Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2013., 17:29   #9621
za pola tih novaca kupis prilicno dobar kotao i taj 2000l pufer,a za ostalu polovicu kupis drva da se grijes bar pet godina.
silvester2 is offline  
Old 12.03.2013., 18:01   #9622
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
branee ne bi ja htel biti zločest, ali kaj ti zbilja misliš da se mi ne znamo naći bolji kotao od 2000B ?
Naravno da znamo, ali nažalost, govorim u svoje ime, ovakve cijene me bace u depresiju, jer nažalost tih novaca nemam niti u snovima

LOL
Pregračan is offline  
Old 13.03.2013., 07:33   #9623
dal je pametno spajati spremnik i kotl. razdjelnik onim ružnim zelenim cijevima za vodu?
crusader85 is offline  
Old 13.03.2013., 07:57   #9624
Šta reče onaj fant , da se kotlovnice kreču od 11500 oira pa dalje , ha ha.

Znam to naravno, i poznam taj kotao naravno, i znam da potpune prave pirolize nema ako je vlaga drva veća od 8 %, naime exotermalna rekcija se ne može odvijati ako je vlaga drva velika, a ako nisu stvoreni uvjeti za nju nema povoljne koncentracije plinova ( CO i H2 ) koji bi izgarali u donjoj komori.

U slučaju rada sa mokrim drvom izgaranje se odvija u gornjoj komori gdi su drva , a to nije cilj.

Za naše uvijete su polupirolize , odnosno bočno donje izgaranje zakon i to još desetak godina, naime toliko će trebati vremena za implementaciju svih EU normi i stroži nadzor naših dimilica.

M i tek trebamo u svojim glavama posložiti kockice ( a dečki na vlasti pogotovo ) , a to je da treba prvo staviti dobru stolariju na sjevernu stranu objekta , a najbolje je da sa sjeverne strane nema ni vrata ni prozora , i da smo još ukopani u brdo bar 3m s te strane, a onda izolacija , pa dobar spremnik topline i nešto malo automatike oko njega.

A kotao to je zadnja rupa na svirali, meni je dosta blesavo uložiti više od 1000 oira u kotao, u situaciji kad ne znamo koji su nam energenti budućnosti.

Da li je to sječka , pa agro pelet , pa pelet ili cjepanica , da li i tim redosljedom ???
ramzay is offline  
Old 13.03.2013., 07:59   #9625
Quote:
crusader85 kaže: Pogledaj post
dal je pametno spajati spremnik i kotl. razdjelnik onim ružnim zelenim cijevima za vodu?
Što fali zelenoj boji ???

prirodna je i djeluje ekološki samo što ne drži 90 C
ramzay is offline  
Old 13.03.2013., 08:48   #9626
Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
Jel postoji kamin sa donji izgaranjem?Je pokusao to neko od vas sam izvest/zavarit,sa limom i obicnim željeznim cijevima izmjenjivaca u obliku zavojnice ili registra?Naravno sa vratima,jer mislim da bi bez bilo dima u kuci..

I sta mislite dali bi se izmjenjivac u toj kombinaciji mogao zalotati od bakrenih cijevi za centralno?Dali bi izdrzali spojevi tu temperaturu?
U brodskom programu svi izmjenjivaci topline(kiler) na motorima napravljeni su od bakra o obliku cijevnog registra,bakar ima odlicnu topl.vodljivost 401 W/mK. 8 puta bolju od zeljeza...
Sta kaze ramzay,za taj bakar?
Kamin sa donjim izgaranjem bio je link na to mislim da ga je SASASEpostavio , stvar radi jako dobro, kad je za šminku onda izgaranje ide prema gore , a kad treba snaga onda ide ventilatorom kroz žar i cijevni registar.

Bakar , mmmmm, osim velike toplinske vodljivosti, lako se radi s njim , treba ga lemiti srebrnim lotom, i po mogućnosti u zoni gdi je hladno .

Točno je da bakar ima vodljivost lambda 8 i više puta veću od čelika, i sve je ok kod izmjenjivača voda voda ili ulje voda , ali kad je u pitanju konvektivna izmjena topline, dimni plin ili zrak s jedne strane , a voda s druge onda se sva prednost bakra gubi.

Naime u kobasi za proračun koeficijenta prolaza topline osim vodljivosti ( lambda) igraju ulogu i koeficijenti prijelaza topline ( alfa 1 i alfa 2)

alfa 1 je pokazatelj koji nam kaže kako se toplina sa dima ili zraka transferira do bakra , lambda kaže kako toplina prođe kroz bakar, alfa 2 kaže kako se toplina sa bakre prenese na vodu .

Problem je alfa 1, on je katastrofalno loš , zato trebaju turbulatori , i sve kerefeke oko toga. Da bi imali realnu sliku o odnosu veličina u jednom kotlu, treba znati da je toplinski tok kroz metal i sa metala na vodu i do 5000 puta veći, nego što se može sa strane dima ili zraka dostaviti na metal.

Već tanki sloj čađe ili pepela te odnose poremeti do te mjere da se može govoriti o razlici od 10000 puta, k tome ako strujanje u nekom trenutku postane laminarno ( slojevito ) onda se gubi svaki smisao sa konvektivnom izmjenom topline.

Kod kotlova na ugljen se preko 60 % energije dobije kondukcijom dodirom - preko žara i vodom hlađenog rosta zato su oni ljevani jer se lijepo slažu užareni ugljik i velika količina ugljika u gusu.

Iz istog se razloga ne slažu užareni ugljik i čelik , jer ugljik migrira u strukturu čelika i remeti je , ali kad taj ugljik gori u obliku buktinje u slobodnom prostoru kotla onda intenzivno zrači i opet oko 60 % energije primi lim kotla zračenjem, pri tome je značajna temperatura buktinje koja kod lože može biti 1500 C , a kod peleta nije veća od 1000 C.

Ostatk do zakonskog minimuma od 76% iskorištenja se lako dobije na malo ljevanih rebara ( Viadrus ili BOSC 3000) ili na onim tavama koje ima Centrometal.

Problemi nastanu kad teta Angela stisne dozvoljene emisije u atmosferu digne stupanj djelovanja iznad 90%, a radimo sa drvima , koja gore bez jakog žara slabim plamenom, i zato treba i šamota da se podigne temperatura izgaranja , a nakon toga treba puno cijevi ( VBR ) i turbulatora, da se energija iz dima izvuče i prevede na vodu.

Zadnje uređivanje ramzay : 13.03.2013. at 09:07.
ramzay is offline  
Old 13.03.2013., 17:20   #9627
Da vas cujem, tko se od vas ima cohones to napraviti ?

http://www.youtube.com/watch?v=H7VD9oga3vY
mranderson is offline  
Old 13.03.2013., 17:22   #9628
za sve koji sami rade drva, ovo mi izgleda poprilično jednostavno za napraviti, a dosta efikasno, je znam, rekli budete pa to je samo za manje komade, je, ali nije na odmet niti 'gazdama' koji naruće metrice
http://www.youtube.com/watch?v=B5Na7JNy02k
mranderson is offline  
Old 13.03.2013., 20:44   #9629
Pitanje
Dimnjak visok 7m,kruzni presjek fi 140mm,betonski,nalazi se na samom kantunu sjevernog kraja kuce sa nutarnje strane,koliki tlak propuha moze imat,otprilike?20Pa ,25Pa??
Pitam da znam na koje peci mogu okvirno racunat..
jive macola is offline  
Old 13.03.2013., 22:12   #9630
Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
Pitanje
Dimnjak visok 7m,kruzni presjek fi 140mm,betonski,nalazi se na samom kantunu sjevernog kraja kuce sa nutarnje strane,koliki tlak propuha moze imat,otprilike?20Pa ,25Pa??
Pitam da znam na koje peci mogu okvirno racunat..
nah da, pa kaj ne bi bilo pametnije zvati malo 'lokalne' dimnjačare, pa netko, nadam se i ima taj aparat za mjeriti 'cug' i onda imati pravi podatak
A i ramzay je dao ssm varijantu, gotova za manje od 1 sata pa si onda sami izmjerite, što je još bolje...
mranderson is offline  
Old 13.03.2013., 22:53   #9631
ma kakvi dimnjacari,pa kod nas neznaju sta je podtlak a kamoli sta je jedinica Pa i taj mjerni uređaj..to je za njih znastvena fantastika.Oni to rade metodom zapali papir i kaze uuuu da da vuce vuce,dobro je to,ludnica!!!takozvana metoda od kurca...

inace nisam upucen u tu ramzay varijantu
jive macola is offline  
Old 14.03.2013., 06:47   #9632
Ja napisao u gogleu " mjerenje cuga u dimnjaku " i dobio ovo :https://www.forum.hr/showthread.php?t=171564&page=175
a ima i nastavak https://www.forum.hr/showthread.php?t=171564&page=177

Više se i ne sjećam da li sam još pisao o tome , u međuvremenu smo razvili metode mjerenja od 0,01 pa bez kojih nema točnog mjerenja protoka dima kroz dimnjak.

Zadnje uređivanje ramzay : 14.03.2013. at 07:01.
ramzay is offline  
Old 14.03.2013., 09:30   #9633
Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
Dimnjak visok 7m,kruzni presjek fi 140mm,
Pitam da znam na koje peci mogu okvirno racunat..
Do 15 kW
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 14.03.2013., 11:07   #9634
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Do 15 kW
Sve mi se cini da cu morat zaboravit na to grijanje na drva,kuca je 150kvadrata(grije se 125) a pec od 15kw je po meni premalo,trenutacna pec na lož je 30kW...a ne vjerujem da cu ic gradit novi dimnjak..

kad sam donio odluku da idem na drva,ni na kraj pameti mi nije bilo da mi dimnjak nece odgovarat,sad vidim da ta drva zahtjevaju puno elemenata koji trebaju biti ispunjeni



ili cu jednostavno imat hladnu kucu ko i zadnjih 10god,od kad je lož preskup i krpata sa malim pecicama na struju koje upalim samo u prostoru kojem boravim i to samo kad jako zahladi..
jive macola is offline  
Old 14.03.2013., 12:30   #9635
7 K, 10K,15K €, ljudi o čemu mi pričamo???
Kakva piroliza i bakraći??? Za te pare provedem centralno kompletno, naravno kupim i kotao, uh pobogu pa kupim i solidan auto i jos se jednu sezonu grijem bez pirolize kao i onaj sto kupi tu perverziju :-)

Jedino ako neko misli da uz toliku skupu limenu olupinu dodu i dva crnca koja ce unutra sjediti kao lozaci :-)
g-sad is offline  
Old 14.03.2013., 16:20   #9636
Quote:
g-sad kaže: Pogledaj post
7 K, 10K,15K €, ljudi o čemu mi pričamo???
Kakva piroliza i bakraći??? Za te pare provedem centralno kompletno, naravno kupim i kotao, uh pobogu pa kupim i solidan auto i jos se jednu sezonu grijem bez pirolize kao i onaj sto kupi tu perverziju :-)

Jedino ako neko misli da uz toliku skupu limenu olupinu dodu i dva crnca koja ce unutra sjediti kao lozaci :-)
po toj logici svi su idijoti kaj kupe novi Audi ili mercedesa , pa za jednu 100-tinu tih para bi se isto mogli vozit u nekakvom golfu 2 il trojki
__________________
u jednostavnosti je genijalnost al to je samo moje misljenje
sasase is offline  
Old 14.03.2013., 17:47   #9637
Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
Sve mi se cini da cu morat zaboravit na to grijanje na drva,kuca je 150kvadrata(grije se 125) a pec od 15kw je po meni premalo,trenutacna pec na lož je 30kW...a ne vjerujem da cu ic gradit novi dimnjak..

kad sam donio odluku da idem na drva,ni na kraj pameti mi nije bilo da mi dimnjak nece odgovarat,sad vidim da ta drva zahtjevaju puno elemenata koji trebaju biti ispunjeni



ili cu jednostavno imat hladnu kucu ko i zadnjih 10god,od kad je lož preskup i krpata sa malim pecicama na struju koje upalim samo u prostoru kojem boravim i to samo kad jako zahladi..
ULTIMA II ima i varijantu sa potisnim ventilatorom i onda može progurati snagu koju hoćeš .

Ventilator ne mora raditi non stop samo kod pripale, dok potegne cug ili ako treba velika snaga grijanja .

Danas je kod nas snježna mećava i temperature su naglo pale za 15 stupnjeva i morao sam neplanski pokretati grijanje sa hladnim dimnjakom, a ventilator pun snijega i leda.

Ventilator je usisni na vrhu dimnjaka .
ramzay is offline  
Old 14.03.2013., 18:31   #9638
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
ULTIMA II ima i varijantu sa potisnim ventilatorom i onda može progurati snagu koju hoćeš .

Ventilator ne mora raditi non stop samo kod pripale, dok potegne cug ili ako treba velika snaga grijanja .

Danas je kod nas snježna mećava i temperature su naglo pale za 15 stupnjeva i morao sam neplanski pokretati grijanje sa hladnim dimnjakom, a ventilator pun snijega i leda.

Ventilator je usisni na vrhu dimnjaka .
Hvala na savjetu ramzay i svima koji su pomogli.Predpostavljam da se sa ventilator-opcijom moze bilo koji kotao uzet u obzir(ultima 2,2000b,i taj stadler HS koji kao smije ic samo na otvoreni sistem=glupost,i svi drugi slicne snage..)


Neznam,vidit cu jos pa se javim na jesen kad donesem konacnu odluku..
pozdrav
jive macola is offline  
Old 14.03.2013., 19:04   #9639
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
ULTIMA II ima i varijantu sa potisnim ventilatorom i onda može progurati snagu koju hoćeš . Ventilator ne mora raditi non stop samo kod pripale, dok potegne cug ili ako treba velika snaga grijanja .
Nisam shvaćao koliko je bitno upoznati način rada peći i metodu loženja, dok nisam to sam iskusio. Ultimu II sam u početku sezone nakon montaže ložio kao običnu peć na drva. Regulator dovoda primarnog zraka na vratašcima kojeg na lančiću drži samson i regulator propuha na dimnjači determinirali su dovod kisika i vuču dimnjaka, a time i način izgaranja. Gorenje se odvijalo u komori za loženje. Tek kad sam skužio da sekundarni dovodi zraka u komoru za izgaranje omogućavaju pravilno gorenje plinova, dobio sam pravi „brener“ i pirolizu. Gori i ponaša se kao da to nije ista peć, radi bez ventilatora, jer dimnjak ima dobar cug. Susjed je sebi u SSM varijanti napravio barometric damper za dimnjaču, pa ima šanse da ga nažicam da napravi i za mene. Poslikam i pošaljem.
Pregračan is offline  
Old 14.03.2013., 19:08   #9640
Quote:
jive macola kaže: Pogledaj post
.....,kuca je 150kvadrata(grije se 125) .....
Još su "majstori" u prošlom milenijumu računali toplinske gubitke kuće ovako:
-puma cigla 25cm, žbuka izvana i iznutra, visina do 3m, na tavanu 2 tone kukuruza u klipu, vanjska temperatura do -20C..........potrošnja 100W/kvadratu.

Ti su taman tu sa kotlom od 15kW
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:28.