaju. Tamo neki žive od politike, a većina napola gladuje (osim onih koji primaju doznake izvana)
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 00:22   #37
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Dobro diverzante, a od čega to narod u BL tako 'dobro' živi ako je plaća 150-300 EUR a cijene kao kod nas, usput i tolika nezaposlenost. Evo baš me zanima

Jel ima nekih firmi koje puno izvoze, ili nešto drugo. Pitam jer sam čuo sasvim druge priče. Da bi taj pravni entitet opstao prvo treba imati ekonomske snage da opstane. A ja to ne vidim već vidim samo daljnje urušavanje i rasprodaju. Tamo neki žive od politike, a većina napola gladuje (osim onih koji primaju doznake izvana)
Ma to ti je slika,pazi ja sam jedan od tih ljudi,ali nigdje neces naci vise ljudi po kafanama i klubovima nego kod nas,dobro i ja sam takav,zadnju km cu dati ali cu sjesti i popit kafu a necu ici kuci.Snadjemo se nekako
BL dobro zivi,vozaju se dobra auta,to je naravno poredjenje na druge gradove u RS, gdje je bijeda,\ izuzetak su BIjeljina Trebinje itd gdje ima malo zivota,ali ona sela dole u Hercegovini,Podrinju itd,ljudi nemaju sta da jedu.
Isto tako je u federaciji,ni malo bolje.

Tako nam i treba kad mi hocemo da ratujemo,ajd sto smo ratovali tad,nego sto i danas se*u.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 15:28   #38
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Ma to ti je slika,pazi ja sam jedan od tih ljudi,ali nigdje neces naci vise ljudi po kafanama i klubovima nego kod nas,dobro i ja sam takav,zadnju km cu dati ali cu sjesti i popit kafu a necu ici kuci.Snadjemo se nekako

BL dobro zivi
Dobro, a OD ČEGA BL dobro živi ako su plaće i nezaposlenost takvi kakvi jesu. Malo logike bi volio čuti, jer u Zagrebu su plaće 2.5x veće pa opet narod loše živi. Ne znam niti za jednu firmu u BL koja nešto ozbiljnije izvozi a to mi i kažu mnogi ljudi koji imaju veze sa Banjalukom

Gdje je vaša tajna, ili je to samo subjektivan dojam
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 15:36   #39
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
Dobro, a OD ČEGA BL dobro živi ako su plaće i nezaposlenost takvi kakvi jesu. Malo logike bi volio čuti, jer u Zagrebu su plaće 2.5x veće pa opet narod loše živi. Ne znam niti za jednu firmu u BL koja nešto ozbiljnije izvozi a to mi i kažu mnogi ljudi koji imaju veze sa Banjalukom

Gdje je vaša tajna, ili je to samo subjektivan dojam
Prijatelju u BL ti se "sjatilo" sve iz ove RS,zdravstvene ustanove,telekom,telekomunikacije svih vrsta,sva elektroprivreda,zdravstvo,vlada i sve ostalo sto necemu valja.

Subjektivni je to osjecaj,daleko je ovo od dobroga,ali narod se tako ponasa,i u poredjenju sa gradicima udaljenim 50 km-nebo i zemlja.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 20:46   #40
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Prijatelju u BL ti se "sjatilo" sve iz ove RS,zdravstvene ustanove,telekom,telekomunikacije svih vrsta,sva elektroprivreda,zdravstvo,vlada i sve ostalo sto necemu valja.

Subjektivni je to osjecaj,daleko je ovo od dobroga,ali narod se tako ponasa,i u poredjenju sa gradicima udaljenim 50 km-nebo i zemlja.
Znači uglavnom se troši državni novac na plaće povlaštenima pa dok ide ide. A ići će dok se ima šta rasprodavati, kakva je privreda ne znam koliko će.

I čudno je da postoji taj osjećaj 'dobrog života' a ne smeta vas što je pola ljudi od tamo istjerano. Meni osobno i nije neki temelj za osjećaj dobrog života. Možda će jednom i oni povlašteniji istjerati vas 'raju' pa će imati osjećaj još boljeg života. Toliki grad a samo za njih
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:41.