Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Internet > Web development

Web development Programiranje, dizajn, hosting i sve ostalo vezano uz razvoj web siteova

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2010., 02:34   #1
Pomoć oko osnova html-a!!

Pozdrav. Pitanje je "možda" glupo i vjerujem da ga 99% vas zna, pa bi molio da mi pomognete.
Naučio sam osnove html-a i css-a i znam napraviti početnu stranicu, ali me zanima je li za svaku novu kategoriju pravim novi html dokument, odnosno za početnu stranicu jedan, za "Kontaktirajte nas" drugi itd. Npr. ako želim napraviti web stranicu za prodaju automobila i imam 100 automobila, je li onda trebam imati najmanje 100 html dokumenata ako zelim svako auto posebno prikazati??? Stranicu pravim u klasičnom html-u i stalno ce se mjenjati.. I trebam li taj novi html dokument uploadat kada ga napravim ili se sam uploada ako je napravljen u istoj datoteci sa ostalim??
Nadam se da sam bio jasan.
L.L. is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 12:26   #2
Quote:
L.L. kaže: Pogledaj post
Pozdrav. Pitanje je "možda" glupo i vjerujem da ga 99% vas zna, pa bi molio da mi pomognete.
Naučio sam osnove html-a i css-a i znam napraviti početnu stranicu, ali me zanima je li za svaku novu kategoriju pravim novi html dokument, odnosno za početnu stranicu jedan, za "Kontaktirajte nas" drugi itd. Npr. ako želim napraviti web stranicu za prodaju automobila i imam 100 automobila, je li onda trebam imati najmanje 100 html dokumenata ako zelim svako auto posebno prikazati??? Stranicu pravim u klasičnom html-u i stalno ce se mjenjati.. I trebam li taj novi html dokument uploadat kada ga napravim ili se sam uploada ako je napravljen u istoj datoteci sa ostalim??
Nadam se da sam bio jasan.
Da. Možeš iskopirati početnu stranicu (ali tek kada je na njoj sve gotovo da više ne misliš ništa mijenjati!) i promijeniš nazive na ostalima koje si iskopiro. Moraš paziti i kako ćeš povezati te stranice. To je ok ukoliko nemaš previše stranica. Ako ih imaš 100-tinjak, kako si naveo, bilo bi bolje da to riješiš u CSS-u.
lily83 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 14:18   #3
bilo bi lakše da odradiš to s nekim cms-om (joomla, wordpress...) pošto ćeš sadržaj stalno mijenjati..
nea smisla mijenjat html lokalno pa uploadat svaki put na server, posebno ako imaš puno stranica
spejs peznt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 20:44   #4
Najbolje kreni sa ucenjem PHP ili .NET-a
Znaci dinamcki mjenjan content (sadrzaj) dok ti primjer header i footer te izbornici ostaju uvijek isti.

Na ovaj nacin sto ti oni govore 100 ces puta ispisivati isti sadrzaj, te ces sa svim linkom ucitavati cijelu stranicu (sto znaci 3 puta sporije ucitavanje stranice) i treca stvar cijeli projekat ti je 100 puta tezi te zahtjeva vise prostora na webu.

Ako smatras "teskim" serversko programiranje, pokusavaj ja javom, e ako ti je i to pretesko onda brate uzmi joomlu i udri
DanijelBHH is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 02:52   #5
Htio bih ostati na klasičnom html-u tako da ću probati sa Danijelovim savjetom..
A Danijel, vidim da si stavio "ili" između PHP-a i .NET-a, možeš li mi reći šta podrazumijeva jedno a šta drugo i šta bi ja trebao naučiti od toga, odnosno šta mi je bolje kako bi riješio taj problem sa uploadom većeg br. stranica??
I možeš li mi predložiti par web stranica za pomoć oko toga ali da su na hrvatskom jeziku?!

P.S. Hvala svima!!
L.L. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 22:41   #6
Napisati cu ti ovdje ako treba kako odraditi sve to.

Nego sto se tice php-a ili .net-a
To su ti dvije vrste programiranja, znaci php je linux programiranje, a .net je microsoftova verzija.
Vrlo su slicne i nemas potrebe uciti obje vrste, odlucis se za jednu.
Statisticki mislim da je preko 90% stranica napisana u php-u.
I smatram PHP laksom verzijom samo zato sto imas puno vise tutova i primjera na internetu s kojim moze poceti uciti i gotovih alata\skripti\web aplikacija. A sto je bolje necu ulaziti, oboje ima svoje prednosti i mane.
Jedna bitna stvar da kad recimo zakupis hosting uvijek ti je jeftiniji linux hosting od windows-a jer je vecina alata za linux besplatna, a za windows nije.

Kad radis stranicu recimo u php-u, ne smije ti biti naziv npr: stranica.html, nego npr: stranica.php
Za windows (.net): stranica.aspx


primjer stranica.php

HTML Code:
<?php

php programiranje
ovaj dio na stranici nikada neces vidit kad pogledas izvorni kod

?>

<html>
ovdje ide sve ono sto si do sada radio u cistom html-u
</html>
DanijelBHH is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 23:41   #7
Quote:
DanijelBHH kaže: Pogledaj post
Najbolje kreni sa ucenjem PHP ili .NET-a
Znaci dinamcki mjenjan content (sadrzaj) dok ti primjer header i footer te izbornici ostaju uvijek isti.
Na ovaj nacin sto ti oni govore 100 ces puta ispisivati isti sadrzaj, te ces sa svim linkom ucitavati cijelu stranicu (sto znaci 3 puta sporije ucitavanje stranice) i treca stvar cijeli projekat ti je 100 puta tezi te zahtjeva vise prostora na webu.

Ako smatras "teskim" serversko programiranje, pokusavaj ja javom, e ako ti je i to pretesko onda brate uzmi joomlu i udri


Nego sto se tice php-a ili .net-a
To su ti dvije vrste programiranja, znaci php je linux programiranje, a .net je microsoftova verzija.
Vrlo su slicne i nemas potrebe uciti obje vrste, odlucis se za jednu.
Statisticki mislim da je preko 90% stranica napisana u php-u.
I smatram PHP laksom verzijom samo zato sto imas puno vise tutova i primjera na internetu s kojim moze poceti uciti i gotovih alata\skripti\web aplikacija. A sto je bolje necu ulaziti, oboje ima svoje prednosti i mane.
Jedna bitna stvar da kad recimo zakupis hosting uvijek ti je jeftiniji linux hosting od windows-a jer je vecina alata za linux besplatna, a za windows nije.

Kad radis stranicu recimo u php-u, ne smije ti biti naziv npr: stranica.html, nego npr: stranica.php
Za windows (.net): stranica.aspx
kad procitam ovakve gluposti osjecam se pozvanim komentirati...

Prvo i osnovno .NET je framework razvijen od strane Microsofta koji se moze vrtiti samo i iskljucivo samo na MS platformi dok je PHP SKRIPTNI SERVER-SIDE jezik a ne programski jezik koji se moze vrtiti i na Linuxu i na MSu

Druga stvar je da PHP nije Linux programiranje.
Linux je OS a ne programski jezik... OS koji je pogodan kao platforma za programiranje u vecini jezika.

treca stvar
Quote:
Ako smatras "teskim" serversko programiranje, pokusavaj ja javom
Java kod izrade webstranica JE server-side programiranje (osim u slucajevima Appleta koji se izvode na klijentskoj strani) Koristeci servlete, jsp i javine klase kreira se dinamicki sadrzaj koji se salje korisniku u HTML obliku.
Java je u usporedbi sa recimo PHPom puno teza za one koji tek pocinju uciti programiranje te spada u high level jezike (kao sto je c++).

Ako si mislio na Javascript onda je to dinamički client-side skriptni jezik koji se izvrsava na klijentskom racunalu (client-side) ali slicno sa Javom mu je samo ime.

i zato slijedeci put kad budes htio ovo:
Quote:
Napisati cu ti ovdje ako treba kako odraditi sve to
prvo promisli da li znas to odraditi i na kraju krajeva da li uopce znas sta je to...


@L.L - za takav tip stranice ti definitivno treba neki od server-side jezika. preporucujem ti ucenje php-a u kombinaciji sa nekom od baza podataka (mysql ili postgresql recimo) koji mozes relativno brzo savladati.
A ako zelis kvalitetan kod onda nauci OOP i design patterne, prouci si neki od frameworka tipa CodeIgniter ili Zend ili napravi svoj i uci ako te to zanima
__________________
Light travels faster than sound. This is why some people appear bright until you hear them speak.

Zadnje uređivanje blasph : 13.12.2010. at 23:47.
blasph is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 02:37   #8
Vidim da ste se složili oko potrebe php-a, pa se ja bacam na učenje!! Ako netko zna dobre web stranice na hrv. koje ce mi pomoći da mi kaze. Znači ja ću moći prebaciti svoju html stranicu u php oblik, je li tako?!
Eto ako negdje zapnem javim se! Hvala vam!
L.L. is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 17:41   #9
moze se naci dosta tutoriala po netu ..
najbolje ti je proci php.net manual http://www.php.net/docs.php

nazalost nema verzije na hrv ali obzirom da kreces u programerske vode mislim da bi trebao upoznati (ako vec ne znas) barem osnove eng.
ako imas pitanja ili slicno slobodno me p.m. ili dodaj na Skype ili MSN (imas kontakt info u mom profilu)
__________________
Light travels faster than sound. This is why some people appear bright until you hear them speak.
blasph is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 22:56   #10
Pošto "čitav život" učim njemački, engleski mi nije jača strana. Znam osnove, ali me stručne riječi zezaju. Mislio sam ako slučajno ima neka stranica na hrv. da znam, ali pošto nema baš konkretnih, pomučiti ću se sa eng.

Bude li problema javim se. Ty blasph.
L.L. is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2010., 09:47   #11
Evo verzije na hrvatskom.
krvoločni slaven is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2010., 23:33   #12
E bravo. Hvala krvoločni Slavene. :-)
L.L. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.