Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.04.2010., 03:26   #1
Srne i zima

Jedno pitanje u vezi srna koje me zanima.

Dakle ove su zime nekim nasim kolegama , proizvodjacima bozicnih drvaca srne pojele mlade jele tijekom ove zime...

Kako im to , kad imaju druge hrane ne pad ana pmaet imate li kakve savjete kako to sprijeciti? Osim ograde.

Mozda donjeti hrane u blizinu ili?
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 01:00   #2
ograda i repelenti mi padaju trenutno na pamet, al prvenstveno dovoljno visoka ograda da ne moze preskočit i ozlijedit se pri preskakanju. ako je sad imala hrane znači da je postojao neki poseban razlog zbog je zanemarila tu hranu i prešla na smreke i jele, a vrlo vjerojatno su to napravili jer to vole.....

Zadnje uređivanje Makyme : 16.04.2010. at 01:07.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 12:23   #3
kaj je to jestivo? - božične jele, smreke i ostalo?
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 23:27   #4
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
kaj je to jestivo? - božične jele, smreke i ostalo?
pa izbojci.... njih brste ak im paše....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2010., 23:38   #5
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
pa izbojci.... njih brste ak im paše....
gadovi proždrljivi

mislim da bi tim životinjama netko trebao osigurati hranu ak su već tak očajne da idu brstit zimzelenje.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 00:46   #6
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
mislim da bi tim životinjama netko trebao osigurati hranu ak su već tak očajne da idu brstit zimzelenje.
pa eto, lovci nose hranu, al onda ih se opet razapinje iz drugih razloga...
__________________
Blaze Starr
ishamael is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 00:58   #7
Quote:
ishamael kaže: Pogledaj post
pa eto, lovci nose hranu, al onda ih se opet razapinje iz drugih razloga...
koga? lovce? zašto? zbog krivolova?
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 10:54   #8
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
koga? lovce? zašto? zbog krivolova?
ne mješat bagru(krivolovce) s lovcima.

nosi se hrana u lovište, to je i obaveza svakog lovačkog društva i propisano je u svakoj lovno-gospodarskoj osnovi koliko čega treba unijeti u lovište. al što možeš kad nekad srne,svinje, jeleni više vole izbojke nego zrno...to je njihova hrana zimi, e sad što mi to gledamo kao štetu , to je drugi par opanaka...
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 11:51   #9
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
ne mješat bagru(krivolovce) s lovcima.

nosi se hrana u lovište, to je i obaveza svakog lovačkog društva i propisano je u svakoj lovno-gospodarskoj osnovi koliko čega treba unijeti u lovište. al što možeš kad nekad srne,svinje, jeleni više vole izbojke nego zrno...to je njihova hrana zimi, e sad što mi to gledamo kao štetu , to je drugi par opanaka...
ne znam koliko košta zasaditi izdanak neke jele/smreke... al što ne nađu onda neko jeftino zimzeleno raslinje koje ovi mogu gutati pa nek zasade. jel sad toliki problem pružit životinji ono što voli. nije da tih životinja sad ima gomila. popriličan broj smo poubijali. sad bi mogli vratit prirodi ono što joj pripada.

ah znam da mi je post glup. al jbga.
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 12:49   #10
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
ne znam koliko košta zasaditi izdanak neke jele/smreke... al što ne nađu onda neko jeftino zimzeleno raslinje koje ovi mogu gutati pa nek zasade. jel sad toliki problem pružit životinji ono što voli. nije da tih životinja sad ima gomila. popriličan broj smo poubijali. sad bi mogli vratit prirodi ono što joj pripada.

ah znam da mi je post glup. al jbga.
ne znam cijenu školovanja sadnica za jelu/smreku al ak se ne varam 1kg smrekovog sjemena je oko 1000kn. nema bas jeftinog ,sve što se školuje je relativno skupo. ne treba životinji nista posebno, treba joj samo pomoci u nepovoljnim uvjetima zimi. a nasade raznih kultura tipa smreke ,jele treba ogradit kako spada ako ne želimo štetu...
uf kad bi počeli vraćati prirodi ono što smo uzeli morali bi onda izvršit kolektivno samoubojstvo.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 13:04   #11
Quote:
maky3685 kaže: Pogledaj post
uf kad bi počeli vraćati prirodi ono što smo uzeli morali bi onda izvršit kolektivno samoubojstvo.
baš..

a nisam znala da su toliko skupe sadnice.
pa što oni rade s tim? kupaju u zlatu??
coolinesay is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2010., 17:11   #12
Quote:
coolinesay kaže: Pogledaj post
baš..

a nisam znala da su toliko skupe sadnice.
pa što oni rade s tim? kupaju u zlatu??
evo sad gledam cijena jedne sadnice 2+1, 3+0 je oko 3kn po oglasima. ovi brojevi znače koliko je bila u sijalištu i rastilištu. ona cijena je bila za sjeme. ono je skupo gotovo za svaku vrstu,naravno ako kupuješ sjeme kontroliranog podrijetla. znači njega i daljnje odgajanje u biti košta. rad,zaštitna sredstva, ograde, prihrana, itd....i sad kad se fino srna uvali i vršne pupove odgrize....moš mislit veselja....
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 02:45   #13
gdje su sada prijatelji zivotinja da pomognu,
ah da prdekaju po forumima
Grom is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 18.04.2010., 11:26   #14
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
...

Mozda donjeti hrane u blizinu ili?
Neeeeeeeeeee.
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 15:58   #15
Sadnica normandske jele je 5-6 kn. S tim da su ih grickali na nekim lokalitetima samo, na mojem nisu makar pouzdano znam da ih tamo ima jer sma ih vidio.

Obicnu smreku i srebrenu smreku nece grickat sigurno, to bocka...

Stetu rade i srnjaci s rogovima ali to je par komada pa nije tolko bitno....
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2010., 20:06   #16
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
Sadnica normandske jele je 5-6 kn. S tim da su ih grickali na nekim lokalitetima samo, na mojem nisu makar pouzdano znam da ih tamo ima jer sma ih vidio.

Obicnu smreku i srebrenu smreku nece grickat sigurno, to bocka...

Stetu rade i srnjaci s rogovima ali to je par komada pa nije tolko bitno....
mali ispravak, nije normandska jela već kavkaska. Abies Nordmanniana , dobila ime po ruskom(ak sam dobro zapamtio) istraživaču.
Makyme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.