Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.10.2013., 11:35   #41
Molim, raspravu svesti na dvadeseto stoljeće, ne pisati o sadašnjosti.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2013., 13:15   #42
U BL 92g. nije bilo ratnih zbivanja. Najbliža linija fronta je bila mislim u Jasenovcu u Hrvatskoj i u Posavini.
Bilo je nekih nazovi sukoba oko Prijedora i nekog sela oko Kotor Varoša ali to se ne može nazvati ratnim zbivanjima.
Ubojstva, pljačke, rušenje vjerskih objekata i sve ono što se dešavalo u BL 92g. nisu ratna zbivanja pa čak ni posljedice ratnih zbivanja već etničko čišćenje i kriminal.
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2013., 22:28   #43
Zanimalo bi me, od ljudi koji žive tamo ili bar često posjećuju, kako danas banjalučki Srbi gledaju na to razdoblje? Koliko ih je spremno jasno reći da to sve, eto...baš i nije bilo ok?

Srbi iz mog grada su po tom pitanju nevjerojatni do razine apsurda. Za razliku od Banjaluke, kod nas je bilo "borbi" na početku rata. Te borbe su se satojale od toga što su arkanovci i lokalni sds-ovci i četnici (sami su se tako zvali) zauzeli grad i 4-5 dana pljačkali i ubijali po kućama.

Kad se situacija smirila, lokalne novine su objavile popis od cca 50 mrtvih (navodno ih je bilo još par stotina, ali to ne mogu potvrditi).

Na tom popisu je bilo cca 45 Bošnjaka, neki stariji od 70-e, neki mlađi od 18.

Za 5 Srba s popisa se točno zna kako su nastradali, sve su ih ubili arkanovci, neke slučajno, neke namjerno.

Da skratim...čak i danas će 90% lokalnih Srba, i oni koji ni za vrijeme rata nisu bili nacionalno nabrijani, reći da je Arkan SPASIO GRAD OD ZELENIH BERETKI. Koje pri tom nisu ubile nijednog Srbina niti su ikad viđene od bilo koga.

Pa kolika je moć samozavaravanja kod tih ljudi? Lažu li sebi jer je istina preneugodna? I onda kažu da nam ne trebaju Rekomi, međunarodni sudovi itd...
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2013., 01:25   #44
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi me, od ljudi koji žive tamo ili bar često posjećuju, kako danas banjalučki Srbi gledaju na to razdoblje? Koliko ih je spremno jasno reći da to sve, eto...baš i nije bilo ok?

Srbi iz mog grada su po tom pitanju nevjerojatni do razine apsurda. Za razliku od Banjaluke, kod nas je bilo "borbi" na početku rata. Te borbe su se satojale od toga što su arkanovci i lokalni sds-ovci i četnici (sami su se tako zvali) zauzeli grad i 4-5 dana pljačkali i ubijali po kućama.

Kad se situacija smirila, lokalne novine su objavile popis od cca 50 mrtvih (navodno ih je bilo još par stotina, ali to ne mogu potvrditi).

Na tom popisu je bilo cca 45 Bošnjaka, neki stariji od 70-e, neki mlađi od 18.

Za 5 Srba s popisa se točno zna kako su nastradali, sve su ih ubili arkanovci, neke slučajno, neke namjerno.

Da skratim...čak i danas će 90% lokalnih Srba, i oni koji ni za vrijeme rata nisu bili nacionalno nabrijani, reći da je Arkan SPASIO GRAD OD ZELENIH BERETKI. Koje pri tom nisu ubile nijednog Srbina niti su ikad viđene od bilo koga.

Pa kolika je moć samozavaravanja kod tih ljudi? Lažu li sebi jer je istina preneugodna? I onda kažu da nam ne trebaju Rekomi, međunarodni sudovi itd...
Da ti kazem nesto,ja te neke jedinice koje su tako "samostalno" djelovale zovem "zakuvaj jedinice".
Iz razloga sto su one imale cilj da dovedu rat do tacke "AKO NECEMO MI VAS VI CETE NAS I OBRNUTO" tako da u tom slucaju rat jako tesko staje.

I kad je rat dosao do te tacke oni su otisli,naravno sa velikim profitom i zlocinima iza sebe i ostavili nama "normalnima" da ratujemo,a mi smo morali jer je rat dosao do tacke koju sam gore naveo.

Na zalost svasta se desavalo,vjeruj,rijeko koji pravi pripadnik VRS je dirao nekoga u BL.
Gore po Prijedoru ko je radio sr*nja stvarno ne znam,vjerovatno neke paravojne jedinice.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 14:40   #45
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Da ti kazem nesto,ja te neke jedinice koje su tako "samostalno" djelovale zovem "zakuvaj jedinice".
Iz razloga sto su one imale cilj da dovedu rat do tacke "AKO NECEMO MI VAS VI CETE NAS I OBRNUTO" tako da u tom slucaju rat jako tesko staje.

I kad je rat dosao do te tacke oni su otisli,naravno sa velikim profitom i zlocinima iza sebe i ostavili nama "normalnima" da ratujemo,a mi smo morali jer je rat dosao do tacke koju sam gore naveo.

Na zalost svasta se desavalo,vjeruj,rijeko koji pravi pripadnik VRS je dirao nekoga u BL.
Gore po Prijedoru ko je radio sr*nja stvarno ne znam,vjerovatno neke paravojne jedinice.
Većina stvari koje si napisao stoji, ali ne znam kako je moguće da nekome ne dođe u glavu da ti "kuhari" nisu došli sami od sebe. Netko ih je pozvao, doveo, netko ih na kraju krajeva nije hapsio kad naprave nešto.

Znam da nije svaki Srbin, pogotovo iz regularne vojske, bio ratni zločinac. Od svih Srba s kojima sam išao u razred u osnovnoj i srednjoj školi, na fronti su završili samo najsiromašniji koji se nisu imali gdje skloniti. Apsolutno svi drugi su se na vrijeme izvukli u Srbiju ili dalje.

Jednom kad te dovedu u rov, naravno da je onda situacija "ili oni ili ja" i da si na odsutstvu valjda samo sretan što si živ i da te boli đon za sve druge. Ali bizarno mi je, nakon svih ovih godina, kako još nije sjelo da je to bio, eto, pa..."zločinački poduhvat".

Pa vi ste, čovječe, jedini u ovom ratu organizovano streljali stotine ljudi, dakle uz puno učešće i planiranje od strane vlasti. Pogledaj dokumentarac o Škorpionima. Nisu oni te jadnike negdje zarobili pa ubili svojom voljom, štoviše uopće nisu bili kod Srebrenice. Nego je kod njihovog položaja kod Trnova stao bus sa oznakama SUP-a Doboj ili tako nešto, i podijelio im malo "paketa na riješavanje".

Tako su vjerojatno obišli ko zna koliko jedinica, jel se itko pobunio da neće, jel itko to zaustavio?

I da nakon svega SDS još postoji kao relevantna stranka, slave se Mladić i Karadžić itd...
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2013., 19:52   #46
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Većina stvari koje si napisao stoji, ali ne znam kako je moguće da nekome ne dođe u glavu da ti "kuhari" nisu došli sami od sebe. Netko ih je pozvao, doveo, netko ih na kraju krajeva nije hapsio kad naprave nešto.

Znam da nije svaki Srbin, pogotovo iz regularne vojske, bio ratni zločinac. Od svih Srba s kojima sam išao u razred u osnovnoj i srednjoj školi, na fronti su završili samo najsiromašniji koji se nisu imali gdje skloniti. Apsolutno svi drugi su se na vrijeme izvukli u Srbiju ili dalje.

Jednom kad te dovedu u rov, naravno da je onda situacija "ili oni ili ja" i da si na odsutstvu valjda samo sretan što si živ i da te boli đon za sve druge. Ali bizarno mi je, nakon svih ovih godina, kako još nije sjelo da je to bio, eto, pa..."zločinački poduhvat".

Pa vi ste, čovječe, jedini u ovom ratu organizovano streljali stotine ljudi, dakle uz puno učešće i planiranje od strane vlasti. Pogledaj dokumentarac o Škorpionima. Nisu oni te jadnike negdje zarobili pa ubili svojom voljom, štoviše uopće nisu bili kod Srebrenice. Nego je kod njihovog položaja kod Trnova stao bus sa oznakama SUP-a Doboj ili tako nešto, i podijelio im malo "paketa na riješavanje".

Tako su vjerojatno obišli ko zna koliko jedinica, jel se itko pobunio da neće, jel itko to zaustavio?

I da nakon svega SDS još postoji kao relevantna stranka, slave se Mladić i Karadžić itd...
I to sto si ti rekao stoji,ali i skorpjoni su bili paravojna jedinica.Maldic nije imao kontrolu nad njima,da se njega pitalo istjerao bi ih kao sto je tjerao ostale.
Ratka Mladica ja nebi okrivio za neke stvari,za Srebrenicu jeste jednim dijelom kriv,ali da je naredio streljanje licno,ne vjerujem.Karadzic je druga prica.
Mladic je bio pravi vojnik,sam znas da su ga htjeli smijeniti vise puta,da on nije podnosio profitere,politicare nalickane i slicno.On i Karadzic su imali dosta dosta sukoba,iz razloga sto je Karadzic previse lako davao neke teritorije koje je Mladic osvojio.

Slazem se da je bilo zlocinaca i da ime Ratka Mladica izgleda spada tu,ali opet po meni je on manji zlocinac od npr Nasera Orica,,ali obojica trebaju odgovarati naravno.
Na sta konkretno mislis pod organizovanim streljanjem?Srebrenica ili?
Ma te "zakuvaj" je poslao niko drugi nego Milosevic i manje vise Seselj,dok ih je SDS zvala.
Hocu reci da je zbog njih ispastao onaj obicni narod .
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2013., 17:25   #47
Pod organizovanim strijeljanjem veceg broja ljudi sam mislio na Srebrenicu. U ovom ratu, koliko se ja mogu sjetiti, imamo jos primjer Koricanskih stijena i Ovcare, znas i sam ko je pocinitelj.

Za Mladica i Karadzica ja imam potpuno suprotan dojam, Karadzic mi se cinio kao relativno razuman kriminilac i showman, a Mladic bas kao fanatik koji ne gleda na posljedice.

Ako cemo realno, Srebrenica je tad bila zona ratnih operacija, ko je osim Mladica, a pogotovo bez njegovog znanja i odobrenja, mogao organizirati autobuse, bagere, gorivo, ljudstvo za strijeljanje? Krstic? Ne budimo smijesni.

Nije to pitanje kolektivne krivnje jer u nju ne vjerujem. Cak ni izvinjenja, zasto bi se ti izvinjavao za nesto sto sam nisi radio?

Samo me sokira nesposobnost da se sagleda i kaze istina, cak i sad nakon 20 godina. Ja nisam izgubio nikoga iz obitelji, jebes mene. Ali obitelji zrtava bar toliko zasluzuju. Mislim da nije previse.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2013., 09:17   #48
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
I to sto si ti rekao stoji,ali i skorpjoni su bili paravojna jedinica.Maldic nije imao kontrolu nad njima,da se njega pitalo istjerao bi ih kao sto je tjerao ostale.
Ratka Mladica ja nebi okrivio za neke stvari,za Srebrenicu jeste jednim dijelom kriv,ali da je naredio streljanje licno,ne vjerujem.Karadzic je druga prica.
Mladic je bio pravi vojnik,sam znas da su ga htjeli smijeniti vise puta,da on nije podnosio profitere,politicare nalickane i slicno.On i Karadzic su imali dosta dosta sukoba,iz razloga sto je Karadzic previse lako davao neke teritorije koje je Mladic osvojio.

Slazem se da je bilo zlocinaca i da ime Ratka Mladica izgleda spada tu,ali opet po meni je on manji zlocinac od npr Nasera Orica,,ali obojica trebaju odgovarati naravno.
Na sta konkretno mislis pod organizovanim streljanjem?Srebrenica ili?
Ma te "zakuvaj" je poslao niko drugi nego Milosevic i manje vise Seselj,dok ih je SDS zvala.
Hocu reci da je zbog njih ispastao onaj obicni narod .
Licno ne vjerujes da je on kriv ? Jel to kao i kada si licno izvalio za bebe u BL na ovoj temi pa se poklopio poslije toga ?
Licno mislis da su iz GS u Crnoj Rijeci stizale naredbe o zarobljavanju, ubijanju i sakrivanje tijela i ne samo jednom linijom komande ( GS- komanda Korpusa- Brigada- Bataljon ) vec i da se osiguraju da ce se naredba izvrsiti i preko obavjestanih oficira opet linijom ( GS-Korpus-Brigada-Bataljon ) ?
Licno mislis da mladic nije znao da se na hiljade zarobljenika pobilo i da su to organizovale i izvele male grupice vojnika ...koje su pobile, sakrile, otkopale , odvezle desetinama km na druge lokacije,opet zakopale, pa opet otkopale, odvezele desetinama km na druge lokacije i opet zakopale. I sve to sa vojnim i od vojske oduzetim bagerima i kamionima i sve uz izdavanje nafte i vozaca´. I da mladic nije znao za to ? Kao sto nije znao za Zvornik, Prijedor, Visegrad, Focu, strelajnje civila na Koricanskim stijenama o kojem se sutradan raspravljalo u BL na sastansku najvisih sefova vojske i policije ?
Ili da nije on znao za genocid u Srebrenici a znale zene iz Bratunca tih istih dana kada se to dogodilo pa pricale novinarima po Srbiji?
rosinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 00:12   #49
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Licno ne vjerujes da je on kriv ? Jel to kao i kada si licno izvalio za bebe u BL na ovoj temi pa se poklopio poslije toga ?
Licno mislis da su iz GS u Crnoj Rijeci stizale naredbe o zarobljavanju, ubijanju i sakrivanje tijela i ne samo jednom linijom komande ( GS- komanda Korpusa- Brigada- Bataljon ) vec i da se osiguraju da ce se naredba izvrsiti i preko obavjestanih oficira opet linijom ( GS-Korpus-Brigada-Bataljon ) ?
Licno mislis da mladic nije znao da se na hiljade zarobljenika pobilo i da su to organizovale i izvele male grupice vojnika ...koje su pobile, sakrile, otkopale , odvezle desetinama km na druge lokacije,opet zakopale, pa opet otkopale, odvezele desetinama km na druge lokacije i opet zakopale. I sve to sa vojnim i od vojske oduzetim bagerima i kamionima i sve uz izdavanje nafte i vozaca´. I da mladic nije znao za to ? Kao sto nije znao za Zvornik, Prijedor, Visegrad, Focu, strelajnje civila na Koricanskim stijenama o kojem se sutradan raspravljalo u BL na sastansku najvisih sefova vojske i policije ?
Ili da nije on znao za genocid u Srebrenici a znale zene iz Bratunca tih istih dana kada se to dogodilo pa pricale novinarima po Srbiji?
Sta sam ja rekao procitaj? znao ili naredio?
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 10:10   #50
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Sta sam ja rekao procitaj? znao ili naredio?
Zar stvarno mislis da bi njegovi najblizi saradnici mogli da urade sve to bez njegove naredbe ? Ako je znao a nije naredio zasto onda nije kaznio svoje najblize saradnike zbog toga ? Ili stvarno mislis da on nije naredio ali da je saznao da su ovi isplanirali i naredili ubijanje zarobljenika, sakrivanje tijela , otkopavanje pa opet sakrivanje tijela...i da nista ne uradi zbog toga ?
rosinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 20:47   #51
Quote:
rosinj kaže: Pogledaj post
Zar stvarno mislis da bi njegovi najblizi saradnici mogli da urade sve to bez njegove naredbe ? Ako je znao a nije naredio zasto onda nije kaznio svoje najblize saradnike zbog toga ? Ili stvarno mislis da on nije naredio ali da je saznao da su ovi isplanirali i naredili ubijanje zarobljenika, sakrivanje tijela , otkopavanje pa opet sakrivanje tijela...i da nista ne uradi zbog toga ?
Da kazni generala Krstica?pa kakva je logika? Dal bi Gotovina kaznio nekog svog generala?Ustvari dal je kaznio ikoga za "udruzeni zlocinacki poduhvat"???
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 21:44   #52
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Da kazni generala Krstica?pa kakva je logika? Dal bi Gotovina kaznio nekog svog generala?Ustvari dal je kaznio ikoga za "udruzeni zlocinacki poduhvat"???
Diverzant, ajmo sad realno. Znamo i ti ja kakav je status i ugled uživao Mladić među srpskom vojskom i stanovništvom.

Da li stvarno misliš da se nešto tako masovno moglo dogoditi, da bi se itko usudio na tako što, bez njegovog naređenja ili bar odobrenja? Meni je to čisti science fiction. Za Karadžića, pa i Miloševića, bih vrlo lako mogao povjerovati da u tom trenutku na terenu nisu imali nikakav uticaj. Za Miloševića bih još i povjerovao da bi, da je znao što će biti, napravio sve u svojoj moći da to spriječi. Naravno, ne iz humanosti nego iz pragmatizma.

Trebali bi prihvatiti da, ako mislite da je Mladić heroj, to ne znači da ujedno i nije zločinac. Puna ih je povijest takvih, neko bi čak rekao i da nije neka velika kontradikcija.

Što se tiče Gotovine, koliko sam ja pratio, on je odmah nakon pada Krajine produžio u Bosnu da zapovijeda daljim operacijama, a nadzor je počela preuzimati policija. Ali imaj u vidu da su svi zločini poslije Oluje tipa "pijana grupa vojnika upadne u selo, pobije i zapali". To je bilo gotovo nemoguće spriječiti, osim da se diglo valjda 100.000 policajaca.

Naravno da je to poslije trebalo kazniti, ja to prvi priznajem. Opet, ako ne iz humanizma, onda bar iz pragmatizma. Hrvatska je 10-15 godina pred svijetom bila u sjeni toga, a prije su nas doživljavali kao nevine pozitivce.

Poređenje sa Srebrenicom je, međutim, potpuno promašeno, to je jednostavno drugi tip zločina i po masovnosti i po organiziranosti.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2013., 21:55   #53
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Diverzant, ajmo sad realno. Znamo i ti ja kakav je status i ugled uživao Mladić među srpskom vojskom i stanovništvom.

Da li stvarno misliš da se nešto tako masovno moglo dogoditi, da bi se itko usudio na tako što, bez njegovog naređenja ili bar odobrenja? Meni je to čisti science fiction. Za Karadžića, pa i Miloševića, bih vrlo lako mogao povjerovati da u tom trenutku na terenu nisu imali nikakav uticaj. Za Miloševića bih još i povjerovao da bi, da je znao što će biti, napravio sve u svojoj moći da to spriječi. Naravno, ne iz humanosti nego iz pragmatizma.

Trebali bi prihvatiti da, ako mislite da je Mladić heroj, to ne znači da ujedno i nije zločinac. Puna ih je povijest takvih, neko bi čak rekao i da nije neka velika kontradikcija.

Što se tiče Gotovine, koliko sam ja pratio, on je odmah nakon pada Krajine produžio u Bosnu da zapovijeda daljim operacijama, a nadzor je počela preuzimati policija. Ali imaj u vidu da su svi zločini poslije Oluje tipa "pijana grupa vojnika upadne u selo, pobije i zapali". To je bilo gotovo nemoguće spriječiti, osim da se diglo valjda 100.000 policajaca.

Naravno da je to poslije trebalo kazniti, ja to prvi priznajem. Opet, ako ne iz humanizma, onda bar iz pragmatizma. Hrvatska je 10-15 godina pred svijetom bila u sjeni toga, a prije su nas doživljavali kao nevine pozitivce.

Poređenje sa Srebrenicom je, međutim, potpuno promašeno, to je jednostavno drugi tip zločina i po masovnosti i po organiziranosti.
Ne znam sta bi ti rekao,nista ti nisi pogresno napisao.

Ne kazem ja da on nije nista uradio,ali.Jbg,kao sto kazes to je rat.
Bilo kako bilo svi smo bili spremni zivot dati kad on kaze.
Iako sam ja licno imao malo sukob sa njim,istina malo sam pretjerao tada,nije on kriv za dezertere.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2013., 00:49   #54
Zanimljiva tema o kojoj bi moj kolega iz bivše firme mogao svašta napisati o BL 91 nadalje
Inače rođen u BL iz mješanog braka ali nakon poraza banjalučkog korpusa u zapadnoj slavoniji(pakrac ili lipik nisam siguran) čak i za njega kojem je otac bio srbin ostanak u gradu je postao preopasan uz prijetnje i divljanje lokalnih četnika i nakon što je još odbio mobilizaciju više nije mogao iz kuće jer su mu oduzeli sve dokumente i sa svojom familijom se nekako izvuče u hrvatsku na kraju završi u njemačkoj i napravi glupost života odbije ostati u njemačkoj i vrati se u RH
Kuću su mu opljačkali prvi susjebi što više familija po očevoj strani kasnije ju je prodao sa imanjem nekom srbinu za kako se kaže šteku cigareta koji je to sve poravnao na nulu
BD-zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 14:38   #55
Quote:
diverzant72 kaže: Pogledaj post
Da kazni generala Krstica?pa kakva je logika? Dal bi Gotovina kaznio nekog svog generala?Ustvari dal je kaznio ikoga za "udruzeni zlocinacki poduhvat"???
Pa kakve je logika da njegov stab bude ukljucen u organizovanje genocida i da se izdaju naredbe citavim komandnim lancem i da se to uradi bez ne samo bez njegove naredbe vec i njegovog znanja bas tada a on citavo vrijeme bio tu ?

Ali drago mi je da iznosis takvo misljenje, samo pokazujes koliko si realan :

Quote:
Pretresno veće kojim je predsedavao nemački sudija Krištof Flige/Christoph Flügge a čine ga još sutkinja Priska Niambe/Prisca Nyambe iz Zambije i Antoan/Antoine Mindua iz Konga većinom glasova je presudilo da je Zdravko Tolimir kriv za genocid, udruživanje radi vršenja genocida, istrebljenje, ubistva, progone i prisilno preseljenje stanovništva Srebrenice i Žepe u julu 1995. godine i osudilo ga na kaznu doživotnog zatvora. Suprotno mišljenje izrazila je sutkinja Niambe, koja smatra da odgovornost optuženog nije dokazana izvan razumne sumnje.

Bivši Mladićev pomoćnik za bezbednosno-obaveštajne poslove u Glavnom štabu VRS je, prema oceni većine, učestvovao u dva udružena zločinačka poduhvata i odgovoran je za zločine počinjene radi ostvarivanja tih poduhvata – ubistvo hiljada vojno sposobnih muslimanskih muškaraca nakon pada Srebrenice i Žepe i prisilno premeštanje muslimanskog stanovništva iz istočnih enklava.
Quote:
Na doživotni zatvor, najtežu kaznu koju može da izrekne Tribunal, osuđeni su Vujadin Popović, koji je u vreme zločina bio pomoćnik komandanta za bezbednost u Drinskom korpusu i Ljubiša Beara, tadašnji načelnik bezbednosti u Glavnom štabu VRS. Obojica su proglašeni krivim za genocid, istrebljenje, ubistva i progone na političkim, verskim i rasnim osnovama. Popović je, kako se navodi u presudi, "ne samo znao da je namera da se ubije što je moguće veći broj muškaraca koji su pali u ruke snaga bosanskih Srba, već je i delio tu nameru". Genocidnu nameru je, zaključuje se u presudi, imao i Ljubiša Beara koji je bio "pokretačka snaga" i "glavni koordinator" operacije ubijanja i imao "najjasniju sliku o širokom obimu te operacije".

Trećeoptuženi Drago Nikolić, načelnik bezbednosti Zvorničke brigade VRS tokom srebreničke operacije, je prema presudi bio "aktivni učesnik udruženog zločinačkog poduhvata ubijanja" i delovao je zajedno sa Popovićem i Bearom. Mada smatraju da je bio svestan da se pogubljenja vrše sa genocidnom namerom, sudije se nisu uverile da je Nikolić delio Popovićevu i Bearinu genocidnu nameru. Proglašen je, međutim, krivim za pomaganje i podržavanje genocida, istrebljenje, ubistva i progone i odmerena mu je kazna od 35 godina zatvora.

Ljubomir Borovčanin, komandant združenih snaga MUP Republike Srpske angažovanih u srebreničkoj operaciji, proglašen je krivim za pomaganje i podržavanje istrebljenja, ubistva, progona i prisilnog uklanjanja stanovništva, a po načelu komandne odgovornosti i za dve tačke ubistva, zato što nije kaznio podređene koji su učestvovali u ubistvu zatočenika pred skladištem u Kravici. Za te zločine izrečena mu je jedinstvena zatvorska kazna u trajanju od 17 godina.

General Radivoje Miletić, načelnik za operativno-nastavne poslove u Glavnom štabu VRS je, po nalazima sudija, pisao Direktivu broj 7 koju je potpisao Radovan Karadžić a koje se u presudi definiše kao "zločinački plan". Miletić je, zaključeno je u presudi, ograničavanjem prolaska humanitarnih konvoja u enklave Srebrenica i Žepa doprineo stvaranju nepodnošljivih uslova života za stanovništvo enklava, čime je dao značajan doprinos udruženom zločinačkom poduhvatu prisilnog uklanjanja stanovništva. Proglašen je krivim za ubistva, progone i nečovečna dela prisilnog premeštanja i izrečena mu je kazna od 19 godina zatvora.

General Milan Gvero, Mladićev pomoćnik za moral, pravna i verska pitanja u Glavnom štabu VRS, je po oceni veća "igrao važnu ulogu u operacijama u Srebrenici i Žepi", i učestvovao je u pisanju Direktive broj 7 što znači da je znao za plan prisilnog uklanjanja stanovništva iz enklava. Mada je njegov doprinos tom udruženom zločinačkom poduhvatu ocenilo značajnim i proglasilo ga krivim za progone i nečovečna dela prisilnog premeštanja, veće mu je – uvažavajući izvesne olakšavajuće okolnosti – odmerilo kaznu od 5 godina zatvora.

Konačno, bivši komandant Zvorničke brigade VRS, Vinko Pandurević, je proglašen krivim za pomaganje i podržavanje ubistva, progona i prisilnog uklanjanja stanovništva kao i, po načelu komandne odgovornosti, propust da spreči i kazni podređene koji su vršili ubistva i izrečena mu je kazna od 13 godina zatvora. U njegovom slučaju veće je, kako je istaknuto, uzelo u obzir više olakšavajućih okolnosti, a pre svega njegovu odluku da – uprkos protivljenju nadređenih – otvori koridor kroz koji je 16. i 17. jula 1995. godine više hiljada Bošnjaka bezbedno prešlo na teritoriju pod kontrolom Armije BiH
.
rosinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 19:01   #56
Logike ima još manje ako se sjetimo da je nedugo kasnije pala Žepa i da, koliko mi je poznato, nije ubijen nijedan civil ili vojnik nego su, nakon sporazuma s Mladićem, prebačeni na slobodni teritorij.

Što samo govori da su njegova kontrola i disciplina bili takvi da se nitko nije usudio samostalno "svetiti se Turcima", a sigurno je bilo tisuće voljnih...

Inače, na youtube postoje snimci na kojima Mladić ulazi u jedan po jedan autobus sa Bošnjacima iz Žepe koji čekaju evakuaciju i "pozdravlja" se s njima.

Nešto psihološki jezivije iz ovog rata nisam vidio.
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 11:32   #57
Quote:
IamBlackShip kaže: Pogledaj post
Logike ima još manje ako se sjetimo da je nedugo kasnije pala Žepa i da, koliko mi je poznato, nije ubijen nijedan civil ili vojnik nego su, nakon sporazuma s Mladićem, prebačeni na slobodni teritorij.

Što samo govori da su njegova kontrola i disciplina bili takvi da se nitko nije usudio samostalno "svetiti se Turcima", a sigurno je bilo tisuće voljnih...

Inače, na youtube postoje snimci na kojima Mladić ulazi u jedan po jedan autobus sa Bošnjacima iz Žepe koji čekaju evakuaciju i "pozdravlja" se s njima.

Nešto psihološki jezivije iz ovog rata nisam vidio.
Nije bas citava istina. Civili ( zene , djeca i neki starci ) su protjerani , kao sto su uradili u Srebrenici. Vojnici i svako drugi od civila koji su mogli da se krecu su se sakrili /probili do slobodne teritorije ili prebacili u Srbiju i tamo drzani u logoru. Vrlo malo od vojnosposobnih muskaraca se predao i zato nisu cetnici ni uspjeli da nastave genocid .
Oni koji su pali cetnicima u ruke su ubijeni. Npr komandant odbrane Avdo Palic je kidnapovan, ponavljam kidnapovan a ne zarobljen, kada su ga sa pregovora sa cetnikom Mladicem o prekidu vatre iz baze UN , pred vojnicima Unprofora i sluzbenicima UN odveli cetnici. Drzan je kao tajni zarobljenik i ispitivan od vrha cetnicke hijerarhije nekoliko mjeseci i onda ubijen i zakopan u tajnu grobnicu sa ostalim ljudima iz Zepe. Tek su prije par godina identifikovani i zakopani.
Znaci genocid nisu nastavili zbog cetnicke dobre volje vec zato jer nisu imali sansu. I sve se to dogdilo pred ocima i prema naredbi zlocinca Mladica i citavog vojnog vrha, bas su oficiri iz GS iz Han Pjeska/ Crni Vrh bili operativci u sve sto se desavalo i linijom komandovanja dalje skroz do obicnih vojnika.

Zadnje uređivanje rosinj : 31.10.2013. at 11:42.
rosinj is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2013., 12:42   #58
Za Palića sam znao, mislim da su još dvojica oficira Armije bili s njim i isto tako završili?

Ali nisam znao ovo za ostale vojnike, mislio sam da su i oni evakuirani. A jesu li ovi koji su prešli u Srbiju ostali živi?
__________________
lemonzoo kaže:
nije zabranjeno iznositi argumente u korist ruske invazije, sve dok se netko ne naslađuje nad ubijanjima i sličnim stvarima, i dok se ponaša civilizirano
IamBlackShip is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 01:27   #59
Je li cuo neko od vas za dogadjaje "Septembar[ 9 mjesec] 93" u Banja Luci,prema nekima dogadjaji koju su promijenili dosta toga u ratu.BIo sam tu,nista vise nije bilo isto,pogotovo u 16 krajiskoj.Ako negog zanima mogu napisati nesto o tome,zanimljivo je.
diverzant72 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2013., 14:45   #60
Piši !
PO-top is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:26.